Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2005., 00:44   #1
Matrice Ne Postoje

Francuska rec “matrice” oznacava ono isto sto i nasa rec “kalup” i podrazujmeva neko udubljenje u koje se izliva NESTO-X, da bi mu se dao odredjeni OBLIK-X, koji je unapred smisljeno formiran od strane kreatora koji takodje mora biti NESTO-X. Tako da na kraju mozemo izvesti zakljucak da ne postoji, ni kalup (matrica), ni oblik koji se u kalupu izleva, vec da postoji samo NESTO-X, a da su kalup i oblik samo KREATIVNE RADNJE tog NESTO-X.. To NESTO-X mozemo zvati i KREATOROM, jer ima moc da smislja i od samoga sebe KREIRA i kalup-x i oblik-x

Isto znacenje, kao i rec “matrica” i ma i rec “obrazac”, jer i “obrazac je nesto po cemu se nesto oblikuje. Da bi obrazac postojao, pre toga takodje mora postojati NESTO-X kao njegov kreator, koji ce kasnije SEBE da oblkikuje (kreira) po tom “obrascu”.

Takodje i rec “informacija” ima isto znacenje kao i rec “matrica, jer i “informacija” je neki unapred odredjeni “kalup” (obrazac, matrica) po kojem NESTO-X treba da se oblikuje, tj, napreze, krece ili desava, s namerom da poprimi odredjeni oblik.

Sledeca rec koja ima isto znacenje kao i rec” matrica” je rec “projekat”. Da bi projekta bilo, pre toga mora da postoji NESTO-X (projektant) koji ce da ga smisli i zapamti i po njemu oblikuje NESTO-X.

Imamo jos jednu rec. To je rec “iskustvo-znanje”. Iskustvo-znanje takodje sluzi da se po njemu NESTO-X krece, desava ili oblikuje. Pre tog iskustva-znanja takodje mora postojati NESTO-X koji ce to iskustvo-znanje da stekne i po njemu se krece, desava ili oblikuje.

Imamo jos jednu rec sa istim znacenjem kao i rec “matrica”. To je rec “zakon”. Zakon takodje nije nesto sto uistinu POSTOJI. Uistinu postoji samo NESTO-X koje smisljeno ODREDJUJE zakone po kojima ce da se napreze, krece, desava ili oblikuje.
_______________

Prvi zakljucak koji iz svih napred navedenih primera moze da se izvede, jeste, da uistinu POSTOJI samo NESTO-X, a da su matrice, kalupi, obrasci, informacije, iskustva-znanja, projekti i zakoni, samo njegove PSIHICKE radnje, po kojima regulise (kreira) svoje FIZICKE radnje - naprezanja, kretanja, desavanja i oblikovanja.

Drugi zakljucak je to da Istinu o postojanju ovoga sveta ne treba traziti ni u kakvim matricama, kalupima, obrascima, informacijama, projektima, iskustvima-znanjima i zakonima, vec u NESTO-X koje postoji pre svega toga, koje raspolaze FIZICKIM SPOSOBNOSTIMA da se napregne, pokrene i deluje i PSIHICKIM SPOSOBNOSTIMA da opaza svoje naprezanje, kretanje i delovanje, da ga oseca, pamti, misli o njemu i da ga razumeva, kako bi na osnovu svega toga mogao da stice ISKUSTVO-ZNANJE (matrice, kalupe, obrasce, projekte, informacije, zakone) i po njemu se OBLIKUJE.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2005., 08:27   #2
Ljubo, pa u tome i je stvar – da po matricama, kalupima, obrascima, zakonima, iskustvima, znanjima, informacijama, projektima, itd., zaključujemo o (kako si nazvao) „NEČEMU X“, pogotovo zato jer smo i mi dio tog zakona, matrica, iskustva itd., tj. zato jer smo i mi ta matrica, taj zakon, ta informacija, to iskustvo i znanje, itd.

Kažeš: „Drugi zakljucak je to da Istinu o postojanju ovoga sveta ne treba traziti ni u kakvim matricama, kalupima, obrascima, informacijama, projektima, iskustvima-znanjima i zakonima, vec u NESTO-X koje postoji pre svega toga...“
Dakle, koji je tvoj prijedlog o načinu traženja o postojanju istine o „NEČEMU X“, za koje ni ne znaš da postoji, osim po kreaciji „NEČEG X“?
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2005., 10:35   #3
Planinar:

”Dakle, koji je tvoj prijedlog o načinu traženja o postojanju istine o „NEČEMU X“, za koje ni ne znaš da postoji, osim po kreaciji „NEČEG X“?

Zadatak koji si postavio izgleda tezak, a zapravo je vrlo prost. Treba samo shvatiti u cemu je razlika izmedju Kreatora i Kreacije.

Razlika je u tome sto treba znati da sve sto je fizicka i psihicka, radnja i prices, to je Kreacija, a Kreator je onaj ko vrsi sve te fizicke i psihicke radnje i procese

Razlika je, dakle u tome sto Kreator ima svojstvo Uzroka, a Kreacija, Posledice.

I razlika je sto Kreacija je sve sto je manifestovano (to je ceo materijalni univerzum), a Kreator nije.

I razlika je sto Kreator postoji APSOILUTNO, uvek. a Kreacija kao fizicka i psihicka radnja i proces postoji samo RELATIVNO, tj u vreme kad je Kreator kao radnju vrsi. Cim prestane da je vrsi, radnja nestaje kao da je nikada nije ni bilo. (U te fizicke i psihicke radnje spadaju i “matrice”. One nisu Kreator, vec Kreacija i kao takve samo RELATIVNO postoje.)

Razlika je i u tome sto Kreaciju mozemo spoznati culno i vanculno jer je manifestovana, (bilo kao psihicka pojava i proces, bilo kao a fizicka pojava i proces) a Kreatora ne mozemo, jer on ne moze da se manifestuje.
__________________________________

Ali to ipak nikako ne znaci da je Kreator NESPOZNATLJIV i da mi ne znamo KO ili STA je Kreator. Jos je Dekart pre, ne znam tacno koliko godina, da li 100 ili 200 otkrio pravu metodu, tj. postupka kojim se dokazuje njegovo postojanje rekavsi: “Mislim, dakle, postojim”.

Obrati paznju na cinjenicu da nema mnogo fizickih i psihickih radnji koje Kreator ima sposobnost da vrsi pomocu kojih kreira Kreaciju. Njegove fizicke radnje su naprezanje, kretanje i delovanje. A psihicke su: opazanje tog naprezanja, kretanja i delovanja, zatim, osecanje, pamcenje, misljenje i razumevanje. Pomocu ovih fizickih i psihickih radnji sam Kreator dokazuje SEBI SAMOME svoje postojanje. Koju god fizicku ili psihicku radnju da vrsi, on ZNA (svestan je) da je vrsi i on uvek u vreme dok je vrsi moze sebi da kaze, “Radim to i to, dakle, Postojim”. (Naprezem se, dakle, postojim; Krecem se, dakle, postojim; Radim to i to, dakle, postojim; opazam, dakle, postojim; Osecam, dakle, postojim; Pamtim i znam, dakle, postojim: Mislim, dakle, postojim; Razumem, dakle, postojim).

Kao sto vidis, to NESTO-X (kojega smo nazvali Kreatorom svega i vrsiocem svih fizickih i psihickih radnji), uz pomoc tih svojih radnji bez problema samome sebi dokazuje svoje postojanje. Sto prakticno znaci da kada god opazimo, bilo gde, bilo kakvu Kreaciju, bilo kao fizicku pojavu i proces, bilo kao psihicku, mi moramo shvatiti da je u njoj samoj sadrzan i njen Kreator i da ta fizicka ili psihicka radnja i pojava, kao Kreacija, ne moze postojati sama po sebi bez svog Kreatora kao vrsioca radnje.

Uz napomenu da Kreacija kao fizicka i psihicka radnja ne moze postojati sama po sebi, bez Kreatora kao vrsioca radnje, a da Kreator moze da postoji bez vrsenja tih radnji. On moze da postoji, ali ne moze znati da postoji. On saznaje da postoji tek kad se pokrene i pocne da vrsi neku od tih svojih fizickih ili psihickih radnji. Jer te radnje , za njega samoga su dokaz da on postoji.

A sta se sa Kreatorom zbiva kad ne vrsi niti i jednu od fizickih i psihickih radnji i kada nije svestan sebe i svoga postojanja?

On tada SPAVA i ne zna gde mu je ni dupe, ni glava. U to vreme on isto kao da nije nigde i isto je kao da je nista. A cim se probudi, pocne da se napreze i krece, zatim opaza, oseca, pamti, misli i razumeva, on moze da postane sta god pozeli, cestica, atom, nebesko telo, biljka, zivotinja, covek itd.

Kao sto vidis, NESTO-X kao Kreator sveta, nije nikakva tajna. To je tako prosta i jednostavna stvar. Pitanje je samo kako se toga nismo pre setili? Dekart se setio jos pre 200 godina i rekao nam je. A nama svim ostalim lampice pale “malo” sa zakasnjenjem od 200 godina.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2005., 11:20   #4
Živio Ljubo. Spomenuo sam bio nedavno da je na tu Descartesovu teoriju Pascal odgovorio da je ''čovjek trska koja misli'' i to je meni dan danas najjača filozofsko-fizikalna izjava uopće (razmisli koliko ima istine u tome, čovjek je toliko krhka stvar da ga može usmrtiti tjelesni porast temperature od 5-6 stupnjeva, ili povećanje/pad tlaka ili par minuta bez kisika ili samo ga usporedi sa bilo kojim drugim živim bićem...) i možemo mi 'fantazirati' i ovo i ono, ali Pascala ne možemo lako osporiti.

Ovo sam htio reći, uzmeš primjer kružnog toka vode, on se zbiva po tom i tom obrascu, voda isparava, kondenzira se u oblak, kiša itd. dakle po uvijek istom principu i fizikalnom zakonu. Iako taj zakon, princip nigdje nije zapisan niti postoji Upravni odjel za oblake i kišu, niti Otpravnik poslova kondenzacije niti bilo koji upravitelj ili kreator procesa koji njime rukovodi, proces se ipak zbiva. Može se reći da prije toga treba nastati voda, tj. atomi kisika i vodika međutim zar nije logično reći da kako se ti atomi udružuju i funkcioniraju danas, zar nisu tako mogli i nastati. Dakle principom, tj. kako i planinar reče, linijom manjeg otpora prostora odnosno posljedicom gibanja energije. Jednostavno tako kako je najlakše i najjednostavnije. A bez upravitelja.

Preostaje samo utvrditi model kako se određeni proces događa, a bez potrebe razbijanja glave u razmišljanju zašto. Pozdrav
guest is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2005., 11:45   #5
Quote:
Ljubo kaže:Kao sto vidis, NESTO-X kao Kreator sveta, nije nikakva tajna. To je tako prosta i jednostavna stvar. Pitanje je samo kako se toga nismo pre setili? Dekart se setio jos pre 200 godina i rekao nam je. A nama svim ostalim lampice pale “malo” sa zakasnjenjem od 200 godina
Ljubo, samo jedna mala primjedba.

Naime, Dechartes (1596 -1650) je ostavio iza svoje lampice eto skoro 400 godina mraka. E sad, nakon tvoje lampice (nama ostalima se kao i kod Dechartesovih sugrađana nije upalila) koliko će godina mraka do slijedeće protjeći nitko ne zna.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2005., 11:50   #6
Ljubo, slažem se s tvojim objašnjenjem, ali tvoje je objašnjenje zapravo argument da zakoni, uzroci i posljedice, informacije, matrice, obrasci, kalupi, jednom riječju kreacija, postoji sve dok i kreator postoji, te po postojanju kreacije imamo uvid u postojanje kreatora.

Tako, kad vidimo Berninijev kip imamo uvid u postojanje Berninija, makar ga nismo vidjeli, upoznali, popričali s njim, itd.

To je također i naša veza s kreatorom, tj. mi smo u tome kreatoru slični, jer i mi sami kreiramo prema kreatorovim kreacijama, tj. koristimo već postojeće matrice.

Dakle, prema kreacijama upoznajemo i kreatora i sebe, jer mi sami ne bismo mogli ništa kreirati da ne postoji princip kreacije.
Također smo nemoćni saznati išta o kreatorovom nedjelovanju (kako si opisao da i on sam ne može ništa o sebi doznati dok ne djeluje), tj. nedjelovanje ne primjećujemo nego samo djelovanje.
Tek po kreaciji doživljavamo kreatora, pa ako kažemo da je kreator apsolutan, tada je apsolutna i njegova kreacija (svevrijedeća), što znači da mi i ne možemo iskreirati ništa što već nije kreacija kreatora. Zato i ne možemo reći da je kreacija relativna, jer da bismo to mogli, trebali bismo moći stajati na takvoj poziciji iz koje bismo mogli utvrditi kreatorovo postojanje i nepostojanje, tj. relativnost i samog kreatora.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2005., 02:17   #7
Guest:

”Dakle principom, tj. kako i planinar reče, linijom manjeg otpora prostora odnosno posljedicom gibanja energije. Jednostavno tako kako je najlakše i najjednostavnije. A bez upravitelja.”

Ne dogadja se sve “linijom manjeg otpora”. Tamo gde ne postoji Iskustvo o toj “liniji manjeg otpora” ide se “linijom veceg otpora”, dok se ne pronadje ta “linija manjeg otpora”. Linije veceg i manjeg otpora su linije Haosa i Harmonije. U Pocetku kretanje Nesto-X-a se odvijalo haoticno, neorganizovano, i to je bilo vreme Zla jer su delici Nesto-X-a sprecavali jedni druge u kretanju i delovanju. Kasnije, Zlo je nateralo delice Nesto-X-a da traze bolja resenja (kalupe, matrice, obrasce) tog kretanja i delovanja i danas je to kretanje i delovanje X-a takvo kakvo jeste. Ta resenja mi nazivamo zakonima. U prirodi ti zakoni su stalni jer su usavrseni do kraja, tj. prilikom svih kretanja i delovanje pronadjene su idealne “linije manjeg otpora”. Jedino kretanja i delovanja ljudi u covecanstvi se jos uvek menjanjaju. Stalno se ukudaju postojeci zakoni kretanja i delovanja, a donose novi. Sto govori da covecanstvo jos uvek krece se i deluje prilicno haoticno i u Zlu. Tj. covecanstvo prilikom jos mnogih svojih kretanja i delovanja ide “linijom veceg otpora”. Najizrazitije takve “linije” su nase podeljenosti po nacijama, religijama i ideologijama, tj. po politickim teritorijama. One su potpuno nepotrebne jer vec hiljadama godina izvor su svakog zla i treba sto pre da se ukinu.
________________

”Preostaje samo utvrditi model kako se određeni proces događa, a bez potrebe razbijanja glave u razmišljanju zašto.”

To radi nauka, a zasto se koji proces odvija upravo tako kao se odvija, to znamo. Zato jer su ucesnici tih procesa pronasli “linije manjeg otpora” (obrasce, kalupe, matrice, resenja, itd), koje, ako po njima deluju, obezbedjuju im minimum Zla, a maksimum Dobra.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2005., 02:18   #8
Slavko:

”Naime, Dechartes (1596 -1650) je ostavio iza svoje lampice eto skoro 400 godina mraka. E sad, nakon tvoje lampice (nama ostalima se kao i kod Dechartesovih sugrađana nije upalila) koliko će godina mraka do slijedeće protjeći nitko ne zna.”

“Mrak” ne mora vise da tece ni kod koga. Spoznaja X-a, tj. Kreatora je vrlo jednostavna. Treba samo svako samome sebi da odgovori na nekoliko jednostavnih pitanja.

1. Koje taj ko njegovo telo napreze i krece?
---- Odgovor glasi: JA!

2. Ko je taj ko opaza svoje naprezanje i kretanje?
---- Odgovor glasi: Ja!

3. Ko je taj ko oseca svoje naprezanje i kretanje kao zlo ili dobro?
--- Odgovor glasi: JA.

4. Ko je taj ko pamti svoje zlo i dobro naprezanje i kretanje?
---- Odgovor glasi: JA!

5. Ko je taj ko misli o svojim zlim i dobrim naprezanjima i kretanjima?
--- Odgopvor glasi: JA:

6. Ko je taj ko razume svoja zla i dobra naprezanja i kretanja i ko je taj ko donosi odluke da ubuduce cini samo ona kretanja i naprezanja koja je osetio kao dobro, a izbegava ona koja je osetio kao zlo?
---- Odgovor glasi: JA!
__________________________


Kao sto vidis, svaki covek na svetu ZNA ko ili sta je NESTO-X. To je JA (JASTVO). Sve sto vidimo da se napreze, krece i deluje, makar ono bilo veliko kao univerzum, galaksija ili nebesko telo, ili bilo malo kao cestica, atom, celija ili covek, u njegovoj nutrini stoji JA (JASTVO) koje vrsi svako to naprezanje i kretanje i koje kroz iskustvo dobra i zla donosi odluke da cini samo ona kretanja sa znacenjem “linije manjeg otpora”, tj. sa znacenjem Dobra, a izbegava sva naprezanja i kretanja sa znacenjem “linije veceg otpor”, tj. sa znacenjem Zla.

Ljudi treba da uoce i zapamte samo jednu malu stvar i da im sve u vezi postojanja ovoga sveta bude jasno, a to je da svet ne gledaju iz vana, jer gledajuci ga IZ VANA, vide bezbroj razlicitih oblika (kalupa, matrica, obrazaca, zakona itd) koji nista ne govore i nista ne znace. Oni treba da uoce i zapamte samo to da gledaju svet IZNUTRA. Iznutra sve velike i male stvari su iste, jer unutar njih je jedna i ista pokretacka, svesna, nestvoriva i neunistiva sila i snaga zvana JA (JASTVO) koja sve cini, sve moze i sve hoce. Kad svi ljudi to shvate, nikakve religije, ni filozofije im vise nece biti potrbne.

Pogledajte oko sebe i vidite bilo sta – macku, psa, coveka, drvo, kamen, reku, oblak, zvezdu itd. i znajte da unutar svega toga stoji isto takvo JA (JASTVO) kao sto je i vase. I ne samo da je ISTO, vec sva ta Jastva, unutar svih tih pojavnih oblika je JEDNO JASTVO. Sve su to delici JEDNOG I ISTOG JASTVA. Jastvo je SAMO JEDNO, ali se pomocu svojih naprezanja, kretanja, opazanja, osecanja, pamcenja, misljenja i razumevanja manifestuje na bezbroj najrazlicitijih nacina. Dok se JASTVO napreze, krece, opza, oseca, pamti, misli i razumeva, svega ima. Kad prestane sve to da cini, sve nestaje. Ali JASTVO i dalje ostaje i svako od nas zajedno sa njim, jer mi nismo nista od svega ovoga to nase oci vide. Mi sami smo to JASTVO koje cini sve ovo sto oci mogu da vide.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2005., 02:20   #9
Planinar:
”Ljubo, slažem se s tvojim objašnjenjem, ali tvoje je objašnjenje zapravo argument da zakoni, uzroci i posljedice, informacije, matrice, obrasci, kalupi, jednom riječju kreacija, postoji sve dok i kreator postoji, te po postojanju kreacije imamo uvid u postojanje kreatora.”

Kreator, to je svako od nas. Svako je sam svoj Krator. Kreator postoji UVEK. Samo sto uvek ne zna da postoji. Zna da postoji samo u vreme kad se napreze, krece, opaza, oseca, pamti, misli i razumeva. U to vreme on je SUBJEKT koji pomocu svojih fizickih i psihickih radnji sebe spoznaje, a istovremeno je i OBJEKT svoje spoznaje. A kad ne vrsi niti i jednu od svojih fizickih i psihickih radnji On tada ne zna za sebe da postoji. Ali to nikako ne znaci da je potpuno nestao i da ga vise nema. Ima ga, ali samo ne zna za sebe da ga ima. Nama je to stanje NEZNANJA SEBE, poznato. To je stanje spavanja i odmaranja nasega JA. Koje ce da se probudi i ponovo pocne da koristi svoje fizicke i psihicke sposobnosti i moci, cim se naspava i odmori. Naizmenicno naprezanje, kretanje, zamaranje i odmaranje JASTVA je NUZNO. Sto znaci da postojanje ovoga pojavnog sveta i svega onoga iz cega se on sastoji ne traje po nacinu vecitog trajanja, vec po nacinu vecitog ponavljanja.
__________________

”Dakle, prema kreacijama upoznajemo i kreatora i sebe, jer mi sami ne bismo mogli ništa kreirati da ne postoji princip kreacije.”

Principi kreacije su logicki principi. Kao takvi oni su nepromenljivi i vaze uvek, bilo da Kreator postoji ili ne. Ako postoji, on ce uvek na kraju kroz iskustvo dobra i zla da upozna te principe i po njima ce da kreira, jer to su principi dobra i zla. Sem logike Dobra i Zla, nema druge logike. Sve se po njoj odvija. Ovi logicki principi su vrlo jednostavni, ali i neumoljivi i neprikosnoveni i glase, ako radis dobro, bice ti dobro. Ako radis zlo, bice ti zlo. A da li zaista nesto radimo dobro ili zlo to cemo da naucimo kroz sam rad. Ima jedna nasa narodna koja kaze: “Ako ne znas sta je Dobro, ti radi kako je Zlo, pa ces znati sta je Dobro.”
______________

”Tek po kreaciji doživljavamo kreatora, pa ako kažemo da je kreator apsolutan, tada je apsolutna i njegova kreacija (svevrijedeća), što znači da mi i ne možemo iskreirati ništa što već nije kreacija kreatora. Zato i ne možemo reći da je kreacija relativna, jer da bismo to mogli, trebali bismo moći stajati na takvoj poziciji iz koje bismo mogli utvrditi kreatorovo postojanje i nepostojanje, tj. relativnost i samog kreatora.”

Kreacija je relativna zato sto je promenljiva. Sad je vidis, sad je ne vidis. Zato je mnogi smatraju iluzijom. Ona je relativna zato jer je ima samo u vreme dok je kreator svojim fizickim i psihickim sposobnostima i radnjama tvori. Cim prestane da je tvori, nje nema. Odnos izmedju Kreatora i Kreacije je isti kao i izmedju, na primer, trkaca i trcanja. Trcanja ima samo dok trkac trci. Cim prestane da trci, trcanje nestaje. Jer kreacija je samo fizicka i psihicka radnja Kreatora i ona postoji samo kao RADNJA-PROCES

Sa druge strane i Kreacija je apsolutna jer ona je sam Kreator. Kreator je uvek sadrzan u svojoj Kreaciji jer Kreacije ne moze biti ako ona nije sam Kreator. To je isto sto trcanja ne moze biti bez trkaca. Kad god vidimo neko trcanje, mi zapravo nikada i ne vidimo saaamo to golo trcanje, vec uvek vidimo trkaca koji trci. Zato ja i kazem da cemo spoznati Istinu o postojanju ovoga sveta tek kad se naucimo da, gledajuci Kreaciju, vidimo Kreatora. kad vidimo macku, psa, drvo, kamen, zvezdu, oblak, reku coveka itd, ne dozvolimo sebi da u tim pojavnim oblicima vidimo samo te pojavne oblike kao kreacije, vec se naucimo da ih vidimo kao samoga Kreatora. Na isti nacin kao sto sebe sami vidimo. Mi sebe najcesce vidimo gledajuci sebe iznutra, a redje iz vana. Iz vana sebe vidimo samo kad stanemo pred ogledalo. Nemojmo stvari i pojave gledati tako kao sto sebe gledamo u ugledalu. Gledajmo ih isto tako kao sto sebe gledamo kad ne stojimo pred ogledalom. Gledajmo ih isto kao sto sebe gledamo – iZNUTRA – kojom prilikom mi i ne vidimo kreaciju, vec samog Kreatora. nemojmo gledati trcanje, vec uvek gledajmo i vidimo trkaca koji trci.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2005., 10:22   #10
Quote:
Ljubo kaže:

Naizmenicno naprezanje, kretanje, zamaranje i odmaranje JASTVA je NUZNO. Sto znaci da postojanje ovoga pojavnog sveta i svega onoga iz cega se on sastoji ne traje po nacinu vecitog trajanja, vec po nacinu vecitog ponavljanja.
__________________

Principi kreacije su logicki principi. Kao takvi oni su nepromenljivi i vaze uvek, bilo da Kreator postoji ili ne. Ako postoji, on ce uvek na kraju kroz iskustvo dobra i zla da upozna te principe i po njima ce da kreira, jer to su principi dobra i zla. Sem logike Dobra i Zla, nema druge logike. Sve se po njoj odvija. Ovi logicki principi su vrlo jednostavni, ali i neumoljivi i neprikosnoveni i glase, ako radis dobro, bice ti dobro. Ako radis zlo, bice ti zlo.
______________

Kreacija je relativna zato sto je promenljiva. Sad je vidis, sad je ne vidis.
______________

Sa druge strane i Kreacija je apsolutna jer ona je sam Kreator. Kreator je uvek sadrzan u svojoj Kreaciji jer Kreacije ne moze biti ako ona nije sam Kreator.
Ljubo, upravo opisuješ matricu, obrazac, zakon, uputu, zapis..., pa ne razumijem kako iz svega izvodiš početni zaključak (zaključke) da matrice ne postoje.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2005., 14:00   #11
Planinar:

”Ljubo, upravo opisuješ matricu, obrazac, zakon, uputu,
zapis..., pa ne razumijem kako iz svega izvodiš početni
zaključak (zaključke) da matrice ne postoje.”


Ja samo pokusavam da naglasim razliku izmedju “matrica” =(kalupa= obrazaca= projekata= znanja= informacija= logickih zakona itd) i onoga NESTO-X koje se po tim “matricama” ukalupljuje (ponasa = uskladjuje = odvija = postoji = deluje itd). To dvoje nije jedno i isto. Na drugaciji nacin “postoji” “matrica” kao nekakav zakon, a na drugaciji nacin “postoji” onaj ko po toj “matrici” (zakonu) zivi, ponasa se, krece, deluje itd.

Recimo, i mi ljudi imamo svoje drustvene zakone ponasanja i delovanja. Sam reci da li ljudi i ti njihovi drustveni zakoni “postoje” jednako? Ko tu uistinu “postoji”, a ko “ne postoji” - da li ljudi ili ti njihovi drustveni zakoni?

Uistinu postoje samo ljudi i oni su ti koji propisuju svoje zakone i ti zakoni postoje samo u memoriji ljudi kao njihovo iskustvo (znanje). Bez ljudi i bez njihovog iskustva i memorije ti zakoni su nista. Ne mozemo reci da je obratno - da postoje zakoni koji propisuju ljude i da ljudi postoje samo u memoriji tih zakona.

Ovde na ovom forumu vode se maratonske diskusije o nekakvim “matricama” kao jedinom obliku POSTOJANJA sa znacenjem BOGOVA. To je greska i zabluda. “Matrice” nisu nikakav oblik POSTOJANJA, vec samo PRINCIPI (kalupi- zakoni) po kojima se POSTOJANJE ODVIJA. Ovi PRINCIPI ne UZROKUJU POSTOJANJE. Oni nisu nista i nisu nikakva sila, ni moc, ni stvar, ni pojava, ni energija, ni masa. Cak nisu ni prostor, ni vreme. Oni nisu nista od svega sto nam moze pasti na pamet za sta bi se moglo tvrditi da POSTOJI. U matematici, na primer, kada kazemo da 2 + 2 = 4, mi ne mozemo tvrditi da je to nesto sto POSTOJI. Uistinu POSTOJI samo JASTVO koje zna da 2 + 2 = 4 i nista drugo. Koje (Jastvo) moze da postoji, a da to i NE ZNA.

Prema tome, “matrice” i dalje za mene nisu nikakav oblik POSTOJANJA, vec samo PRINCIPI koje ONO koje uistinu postoji, a to je JASTVO, zna ili ne zna.

Pa cak i ako znamo da “postoje” i takvi zakoni i po kojima se samo POSTOJANJE JASTVA KAO MOCNE I SVESNE SILE I POJAVE odvija i ako znamo da to JASTVO NE MOZE POSTOJATI mimo tih zakona, ipak i tada jedino se za JASTVO moze reci da UISTINU POSTOJI, a nikako i za same te zakone. Jer JASTVO je sila i pojava, a zakon je samo PRINCIP po kojem se ta POJAVA UKALUPLJUJE I PONASA i kao PRINCIP “postoji” samo u memoriji te SILE i POJAVE u vidu njenog ISKUSTVA (ZNANJA), sto prakticno znaci da uistinu i NE POSTOJI.
_________________

Ili postavimo ceo problem na nacin da zamislimo da “matrice” kao logicki zakoni, pravila i principi su nesto sto UVEK VAZI (namerno kazem “VAZI”, a ne, “POSTOJI”), a da ne postoji nikakvo JASTVO koje ce biti svesno tih VAZECIH logickih zakona, pravila i principa i postavimo pitanje da li je logicno da ti logicki zakoni, paravila i principi imaju moc da UZROKUJU nastajanje nekakvog JASTVA koje ce da ih postane svesno?

Naravno da NEMAJU MOC. Nemaju nikakvu moc zato jer oni NE POSTOJE, vec samo VAZE.

U cemu je razlika izmedju POSTOJANJA i VAZENJA?

Razlika je u tome sto ono koje hoce da postoji mora biti mocna sila i pojava koja moze da se napregne i pokrene, koju cemo moci da opipamo i uverimo se da POSTOJI.

A ono koje samo VAZI, nije nuzno i da POSTOJI da bi ga pipanjem spoznali, jer sem pipanja JASTVO ima i moc RAZUMEVANJA koju koristi kada hoce da zna nesto sto samo VAZI, a NE POSTOJI,, kao sto "matrice", tj. zakoni, obrasci, kalupi, samo VAZE, a NE POSTOJE.

Eto, to je razlika izmedju “matrica” koje UVEK VAZE, a NIKADA NE POSTOJE, sa jedne strane, i JASTVA sa druge strane, kao svesne i mocne sile koja UVEK POSTOJI po tim "matricama", koje poznaje i koje UVEK VAZE.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2005., 14:06   #12
Quote:
Ljubo kaže:“Mrak” ne mora vise da tece ni kod koga. Spoznaja X-a, tj. Kreatora je vrlo jednostavna. Treba samo svako samome sebi da odgovori na nekoliko jednostavnih pitanja.

1. Koje taj ko njegovo telo napreze i krece?
---- Odgovor glasi: JA!

2. Ko je taj ko opaza svoje naprezanje i kretanje?
---- Odgovor glasi: Ja!

3. Ko je taj ko oseca svoje naprezanje i kretanje kao zlo ili dobro?
--- Odgovor glasi: JA.

4. Ko je taj ko pamti svoje zlo i dobro naprezanje i kretanje?
---- Odgovor glasi: JA!

5. Ko je taj ko misli o svojim zlim i dobrim naprezanjima i kretanjima?
--- Odgopvor glasi: JA:

6. Ko je taj ko razume svoja zla i dobra naprezanja i kretanja i ko je taj ko donosi odluke da ubuduce cini samo ona kretanja i naprezanja koja je osetio kao dobro, a izbegava ona koja je osetio kao zlo?
---- Odgovor glasi: JA!
Ljubo, to što si napisao je sasvim u redu. Nego mene muči odgovor na ne baš jednostavno pitanje : Što će potaknuti ljude da razmišljaju o pitanjima koje si naveo? Naime, boli ih k**** za traženje odgovora na ta i slična pitanja. Hodaju za svjetlonošom ne pitajući se za put dobra i zla. Površan pogled u povijest ne pruža baš neki optimizam, zar ne? Kad se sjetim svjetlonoše Napoleona, Hitlera ... (o živima da bi riječ rekao ), pomislim ponekad i da nije tako loše biti u mraku.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2005., 14:21   #13
Slavko,

Pa, vidis, i onda kada masu boli k**** sto zivi u mraku, i za to postoji jedno univerzalno pravilo, resenje i zakon, a to je da uvek u masi postoje napredniji pojedinci (tzv semenke-bogovi) koji pre mase poznaju ta univerzalna pravila i zakone ("matrice") i po njima, malo po malo, oblikuju masu. Uzmimo primer jajeta sa masom zumanceta i belanceta i onoga zametka u jajetu sa matricom pileta. Tu masu zumanceta i belanceta boli K**** da li ce se razviti u pile i bez tog zametka ta masa bi vecno ostala u mraku i bila bi vecno samo masa. Ali, po pravilo tu se ne desava jer postoji zametak koji zna pravila, zakone i oblik pileta i to znanje postepeno prenosi na masu zumanjka i belanjka, koja se postepeno po tom znanju preobrazava u pile.

Sa celim univerzumom desava se isto.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2005., 14:59   #14
Ljubo, mislim točno to što si napisao. Naime, sve ide svojim tokom, OK je i ne treba se zabrinjavati oko toga kad će. Nema smisla požurivati, jer kad dođe vrijeme će.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2005., 23:13   #15
Ljubo, slažem se s tvojim objašnjenjem, ali tvoje je objašnjenje zapravo argument da zakoni, uzroci i posljedice, informacije, matrice, obrasci, kalupi, jednom riječju kreacija, postoji sve dok i kreator postoji, te po postojanju kreacije imamo uvid u postojanje kreatora.

Tako, kad vidimo Berninijev kip imamo uvid u postojanje Berninija, makar ga nismo vidjeli, upoznali, popričali s njim, itd.

To je također i naša veza s kreatorom, tj. mi smo u tome kreatoru slični, jer i mi sami kreiramo prema kreatorovim kreacijama, tj. koristimo već postojeće matrice.

Dakle, prema kreacijama upoznajemo i kreatora i sebe, jer mi sami ne bismo mogli ništa kreirati da ne postoji princip kreacije.
Također smo nemoćni saznati išta o kreatorovom nedjelovanju (kako si opisao da i on sam ne može ništa o sebi doznati dok ne djeluje), tj. nedjelovanje ne primjećujemo nego samo djelovanje.
Tek po kreaciji doživljavamo kreatora, pa ako kažemo da je kreator apsolutan, tada je apsolutna i njegova kreacija (svevrijedeća), što znači da mi i ne možemo iskreirati ništa što već nije kreacija kreatora. Zato i ne možemo reći da je kreacija relativna, jer da bismo to mogli, trebali bismo moći stajati na takvoj poziciji iz koje bismo mogli utvrditi kreatorovo postojanje i nepostojanje, tj. relativnost i samog kreatora.

Vočko
vočko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2005., 01:38   #16
Vocko:

”Ljubo, slažem se s tvojim objašnjenjem, ali tvoje je objašnjenje zapravo argument da zakoni, uzroci i posljedice, informacije, matrice, obrasci, kalupi, jednom riječju kreacija, postoji sve dok i kreator postoji, te po postojanju kreacije imamo uvid u postojanje kreatora.”

Da bi se pravilno razumeo ceo problem postojanja ovoga sveta, vazno je da se on rasclani na cetiri njegova osnovna i jedina faktora. To su:

1. Kreator

2. Kreacija

3. Fizicke i psihicke sposobnosti Kreatora (naprezanje,
kretanje, opazanje, osecanje, pamcenje, misljenje i
razumevanje) koje su nuzne da bi od samoga sebe
mogao da kreira Kreaciju.

4. Matrice (obrasci = informacije = iskustvo = znanje =
kalupi = projekti itd) po kojima ce da kreira Kreaciju.

Zasto je potrebno da svet ovako rasclanimo?

Potrebno je da bi mogli lako da ga razumemo. Da razumemo sta postoji Apsolutno, a sta Relativno. Da razumemo sta je vise bitno, a sta manje.

Najbitniji je Kreator i on je jedini koji APSOLUTNO postoji. Bez njega ne bi mogle postojati fizicke i psihicke sposobnosti naprezanja, kretanja, osecanja, pamcenja, misljenja i razumevanja, jer to su samo fizicke i psihicke radnje (procesi) koje ne mogu postojati same po sebi. Radnje ne mogu vrsiti same sebe. Mora postojati neko pre njih ko ce da ima sposobnost da ih vrsi. Zato za ove radnje i kazemo da Relativno postoje, a za njihovog vrsioca da postoji Apsolutno, jer on se prema njima odnosi kao Uzrok prema svojim Posledicama.

Imamo zatim Kreaciju, koja je takodje Relativna jer moze da je bude ili ne bude. U vreme kad Kreator, uz pomoc svojih fizickih i psihickih radnji kreira kreaciju, Nje i ima. Kad je ne kreira, tj. kad se odmara i spava, Nje i nema.

I na kraju imamo Matrice. To takodje nije nesto sto moze da POSTOJI APSOLUTNO, SAMO PO SEBI, bez Kreatora, jer Matrice su ISKUSTVO Kreatora koje on stice i razvija postepeno, tokom kreiranja Kreacije, tj. tokom svog vlastitog samopreobrazavanja, kojom prilikom On sam, uz pomoc svojih fizickih i psihickih sposobnosti i radnji, uz pomoc ISKUSTVA (matrica) daje sebi samome odredjeni materijalni oblik, po nacinu postepenog svog prelazenja (samopreobrazavanja) iz nematerijalnog (neoblicnog) stanja u materijalno (oblicno).
_________________

Kao sto vidis, radi same ISTINE u vezi POSTOJANJA ovoga sveta, ceo problem je potrebno da se rasclani upravo ovako kako sam ja to sada rasclanio, iz razloga da se zna sta stoji pod brojem 1, a sta pod brojevima 2,3 i 4. Pod brojem jedan je Kreator i on je JEDINI koji POSTOJI, a sve drugo su njegove SPOSBNOSTI i RADNJE (PROCESI) u skladu sa ISKUSTVIMA (INFORMACIJAMA =MATRICAMA) koje stice u vreme dok RADI.

Naravno, Kreator ne bi mogao da POSTOJI kad ne bi raspolagao navedenim fizickim i psihickim sposobnostima da vrsi fizicke i psihicke radnje, niti bi mogao da postoji bez ISKUSTVA O SEBI, tj. bez MATRICA (OBRAZACA), koje stice uz pomoc svojih fizickih i psihickih radnji, koje su potrebne (RADNJE I OBRASCI) da bi mogao da kreira SEBE. Ali to nikako ne znaci da mi sada mozemo bilo koju od tih njegovoh radnji ili rezultata tih radnji, a to su ISKUSTVO (MATRICE) i KREACIJA, da stavimo pod broj JEDAN i kazemo ISTINA o postojanju ovoga sveta krije se u MATRICAMA ili u KREACIJI, ili u FIZICKIM I PSIHICKIM RADNJAMA I PROCESIMA jer sve su to samo POSLEDICE KREATORA kao UZROKA i fizickih i psihickih radnji i Matrica i Kreacije. Zato za Fizicke i Psihicke radnje, Matrice i za Kreaciju i kazemo da samo RELATIVNO POSTOJE, a za Kreatora kazemo da APSOLUTNO POSTOJI.

I da ne bi bilo zabune, nemoj da shvatis da ja ovde o Kreatoru govorim kao necemu sto postoji izvan materijalnog sveta kao Njegove Kreacije, kako se to u religijama uci. Ne, za mene, po ovom mom shvatanju i objasnjenju SVEUKUPNOG POSTOJANJA, Kreator i ovaj materijalni svet kao Njegova Kreacija su JEDNO I ISTO. To su samo dva razlicita nacina opazanja jedne i iste POJAVE. Ako Materijalni svet, kao Pojavu i kao Kreaciju posmatramo iz vana Culno, onda kazemo: TO JE KREACIJA. A ako sama ta Kreacija okrene paznju u sebe i VANCULNO spozna samu SEBE U SEBI kao svoje JA (JASTVO), onda sama ta Kreacija za to svoje Jastvo kaze: TO JE KREATOR. Drugim recima, ceo materijalni Univerzum, i svaka stvar i pojava u njemu, a to vazi i za nas ljude, za svakoga pojedinacno, u svako vreme moze SEBE da spozna i kao Kreaciju i kao Kreatora. Jer sve sto postoji istovremeno je SAAAMO SVOJA I KREACIJA I KREATOR.

Sve sto postoji moze s punim pravom da kaze: JA SAM SAM SVOJ I KREATOR (BOG) I KREACIJA. Upravo zato u religijama i stoji da KREATORA (BOGA) MOZEMO SPOZNATI SAMO U SEBI.

Na ovoj planeti, Bog u obliku Coveka kao svoje Kreacije, prvi put je na ovakav nacin spoznao sebe kroz DEKARTA, rekavsi: "MISLIM, DAKLE POSTOJIM".
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2005., 01:38   #17
Preostaje samo utvrditi model kako se određeni proces događa, a bez potrebe razbijanj

XXX
 
Odgovori s citatom
Old 28.08.2005., 11:40   #18
MATRICE NE POSTOJE SAMO ZATO ŠTO PREVLADAVA GLUPOST!
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2005., 08:48   #19
Geza,

da li ti umes da razlikujes Istinu od ideje? Meni se cini da ti pored celog tog svog filozofiranja jos uvek ne razumes sta je ideja, a sta ne. "Matrice" npr., su ideja, kao sto je i filozofija "o" matricama samo ideja, i nista vise.
Vidis, tvoje znanje i filozofija o matricama se ne razlikuje od takozvanih religija, dogmi i raznih verovanja "o" Bogu, jer i ti pises i razgovaras "o" matricama. "O" znaci isto sto i "naokolo", ili "oko" neceg. Uporno kruzis oko kojekakvih koncepata, kao sto jedan krscanin ili musliman sa svojom svetom knjigom ispod ruke kruzi oko svoje ideje o bogu i poredi procitane odlomke s onim sto vidi i opaza.

Nije mi jasno kako vam vise ne dosade vase mizerne ideje i spekulacije, kada je moguce imati direktno iskustvo Istine, koje dekondicionira mozak kompletno i s tim ugasi sve uzaludne i besmislene mozdane napore.

Uvidite vec jednom da samo izmisljate i stvarate te nebuloze o matricama, i da su te gluposti realne samo onoliko koliko vi verujete u njih. Sam ih stvaras, samo sto to ne vidis, jer ne mozes, posto sebe smatras jednom od ideja svog opazanja, ne razumeci da si ti sam nepojmljiva pozadina na kojoj se sve pojavljuje, ukljucujuci i identifikaciju sa telom, koja doprinosi tvo stanju svesti u kojem umisljas da si covek. Ti si jedini realan faktor u celom tom svom prizivanju duhova, matrice to nisu. Bez tebe matrica nema. Problem je samo to sto ste vi svi od reda pohlepni, pa ne mozete da razumete da vas identitet nije ni "ovo" niti "ono", i zbog toga sve izokrecete i izvrcete naopacke. Svet koji je unutra, vi ste postavili izvana, a misli i emocije koje su izvana, vi smatrate iznutra.


Geza, Istina nije nesto sto moze, niti je nesto sto treba da se organizuje. Samo zbog toga sto je covek to pokusao, kao sto i danas pokusava; ako uzmem tebe kao idealan primer, on je toliko mizeran da nema pametnijeg posla vec da pise kilometarske postove o matricama i brojnim drugim idejama, umesto da pomogne ljudima da otvore oci i da razumiju kako kondicioniraju svoj um i mozak. Istina NIJE ideja covece, o cemu ti i ostali mislite da pisete onda? Vi filozofi ste iskljucivo mizerna i frustrirana bica, koja nisu uspela da shvate svoj identitet, i koja nisu uspela da se slobodno samoispoljavaju, sto je sustina samospoznaje, posto samospoznaja donosi za sobom slobodu "OD". Prvi korak je poslednji, a vi u njemu ne sudelujete, jer ga niste svesni, ne uspeva vam, bojite se, jer sudelovanje u Istini znaci gubitak licnosti, i perzonalnosti. Vesto filozofiranje o matricama ili bilo kojoj drugoj teoriji nije inteligencija Geza, vec neznanje. Inteligencija je samoispoljavanje i kreacija, a ne kombinovanje proslih informacija, i stvaranje nove kondicioniranosti, novog umnog kaveza. Stvari nisu 'ovakve' ili 'onakve', i one ne trebaju da budu 'takve' i 'takve', prvenstveno zbog toga sto stvari ne postoje same po sebi, vec si ti izvor svih stvari kojih si svestan. Ovu cinjenicu niko i nista ne moze da pobije, nijedna logika. Kada nema "Geze", nema ni sveta. A sta vi pricate? Matrice? Gde su matrice kada nema Geze? Tamo gde je sve poznato (Istina), nema potrebe za memorijom. U tom stanju su sve vase filozofije bezvredne, jer se Istina ispoljava iznutra ka vani, od momenta do momenta, za razliku od vaseg razmisljanja, koje pokusava da se krece izvana ka unutra, ie. od ideje ka Istini, pa neizbezno nailazi na bezbroj limitacija, za koje misli da prikrivaju i sakrivaju istinu. Istinu prikriva samo razmisljanje utemeljeno na juce, danas, i sutra. Istina je uvek vecno sada i ovdje. Vasa logika je vasa limitacija koju pokusavate da prevazidjete vasom logikom, samo zato sto ne pridajete dovoljno paznje svom sopstvenom Sopstvu, sopstvenoj zivosti koja je resenje za sve probleme, i koja NIJE ideja. Kretanje od razmisljanja ka Istini NIJE moguce, jer je istina PRE razmisljanja. Vas pokusaj je nemoguc, i cim razumete sta je vas pravu identitet, vas pokusaj ce da nestane kao da nije ni postojao.

Razumi kako si akumulirao to o cemu razmisljas, dekondicioniraj svoj mozak, i eto ti direktnog iskustva Istine, koje ce da utoli svu zedj za Istinom. Tu nema vise traganja, jer si spoznao ko si i sta si. U stanju si da voljno revertiras svoju svest i iskustvo sveta koje je izvor svih tvojih problema, u stanje svesti pre rodjenja. Slobodan si u slobodnom univerzumu, i tvoja teorija o matricama je bila samo jedna nocna mora.
Ptahotep is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2005., 10:36   #20
Quote:
Vi filozofi ste iskljucivo mizerna i frustrirana bica

'filozof' je samo ideja. postoje samo ljudi koji filozofiraju. ti si takodjer taj.
Penis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:41.