Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2003., 18:03   #1
Bolesti i nametnici na bilju - zbirno

U velikoj tegli na balkonu u kojoj mi je hortenzija, pojavile su se malisne stonoge. To vam je nekaj od par mm, crvenkasto smjedje.
Jel netko zna kako da se toga rijesim, a da ne presadjujem hortenziju?
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2003., 02:02   #2
Re: nametnici u teglama

Quote:
xxGaladrielxx kaže:
U velikoj tegli na balkonu u kojoj mi je hortenzija, pojavile su se malisne stonoge. To vam je nekaj od par mm, crvenkasto smjedje.
Jel netko zna kako da se toga rijesim, a da ne presadjujem hortenziju?
Da li to steti bilju? Vjerovatno ne. Koliko znam, stonoge se hrane drugim insektima. Mozda su korisne.
__________________
Up from Earth's Centre through the Seventh Gate I rose, and on the Throne of Saturn sate,
And many Knots unravel'd by the Road; But not the Master-Knot of Human Fate.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2003., 09:16   #3
pa ne znam. za sada ne vidim promjene, pa vas pitam. popikala sam u zemlju hrpu cesnjaka, al se nis ne dogadja. malo mi je problem s presadjivanjem jer je tegla ogromna (sigurno ima u njoj oko 20 kg zemlje)
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2003., 01:11   #4
Quote:
xxGaladrielxx kaže:
pa ne znam. za sada ne vidim promjene, pa vas pitam. popikala sam u zemlju hrpu cesnjaka, al se nis ne dogadja. malo mi je problem s presadjivanjem jer je tegla ogromna (sigurno ima u njoj oko 20 kg zemlje)
Osim ako nisu vampiri u pitanju, tesko da ce ti cesnjak pomoci. Ipak biti ce neka korist i od toga, izrasti ce ti novi cesnjak.
Ja se ne bih odvise uzrujavao sa stonogama. One su mesozderi. Bube vegetarijanci su problem.
Ukoliko tebi samoj ne smetaju te stonogice, pusti ih na miru i samo promatraj da vidis hoce li doci do ikakvih promjena na biljci.
__________________
Up from Earth's Centre through the Seventh Gate I rose, and on the Throne of Saturn sate,
And many Knots unravel'd by the Road; But not the Master-Knot of Human Fate.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2003., 00:06   #5
jojj.. imao je to moj Djuka u tegli! Jucca ili kak se vec zvalo drvo
uglavnom kak imam malo slabe zivce sa kukcima bilokakve vrste, Djuka je dobio izgon iz stana na hodnik...
onda sam rastopila u vodi onaj sprej za kukce klat(Mortein), i zalila Djuku s tim... -> stonoge pocrkavale, Djuka u stanu, i raste ko lud
 
Odgovori s citatom
Old 21.07.2003., 00:09   #6
Jedno malo (mozda offtopic ) pitanjce:
Kaj hortenzije rade u tegli!?

Jest da je ocito velika (20 kg), ali ipak...To mu onda dodje ko bonsai?
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2003., 01:30   #7
Pa kod nas hortenzije samo u teglama uzgajaju. A gdje drugdje ako imash balkon, terasu ili betonirano dvorishte
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2003., 09:28   #8
Znam, pretpostavljao sam... ali nisam nikad vidio hortenzije u tegli/u/ ... Ono sto imam doma, i sto se vidi po Zg-u su uglavnom grmetine, pa mi je nekako nepojmljivo da to stane u nesto sto moze stajati na balkonu.
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2003., 20:19   #9
Quote:
magic kaže:
Pa kod nas hortenzije samo u teglama uzgajaju. A gdje drugdje ako imash balkon, terasu ili betonirano dvorishte
moja hortenzija je kupljena u Rijeci (u onom velikom vrtno centru)
poslusala sam vas i nicim nisam spricala. izgleda da joj te stonoge ne delaju nikakvu stetu.
to je neki hibrid s ogromnim cvjetovima
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2003., 20:24   #10
btw sjetih se neceg... sefu je cudno kaj hortenzije rastu u teglama. jedno vrijeme sam experimentirala s obicnim suncokretima. znate li da bez obzira u koju velicinu tegle zapiknete sjemenku, oni cvatu i rastu i to prilagodjenih dimenzija?
krenula sam s velikim teglama, da bi ih iste godine posijala u obicnim malim casicama od jogurta. bili su minijaturni, oko 60 cm, tanke stabljike i cvjeta velicine ivancine. kaj je najzgodnije, korijen uopce nije pritiskal casicu. (svo sjeme je bilo iz iste vrecice)
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 00:18   #11
zanimljivo!
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 09:27   #12
Re: nametnici u teglama

Quote:
xxGaladrielxx kaže:
U velikoj tegli na balkonu u kojoj mi je hortenzija, pojavile su se malisne stonoge. To vam je nekaj od par mm, crvenkasto smjedje.
Jel netko zna kako da se toga rijesim, a da ne presadjujem hortenziju?
neo pitroid prašak, kupiš u cvjećarnama

jednom malo posipaš i nema više nikvih nametnika

ne šteti tebi niti domaćim životinjama
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2003., 01:17   #13
Quote:
shef Sale kaže:
Znam, pretpostavljao sam... ali nisam nikad vidio hortenzije u tegli/u/ ... Ono sto imam doma, i sto se vidi po Zg-u su uglavnom grmetine, pa mi je nekako nepojmljivo da to stane u nesto sto moze stajati na balkonu.
E da tek vidis moje tegle. U jednoj je hrast, a nije bonsai. U drugoj je jorgovan, a u trecoj fikus obicni, pa onda datuljine palme. I jos uz to imam vrt sa drvecem i grmljem.
Tegle su promjera 45cm.

Bonsaii mi rastu u malim teglicama za bonsai.
__________________
Up from Earth's Centre through the Seventh Gate I rose, and on the Throne of Saturn sate,
And many Knots unravel'd by the Road; But not the Master-Knot of Human Fate.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2003., 00:02   #14
vrt

Quote:
magic kaže:
Pa kod nas hortenzije samo u teglama uzgajaju. A gdje drugdje ako imash balkon, terasu ili betonirano dvorishte
Magic, pa gdje ti živiš, jesi li ikad vidla pravi vrt i hodala bosa po travi?
__________________
peonija
peonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2003., 00:09   #15
[QUOTE]BladeRunner kaže:
[B]E da tek vidis moje tegle. U jednoj je hrast, a nije bonsai. U drugoj je jorgovan, a u trecoj fikus obicni, pa onda datuljine palme. I jos uz to imam vrt sa drvecem i grmljem.
Tegle su promjera 45cm.


I ja volim biljke u loncima. Imam limun star 15 godina i uzgajam ga također kao malo drvce a nije bonsai. Fikus je pravi grm, stalno rastu nove grane i širi se, a ove godine sam posijala rogač, naranču i još jedan limun. I palmu sam uzgojila iz sjemena, a u loncu raste i lovor, pitosporum i agava, a da kaktuse i grmolike pelargonije ne spominjem. Samo ne znam kam ću ih ove zime sve pospremiti. No, već dugo razmišljam i o bonsai drvcima, ali još nisam probala. Vidim da ti znaš i to. Imaš li kakav savjet za početnika?

nešto sam opet sprčkala s citatom
__________________
peonija
peonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2003., 00:14   #16
Quote:
xxGaladrielxx kaže:
pa ne znam. za sada ne vidim promjene, pa vas pitam. popikala sam u zemlju hrpu cesnjaka, al se nis ne dogadja. malo mi je problem s presadjivanjem jer je tegla ogromna (sigurno ima u njoj oko 20 kg zemlje)
Pusti češnjak, ako se baš želiš riješiti životinjica iz zemlje u loncu popikaj insekticidne štapiće prije nego što lonac uneseš u kuću na prezimljavanje. Ako ostaje zimi vani onda ni to ne moraš.
__________________
peonija
peonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2003., 00:20   #17
Quote:
xxGaladrielxx kaže:
btw sjetih se neceg... sefu je cudno kaj hortenzije rastu u teglama. jedno vrijeme sam experimentirala s obicnim suncokretima. znate li da bez obzira u koju velicinu tegle zapiknete sjemenku, oni cvatu i rastu i to prilagodjenih dimenzija?
krenula sam s velikim teglama, da bi ih iste godine posijala u obicnim malim casicama od jogurta. bili su minijaturni, oko 60 cm, tanke stabljike i cvjeta velicine ivancine. kaj je najzgodnije, korijen uopce nije pritiskal casicu. (svo sjeme je bilo iz iste vrecice)
Eto vidiš, zato se i biljke mogu uzgajati u malim posudama kao bonsai. Samo treba znati kako, ako se radi o drveću i grmlju.
__________________
peonija
peonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2003., 09:18   #18
Quote:
PEONIJA kaže:
No, već dugo razmišljam i o bonsai drvcima, ali još nisam probala. Vidim da ti znaš i to. Imaš li kakav savjet za početnika?
Puno tehnickih savjeta ti mogu dati, ali ono najbitnije ti ne mogu savjetovati, jer jednostavno nemam dara drvca oblikovati da izgledaju kao kada ih Japanci rade. Zapravo moji bonsaiji su pateticni do bola.

Oni koje sam bilo kupio ili dobio na poklon su djelomicno izgubili svoj pocetni oblik, jer bonsaiji zahtijevaju konstantan rad na sebi i dotjerivanje, te talenat za to, koji nemam. Jedino mi izgleda obecavajuce bijeli bor, koji sam sam uzgojio iz mladice velicine 15 cm. Sada vec ima lijepe grane, a i deblo mu izgleda zanimljivo. Zapravo i mali hrast ima sanse, ali......

Sto je vazno?

1) Zalijevanje....zalijevanje....zalijevanje.

2) Bonsai mora biti vani na zraku, izlozen elementima. Po zimi se mora unijeti u zatvoreni prostor da mu se korijen ne smrzne, ali ne u toplo.

3) Gnojiti ga samo sa umjetnim gnojivima u kuglicama, sa sporim djelovanjem.

4) Svake dvije godine presadjivati uz rezanje korijena na 1/3.

5) Ne drzati zice na biljci dulje od 6 mjeseci, jer ostaju tragovi.

6) Staviti mahovinu oko debla. Osim sto estetski djeluje, dobar je indikator vlaznosti zemlje, te malo usporava isparavanje.

itd...itd...itd
__________________
Up from Earth's Centre through the Seventh Gate I rose, and on the Throne of Saturn sate,
And many Knots unravel'd by the Road; But not the Master-Knot of Human Fate.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2003., 10:16   #19
rogač ili naranča

Quote:
BladeRunner kaže:
Puno tehnickih savjeta ti mogu dati, ali ono najbitnije ti ne mogu savjetovati, jer jednostavno nemam dara drvca oblikovati da izgledaju kao kada ih Japanci rade. Zapravo moji bonsaiji su pateticni do bola.

Oni koje sam bilo kupio ili dobio na poklon su djelomicno izgubili svoj pocetni oblik, jer bonsaiji zahtijevaju konstantan rad na sebi i dotjerivanje, te talenat za to, koji nemam. Jedino mi izgleda obecavajuce bijeli bor, koji sam sam uzgojio iz mladice velicine 15 cm. Sada vec ima lijepe grane, a i deblo mu izgleda zanimljivo. Zapravo i mali hrast ima sanse, ali......

Sto je vazno?

1) Zalijevanje....zalijevanje....zalijevanje.

2) Bonsai mora biti vani na zraku, izlozen elementima. Po zimi se mora unijeti u zatvoreni prostor da mu se korijen ne smrzne, ali ne u toplo.

3) Gnojiti ga samo sa umjetnim gnojivima u kuglicama, sa sporim djelovanjem.

4) Svake dvije godine presadjivati uz rezanje korijena na 1/3.

5) Ne drzati zice na biljci dulje od 6 mjeseci, jer ostaju tragovi.

6) Staviti mahovinu oko debla. Osim sto estetski djeluje, dobar je indikator vlaznosti zemlje, te malo usporava isparavanje.

itd...itd...itd
Hvala na uputi, da pokušam s rogačem i narančom? Imam neku knjižicu s uputama. Piše da je važna posudica u koju ću posaditi. E, sad, rogač je star 6 mjeseci i ima nekoliko listića, visok je oko 5 cm. I što sad? kakvu posudicu i kolko zemlje da stavim? Jel smijem sad prikratiti korijen? Naranča je nikla neki dan, ima nekoliko listića. Bitno je znati kad treba ovijati žicu i prikraćivati korijen. Sve sam ja to pročitala već nekoliko puta, ali vidim da je to cijela nauka. Ali sad ću pokušati. Štihanje i grubi radovi u vrtu mi nisu problem, ali ovako nešto pipkavo mi ide malo teže. Što uhvatim to polomim. I čini mi se da moraš sve to jako smireno radit. A ja sam često brzopleta.
Još nešto sam se sjetila. Limunu stalno uštipavam mlade vrhove i ostao je malo drvce. Imam i mali šipak i njega uštipavam i šišam kao lopticu. Jel to dobro i za bonsai?
Nemam mahovine, jel može nešto drugo u zamjenu?
__________________
peonija
peonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2003., 19:31   #20
myriapoda ngiana
ni na kraj pameti mi nije bilo prskanje nekim insekticidom, neg me interesiralo jel delaju stetu biljci ili ne. u medjuvremenu se dobro zabavljaju, ali hortenziju ne maltretiraju
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:39.