Natrag   Forum.hr > Društvo > Koronavirus

Koronavirus Obavezna EU covid-potvrda.
Podforum: Skeptici

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2020., 17:56   #1
Slučaj Švedska

Mislim da Švedska zaslužuje zasebnu temu jer se, za razliku od svih ostalih, u borbi protiv koronavirusa odlučila ići sasvim drugačijim putem. Već sama ta činjenica zaslužuje i pažnju i divljenje barem za hrabrost da misli svojom glavom. Mislim da će biti zanimljivo pratiti ishode epidemije u Švedskoj i drugim zemljama.

Ovaj članak donosi osnovne crte njihove metode - Tportal od prije dva dana. Pokušajte naći još informacija.

Quote:
Koronavirus obustavio je život u svim zemljama EU osim u jednoj - Švedskoj

U njoj djeca i dalje idu u škole i vrtiće, restorani i barovi su otvoreni, promet funkcionira, lete avioni, a mnogi i dalje odlaze na posao, dok samo pojedini rade od kuće. Otvoreni su čak i frizerski saloni, teretane, noćni klubovi, pa i wellnes centri i javni bazeni.

Dozvoljena su javna okupljanja s manje od 500 ljudi, granice su otvorene za sve građane Europe. Nema nikakve zabrane putovanja, postoji samo preporuka građanima da bez potrebe ne putuju izvan mjesta stanovanja. Premijer Stefan Löfven potiče građane koji nisu u rizičnim godinama da nastave s uobičajenim aktivnostima koliko god je to moguće.

Zaštitne mjere protiv koronavirusa, od prvog slučaja 31. siječnja, Švedska uvodi na kapaljku. Ključne odluke donosi grupa stručnjaka Zavoda za javno zdravstvo (Folkhälsomyndigheten) pod vodstvom glavnog državnog epidemiologa Andersa Tegnela. I sam premijer u četvrtak je rekao da je: ”Švedska spremna na sve neophodne mjere”, ali i da može samo 'ponoviti da se treba držati Tegnelovih uputa'.

Između redova se mogu naslutiti tri glavna razloga za ovakvu švedsku odluku. Prvo, postoji bojazan da će zatvaranje škola i vrtića natjerati roditelje da napuste radna mjesta, među kojima su neka ključna za funkcioniranje društva, dok će druge mališane morati čuvati bake i djedovi i tako se dodatno izložiti zarazi. Drugi razlog je omogućavanje roditeljima mlađe djece da se bez brige posvete radnim zadacima, što je važno za barem djelomično održavanje gospodarskih aktivnosti...
Po broju zaraženih, umrlih i novozaraženih Švedska ne odstupa od drugih sličnih zemalja. worldometers
Anderlon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2020., 18:12   #2
Pitanje je samo koliko bolničkog kapaciteta ima ta Švedska.
Kod nas mjerama zabrana neće nestati virusa, ali usporit će se širenje radi što manjeg opterećenja zdravstvenog sustava i to je namjera. Uništiti virus nećemo, uništit ćemo sve ostalo. (Nešto u smislu, ne radim dobro, ali zato radim polako). Mišljenja sam da su svi trebali postupiti kao Švedska, eventualno zaključati starce i jače bolesne, a ostali nek se izbore za sebe...
A druga stvar je npr. mentalitet Šveđana i mentalitet Hrvata

Evo, birtije su zatvorene ni deset dana, ja sam lud
__________________
"You're a trophy wife? What contest in hell did I win?" -Frank Barone
Majk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2020., 18:14   #3
Quote:
Majk kaže: Pogledaj post
Pitanje je samo koliko bolničkog kapaciteta ima ta Švedska.
Kod nas mjerama zabrana neće nestati virusa, ali usporit će se širenje radi što manjeg opterećenja zdravstvenog sustava i to je namjera. Uništiti virus nećemo, uništit ćemo sve ostalo. (Nešto u smislu, ne radim dobro, ali zato radim polako). Mišljenja sam da su svi trebali postupiti kao Švedska, eventualno zaključati starce i jače bolesne, a ostali nek se izbore za sebe...
A druga stvar je npr. mentalitet Šveđana i mentalitet Hrvata

Evo, birtije su zatvorene ni deset dana, ja sam lud
Da, kada ti u Švedskoj alkoholna pića smatraju luksuz. Kakvo im je zdrastvo , ne znam,ali oni idu na stjecanje prirodnog imuniteta.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2020., 18:17   #4
Quote:
Majk kaže: Pogledaj post
Pitanje je samo koliko bolničkog kapaciteta ima ta Švedska.
Kod nas mjerama zabrana neće nestati virusa, ali usporit će se širenje radi što manjeg opterećenja zdravstvenog sustava i to je namjera. Uništiti virus nećemo, uništit ćemo sve ostalo. (Nešto u smislu, ne radim dobro, ali zato radim polako). Mišljenja sam da su svi trebali postupiti kao Švedska, eventualno zaključati starce i jače bolesne, a ostali nek se izbore za sebe...
A druga stvar je npr. mentalitet Šveđana i mentalitet Hrvata

Evo, birtije su zatvorene ni deset dana, ja sam lud
e to je u švedskoj lakše izolirati starije, jer oni uglavnom su u specijalnim domovima ili žive sami, pa se može organizirati, a mlađi žive sami-
ovdje pod istim krovom jako često 3 ili čak 4 generacije skupa žive, pa nema šanse izolirati starije jer od 0 do 100 žive skupa.
klingonac_worf is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2020., 18:19   #5
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Kakvo im je zdrastvo , ne znam,ali oni idu na stjecanje prirodnog imuniteta.
Što je i logično, jer sva predviđanja koja se dadu naći na netu govore o nekom cjepivu za cca 12- 18 mjeseci.
Od ovog zatvaranja svega nema ništa, ja ovak bedast bar ne vidim smisao.
__________________
"You're a trophy wife? What contest in hell did I win?" -Frank Barone
Majk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2020., 18:20   #6
Još jedan članak (Tportal, jučer)

Quote:
Splićanka u Švedskoj

'Prije nekoliko dana odlučila sam pogledati vijesti na jednoj hrvatskoj televiziji i nakon toga sam dva dana bila u strahu: što od smrtno ozbiljnih voditelja, što od dramatičnog tona i muzike, što od katastrofičnih scenarija za razvoj događaja. Ovdje toga naprosto nema, mada je jasno da ima korone. Svakog dana objavljuju se rezultati, na današnji dan zabilježeno je oko 2300 inficiranih i 42 preminula, ali atmosfera na ulicama je gotovo kao prije epidemije'

'Od prvog dana izbijanja epidemije sugerira se da starije osobe ne izlaze iz svojih domova i da ih mlađi ne posjećuju, a Šveđani su iznimno stabilna i zdravorazumski bazirana zajednica - jednom kad se to objavi, onda se i poštuje. Ne treba proglasiti karantenu kako stariji ljudi ne bi šetali po ulicama, a svejedno uvijek uspijevaju ostati opušteni'

Istina je, kaže, da Šveđani u prosjeku znatno više potiču samostalnost, individualnost i socijalnu distancu, pa se u tom smislu doimaju hladnijima u odnosu na Mediterance, no s druge strane tu je ogromno povjerenje u stručne i znanstvene autoritete.

'Njihov premijer ne pojavljuje se često, ali ovih dana dao je izjavu da je u situaciji oko korone najveća odgovornost na svakom pojedincu. A oni to vrlo ozbiljno shvaćaju: stariji ostaju kod kuće, mlađi izlaze nešto manje i pazi se na distancu, ali život se odvija dalje i nema nikakvog straha. U gradu s 300 tisuća stanovnika još nisam vidjela da netko nosi masku preko lica, a nema ju čak ni moja prijateljica koja vozi gradski autobus...
Anderlon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2020., 18:23   #7
Najzanimljiviji društveni eksperiment našega doba.

Na kraju bi se moglo pokazati doslovno sva tri scenarija (a nemamo pojma koliku vjerojatnost oni nose):

- da u Švedskoj epidemija prođe puno brže od svih ostalih i da smrtnost bude značajno veća nego kod drugih
- da u Švedskoj smrtnost bude značajno manja nego kod drugih, jer se sve mjere svode isključivo na učinkovitu zaštitu rizičnijih skupina
- da ne bude apsolutno nikakve razlike između Švedske i svih ostalih koji se muče s ozbiljnim mjerama.


Je li taj eksperiment možda malo okrutan? Ne znam, možda je.
Je li meni barem malo drago da je netko pokušao, da je jedna od bogatih zemalja s (pretpostavljam) ogromnim brojem respiratora krenula tim putem? Pa, ono jest.

Je li švedskim susjedima Norvežanima i Fincima drago? Sumnjam



EDIT: imaju jednu od najjačih tvornica na svijetu za proizvodnju respiratora. Lako tako


[Još jedan edit, ako uspije]
Za sad, zapravo, stoje jako dobro:

Po broju slučajeva bolji su od Norveške, naprimjer :
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2020., 18:24   #8
Čitav ovaj članak što je Anderlon postao, na tragu je onog što sam i napisao.

Mentalitet
Pripaziti starce (koliko ide)
Kolektivno prokuživanje

I nema propasti. Bravo Švedi
__________________
"You're a trophy wife? What contest in hell did I win?" -Frank Barone
Majk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2020., 18:25   #9
Quote:
Majk kaže: Pogledaj post
Što je i logično, jer sva predviđanja koja se dadu naći na netu govore o nekom cjepivu za cca 12- 18 mjeseci.
Od ovog zatvaranja svega nema ništa, ja ovak bedast bar ne vidim smisao.

.
Istina je, kaže, da Šveđani u prosjeku znatno više potiču samostalnost, individualnost i socijalnu distancu, pa se u tom smislu doimaju hladnijima u odnosu na Mediterance, no s druge strane tu je ogromno povjerenje u stručne i znanstvene autoritete.

Mislim da je ovo izdvojeno. I Norvežani su isto tako mislili pa su završili u kućnoj karanteni jer su neodgovorni. Prije je do njihovog mentaliteta.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2020., 18:28   #10
do nedavno su pozitivan primjer bile neke druge zemlje.
ne bih urekao švede, ali mislim da ih čeka sudbina ostalih.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2020., 18:30   #11
Quote:
Majk kaže: Pogledaj post
Pitanje je samo koliko bolničkog kapaciteta ima ta Švedska.
Kod nas mjerama zabrana neće nestati virusa, ali usporit će se širenje radi što manjeg opterećenja zdravstvenog sustava i to je namjera.
švedska ima bolnički kapacitet, ali im neće ni trebati ako im ovaj plan "uspije" - da se ne zarazi stariju populaciju, postići će neki "kolektivni imunitet", ionak žive dosta na soc distanci - tak da ovo sve što je ostao otvoreno kod njih nije ni izbliza isto kao da je ostalo npr kod nas , a i nisu gusto naseljeno područje

a čitav ovaj koncept im je popriično u duhu "protestantske etike" u dijelu gdje Weber spominje asketski kalvinizam (ne referiram se ovdje na stvarnu religijsku pripadnost Šveđana)

ergo:
oni ovo ekonomski promišljaju, no ne iz puke pohlepe ili zarade nego - žele imati sigurnost
__________________
_
Nobody's Diary is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2020., 18:30   #12
Da, zanimljivo je to sa Švedskom, bilo je jučer na RTL Direktu, nakon Đikića itd, u prilogu je govorila stanovita Sonya Gašparović (tako nekako, ako nisam pobrkala imena, @Anderlon je stavio članak s onom Splićankom, ali mislim da nije bila ta), ne mogu postavit link za emisiju tj. ne otvara mi se, pokušajte otvoriti (u drugom dijelu emisije):

https://play.rtl.hr/rtl-direkt-p_7448
ekaliopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2020., 18:34   #13
Kod nas će proglasiti policijski sat i mlatit će ljude pendrecima pa opet dosta njih neće poštivati zabrane. Švedska je par svjetlosnih godina dalje u razvoju društva.
FuzzBall is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2020., 18:42   #14
Svaka im čast. Zavidim im na na svim stvarima koje oni mogu a mi ne. Virus hara i ovako i onako, al ajmo mi uništiti sve razine društva i ekonomije, umjesto da izoliramo samo rizične skupine. I sad u ovoj situaciji u Zagrebu s potresom, gdje ni vatrogasci iz drugih mjesta ne mogu do nas jer nemaju jebene dozvole. Ja ako želim do svojih u Samobor jer mi se kuća klima, prvo moram obilaziti stožer za propusnice. Je li ovaj recept naše vlade put u potpunu propast RH? Sve više sumnjam u efikasnost mjera koje su donesene, a što će vrijeme prolaziti i stvari se komplicirati (ako virus ne popusti), sve više ljudi će im j.. mater.
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2020., 18:57   #15
Quote:
klingonac_worf kaže: Pogledaj post
e to je u švedskoj lakše izolirati starije, jer oni uglavnom su u specijalnim domovima ili žive sami, pa se može organizirati, a mlađi žive sami-
ovdje pod istim krovom jako često 3 ili čak 4 generacije skupa žive, pa nema šanse izolirati starije jer od 0 do 100 žive skupa.
To je bilo do prije dvadeset godina, sada su i kod nas prihvatili tzv. zapadne vrijednosti.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2020., 19:01   #16
Quote:
Nobody's Diary kaže: Pogledaj post
švedska ima bolnički kapacitet, ali im neće ni trebati ako im ovaj plan "uspije" - da se ne zarazi stariju populaciju, postići će neki "kolektivni imunitet", ionak žive dosta na soc distanci - tak da ovo sve što je ostao otvoreno kod njih nije ni izbliza isto kao da je ostalo npr kod nas , a i nisu gusto naseljeno područje

a čitav ovaj koncept im je popriično u duhu "protestantske etike" u dijelu gdje Weber spominje asketski kalvinizam (ne referiram se ovdje na stvarnu religijsku pripadnost Šveđana)

ergo:
oni ovo ekonomski promišljaju, no ne iz puke pohlepe ili zarade nego - žele imati sigurnost
Trebas znati da u Svedskoj ne zive samo protestanti. Imaju dosta muslimana doseljenih u posljednjih par godina.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2020., 19:07   #17
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Prije ovoga na ljestvicama država sa najboljim zdravstvenim sustavom Talijani su bili jako visoko.
Pa, raspali su se kao da su tunguzija.

Nije to, neka druga caka je tu u pitanju.

pozdrav
raspali su se jer nisu imali plan koji Nijemci očito jesu (testirati one koji bi mogli biti izloženi, imaš li strance radnike - znači populaciju koja je u pokretu i kontaktu sa svojim domicilnim kontaktima, pa skijanja, vrludanja, trgovački kontakti (ne samo sa Kinom)...plus - ležernost ili ozbiljnost - da. i eto ga, bingo. no, ne bih to pripisala mentalitetu kao karakteristici (urođenoj), već (ne)organizaciji u zdravstvu (posebno izvan uobičajenog okvira)

Švedska je tu pak izuzetak od svega, oni kao da su s druge planete. Znanac prošle godine otišao radit u neku švedsku zabit, baš kao šljaker (švaser) za firmu koja izvozi neke grdosije u Kanadu

Kaže: šef mi prva 2 mjeseca govorio: e gle, ak se ne osjećaš ok, ak ti se teško uklopit, ak imaš bilo kakav problem, pls, reci, nije nikakva bed, imamo dobra savjetovanja, a evo ti kuponi za bazen, koje sportove voliš? pls, samo mi nemoj na poslu stres širit... ovaj ga gleda, wtf, pa ja sam došao iz Zagreba iz generatora stresa (nije mu to rekao, narafski)

ugl, njihov koncept života i rada nije GAZIM TE KO STOKU I TRPAM PARE U DŽEP, nego: sve ti treba bit omogućeno da normalno funkconiraš i kad radiš i kad prestane radno vrijeme - jer ako si nefunkcionalan ili dolaziš na job mrzeći ga pa radiš greške - to se nama dragi moj - ne isplati

tak su i vajrus situaciju promozgali iz posve druge i šire perspektive, izgleda
__________________
_
Nobody's Diary is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2020., 19:13   #18
Quote:
Nobody's Diary kaže: Pogledaj post
ugl, njihov koncept života i rada nije GAZIM TE KO STOKU I TRPAM PARE U DŽEP, nego: sve ti treba bit omogućeno da normalno funkconiraš i kad radiš i kad prestane radno vrijeme - jer ako si nefunkcionalan ili dolaziš na job mrzeći ga pa radiš greške - to se nama dragi moj - ne isplati

tak su i vajrus situaciju promozgali iz posve druge i šire perspektive, izgleda
Sve je to poznato u teoriji radne motivacije, moguće je to skužiti i običnim zdravorazumskim razmišljanjem. Nezadovoljan i nemotiviran radnik je loš radnik zato mu treba omogućiti radno okruženje da se osjeća zadovoljno.

Zna se kod nas reći: ''ne mogu oni mene malo platiti koliko ja mogu malo raditi'', ali to i dalje ne kuži većina seljačina od poslodavaca koji su kod nas koji su novce stekli na nekakav šverc nečega ili obiteljskim zaleđem i onda se iživljavaju na radnicima.

Šveđani su očito pametniji i svaka im čast na tome. Na dobrom su putu i želim da im ovaj eksperiment uspije
citizeno is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2020., 19:26   #19
Quote:
genius_one kaže: Pogledaj post
Potpis na sve, od prve do zadnje rijeci

Poslano sa mog SM-N975F koristeći Tapatalk
Totalno pogrešno razmišljanje. Jednom će tim načinom rada proći dobro pa ćemo i mi ostali imati njihova saznanja, a jednom će naletjeti na španjolsku groznicu koja će ih desetkovati, a mi ostali ćemo isto imati saznanja (ali manje žrtava). Pitanje je tko je dovoljno hrabar (ili lud) da se žrtvuje da bi drugi dobili saznanja. Netko je jednom prvi skočio sa planine u provaliju da bi ostali naučili da se to ne isplati raditi
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2020., 19:44   #20
Quote:
Nobody's Diary kaže: Pogledaj post
ugl, njihov koncept života i rada nije GAZIM TE KO STOKU I TRPAM PARE U DŽEP, nego: sve ti treba bit omogućeno da normalno funkconiraš i kad radiš i kad prestane radno vrijeme - jer ako si nefunkcionalan ili dolaziš na job mrzeći ga pa radiš greške - to se nama dragi moj - ne isplati
Ne bih da kvarim idilu jer i sam izuzetno cijenim Šveđane, ali.. otkud onda toliko alkohola tamo. 'Šlampava' Italija sa velikim obiteljima i srdačnim odnosima čini mi se zadovoljnije društvo od Švedske, koja taj svoj 'crnjak' i izvozi kroz poznate filmove Bergmana i drugih. Gdje je kvaka
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:50.