Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2005., 19:42   #1
Platon

bi li mi netko malo pojasnio Platonove ideje i pojave ? i malo ideju ljepote ?
courtney is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2005., 20:59   #2
Re: Platon

Quote:
courtney kaže:
bi li mi netko malo pojasnio Platonove ideje i pojave ? i malo ideju ljepote ?
Platon kaže da su ideje bitak, nepromijenjive, savršene, vremenom neograničene.
Pojave su sjene ideja, pojave su nastale po idejama.
Ove postavke je odmah idući od velikih filozofa ,Aristotel, kritizirao jer Platon nije logički objasnio put od ideje ka pojavi.
__________________
SO WHAT

I'm a modern man.
Petrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2005., 21:21   #3
Nezgodno je kade tako postaviš pitanje jer ne znam što već znaš a što ne znaš. I ne znam za koju ti svrhu treba. Ali evo, pretpostavljam da ne znaš ništa o idejama, i da te zanima radi tebe same a ne radi škole ili tako nečega. Pa ću pokušati.

Najprije o idejama.
Treba početi od Platonu suprotnog naučavanja, heraklitovskog: ''sve teče''. To će reći: nema ničega stalnoga u pojavama.
Npr. ti gledaš oblake i kažeš ''onaj tamo nalikuje na psa a ovaj drugi na zeca''; potom vidiš i kažeš ''ima tri oblaka'' i sl. Naravno, u sljedećem trenutku niti ih ima tri, niti nalikuju na mačku niti na zeca nit na bilo što.

Heraklitovci su tvrdili da je tako sa čitavim svijetom.
To što ti vidiš ''stvarnog zeca'' je jednako tako trenutačno i iluzorno kao onaj oblik koji nalikuje na zeca. To što ''zapravo'' vidiš ''tri psa'' zapravo je samo tijek nečega i niti su to psi, niti ih je tri.

Jer kao što kad kažeš ''ona tri oblika nalikuju na zečeve'' to se već u sljedećem trenutku pretvori u ''onaj oblak ne nalikuje ni na što'', tako je i sa svim drugim. Nema nikakve stalnosti ni u čemu.

Zato je svaki iskaz lažan. Jer kad kažeš ''to je zec'', onda to ujedno znači i ''to nije mačka''. A ako nema ničega stalnog i sve se u svakom trenutku pretvara u nešto drugo, onda niti je istina da je to zec, niti je istina da to nije mačka. Niti je istina išta drugo što kažeš. (Naša riječ IST-ina zapravo i sama ukazuje na tu pretpostavku IST-osti).

Tako heraklitovci.

Platon nasuprot njima kaže: postoji nešto zbog čega je istina kad ja ovo tu biće nazovem zecom. Jer ovaj tu pojedinačni zec ima nešto isto kao i onaj tamo pojedinačni zec. Po tome su oni isti a ujedno su različiti od one tamo mačke.
Dakle suprotno od heraklitovaca koji će reći ''nema ni zeca ni mačke, to su samo pričini, poput onih oblaka koji teku i mijenjaju se'', Platon kaže: ima nešto po čemu je ovaj tu zec baš zec a nije mačka. I po ISTOM tome je i onaj tamo zec baš zec a nije mačka. I po nemanju toga ISTOGA ona tamo mačka nije zec.

To bi bila ideja: ono što je isto u mnoštvu različitih pojava - u mnoštvu različitih zečeva nešto je isto po čemu su svi oni upravo zec. Ideja zeca.

Dalje. Ti za neku ženu kažeš da je lijepa, potom za neku pjesmu kažeš da je lijepa, potom za nečiju gestu kažeš da je lijepa...

Heraklitovci bi rekli: ''bla bla!''
Sofisti bi rekli: ''čovjek je mjera svih stvari'', lijepo je ono što mi se sviđa. To što se meni sviđa nekom drugom se nesviđa. Meni je lijepo tebi nije lijepo. Sve OK. Nema ničeg doista lijepog.

Platon se ne slaže. Nije nešto lijepo zato jer mi se sviđa nego mi se sviđa zato jer je lijepo. Ako ima istine, a ima, onda ima i onog što je lijepo. I u tome što je neka žena lijepa, što je neka pjesma lijepa, što je neka gesta lijepa ima nečega ISTOG što omogućuje da ih sve nazoveš lijepim. (Kao što je među onim zečevima bilo nečega ISTOG što je omogućavalo da ih nazoveš zečevima.) To isto je ideja lijepog.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2005., 21:43   #4
Quote:
Ove postavke je odmah idući od velikih filozofa ,Aristotel, kritizirao jer Platon nije logički objasnio put od ideje ka pojavi.

koliko sam shvatila citajuci o platonu, on je isao od sjena tj od samih predmeta ,djela da bi dosao do pojmova i te pojmove pretvorio u ideje ??


btw hvala na pojasnjenju
courtney is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2005., 21:52   #5
Quote:
courtney kaže:
koliko sam shvatila citajuci o platonu, on je isao od sjena tj od samih predmeta ,djela da bi dosao do pojmova i te pojmove pretvorio u ideje ??


btw hvala na pojasnjenju
Platon je smatrao da iz ideje nastaje ono što je pojavno, predmet ali nikad nije objasnio kako.
__________________
SO WHAT

I'm a modern man.
Petrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2005., 21:55   #6
pozdravi Zvjezdanu

Quote:
Petrić kaže:
Platon je smatrao da iz ideje nastaje ono što je pojavno, predmet ali nikad nije objasnio kako.
Zaboravio valjda. Ma nije, šalim se, napisao je jednu knjigicu o tome, zove se Timej.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:02.