Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2005., 11:33   #1
Kada spavam...

Kuda ode moja svijest kad spavam? Jesam li ja ziv dok spavam? Imam li ja dusu dok spavam? Gdje je nestalo moje ja? Ali ja sam stalno ja. Ako se ne sijecam ni jedne REM faze, ni jednog sna... ja ne spavam, ja odem u krevet i probudim se i opet sam to ja... za sekundu, ma ne za sekundu, u trenutku, dijelicu trenutka kad legnem vec se dignem iz kreveta... Postoji li skok izmedju lijeganja u krevet i buđenja mojeg ja? Da li se moja svijest gasi na trenutak, resetira, gasi na duze vrijeme, ili se uopce ne gasi? Na mojem satu se vidi da je proslo 8 sati od kad sam legao u krevet, a sjecam se samo zadnje REM faze. Da li sam ja svijestan u REM fazi? Ma mora bit da se svijest gasi ako vjerujem da postoji vrijeme, tj da se ovaj svijet pokrece i kada ja nisam duhovno prisutan... Nemam nikakvo saznanje o tome sto se desilo za vrijeme dok sam spavao, nemam nikakvih slika, nikakvog sijecanja... Gdje sam bio?
relativnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2005., 12:55   #2
"Bio" si van prostora i vremena.
Dark_Elf is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2005., 13:55   #3
A koliko si svjestan sebe za vrijeme budnog stanja?
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2005., 14:02   #4
Onolko kolko mi treba.
relativnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2005., 17:05   #5
i have a dream, Neo

Have you ever had a dream, that you were so sure was real? What if you were unable to wake from that dream? How would you know the difference between the dream world and the real world?

What you know you can't explain, but you feel it. You've felt it your entire life, that there's something wrong with the story. You don't know what it is, but it's there, like a splinter in your mind, driving you mad.

You take the blue pill, the story ends. Your browser closes and you believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in wonderland. And, I show you how deep the rabbit hole goes.

I offer only the truth, nothing more.

jedno pitanje, a bezbroj odgovora, ah koje li ljepote.

crill is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2005., 22:47   #6
Quote:
Kuda ode moja svijest kad spavam?
Ko kaže da je svijest TVOJA?

Iz ovoga ce ti se sve odgovoriti
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2005., 23:37   #7
Nema neke bitne razlike od stanja kad spavam i kad ne spavam, jedino kad ne spavam, puno mi se više odvlači pažnja... java i te neke... stvari...
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2005., 23:37   #8
Pa bas mi se i nije nis odgovorilo. Gdje nestane ta svijest, moja ili ne moja?
relativnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2005., 23:41   #9
Quote:
relativnost kaže:
Pa bas mi se i nije nis odgovorilo. Gdje nestane ta svijest, moja ili ne moja?
he he možda "ti" nestaješ a svijest ostaje
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2005., 23:44   #10
Quote:
planinar kaže:
Nema neke bitne razlike od stanja kad spavam i kad ne spavam, jedino kad ne spavam, puno mi se više odvlači pažnja... java i te neke... stvari...
Joj da. Kak nema razlike? Meni se cini da je vecina vas zabrijala da je bog, a nemate pojima o cem pricate, jel je to nepojmljivo i previse se svi udaljavaju od onoga sto jesu. A mozda sam i ja zabrijao, ali nis mi nije jasno oko onoga kada spavam. Ocito da nema svijesti, mozda ima al nemoze mi to nitko tvrdit jel je to glupo i nepojmljivo.
relativnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2005., 00:30   #11
Quote:
relativnost kaže:
Pa bas mi se i nije nis odgovorilo. Gdje nestane ta svijest, moja ili ne moja?
Pa nigdje ne nestane. Jednostavno se od posla, s kojim je gnjaviš, odmara. S godinama ćeš je sve manje gnjaviti (susretat ćeš se sa sve više poznanica o kojima ne treba razmišljati), pa će joj i manje trebati odmora.

Einstein je rekao da mu je najteže bilo odgovoriti na pitanje djece prilikom posjete jednoj školi: gdje ode svjetlo kad se ugasi žarulja. Pred sobom nije imao fizičare!

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2005., 04:58   #12
Relativnost:
"Nemam nikakvo saznanje o tome sto se desilo za vrijeme dok sam spavao, nemam nikakvih slika, nikakvog sijecanja... Gdje sam bio?"
---------------------------------------

Samo shvati da se ovo pitanje ne odnosi na tebe, vec na ono sto dolazi i nestaje. Ti si uvek ono sto jesi, ali nisi u vremenu i prostoru. Znanje je vreme i prostor, ali ne ti. Znanje spava i budi se, i to sve u tebi. Kao sto se slova pisu i brisu na parcetu belog papira, isto tako se znanje pojavljuje i nestaje u tebi.

Nista poznato se ne odnosi na tebe. Tom identitetu na kojem se pojavljuju san i budno stanje je svejedno da li su oni tu ili ne, ili da li je jedno od to dvoje prisutno ili ne.
Ptahotep is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2005., 07:48   #13
Quote:
relativnost kaže:
Ocito da nema svijesti, mozda ima al nemoze mi to nitko tvrdit jel je to glupo i nepojmljivo.
Možda ćeš promijeniti mišljenje kad se oženiš...pa kad u snu kreneš u hrkanac, a tvoja žena počne fućkati.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 09:18   #14
Probaj prvo da razrješiš pitanje gdje si ti sada, i tko si ti sada. Onda ćeš sigurno kao od šale riješiti pitanje gdje si kad spavaš tj. možda ćeš si postaviti pitanje jesam li ja uopće budan i kad ne spavam?
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 09:41   #15
Btw.relativnost, probaj čitati Rudolfa Steinera.

On je između ostalog proučavao pitanje koje tebe muči.
U knjizi 'Filozofija, Kozmologija, Religija' ima cijelo jedno njegovo predavanje na temu njegove spoznaje o tome što se događa dok spavamo.
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 13:32   #16
Quote:
Uranus kaže:
Probaj prvo da razrješiš pitanje gdje si ti sada, i tko si ti sada. Onda ćeš sigurno kao od šale riješiti pitanje gdje si kad spavaš tj. možda ćeš si postaviti pitanje jesam li ja uopće budan i kad ne spavam?
Ja smatram da je glupo postavljat sebi takvo pitanje jel pravog odgovora nema. Sve sto ti moze doci ko odgovor su naglabanja. Mislim da ipat treba postavit sebi neke granice kod filozofije, a mene bas sad ovo zanima, kada spavam...
relativnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 17:03   #17
Pa ti i ne spavas, vec ona osoba s kojom si se identifikovao. Kad se ugasi film, da li svi glumci idu na spavanje? Niko ne ide na spavanje, jer niko nije bio budan. Ti si SVEDOK svega sto se odvija, samo sto umisljas da ne postojis dok film ne igra, jer se za vreme igranja filma poistovetis sa jednim od glumaca, pa nakon sto se predstava zavrsi, ti opet revertiras u stanje u kojem si niko i nista. I onda, kada film opet podje da igra, za tebe je to niko i nista zagonetka sa gledista identifikacije jednog glumca, jer mislis da je rupa u memoriji znak tvog (glumcevog)"nepostojanja."
Ajd reci "Ja Jesam" za vreme dubokog sna! To nije moguce, ne zbog toga sto tebe nema za vreme dubokog sna, niti zbog toga sto nisi svestan za vreme dubokog sna, vec samo zbog toga sto ti NISI taj osecaj "ja jesam." To je samo jedna od formi tvog napregnutog stanja postojanja.

Ti si svedok razmisljanja, misli i mislioca. Razmisljanje je jedan proces koji sadrzi u sebi i misli, i mislioca, kako i citav svet, jer bez razmisljanja sveta nema. A posto si ti svedok razmisljanja, ti nisi nista od onoga sto razmisljanje u sebi sadrzi, kao na primer celi ovaj svet.

Telo je u tebi, a ne ti u njemu. Ko onda spava?
Ptahotep is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 18:07   #18
Ok, kuzim. Ali ko ti to moze potvrdit sta si ti upravo rekao? To je samo teorija po meni... Teorija koju je dosla upravo od tog glumca. Pa kako onda on, koji je dio ovoga sto je, moze pricati o necemu sto je izvana, kad on nemoze izaci van. Osloboditi se, postati svijestan. Ili mozda moze?
relativnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 21:56   #19
Kada spavam sam

u blizini mjesta na kojem si prije nego se rodiš
to je mjesto gdje nema valova
moonfool is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2005., 00:07   #20
Quote:
Ptahotep kaže:
Pa ti i ne spavas, vec ona osoba s kojom si se identifikovao. Kad se ugasi film, da li svi glumci idu na spavanje? Niko ne ide na spavanje, jer niko nije bio budan. Ti si SVEDOK svega sto se odvija, samo sto umisljas da ne postojis dok film ne igra, jer se za vreme igranja filma poistovetis sa jednim od glumaca, pa nakon sto se predstava zavrsi, ti opet revertiras u stanje u kojem si niko i nista. I onda, kada film opet podje da igra, za tebe je to niko i nista zagonetka sa gledista identifikacije jednog glumca, jer mislis da je rupa u memoriji znak tvog (glumcevog)"nepostojanja."
Ajd reci "Ja Jesam" za vreme dubokog sna! To nije moguce, ne zbog toga sto tebe nema za vreme dubokog sna, niti zbog toga sto nisi svestan za vreme dubokog sna, vec samo zbog toga sto ti NISI taj osecaj "ja jesam." To je samo jedna od formi tvog napregnutog stanja postojanja.

Ti si svedok razmisljanja, misli i mislioca. Razmisljanje je jedan proces koji sadrzi u sebi i misli, i mislioca, kako i citav svet, jer bez razmisljanja sveta nema. A posto si ti svedok razmisljanja, ti nisi nista od onoga sto razmisljanje u sebi sadrzi, kao na primer celi ovaj svet.

Telo je u tebi, a ne ti u njemu. Ko onda spava?
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:32.