Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2010., 22:20   #61
Quote:
Pješčani sat kaže: Pogledaj post
ja bi, da je jesen, jela lješnjak i dren , jabuke divlje. ako imam sreće i naiđem na kupine.
razmišljam kako uloviti životinju,složiti joj sačekušu, kakvu pticu domamiti?
Odi u selo pa ukradi kokoš

Možda ovdje ima više o tome, http://survival.aforumfree.com/forum.htm

Ak misliš otić živjet negdje u divljinu molim te povedi me sa sobom
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 11:57   #62
Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post

Ak misliš otić živjet negdje u divljinu molim te povedi me sa sobom
zašto? jel znaš uloviti zeku?
složit klopku za međeda ili vepra? koja je korist od tebe u divljini?
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 12:21   #63
Quote:
Pješčani sat kaže: Pogledaj post
zašto? jel znaš uloviti zeku?
složit klopku za međeda ili vepra? koja je korist od tebe u divljini?
Da imam svoj mir u prirodi ti bi malog slatkog zeku jela
Spretan sam sa rukama, znam svašta napravit, napravim kućicu, zamke...

Zašto otvaraš takvu temu?
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 13:40   #64
Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post
Zašto otvaraš takvu temu?
zato jer me zanima
svaki drugi dan vijest u medijima o nekom turistu koji je zapeo na vrh Velebita ili na sličnom finom mjestu. jest da ja govorim hrvatski i da ne bih na vrh Paklenice u japankama, ali nikad ne znaš kako grah može pasti..pa bolje se informirati.
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 13:54   #65
Quote:
Pješčani sat kaže: Pogledaj post
zato jer me zanima
svaki drugi dan vijest u medijima o nekom turistu koji je zapeo na vrh Velebita ili na sličnom finom mjestu. jest da ja govorim hrvatski i da ne bih na vrh Paklenice u japankama, ali nikad ne znaš kako grah može pasti..pa bolje se informirati.
Zato je bolje da se ne igraš sa grahom.

Ima dobra JNA knjiga o preživljavanju, trebalo bi je naći negdje.
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 13:59   #66
Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post
ti bi malog slatkog zeku jela
netko je na forumu jednom rekao:"zeku na peku"
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 22:25   #67
Quote:
jjadra kaže: Pogledaj post
Najbolji materijal bi bila tisa, čak mislim da je i luk Robina Hooda bio od tise ...Tisa ima čak i neke jestive dijelove, no i neke izuzetno otrovne, pa ne bih baš s tim imala posla.
Najbolji materijal za izradu luka je znanje-kako je rekao Tim Baker, može se napraviti i od suhih špageta ako se zna kako. Eskimi su radili od naplavnog drveta (da ne ulazim u detalje kako) pa su svejedno lovili medvjede. Nije svaka tisa za luk, a treba i dobar omjer srži i bjeli+znati kakav tip luka od tise, itd, itd.
Ali dobro je rečeno, nije to alat za preživljavanje. Tko želi zeku, neka vježba bacati štap (dobar i za ptice, pogotovo fazane- nisam nikada bio u potrebi i nisam osobno koristio, ali sam bio prisutan jednom davno i vidio kakvo je to dobro lovno oruđe) ili neka nauči par osnovnih zamki i klopki (plus upozna navike, tragove itd ).

Što se tise tiče cijela biljka je veoma otrovna osim ovojnice ploda. A taj je okusa poput sluzave šećerne vodice. Ništa posebno. Držite se štavelja, podbjela, loboda, mlade koprive, ima ih svugdje i zaista treba biti umjetnik da bi ih se fulalo. Istina, nije baš egzotično, ali...
mariobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 23:34   #68
...ali zna biti i ukusno...
ogotovo kopriva, štavelj, tušt...
antun11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 14:30   #69
U šumi je dosta toga jestivo, mali broj je otrovan u odnosu na broj vrsta koje su zastupljene u prosječnoj slavonskoj šumi...

Nitko se nije sjetio jesti lišće bukve koje je bogato vitaminom C.

Netko je spominjao žireve, da bi ih mogao jesti moraš ih prvo popržiti zbog neke tvari koje sadrže, ne mogu se sjetiti sada koje...

Na lov divljači možete zaboraviti jer ste se izgubili slučajno, ne namjerno i gotovo sigurno nećete imati ništa što će poslužiti da ju lovite...

A što se tiče vode, ona je tamo čista jer ako ste se izgubili onda vjerojatno niste blizu nekoga naselja, ali može sadržavati bakterije, ali ja još do sada nisam imao problema sa vodom iz šume, ali ako ju baš želite prokuhati jer ste vidjeli smeće, pa odite do smeća možda se i nađe koji stari lonac pa eto, ak zapalite vatru možete si popit destiliranu vodu, a rupe na loncu ako su velike možete začepiti sa nekom tkaninom...
Darkwood2211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 21:41   #70
Žir se mora osušiti, istucati u prah i zatim namakati u vodi da se
oslobodi tanina
tek tada možete koristiti žir odnosno brašno od njega
što se tiče vode iz potoka, uzimajte je što više uzvodno
veča je vjerojatnost da je čistija
ne uzimajte vodu blizu smeča jer i prokuhavanjem necete uništiti
kemikalije koje se tamo mogu nači
iz jezera uzimajte vodu samo ako je bistra
kod prokuhavanja vode nek voda vrije oko 10 min
pritom morate imati na umu da se voda kuhanjem isparava te se smanjuje količina vode koju ste usipali u posudu
ako topite snijeg da dobijete vodu, razgrnite gornji sloj snijega i uzimajte čisti snijeg iz sredine...
antun11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 23:43   #71
Quote:
jjadra kaže: Pogledaj post
Najbolji materijal bi bila tisa, čak mislim da je i luk Robina Hooda bio od tise Čvrsto, žilavo drvo, sa malom podložnosti truljenju. Negdje u Gorskom kotaru postoji tisa stara čak 2 tisuće godina, koja trune već nekih 200 godina, a pretpostavlja se da će živjeti još duugo dugo. Tisa ima čak i neke jestive dijelove, no i neke izuzetno otrovne, pa ne bih baš s tim imala posla.

Od bilja se mogu jesti kopriva, šumski luk, maslačak, tratinčica, radič, divlja mrkva, šparoge, trputac, jaglac, djetelina, stolisnik... ima toga
cijela biljka je otrovna osim crvenog omotača oko sjemenke.

mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 00:23   #72
E sjetih se još nečega vezanoga za vodu koja je svježa zdrava i bogata mineralima, a to je voda iz drveća...

E pa sada tu bi bilo dobro da se uključe oni koji bi znali iz koje drveća je najbrže i najbolje uzimati i kako točno...

Znam da nam treba slamka, ali nju ćemo lako improvizirati sa nekom šupljom travom, te koliko bi duboko trebali zarezati drvo i kako??

Znam da je breza dobra, pa čak je i njezina voda ljekovita ak se dobro sjećam

Pa et, napišite šta znate, jer ipak nećemo uvjek imati potok blizu sebe, a drvećem smo ipak okruženi na veliko, makar da spriječimo teži oblik dehidracije...
Darkwood2211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 00:54   #73
Quote:
Darkwood2211 kaže: Pogledaj post
E sjetih se još nečega vezanoga za vodu koja je svježa zdrava i bogata mineralima, a to je voda iz drveća...

E pa sada tu bi bilo dobro da se uključe oni koji bi znali iz koje drveća je najbrže i najbolje uzimati i kako točno...

Znam da nam treba slamka, ali nju ćemo lako improvizirati sa nekom šupljom travom, te koliko bi duboko trebali zarezati drvo i kako??

Znam da je breza dobra, pa čak je i njezina voda ljekovita ak se dobro sjećam

Pa et, napišite šta znate, jer ipak nećemo uvjek imati potok blizu sebe, a drvećem smo ipak okruženi na veliko, makar da spriječimo teži oblik dehidracije...
ja znam za foru sa plastičnom vrećicom stavi se vraćica na granu i dobro zatvori uslijed isparavanja iz listova u vrečici se kondenzira voda.
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 01:31   #74
da moram preživjeti dulje vrijeme u kotinentalnoj šumi počela bi od gljiva (jer ih poznajem, kad ih ima, ima ih na kile...), žaba (lako uloviti), daždevnjaka (i nadala se da su jestivi), kesten, bukvin list ili plod, brezova kora za čaj, maslačak, podbjel, ljubice, tratinčice, metvica, divlje kupine, maline, jagode, jabuke, oskoruše, drenak, glog, vodopije, kupinovo lišće, šipak, divlja loza... da gladujem bili bi i leptiri i hruštevi. možda i one zelene gusjenice kaj na proljeće više na nitima po slavonskim šumama na sve strane... ako ima napuštenih sela, uz njih je uvijek hrpa zaraštenih voćnjaka. u slavoniji bi našla plitku baru i majicom lovila ribe. provjereno se može, pogotovo nakon izljevanja vode po šumi ili polju... ali tamo bi umrla od straha da prek noći moram prespavati sama u močvari. ili bi me pojeli komarci. mislim da recimo Spačvu ne bi preživjela ni 2 dana, Medvednicu bi već mogla dulje vrijeme...
vall is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 09:49   #75
"vodu" možemo crpiti iz breze i javora, no ograničeno je godišnjim dobom.
od ožujka do svibnja izbušimo oštrim predmetom (nož, špica...) u kori oko 1cm dubine, napravimo okapnicu (slamka, drveni štapić...)
i stavimo posudu u koju će kapati sok.
sok breze je lagano slatkast i osvježavajuč, no ako duže vrijeme stoji na toplom fermentirat će

i na kraju vas molim da ne izbušite sve breze u okolici je one su živa bića i uljepšavaju nam svijet

čuvaj se daždvenjaka jer ima otrovne žlijezde po koži!

vodu možemo dobiti i isparavanjem iz zemlje.
iskopamo rupu, u sredinu stavimo posudu, prekrijemo najlonom, poslažemo kamenje okolo po najlonu i jedan u sredinu iznad posude.
kamen iznad posude ima ulogu svojom težinom napraviti lijevak, tako da se kondenzirana voda iz zemje sljeva po unutrašnjoj strani u posudu...

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 07.09.2010. at 10:10.
antun11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 11:57   #76
Quote:
antun11 kaže: Pogledaj post

vodu možemo dobiti i isparavanjem iz zemlje.
iskopamo rupu, u sredinu stavimo posudu, prekrijemo najlonom, poslažemo kamenje okolo po najlonu i jedan u sredinu iznad posude.
kamen iznad posude ima ulogu svojom težinom napraviti lijevak, tako da se kondenzirana voda iz zemje sljeva po unutrašnjoj strani u posudu...
E to si vidio od onog manijaka na RTL-u, al to kod nas nije moguće, zašto?? Zato što temperature nisu nisu tako visoke, a i u okolici šume je uvjek hladnije D
Darkwood2211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 13:03   #77
Quote:
Darkwood2211 kaže: Pogledaj post
E to si vidio od onog manijaka na RTL-u, al to kod nas nije moguće, zašto?? Zato što temperature nisu nisu tako visoke, a i u okolici šume je uvjek hladnije D
jesi li probao?

zašto misliš da se možeš izgubiti u samo u okolici šume?
Možda si doživio brodolom pa si nasukan na nekom dalekom jadranskom otocicu, a ono žega, a ti žedan s komadom najlona i čašom.

Zadnje uređivanje antun11 : 07.09.2010. at 14:10.
antun11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 18:06   #78
Quote:
antun11 kaže: Pogledaj post
jesi li probao?

zašto misliš da se možeš izgubiti u samo u okolici šume?
Možda si doživio brodolom pa si nasukan na nekom dalekom jadranskom otocicu, a ono žega, a ti žedan s komadom najlona i čašom.
Tad je ok, al govorili smo o slavonskoj šumi pa sam samo rekao da baš ne mislim da bi bilo nešto puno produktivno
Darkwood2211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 18:29   #79
Ne znam je li tko spomenuo, ali ako je u blizini more, a ima ježinaca, možete uzeti par komada i otvoriti ih kamenom (bez brige, ne pate, nemaju mozak), pa možda naletite na nekog koji je pun jaja.


Jedu se samo ta jajašca. Nešto kao kavijar valjda. Navodno ima slankast okus i ima dosta kolesterola, ali to uzmite uvjetno. I preporuča se nakapati limunovog soka, ali sumnjam da je to opcija kad umirete od gladi usred ničega.
I naravno, trebaju vam svježi. Brzo se kvare i onda su odvratni, bar velikoj većini ljudi.

Nisam kušao, ne namjeravam. Preferiram Snickers.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 20:31   #80
Ja sam kušao!
Jajašca imaju samo ježevi koji na bodljama imaju nešto zabodeno
neki list, papir, algu, bilo što.
Čak sam jednom vidio i opušak ježu na ledjima
antun11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:44.