Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2006., 22:47   #1
Starogrčki jezik

Ovako.... Ja učim staro-grčki jezik i mnogi to smatraju glupošću...
Što vi mislite?
Ja se osobno ne slažem sa time, jer to je početak početaka, stariji od latinskog, većina riječi hrvatskog jezika se bazira na njemu, a da mi to ni ne znamo i stvarno puno pomaže pri obrazovanju. Više toga razumijem, i tek odkad učimtaj jezik, sve mi je posjedalo na svoje mjesto.
Evo primjera(makar sad ne mogu ovdje pisati alfabetom):
hr riječ: psihologija
grčki: he psihe-duša
logos-znanost
to doslovno znači znanost o duši
pr.br.2.
hr riječ:
grčki: kinos-pas
logos-znanost
znanost o psima.

Stvarno mi puno pomaže to znanje. Ovo gore su samo jednostavni primjeri.

Recite mi, što vi mislite o tome svemu...
paganborn is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 22:50   #2
ucila sam starogrcki 2 godine i to je bila potpuna, apsolutna i nepotrebna pizdarija.

zali boze vremena potrosenog na to.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 01:14   #3
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 16:09   #4
Cool

grčki je stvarno super jezik i mislim ne samo da ćeš ga s vremenom zavoljet nego će ti on to i vratiti,jer imaš danas mnoštvo riječi i izraza,pogotovo u medicini,razne znanosti,koje potječu od grčkog ! ! ! ! !! nazivi razni,mnoštvo mnoštvo riječi !


vjeruj,to je suuuuuper jezik . . .:klap:
__________________
De iuvene tempus facit senem,de stultno nemo sapientem !
eva peron is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 17:20   #5
Quote:
eva peron kaže:
grčki je stvarno super jezik i mislim ne samo da ćeš ga s vremenom zavoljet nego će ti on to i vratiti,jer imaš danas mnoštvo riječi i izraza,pogotovo u medicini,razne znanosti,koje potječu od grčkog ! ! ! ! !! nazivi razni,mnoštvo mnoštvo riječi !


vjeruj,to je suuuuuper jezik . . .:klap:
Ja imam u prvom mjesecu ispit iz grčkog (na faksu) koma mi je. Upisala sam taj izborni jer mi se činilo da će mi koristiti i da je zanimljiv. Je zanimljiv, ali za učiti koma.
Ako može kakav savjet, da ga zavolim, da steknem intere, da ga lakše naučim... Zahvalna
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 19:01   #6
Što, Salopeka?
Jedan od lakših ispita, ako govorimo o istome.

Ako ga baš ne voliš, pokušaj se sjetiti da su tim jezikom govorili stari Grci, odmah ćeš se osjećati uzvišeno. A, gle, sve se da pretrpiti, sretno ti bilo. Ispit kao ispit, koliko god da zanimljiv bio - opet je ispit.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 22:19   #7
Quote:
Abyssus kaže:
Što, Salopeka?
Jedan od lakših ispita, ako govorimo o istome.

Ako ga baš ne voliš, pokušaj se sjetiti da su tim jezikom govorili stari Grci, odmah ćeš se osjećati uzvišeno. A, gle, sve se da pretrpiti, sretno ti bilo. Ispit kao ispit, koliko god da zanimljiv bio - opet je ispit.
A njihovi glagoli me odmah prizemlje; prezent OK, ali futur, perfekt u mediu, pasivu... i toplo se nadat da ću to shvatiti i položiti
Mrzim glagole!
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 12:37   #8
Quote:
Brazda kaže:
Ja imam u prvom mjesecu ispit iz grčkog (na faksu) koma mi je. Upisala sam taj izborni jer mi se činilo da će mi koristiti i da je zanimljiv. Je zanimljiv, ali za učiti koma.
(Staro)Grčki kao izborni? Zakon! To na FFu pretpostavljam?
__________________
I was so scared. I was like, 'They're going to re-cast me, they're going to re-cast me. I've got to do a good job' and I walk in and Giles from Buffy is there. I was just like 'Oh my God, oh my God.'
~Katie McGrath <3
Lafiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 13:44   #9
Čekaj, čekaj... ne piše li se starogrčki (bez crtice)? Meni se čini da je posrijedi jedan pojam. Oder?
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 14:37   #10
Quote:
SunceZarko kaže:
Čekaj, čekaj... ne piše li se starogrčki (bez crtice)? Meni se čini da je posrijedi jedan pojam. Oder?
naravno da se piše. nije, naime, riječ o kombinaciji dvaju jezika (starog i grčkog), već o jednom jeziku.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2006., 22:55   #11
frendovi mi neki idu u klasičnu, i vjeruj mi nisu baš najbolje reakcije. aj latinski još mogu izdurat (i tak se latinski ući u svim gimnazijama i latinski ti treba za medicinu) ali kažu da je grčki prava gnjavaža! šta će ti jezik koji je mrtav, koji ti gotovo u praktičnom suvremenom životu nikad neće trebati. kad budeš tražila posao neće te tražit jel znaš grčki već engleski i informatiku. ako ti voliš grčki samo naprijed, nemam niš protiv...
sunčeko55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 12:27   #12
Quote:
sunčeko55 kaže:
frendovi mi neki idu u klasičnu, i vjeruj mi nisu baš najbolje reakcije. aj latinski još mogu izdurat (i tak se latinski ući u svim gimnazijama i latinski ti treba za medicinu) ali kažu da je grčki prava gnjavaža! šta će ti jezik koji je mrtav, koji ti gotovo u praktičnom suvremenom životu nikad neće trebati. kad budeš tražila posao neće te tražit jel znaš grčki već engleski i informatiku. ako ti voliš grčki samo naprijed, nemam niš protiv...
A kog su vraga onda išli u Klasičnu? Kao da nisu znali da se tamo uče klasični jezici! A kako izgleda grčki, doznali su još u osnovnoj školi.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 12:45   #13
Quote:
Didi kaže:
A kog su vraga onda išli u Klasičnu? Kao da nisu znali da se tamo uče klasični jezici! A kako izgleda grčki, doznali su još u osnovnoj školi.
nije problem upisati se u klasičnu (zato što nije jedna od popularnijih gimnazija),i to je još gimnazija u centru grada, pa su se eto upisali... ne kužim gdje bi oni mogli u osnovnoj doznat kak izgleda grčki? jedino da su išli u klasičnu osnovnu..
sunčeko55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 15:40   #14
Quote:
sunčeko55 kaže:
nije problem upisati se u klasičnu (zato što nije jedna od popularnijih gimnazija),i to je još gimnazija u centru grada, pa su se eto upisali... ne kužim gdje bi oni mogli u osnovnoj doznat kak izgleda grčki? jedino da su išli u klasičnu osnovnu..
Pa zar klasična osnovna više nije uvjet za upis u Klasičnu gimnaziju? E, onda im je fakat gadno. Još ako kažeš da se nije problem upisati, bit će da su kriteriji zbilja gadno pali. Šteta.

No, u pravu si, svladati u četiri godine gradivo koje se nekad svladavalo osam (latinski) odnosno šest godina (grčki), nije nimalo lako. A i pitam se kakva je svrha takvog biflanja na brzinu.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 23:04   #15
ak si išo u klasičnu osnovnu to ti je izravni upis u klasičnu srednju bez obzira na koje ocjene imao... no moji su se frendovi pokušali upisat u sedmu križanićevu i nisu upali, pa im je onda ostala klasična..bed lak...
sunčeko55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 20:13   #16
Cool

Quote:
sunčeko55 kaže:
frendovi mi neki idu u klasičnu, i vjeruj mi nisu baš najbolje reakcije. aj latinski još mogu izdurat (i tak se latinski ući u svim gimnazijama i latinski ti treba za medicinu) ali kažu da je grčki prava gnjavaža! šta će ti jezik koji je mrtav, koji ti gotovo u praktičnom suvremenom životu nikad neće trebati. kad budeš tražila posao neće te tražit jel znaš grčki već engleski i informatiku. ako ti voliš grčki samo naprijed, nemam niš protiv...

AH..ovo nikad nisam mislila da ću napraviti u životu,ali izgleda da ću morati...citirat ću svoju profesoricu : " Najljepše misli na svijetu izrečene su na GRČKOM JEZIKU! I zato,osjećajte se ponositi i uzvišeni jer govorite jezikom kojim su nekoć govorili Grci,najveća civilizacija u povijesti!!! "


a sad nešto mojih riječi...naime,grčki ti možda neće služiti, ali većina riječi,a gotovo sve u hrvatskom jeziku nastale su iz grčkog i latinskog...nije li ti ljepo kad se osjećaš da znaš više od nekog normalnog,da si iznad nečega?! ergo,nekoga?! grčkim jezikom,ergo njegovim znanjem lakše svladavaš druge jezike i znaš neke pojmove važne( tipa u medicini,farmaciji,povijesti,crkvi...) !
__________________
De iuvene tempus facit senem,de stultno nemo sapientem !
eva peron is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 20:46   #17
Quote:
eva peron kaže:
AH..ovo nikad nisam mislila da ću napraviti u životu,ali izgleda da ću morati...citirat ću svoju profesoricu : " Najljepše misli na svijetu izrečene su na GRČKOM JEZIKU! I zato,osjećajte se ponositi i uzvišeni jer govorite jezikom kojim su nekoć govorili Grci,najveća civilizacija u povijesti!!! "
A tko to danas govori starogrčki?


Quote:
a sad nešto mojih riječi...naime,grčki ti možda neće služiti, ali većina riječi,a gotovo sve u hrvatskom jeziku nastale su iz grčkog i latinskog...nije li ti ljepo kad se osjećaš da znaš više od nekog normalnog,da si iznad nečega?! ergo,nekoga?! grčkim jezikom,ergo njegovim znanjem lakše svladavaš druge jezike i znaš neke pojmove važne( tipa u medicini,farmaciji,povijesti,crkvi...) !
Slavenski dio valjda je toliko zanemariv da se i ne primjećuje.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2006., 02:21   #18
Što se tiče klasične, ja idem u nju... Kriteriji su tako niski zato što baš ljudi i nisu zainteresirani za učenje klasičnih jezika a i škola je stvarno teška. Mislim da klasičari imaju najvrijednije znanje. Kažu ljudi da je to najteža gimnazija... Npr. Moj bratić ide u mioc u 3 raz. i kaže da je mioc fakat lagan naspram klasične i da ono tamo ništa ne rade, samo imaju 6 sati matematike tj.
A mioc glasi kao neka teška škola...
Kod nas u klasičnoj, profesori su stvarno strogi i poklanjanje ocjena ne dolazi u obzir. Malo me živcira što forsiraju matematiku i fiziku, al fakat previše...
paganborn is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2006., 03:19   #19
Didi, čitaš mi misli.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2006., 10:54   #20
Quote:
paganborn kaže:
Malo me živcira što forsiraju matematiku i fiziku, al fakat previše...
Sigurno ne toliko kao u našoj generaciji. Nama se satničarka u prvom razredu zabunila pa smo dobili sedam sati matematike tjedno. Uredno smo to odradili u prvom kvartalu. Poslije su nas vratili na normalu. Ne znam što je MIOC radio za to vrijeme. Valjda učio toharski.

Međutim, nakon mature upisivali smo se gdje smo htjeli. Bez imalo problema. I to ne na uspjeh, nego na znanje. Jedan kolega koji je završio četvrti razred i maturirao s trojkom upisao se na medicinu među prvima, bez obzira na to što su drugi pokupili jedan dio bodova na srednjoškolski uspjeh. Tako da ovo da je gimnazija teška potpisujem, ali dodajem da je i kvalitetna, kao i to da ništa što je lagano ionako ne vrijedi. Ja sam se upisala na FF i od početka do kraja tvrdila sam da sam došla samo po diplomu.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:47.