Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2006., 12:01   #1
Smile Židovstvo - 1000 zašto, 1000 zato

Nakon skoro dvije godine provedene na forumu, shvatio sam da je opće znanje o Židovstvu minimalno a što se iskazuje hrpom pitanja, predrasuda ako ne i malicioznih interpretacija "činjenica", razbacanih po čitavom IMF-u. Kako bih spriječio daljnje neznanje i kobne greške koje iz njega proizlaze, odlučio sam se postaviti ovu temu. Ukoliko nekoga nešto zanima, neka slobodno pita, a ja i nadam se cijeli Borg potruditi ćemo se naći najtočniji odgovor na Vaša pitanja. Eto malo gemilut hasadim i s moje strane. I još nešto ovaj topik nije dawa, niti ima namjeru biti a nadam se da će se otvoriti slični topici za druge religije ili koncepte. Let the games begin------------
Zeev Zion is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 12:14   #2
Thumbs up Pozdrav!

U posljednje vrijeme intenzivno proučavam judaizam. Ima mnogo aspekata te religije koje mi se sviđaju više nego kršćanstvo. Postavio sam nekoliko članaka na hrvatskoj Wikipediji na tu temu, i namjeravam i dalje to raditi, dok valjano ne prikažem temu. To je otvorena enciklopedija, svatko tko želi može davati priloge. Napisao sam tekstove o Hilelu, o Šamaju, farizejima, zelotima i još poneki. Pišem ili pripremam tekstove o Talmudu, Kabali, Johananu ben Zakeju idr.

Nadam se, da ćemo surađivati! Inače, nisam Židov ni religiolog, nego filozof, ali enciklopedijske članke obično ni ne pišu stručnjaci. No, ja savjesno proučavam literaturu i radim prikaze na temelju pročitanog.
__________________
Živjeli mi sto godina,

Fausto Ilirik
Fausto is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 12:20   #3
Quote:
Fausto kaže:
U posljednje vrijeme intenzivno proučavam judaizam. Ima mnogo aspekata te religije koje mi se sviđaju više nego kršćanstvo. Postavio sam nekoliko članaka na hrvatskoj Wikipediji na tu temu, i namjeravam i dalje to raditi, dok valjano ne prikažem temu. To je otvorena enciklopedija, svatko tko želi može davati priloge. Napisao sam tekstove o Hilelu, o Šamaju, farizejima, zelotima i još poneki. Pišem ili pripremam tekstove o Talmudu, Kabali, Johananu ben Zakeju idr.

Nadam se, da ćemo surađivati! Inače, nisam Židov ni religiolog, nego filozof, ali enciklopedijske članke obično ni ne pišu stručnjaci. No, ja savjesno proučavam literaturu i radim prikaze na temelju pročitanog.
Drago mi je ... ti zacijelo onda imaš puno pitanja ?
Zeev Zion is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 12:20   #4
Quote:
Zeev Zion kaže:
Nakon skoro dvije godine provedene na forumu, shvatio sam da je opće znanje o Židovstvu minimalno a što se iskazuje hrpom pitanja, predrasuda ako ne i malicioznih interpretacija "činjenica", razbacanih po čitavom IMF-u. Kako bih spriječio daljnje neznanje i kobne greške koje iz njega proizlaze, odlučio sam se postaviti ovu temu. Ukoliko nekoga nešto zanima, neka slobodno pita, a ja i nadam se cijeli Borg potruditi ćemo se naći najtočniji odgovor na Vaša pitanja. Eto malo gemilut hasadim i s moje strane. I još nešto ovaj topik nije dawa, niti ima namjeru biti a nadam se da će se otvoriti slični topici za druge religije ili koncepte. Let the games begin------------
Bravo Zeev.Hvale vrijedan potez.Mene zanima Židovstvo.Interes nije star...rekla bih poriv je.
Hanuku potpuno razumijem.toga ima i danas ..ali za nju nisam znala do ovih stranica gdje sa zanimanjem pročitah.Ali bilo je malo.
Nije mi život ostavljao mnogo vremena za učenje...ispričavam se.
Pa bih lijepo molila ....vremena još uvijek nemam mnogo...a ovaj forum volim...ako može nešto opširnije ....zanima me Hanuka,i još ponešto.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 12:27   #5
Quote:
brezovka kaže:
Bravo Zeev.Hvale vrijedan potez.Mene zanima Židovstvo.Interes nije star...rekla bih poriv je.
Hanuku potpuno razumijem.toga ima i danas ..ali za nju nisam znala do ovih stranica gdje sa zanimanjem pročitah.Ali bilo je malo.
Nije mi život ostavljao mnogo vremena za učenje...ispričavam se.
Pa bih lijepo molila ....vremena još uvijek nemam mnogo...a ovaj forum volim...ako može nešto opširnije ....zanima me Hanuka,i još ponešto.
Hvala, ali moraš pitanje postaviti...vidi naslov topika... nažalost ja sam formalista .
Zeev Zion is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 12:39   #6
Quote:
Zeev Zion kaže:
Hvala, ali moraš pitanje postaviti...vidi naslov topika... nažalost ja sam formalista .
Evo samo što te pohvalim ti se već uobraziš.Pa nisam te radi toga valjda pohvalila.
Više od 24 sata nisam spavala.Jasno da sam neodređena,ali sve bi mi dobro došlo kad se danas poslijepodne probudim.
Može li ovako... reci mi kako danas Židovi doživljavaju Hanuku.Vjeruješ li ti..
Da krenemo od onog što me obradovalo.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 18:01   #7
Pogriješih li negdje...Zeev??
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 18:08   #8
Hmmm... vjerojatnije je Zeev otisao offline... medjutim, pitas krscanskom logikom, koji se ne susrece nuzno s onom zidovskom. Naime, niti pojam "zidovstvo" kao neki religijski sustav nije postojao do modernog hebrejskog.

Zidovstvo nije jedino - kad su protestantski krscani ustanovili razne religijske studije, onda su i izmislili pojam "hinduizam"; danas se, recimo, na americkim sveucilistima, na religiologiji studente "hinduzima" obavijesi da tako nesto, zapravo, ne postoji.

O samoj Hanuki pisali smo ovdje.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 18:29   #9
Quote:
rambi kaže:
Hmmm... vjerojatnije je Zeev otisao offline... medjutim, pitas krscanskom logikom, koji se ne susrece nuzno s onom zidovskom. Naime, niti pojam "zidovstvo" kao neki religijski sustav nije postojao do modernog hebrejskog.

Zidovstvo nije jedino - kad su protestantski krscani ustanovili razne religijske studije, onda su i izmislili pojam "hinduizam"; danas se, recimo, na americkim sveucilistima, na religiologiji studente "hinduzima" obavijesi da tako nesto, zapravo, ne postoji.

O samoj Hanuki pisali smo ovdje.
Sad si me zapravo zbunila.Zanima me unutarnja veza.
Ali dobro pitanja će vjerojatno još biti.Za Hanuku hvala.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 23:55   #10
Quote:
brezovka kaže:
Zanima me unutarnja veza.
Unutarnja veza između ...čega?
Zeev Zion is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 00:01   #11
Quote:
Zeev Zion kaže:
Unutarnja veza između ...čega?
Uplaši me tvoje čuđenje. Ali u pravu si.Nisam to napisala ispravno.
Može li ovako...veza između unutarnjeg i vanjskog.Možeš li mi reći kako danas vidiš Hanuku.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 00:09   #12
Umpa je jednom spomenuo "sabatnu godinu"...cini mi se da rece da se tada ne smije baviti zemljoradnom?
Mozel' malo opsirnije?
Zasto to i kako to funkcionise?
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 11:05   #13
Quote:
brezovka kaže:
Uplaši me tvoje čuđenje. Ali u pravu si.Nisam to napisala ispravno.
Može li ovako...veza između unutarnjeg i vanjskog.Možeš li mi reći kako danas vidiš Hanuku.
Oprosti ali ako želiš da se ubuduće korespondiramo molio bih te da definiraš pitanja, već smo tri post-a utrošili za ispitivanje o pitanju, ali ni sada nisi precizna. Vanjsko-unutarnje, u kojem smislu?
Zeev Zion is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 11:20   #14
Quote:
Zeev Zion kaže:
Oprosti ali ako želiš da se ubuduće korespondiramo molio bih te da definiraš pitanja, već smo tri post-a utrošili za ispitivanje o pitanju, ali ni sada nisi precizna. Vanjsko-unutarnje, u kojem smislu?
Matematičaru jedan. Osjetiš da me Židovstvo zanima.Pitanje si mogao pročitati...ali nisi htio.
Nisam odustala...zanima me današnja vjera u Židova.Zato je hanuka bila prvo pitanje.Ali isčitat ću...posredno.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 11:21   #15
Quote:
smjeskica kaže:
Umpa je jednom spomenuo "sabatnu godinu"...cini mi se da rece da se tada ne smije baviti zemljoradnom?
Mozel' malo opsirnije?
Zasto to i kako to funkcionise?
Micva o Šabatnoj godini jedna je od 613 micvot iz Tore. Nema nikakvog obrađivanja zemlje ali ni skupljanja plodova, (mislim čak da je zabranjeno novčano poslovanje i robna razmjena, ali nisam siguran) tako da se faktički 2 godine ne koristiš plodovima zemlje niti drugim dobrima (prvu godinu ne siješ ali i ne žanješ no kad u drugoj posiješ trebaš čekati sezonu dvije da urodi...). Smisao joj je mnogostruk i ima nekoliko tumačenja, ali osnova je da se čovjekovo blagostanje i strepnja oko njega položi u ruke Neba, i time uči povjerenje u B-ga. S time da je B-g obećao da će godina prije šabatne biti dvostruko plodna povlačeći paralelu na dvostruku porciju mane koja je padala prije šabata tijekom 40-godišnjeg lutanja po pustinji. Zanimljivo je da se tada to vrijeme ima obavezno utrošiti na učenje Tore, a i posvećivanje obiteljskim odnosima; tako da bi analogija bila kao da danas u Hrvatskoj svi jednom u sedam godina ne rade ali upisuju fakultete i posvete se učenju i svojim obiteljima. Naravno da taj zakon ima i ekoloških implikacija, jer se u tom periodu zemlja opušta od kultivacije čime se unosi povoljan ritam za njenu veću učinkovitost (ima knjiga jednog japanca kemičara i biologa(zaboravio naslov i ime) koja se bavi prirodnom zemljoradnjom i zalaže se za slično riješenje). Čini mi se da postoje i neke analize koje su pokazale da kad bi se toga pridržavalo čovječanstvo da bi zagađenje opalo za nekih 400% ili tako nekako s tim da su oni uračunali i tjedni Šabat. Postoji i Jubilejna godina koja nastupa nakon svakih 7 šabatnih a za nju su isti propisi ali i neki drugi, no to je druga tema.
Zeev Zion is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 12:17   #16
Hvala.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 14:58   #17
Quote:
Zeev Zion kaže:
(mislim čak da je zabranjeno novčano poslovanje i robna razmjena, ali nisam siguran)
Krivo mislis. Druge privredne grane, ukljucujuci stocarstvo, nisu podlezne shmita. Isto tako, zemlja izvan zemlje izraela nije podlezna, tj, zidovski farmer u americi ne drzi shmita, cak je dozvoljeno da zidovski farmer koji obradjuje zemlju nezidovskog zemljoposjednika u erec israel.

Danas postoje 3 grupe rijesenja, od kojih su neka dobra, a neka losa. Eter mehira, da nezidovu prodaju zemlju za simbolicnu svotu, i onda ju obradjuju jer nema zabrane da zidov obradjuje nezidovsku zemlju na shmita. Svi ozbiljni se ne pouzdaju u to. To je bilo rijesenje iz 30tih, da ekonomski nestabilni kibuci mogu ekonomski prezivjeti smita. Drugo rijesenje je kupovati arapsku robu, sto je problematicno s druge strane, jer se vodi rat, a oni su neprijatelj. Zabranjeno je financirati neprijatelja. Trece je najbolje, uvoziti iz grcke, turske ili slicno. Ja na smita kupujem samo uvoz.

Postoji jos tonu zakona vezanih za zemljoradnju u zemlji izrael, presiroka je tema za forum. Od prilike 1/6 halahe je vezana na tu temu.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 15:09   #18
Ovo je meni zanimljivo.

Dakle štiti se samo obradiva površina u vlastitoj zemlji, a ne gleda se globalno. Ili se vezuje samo za vjernika na vlastitoj zemlji???

Nije mi baš najjasnije.

A čini se da se u vjerskim obrazloženjima izgubio praktični efekt ili sam u krivu?
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 15:27   #19
Quote:
d@d@ kaže:
Ovo je meni zanimljivo.

Dakle štiti se samo obradiva površina u vlastitoj zemlji, a ne gleda se globalno. Ili se vezuje samo za vjernika na vlastitoj zemlji???

Nije mi baš najjasnije.

A čini se da se u vjerskim obrazloženjima izgubio praktični efekt ili sam u krivu?
Tora je namjenjena zidovima koji zive u zemlji izraela. Izvan izraela vecina zapovjedi se ni teoretski ne moze drzati, sve vezano za zemlju, za hram, zakoni o kraljevima, o ratovima, o visim sudovima, itd. Neki rabini su isli tako daleko da kazu da je drzanje zapovjedi izvan zemlje izraela samo da se ne zaboravi, a jedan komentator (Kli Jakar) na 10 zapovjedi kaze, svih ovih 10 zapovjedi se moze ispuniti, bilo u zemlji izraela, bilo izvan izraela, bilo kad postoji hram, bilo kad ga nema, osim dvije, ja sam i nemoj imati, njih se nije moguce ispuniti izvan zemlje izraela. Tj, u duhu hrvatskog, Kli Jakar kaze da zidov koji ne zivi u izraelu zapravo prakticira idolatriju, samom tom cinjenicom da zivi u inostranstvu. Biblijski ideal zidova je, u jednoj ruci plug, u drugoj biblija, i puska preko ramena. Bljed neurotican preplaseni zidov poput Woody Allena je rezultat egzodusa.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 17:52   #20
Quote:
UmpaUmpa kaže:
Biblijski ideal zidova je, u jednoj ruci plug, u drugoj biblija, i puska preko ramena. Bljed neurotican preplaseni zidov poput Woody Allena je rezultat egzodusa.
Zeev Zion is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:57.