Pogledaj jedan post
Old 17.02.2012., 21:52   #108
Quote:
Josip09 kaže: Pogledaj post
Ja imam TD45 Adriatic, ali ne kao taj, noviji, 91'godinu. Mjenjač nije diran. Ne iskače iz brzina ni pod kojim uvjetima. Tjeran je dosta, naravno, na cesti je uvijek pod punim gasom, unutar 2300 o/min, dakle ništa nije dirano, ali 4ta brzina mu je transportna i brza. Dosta je u oranju, i pod punim gasom. Šuma, godišnje 40tak metara drva, i tu ga se tjera, nema sporohodna pa mrdaj polako, nego prva eventualno druga brza i gas. Oko mene ih ima 8komada, šta 40 pta 45 šta 48 i mjenjači nisu dirani. 55ica je druga stvar, ona je nježnija i ko joj sjedne za vrat, lako sahrani mjenač, ubiti, problema je bilo sa lamelom. Zamjenski dijelovi loši (lokalni privatnici), a original Deutz koji se daju naručit ako i koliko treba čekat, ali su skupi. Bilo je riješenja da dobar stari majstor koji godinama dela sa kočnicama, napravi lamelu po svom recpetu, i onda traje lijepo (isprobano na 60tki, nakon svake sezone mijenjanja lamele, ovo je bilo trajnije riješenje, tj. nakon toga nije raskapana lamela).

Dakle iz mog iskustva 40,45,48 rade dobro. Istina je da ne vole jašenje po kvačilu. Imaju dosta momenta, nemaju reduktore i onda iživljavanje na kvačilu pod punim gasom i teretom naravno da rezultira kvarom. Dok recimo zekan ima redukotre i podnošljiviji je šta se tiče tog jašenja po kvačilu, znaš ono, grezneš ili zapneš, pa onda ručni gas kolko ima, ubaci u prvu brzu, podšperaj i jaši, cugaj po kvačilu dok traktor ne iskoči iz blata, e jebiga to košta.

Dalje, mjerač ulja u mjenjaču... neka bude barem 1cm ulja preko max razine, puno mu znači u oranju kad se nagne, da ima više ulje, vjeruj. Naravno, ne 10L više, ali 1-2L voli imat više.

Da završim priču sa 40,45,48. Kao šta sam rekao, svi oko mene rade dobro i po kvarovima nisu ništa lošiji od drugih trakotra. Naradno na nakon 15-20godina treba promijeniti set gumica u glavnom regulacionom ventilu hidraulike, a set košta 50ak kn, a ne čekati da se neka gumica raspadne, pa ode u sistem i začepi ga, pa onda budu problemi.

Dalje, za razliku od recimo IMT-a <549 (za ove veće ne znam) koji ima 30L ulja u mjenjaču, Torpedo ima 15L ulja, iz razloga šta za hidrauliku i volan (oni koji imaju hidraulični volan) ima posebno ulje, motorno 15W40 količine 12L. Sigurno da je jeftinije promjenit 15L ulja u mjenjaču, nego 30L, iako ruku na srce, ne znam ko ga je ikad mijenjao, samo tjeraj dok ide.

Iako je tehnički od velike važnosti redovito važno kontrolirati i mijenjati filtere zraka (grubi i fini), ljudi to voze po 3godine da ga ni ne ispušu kompresorom barem.

Kod puno radnih sati, brtve poklopva ventila otvrdu, pa za mastiti ulje po cilindrima. A to nikako nije dobro, jel ima zračno hlađenje i traži čiste i suhe cilindre,a ne masne i prašnjave. 1 brtva košta 15kn, dakle za 3cilindra je to 45kn a posao da se to zamjeni je otpustiti tri vijka 13 (po jedan na svakom cilindru) i staviti novu brtvu pod poklopca = 15min posla i traje barem 3godine. Dakle, niti skupo niti teško, a puno znači.

Sa strujom nije bilo problema, tipa da se mijenja instalacija ili da se nešta dira oko anlasera/ alternatora. Znala je zezati ručkica žmigavaca, kao i relej svjetala, za koji sam sam kriv. Perem traktor minivašem i onda se u kučište releja natoči vode pa istrune, a tako je i sa ručkicom, kontakti oksidiraju. Al ono, to je radni stroj, otvori kabinu pa ožeži minivašem. Nekad, sad sam se riješio te navike.

Kabina je bilo svakakvih, originalnih, uskih, neorginalnih ali po meni i boljim od originalnih, u smilu da je lakše ulazit i izlazit iz traktora i ima više prostora unutar kabine, ali ko se kako navikne. Tako je sa svim traktorima, ima i uskih i širokih kabina.

Motor sam po sebi je čist i uredan. Na modelima 40,45,48 prednji trap je pouzdan, ništa ne puca, trajan je.

Osobno podmazujem jedno tjedno ljeti, a neka mjesta čak i svaki dan prije posla, volim da je masno ono šta je predviđeno da bude masno.

I manje više to je to za 40,45,48, ako nekog zanima nešto određeno, koliko sam upućen pomoći ću.



55ica, prednja vuča... Taj traktor osobno ne bi kupio. Ima zadovoljnih korisnika, ali traktor traži dosta pažnje, a za tu snagu bi se trebalo očekivat da mu se može dat i posla, a, i mjenjač i prednja vuča nisu bili trajni. Kasnije sam saznao da oni, Torpedoljupci su i tome stali na kraj i nakon nekoliko remonta, više nema problema, dakle sve se može, malo matematike, malo mehanike, malo znanja, švas aparat, brusilica, tokarski stroj, i vele da dela ko veliki. Osobno ne poznajem ni jednog vlasnika, i nisam se detaljno raspitivao za 55icu.

60,62,68, slično kao i sa 55icom. Kod njih su postojale verzije sa i bez prednje vuče i dvije vrste mijenjača, naravno jedni sa mogučnošću prednje vuče, a jedni bez. Navodno su ovi mjenjači sa prednjom vučom bili kvalitetniji. Lamela, se dala riješiti, kako sam prije naveo (ručni rad, dobar majstor, i nema čega nema).

75ica staje na noge, kao i 40,45,48 u manjim modelima 75ica je dobar traktor. Opet su postojala dva mijenjača TW55.4 sa ravnim zubima, bez prednje vuče u TW55.6 sa kosim zubima i prednjom vučom. TW55.6 je bolji mjenjač.

75ica ima dobar raspored brzina: 4brze brzine, 4 sporohodne brzine, 4 radne brzine, i 4brzine unazad. Brz rikverc je u blatu čuda radio, baca blato preko kabine kad ga opržiš

Ima dva izvoda hidraulike, kardan 540 i 1000 o/min. Najmanji potrošać u klasi.

Prednja vuča je postojala u dvije izvedbe. Talijanska (smeće) i Torpedo (dobra). Talijanska prednja vuča je imala strašno mali ajnšlag i traktor je bio neokretan. Osim toga osjetljiv križ na poluosovini, vijci na flanđi....

Torpedo vuča je bila dobra, i trajna uz jedan uvjet. Kako je i kolega od velikog znanja o Torpedu, na jednom forumu napisao, korisno je povremeno skinuti kardan, prekontrolirati ležaj, po potrebi dotegnuti, jel ako se stvori luft, zupčanik, jede, konusno tanjurasti zupčanik. Dakle, preventivni povremeni pregled, i nema problema.

Od 92' izmeđuostalih i na 75ici je sinhroniziran mjenjač (TW55.6), sve 4 brzine, dok je TW55.4 ima samo 3ću i 4tu brzinu sinhroniziranu.

pa šta prije ne napisa to da se ne brukam...
farmall is offline  
Odgovori s citatom