Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2005., 14:49   #1
Kierkegaard

Kierkegaard je vise pjesnik, negoli filozof, cini se, te mi je kadkad tesko pronaci konkretan predmet njegovog filozofiranja. Mozda bi mi mogli malo olaksati posao.

Citao sam radove o njegovim knjigama, u kome se kaze ono sto sam uspio i sam zakljuciti - da je Kierkegaard namjerno neodredjen.

Ima li nekog da ne misli tako?
 
Odgovori s citatom
Old 04.10.2005., 21:26   #2
Re: Kierkegaard

Quote:
turandot kaže:
Kierkegaard je vise pjesnik, negoli filozof, cini se, te mi je kadkad tesko pronaci konkretan predmet njegovog filozofiranja. Mozda bi mi mogli malo olaksati posao.

Citao sam radove o njegovim knjigama, u kome se kaze ono sto sam uspio i sam zakljuciti - da je Kierkegaard namjerno neodredjen.

Ima li nekog da ne misli tako?
ako je...i treba biti...jerbo niko ko ima kakav takav uvid u prirodu "stvari" i niko ko ima kakvo takvo ljudsko dostojanstvo...ne može biti određen...jerbo bi to značilo da laže...a ko laže taj i krade...a krade narafski samo onaj ko nema ili je siromašan....istinom.
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2005., 21:37   #3
nije problem tvrdnje nekog filozofa da baš on ima uvid u prirodu stvari.

ako sam dobro shvatio, Turandota muči to što se čini da Kirkegaard ne tvrdi ništa, ili ako tvrdi i tvrdi nešto, onda je namjerno preširok u svojoj misli zato da bi ga bilo teže za shvatiti (mislim da sam i ja nešto slično čuo).

i to namjerno. a to nije lijepo od njega.

ne znam jel to istina ili ne. to će morati odgovoriti netko obrazovaniji, jer sam ja bezobrazovan.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2005., 22:04   #4
na njemu se bazira cjela jedna epoha, znaci bio je razumljen i tvrdio je nesto.
Penis is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2005., 22:31   #5
znači bilo je ljudi koji su ga pokušali shvatiti.

i nekih koji su tvrdili da jesu.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2005., 23:24   #6
pa sad, niko se od njegovih sljedbenika nije zalio na hermeneuticke probleme. a bilo ih je kisha. ne postoje ni upadljive visesmislenosti oko intrepretacije.
cak je i terminoloski pedant kao wittgenstein rado citao kierkegaarda i na kraju mu zamjerao da je suvise jednoznacan (vidi pod 'filozofska istrazivanja')
okosnica njegove misli je uglavnom neupitna. on se suprostavio prije svega hegelovom fetisizmu ideje i ignoranciji egzistencije i opcenito svakojakim platonskim 'esencijaliziranjima'.
Penis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2005., 21:57   #7
...a jal tko od vas dok je citao Kierkegaarda pokusao malo opustiti um i nakon sto je procitao malo veci dio porazmisliti o onome sto je rekao?...

daj prvo procitajte samo djelo pa onda osvrte na njega!

Kierkegaard koristi mogucnost ljudskog uma da lakse kroz slike i opise i price shvaca samu bit njegove filozofije nego da on samo suhoparno iznosi redove razmisljenja...
 
Odgovori s citatom
Old 13.10.2005., 22:51   #8
K. kaze : "Ili- ili"

Ja tu ne vidim nikakvu neodredjenost.
TzU is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2005., 00:28   #9
nakon čitanja bolesti nasmrt na plaži, kažem - da, ali
Woe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2005., 20:18   #10
Quote:
Perdurabo kaže:
...a jal tko od vas dok je citao Kierkegaarda pokusao malo opustiti um i nakon sto je procitao malo veci dio porazmisliti o onome sto je rekao?...

daj prvo procitajte samo djelo pa onda osvrte na njega!

Kierkegaard koristi mogucnost ljudskog uma da lakse kroz slike i opise i price shvaca samu bit njegove filozofije nego da on samo suhoparno iznosi redove razmisljenja...
filozofe(pjesnike?) citam samo rekreativno, a ne zbog zivotne vokacije, pa ih onda valjda i drugacije dozivljavam, ne toliko analiticki. nego upijam i reagiram. procitam komad, a onda pustim svojim mislim da iz toga krenu nekamo dalje.

htjela sam pitati da li bi mi itko mogao objasniti jednu stvar.

jedino uz kierkegaarda redovito zavrsim guseci se u suzama. nije to tuga, nego vise-nego-intenzivna reakcija neka. nevezano o tome o kojoj knjizi i kojoj temi se radi. ne znam sad da li je to samo zbog gorespomenute *nesuhoparnosti* iznosenja stvari, ili stari søren pogadja tocno u neki podsvjesni layer mene koji se onda trgne i zbuni.

onda me dodatno dotuce kad, nakon sto elaborira neki stav, kaze nesto u stilu *sto si bolje to mozete objasniti, dublji ste covjek*. or sth...

jesam ja onda plitki covjek ako to samo osjetim?
__________________
grizlić <3
pet is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2005., 20:46   #11
Quote:
pet kaže:
onda me dodatno dotuce kad, nakon sto elaborira neki stav, kaze nesto u stilu *sto si bolje to mozete objasniti, dublji ste covjek*. or sth...

jesam ja onda plitki covjek ako to samo osjetim?
Ne, pa u osjećaju je snaga, život. Iz njega može nešto izniknuti, iz čistog razumskog računanja neće niknuti ništa. A ako je misao mutna ali pogađa, to samo znači da ćeš joj se opet nanovo vraćati, produbljivati. Dok se ono mutno ne staloži u jasnoću.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2005., 20:59   #12
Quote:
nitko i ništa kaže:
Ne, pa u osjećaju je snaga, život. Iz njega može nešto izniknuti, iz čistog razumskog računanja neće niknuti ništa. A ako je misao mutna ali pogađa, to samo znači da ćeš joj se opet nanovo vraćati, produbljivati. Dok se ono mutno ne staloži u jasnoću.
naravno, imas pravo. prva sam koja cu uvijek zagovarati osjecaj bilokoje vrste prije iceg drugog. i uvijek cu preko njih dolaziti do svojih jasnoca.

ali ne razumijem zasto njega prejako osjecam? mislim, ima li puno ljudi koji placu nad kierkegaardom, pa ih samo ja ne poznajem?

ili je razlog prozaican, sam stil njegovog pisanja koji mi na neki nacin - pashe? pa nije bitno ono o cemu pishe? recimo. (to mi je sad palo na pamet. naravno da nitko osim mene ne moze odgovoriti na ovo zadnje pitanje)

pa da se ne trudim uopce razjasnit si i slegnut to?

isprike zbog nenamjernog okretanja na shalu
__________________
grizlić <3
pet is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2005., 21:07   #13
Quote:
pet kaže:
naravno, imas pravo. prva sam koja cu uvijek zagovarati osjecaj bilokoje vrste prije iceg drugog. i uvijek cu preko njih dolaziti do svojih jasnoca.

ali ne razumijem zasto njega prejako osjecam? mislim, ima li puno ljudi koji placu nad kierkegaardom, pa ih samo ja ne poznajem?

ili je razlog prozaican, sam stil njegovog pisanja koji mi na neki nacin - pashe? pa nije bitno ono o cemu pishe? recimo. (to mi je sad palo na pamet. naravno da nitko osim mene ne moze odgovoriti na ovo zadnje pitanje)

pa da se ne trudim uopce razjasnit si i slegnut to?

isprike zbog nenamjernog okretanja na shalu
Dobro, meni on baš ne pashe i rijetko plačem nad knjigama. Ali znao sam od nekih pisaca doslovno skakati po kući od veselja, i ljubiti svoje zbunjene ukućane.

Znaš za fenomen rezonancije? Pogodiš ton i samo ono što ima istu tu vlastitu frekvenciju zatitra. Sve ostalo ostaje nedotaknuto, nepogođeno.

I nipošto se nemoj truditi razjasniti. Za godinu dvije ćeš se sjetiti kako si naivno plakala nad Kierkegaardom, a sad (naime tad) puno bolje razumiješ stvari... I onda ćeš ga opet uzeti čitati, unaprijed se podsmjehujući ondašnjoj (naime sadašnjoj ) samoj sebi... A onda ćeš se opet rasplakati, samo će ti biti nekako jasnije o čemu se radi.

A možda i ne bude tako.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2005., 21:14   #14
vidis. rezonancija. zgodno.

iako sam sad dobila sasvim novu temu za razmisljanje. a ta je strah od bivanja slicna njemu.

hvala ti.
__________________
grizlić <3
pet is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2005., 21:18   #15
evo pet :)

Quote:
pet kaže:
hvala ti.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2005., 12:36   #16
upravo čitam Strah i drhtanje.

nisam baš daleko došao.

čini mi se da zasada priča o onome što racionalne osobe često vide kod sebe.

a to je da teško mogu vjerovati.

i razlaže i analizira savršenog vjernika gledajući ga sa strane i uzdiše zbog svoje nemoći da i on bude takav.

a ja uzdišem zajedno s njim.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:53.