Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2009., 23:54   #1
Vegetarijanstvo - za ili protiv

Vegetarijanska prehrana je prehrana bez mesa, odnosno životinjskih proizvoda, kao što je teletina, svinjetina, piletina, riba, jaja i mlijeko. Neki vegetarijanci izbjegavaju i nošenje odjeće i obuće od životinja, odnosno kože i krzna.

Kao sistem prehrane poznata je od davnina, na Istoku, prvenstveno u Indiji, gdje je bila dio vjerske prakse tzv. ahimse (nenasilja). Danas oko 30% Indijaca izbjegava mesa. U Europi ga je propagirao grčki filozof Pitagora u 6. st. p. Krista, on i njegovi sljedbenici prakticirali su vegetarijansku dijetu iz nutricionističkih i etičkih razloga. Iz Indije dolazi u Europu zahvaljujući Englezima koji su je kolonizirali. U Londonu je 1847. godine osnovano prvo vegetarijansko društvo kojem je pripadao i Gandhi, za vrijeme svog studiranja. Vegetarijanstvo prakticiraju rastafarijanci, adventisti sedmog dana, afrički izraliti, hindusi, budisti, tibetanci i dr. U SAD-e se oko 3% stanovništva izjašnjava kao vegetarijanci s tendencijom porasta tog broja.

Motivi za vegetarijanstvo su mnogi; izbjegavanje nanošenja boli životinja, vjerska praksa, briga za vlastito zdravlje, prakticiranje yoge i prihvaćanje New Age filozofije. Mnoge religije podučavaju zabranu oduzimanja života iz čega proizlazi vegetarijanstvo, kao npr. hinduizam, budizam, taoizam, sikizam, džainizam, sufizam, rastafarijanstvo. Židovi, muslimani i kršćani spominju rajski vrt što bi se svrstavalo u vegetarijanstvo.

Hinduisti smatraju vegetarijanstvo idealom. Oni vjeruju da hrana ima osobnost. Meso predstavlja agresiju i mentalno stanje znano kao "rajas", dok biljna prehrana ima kvalitetu "satva" i mentalno stanje mira. Nanošenje boli, a osobito oduzimanje života nije etički čin i samim tim nameće se vegetarijanstvo kao način razmišljanja. Jednako tako smatra se da držanje životinja zatvorenima, a osobito moderan način proizvodnje, koji ih uzgaja u velikom broju nije human.

Moderne tvornice troše velike količine fosilnih goriva i vode za proizvodnju životinjskog mesa, koje bi se mnogo ekonomičnije iskoristile za uzgoj biljnih vrsta. Količina zemlje potrebne da se nahrane domaće životinje za desetak ljudi, dovoljna je da se uzgoje žitarice da se nahrani stotinjak ljudi.

Treba napomenuti da se u modernom govedarstvu koriste velike količine antibiotika, hormona i dr. štetnih tvari kako bi se dovelo do povećanja prinosa ne vodeći pri tome računa o negativnim posljedicama koje se primjećuju na zdravlju ljudi.

Vegetarijanci se dijele na nekoliko vrsta.

* Vegani su najradikalniji i u potpunosti izbjegavaju životinjske proizvode, uključujući i odjeću i obuću životinjskog podrijetla i sve kemijske proizvode koji su testirani na životinje.
* Semivegetarijanci izbjegavaju crveno meso, a konzumiraju piletinu i ribu.
* Ovolaktovegetarijanci jedu jaja i mliječne proizvode.
* Laktovegetarijanci jedu mliječne proizvode.
* Peskovegetarijanci jedu ribu.
* Frutarijanci jedu samo plodove.
* Fleksiterijanci prilagođavaju svoju prehranu.
* Makrobiotičari jedu hranu prema propisima makrobiotike, može uključivati i izbjegavanje mesa iz zdravstvenih razloga, ravnomjeran unos svih namirnica, uzimanje samo onih namirnica koje su dostupne u prirodnom okolišu u kojem se osoba nalazi


Prednosti ove vrste prehrane su mnogostruke. Nutricionisti tvrde da se smanjuje koncentracija masnoća u krvi koju uzrokuju povišenje srčanog tlaka, te slobodnih radikala koji su vrlo štetni. Prema najnovijim istraživanjima kod vegetarijanaca je niži postotak pojedinih vrsta tumora, kao npr. debelog crijeva, dojke i prostate. Zahvaljujući niskim vrijednostima masnoća vegetarijanci imaju prosjećno nižu tjelesnu težinu, niži krvni tlak i rjeđe oboljevaju od dijabetesa tip 2. Valja naglasiti da biljni proteini pokazuju manjak jedne ili više "esencijalnih" aminokiselina. Tako npr. orašari sadrže nisku koncentraciju lizina, a mahunarke metionina. Prehranu zato treba uravnotežiti produktima soje kao što su tofu, tempeh i natto i pšeničnim glutenom, sejtanom.

Primjer prednosti vegetarijanske prehrane je i kratka životna dob Eskima koji se hrane samo mesom kitova i riba, za razliku od dugovječnih Tibetanaca koji se hrane laktovegetarijanski. Najnovija istraživanja pokazuju da mediteranska prehrana koja se bazira na maslinovom ulju, svježem voću i kuhanom povrću uz konzumaciju ribe predstavlja jednu od najidealnijih. S tim u skladu Svjetska zdravstvena organizacija ("WHO") kreirala je piramidu zdrave prehrane čiju bazu predstavljaju žitarice, mahunarke i voće koje je preporučljivo najviše konzumirati, dok vrh čini crveno meso, šećer i sol koje treba najmanje konzumirati.

Najnovije promjene u ekološkom sustavu navode na razmišljenja o prednostima izbjegavanja mesa. Unazad nekoliko godina svjedoci smo velikih opasnosti koje sa sobom donosi konzumiranje mesa. U Europi su zabilježeni slučajevi "kravljeg ludila", bolesti koja zahvaća goveda zbog prehranjivanjem tzv. koštanim brašnom odn. samljevenim kostima uginulih krava. Prvi slučajevi zabilježeni su 80-tih godina, točnije 1986. u Engleskoj, kod ovaca, da bi se zatim proširila na krave. To je otvorilo mogućnost trovanja i dovelo do razvoja encefalitisa (BSE-bovine spongiform encephalopathy, engl.). BSE je neurodegenerativna bolest krava koja se povezuje s Creutzfeld-Jakovovom bolešću kod ljudi koji su konzumirali kontaminirano meso. Bolest je fatalna i dosada je zabilježeno nekoliko smrtnih slučajeva u Europi (148 u V. Britaniji, 6 u Francuskoj i 1 u Italiji), te u sj. Americi. Uvedene su rigorozne mjere zabrane uvoza mesa iz zemalja u kojima se ta bolest pojavila, ali ni to ne može garantirati izbjegavanje zaraze.

Slijedeći primjer je ptičja gripa koja se javila na dalekom Istoku, 1997. u Hong Kongu. Bolest u originalu napada perad, a često i močvarne ptice, osobito divlje patke i prenosi se na ljude u ruralnim kućanstvima zbog bliskog kontakta sa zaraženim životinjama. Zahvaća djecu i kronične bolesnike izazivajući visoku temperaturu, kašalj i upalu pluća i ima izrazito visoku smrtnost. Ptičja gripa se proširila na Zapad i krajem 2005. zabilježena je u Turskoj iako se još uvijek vjeruje da virus nije mutirao i da nije došlo do direktnog prijenosa sa životinje na čovjeka.

Istraživanje objavljeno 15. prosinca 2006. godine u "British Medical Journalu" pokazuje odnose inteligencije u djetinjstvu i vegetarijanstva u odrasloj dobi. U obzir su se uzimali parametri kao što su stupanj obrazovanja i sociološko ekonomski status, a analiza je pokazala kako je vegetarijanstvo bilo izbor pojedinaca koji su pokazali bolje rezultate na testu inteligencije u dobi od svojih 10 godina. Vegetarijanci su u ovoj studiji bili u prosjeku, inteligentniji, obrazovaniji i zanimanja koja su više na socijalnoj ljestvici prihvaćenosti, ali se te sociološko ekonomske prednosti nisu odrazile na njihova primanja. Moguće je da etička promišljanja nisu samo odredila njihov izbor prehrane, već i izbor zanimanja. U usporedbi s nevegetarijancima, vegetarijanci su rjeđe bili zaposleni u privatnom sektoru, a češće u humanitarnim i neprofitnim organizacijama, lokalnoj upravi i školstvu.

Neki biljni proteini pokazuju manjak jedne ili više "esencijalnih" aminokiselina. Orašari sadrže nisku koncentraciju lizina, a mahunarke metionina. Međutim, dok je prehrana uravnotežena s produktima soje, kao što je tofu, dotle manjak pojedinih aminokislina ne dovodi do zdravstvenih poremećaja. Izbjegavanje riba može dovesti do nedostatka omega 3 masnih kiselina koje su zaslužne za prevenciju kardiovaskularnih bolesti. Taj manjak može se nadoknaditi uzimanjem orašara-lješnjaka, badema, pistacija. Izbjegavanje životinjskih proizvoda može uzrokovati manjak Vitamina B, posebno B-12 koji sudjeluje u izgradnji živcanih stanica, te željeza što dovodi do anemije. Prije prakticiranja vegetarijanske prehrane uputno je savjetovati se s liječnikom.
tornero is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 23:55   #2
ja sam protiv vegetarijanstva!
tornero is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 00:06   #3
Protiv nametanja prehrambenih navika, protiv misionarenja i osobito protiv "militantnih" pičkica koji uspoređuju koncentracijske logore i farme.
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 00:53   #4
Evo par smiješnih slika na temu:

Iz ljuske jajeta u plinsku komoru

Prijatelji životinja ležeći 'mrtvi' pored velike pisanice žele ukazati na okrutnost industrije jaja


http://www.prijatelji-zivotinja.hr/index.hr.php?id=1476
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 01:17   #5
Bila sam ovolaktovegetarijanac godinu dana i odustala.
Prestala jesti meso zbog osobnih razloga, i svjetonazorskih recimo. Nisam se konzultirala s lječnikom niti posebno razrađivala menu, više sam u to ušla stihijski. I odustala kad mi je počelo faliti meso i kad sam bila preiscrpljena.
Eto, odvratna sam.
Nakon te epizode jedino meso koje više ne mogu okusiti je janjetina, jer mi je daleko, daleko preintenzivna.
Inače podržavam vegetarijance i mislim da je jako glupo što se ljudi sprdaju iz njih na temelju nekakvih dezinformacija ili predrasuda. Često se misli i da su vrlo rigidni, isključivi mentalno, što ne mora biti slučaj. Prijatelji životinja su priča za sebe, to su pojedinci s agresivnom politikom promocije i samopromocije, nisu relevantni za temu vegetarijanstva kao životnog odabira.
Dok sam bila vegetarijanka, jedini primjeri u čemu sam bila možda malo isključiva su: nisam htjela jesti meso ni u kojoj prilici (ni u gostima, pa i pod cijenu neugode za sebe ili druge ), nisam htjela koristiti ulje na kojemu je netko drugi prethodno ispekao meso, ili jesti povrće koje se pripremalo zajedno s mesom, i nerviralo me da mi netko reže meso na istoj dasci na kojoj ja režem povrće ili tofu , nervirali su me oni koji ne jedu meso jer suosjećaju sa životinjama, ali jedu npr. tunjevinu.
I tak.
liar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 02:21   #6
Opcenito mi ide na zivce kad netko nekome namece sto ce jesti. Obicno to budu vrlo kriticni vegetarijacni koji se jednostavno zgrazaju i ne zele priznati da je covjek po biologiji svejed i da nije nista strasno ako covjek jede druge vrste, dapace prirodno je.
Osobno uopce nisam neki mesojed niti sam od onih koji obavezno moraju imati nesto mesno na stolu. Tesko mi pada masna hrana, pa tako i meso. Svinjetina mi obicno ima grozan okus i smrdi, junetinu, teletinu i govedinu izbjegavam od kad sam vidio posljedice kravljeg ludila pa mi se jednostavno zgadilo, iako mi junetina ima super okus.
Volim piletinu, ribu najvise. Meso s rostilja i suhomesnate proizvode.
Ja postujem izbor da ljudi ne jedu meso, kao sto volim da se postuje moj izbor da izbjegavam odredjene proizvode koji mi jednostavno ne pasu. Ali mi nikako nije jasno da neki idu u takve ekstreme da zele cijeli svijet promijeniti preko noci i natjerati na vegetarijansku prehranu koja ljudima puno manje odgovara od raznovrsne i koju si uostalom svi ne mogu ni priustiti. Svijet, a i Hrvatska je pun ljudi koji i ovako jedva prezivljavaju, a cijene povrca i voca koje bi se trebalo jesti zbilja raznovrsno i u vecim kolicinama su astronomske. Meso ima puno vecu energetsku vrijednost od vecine povrca i duze nas drzi sitim.
Jako me zivcira kad netko nema razumijavanja da kako je netko izabrao ne jesti meso i ima pravo na to, tako i drugi imaju pravo jesti meso.
Ispijač Mozga is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 09:58   #7
Samo da se nasmijem na ove priče da meso smrdi

Ili vi niste jeli dobro pripremljeno meso, ili je ono predugo stajalo i bilo nekoliko puta odmrznuto pa smrznuto ili imate noseve kojima bi i posramili pse. Ne vidim četvrto. Shvaćam da nekome može ne pasati okus nekakvog mesa; evo, meni je npr. roštilj gotovo uvijek presirov, a kožu uglavnom bacam ako nije pečena da hrska jer ne volim taj osjećaj razvlačenja u ustima ; ali reći da pripremljeno meso smrdi
Kakve vi to splačine jedete?
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 10:34   #8
Naslov i uvodni post nemaju veze jedni s drugimi...

"Vegeterijanstvo - za ili protiv" OK, i onda dobijemo hvalospjeve vegeterijanskoj prehrani u 756 rečenica a na samom kraju u dvije rečenice potencijalna štetnost takve prehrane.
No dobro... autor očito drži vegeterijansku stranu ali nema veze.
Iskreno-ovo će postai još jedna "pro i kontra" tema kakvih smo već imali milion i samim tim ne mislim tu još nešto puno pisati ali moram spomenuti da je čovjek SVEJED. To je naprosto tako i nitko ne može dokazati drugačije... ko voli nek izvoli ali prestanite nas futrati vegeterijasnskom propagandom... pa sve da je i u potpunosti istinita (premda sumnjam) ali koja to biljka mi može zamijeniti roštilj
Koji to čušpajz miriše bolje od srnečeg gulaša ... i tako dalje i tako bliže.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 10:40   #9
znanost je dokazala da je volumen čovječjeg mozga počeo naglo rasti kad je počeo jesti meso u većim količinama, pogotovo kad ga je počeo pripremati na vatri... pogodite što bi se dogodilo kad bi se vratili natrag i jeli samo bilje...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 10:43   #10
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
znanost je dokazala da je volumen čovječjeg mozga počeo naglo rasti kad je počeo jesti meso u većim količinama, pogotovo kad ga je počeo pripremati na vatri... pogodite što bi se dogodilo kad bi se vratili natrag i jeli samo bilje...
Albert Einstein je bio vegetarijanac... kak bi tek onda bio pametan da je jeo meseko




i kad vec pricamo 'o znanost', nije mi bas jasno kak je njemu promaklo to o stetnosti vegetarijanstva ...


svasta!
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 10:47   #11
ne znam je li einstein bio vegetarijanac ili ne, al znam da je naslijedio mozak generacija i generacija mesojeda...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 10:50   #12
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
ne znam je li einstein bio vegetarijanac ili ne, al znam da je naslijedio mozak generacija i generacija mesojeda...
pa dobro, al je ocito bio glup prema mjerilima ljudi koji kazu da je vegetarijanstvo stetno...

Tolstoj je prema tome isto bio imbecil, a ima ih jos brdo ...
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 10:52   #13
pitao bi ih jesu li u formativnom razdoblju bili vegetarijanci ili su se na to odlučili kao odrasli ljudi...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 10:58   #14
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
pitao bi ih jesu li u formativnom razdoblju bili vegetarijanci ili su se na to odlučili kao odrasli ljudi...
Einstein se na to odlučio godinu dana prije smrti, kad je već bio poprilično ishlapio. Taj sitan detaljčić vegetarijanci uvijek zaborave napomenuti u svojim propagandnim materijalima.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 11:12   #15
“Namjera povećanja broja stoke da bi se dobilo više hrane čini se… ispravna, no tako se mnoštvo može prehraniti samo na kratki dah. Svakako je bitnije uzgajati povrće i žitarice, a isto tako smatram da je vegetarijanstvo preporučljiva polazna točka za odricanje od uvriježenih barbarskih navika. Mnogi narodi koji žive skoro isključivo vegetarijanski pokazuju veću snagu i tjelesnu spremnost. Neke sadnice, kao što je zob, isplativije su od mesa i bolje za duševno i tjelesno zdravlje. Treba učiniti sve napore da bi se zaustavilo obijesno i okrutno klanje životinja koje može biti pogubno i za ljudski moral. Da se oslobodimo životinjskih nagona i teka, koji nas unazađuju… trebamo napraviti potpuni rez po načinu prehrane. Sva ostala promišljanja (filozofa) o hrani su nepotrebna.” (Tesla, 1900.god.) ... jel i on bio glup?


radi se samo o tome da je vamo to fino pa opravdavate klanje zivotinja raznim teorijama... naravno svako ima pravo na svoj izbor... al bez trikova i samozavaravanja... ljudi mogu sasvim pristojno zivjeti i bez ubijanja zivotinja ... primjera ima bezbroj... ja sam cca 17 god. vegetarijanac i nemam nikakvih zdravstvenih problema...
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 11:29   #16
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Naslov i uvodni post nemaju veze jedni s drugimi...

"Vegeterijanstvo - za ili protiv" OK, i onda dobijemo hvalospjeve vegeterijanskoj prehrani u 756 rečenica a na samom kraju u dvije rečenice potencijalna štetnost takve prehrane.
No dobro... autor očito drži vegeterijansku stranu ali nema veze.
Iskreno-ovo će postai još jedna "pro i kontra" tema kakvih smo već imali milion i samim tim ne mislim tu još nešto puno pisati ali moram spomenuti da je čovjek SVEJED. To je naprosto tako i nitko ne može dokazati drugačije... ko voli nek izvoli ali prestanite nas futrati vegeterijasnskom propagandom... pa sve da je i u potpunosti istinita (premda sumnjam) ali koja to biljka mi može zamijeniti roštilj
Koji to čušpajz miriše bolje od srnečeg gulaša ... i tako dalje i tako bliže.

ma ne, ja sam protiv vegetarijanstva!

nutricionost sam po struci i vegetarijanstvo nije zdravo!
tornero is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 11:31   #17
Quote:
Mano kaže: Pogledaj post
“Namjera povećanja broja stoke da bi se dobilo više hrane čini se… ispravna, no tako se mnoštvo može prehraniti samo na kratki dah. Svakako je bitnije uzgajati povrće i žitarice, a isto tako smatram da je vegetarijanstvo preporučljiva polazna točka za odricanje od uvriježenih barbarskih navika. Mnogi narodi koji žive skoro isključivo vegetarijanski pokazuju veću snagu i tjelesnu spremnost. Neke sadnice, kao što je zob, isplativije su od mesa i bolje za duševno i tjelesno zdravlje. Treba učiniti sve napore da bi se zaustavilo obijesno i okrutno klanje životinja koje može biti pogubno i za ljudski moral. Da se oslobodimo životinjskih nagona i teka, koji nas unazađuju… trebamo napraviti potpuni rez po načinu prehrane. Sva ostala promišljanja (filozofa) o hrani su nepotrebna.” (Tesla, 1900.god.) ... jel i on bio glup?


radi se samo o tome da je vamo to fino pa opravdavate klanje zivotinja raznim teorijama... naravno svako ima pravo na svoj izbor... al bez trikova i samozavaravanja... ljudi mogu sasvim pristojno zivjeti i bez ubijanja zivotinja ... primjera ima bezbroj... ja sam cca 17 god. vegetarijanac i nemam nikakvih zdravstvenih problema...
znači ne jedeš ni mlijeko, ni med, ni jaja, ni sir...

raznovrsna prehrana je zdrava prehrana!
tornero is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 11:33   #18
Quote:
tornero kaže: Pogledaj post
znači ne jedeš ni mlijeko, ni med, ni jaja, ni sir...

raznovrsna prehrana je zdrava prehrana!
jedem sve osim mesa, ribe i jaja
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 11:37   #19
Quote:
Mano kaže: Pogledaj post
jedem sve osim mesa, ribe i jaja
znači piješ mlijeko, jedeš sireve!

nitko od vegiya ne komentira to da je povrće puno olova, herbicida, pesticida i GMO!
tornero is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 11:44   #20
Quote:
tornero kaže: Pogledaj post
znači piješ mlijeko, jedeš sireve!
da
Quote:
tornero kaže: Pogledaj post
nitko od vegiya ne komentira to da je povrće puno olova, herbicida, pesticida i GMO!
sto zelis sa time reci? onda tu istu gmo itd. kako kazes hranu jedu zivotinje koje kasnije ti pojedes... ne kuzim poantu


btw ako netko pazi na prehranu onda su to sportasi. Karl Luis je jedan od najvecih atleticara svih vremena... on je isto vegetarijanac

http://bs.wikipedia.org/wiki/Carl_Lewis
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:47.