Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2006., 23:20   #1
Švedski - gramatika, prijevodi, izgovor…

Hej! Finns det någon därute intereserad i svenska språket?Eller någon som tror att svenska språk är jätte lätt för att lära sig?
bilo bi super...Idem na tecaj svedskog pa me pravo interesira ima li jos tko osim nas 10 na tecaju i onih nekoliko na skandinavistici da ga zanima svedski?
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 14:25   #2
Ne znam za ostale ali svedski jezik nije zasigurno lak za nauciti. Melodija je najteza jer pricaju kao da pjevaju. Uskoro izlazi novi hrvatsko-svedski rjecnik ( prof. Mirko Hrupelj) koji zasigurno moze pomoci pri ucenju svedskog jezika.
Kad se vec jednom nauci svedski onda su ostali skandinavski jezici puno blizi, prvenstveno norveski.
Vill man vara fin får man lida pin...
Ha de`
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 13:30   #3
Quote:
el_mariachi kaže:
Ne znam za ostale ali svedski jezik nije zasigurno lak za nauciti.
Maciji kasalj u poredjenju sa Danskim, a Finski da ne spominjem. Finski, doduse, nije jezik vec sramota.
Greven is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 13:41   #4
evo. ja da.
__________________
mijenjam postavke. težim skladu.
wannabenot is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 13:45   #5
absolut! jag ar jatte intresserad i svensk litteratur och spraket. det var ju inte sa latt att lara mig spraket men det ar lattare an tuskan i alla fall. jag vistade Sverige for 2 ar sedan for en hel termin och det var ett ganska intressant upplevelse.

nego, na kakav to tečaj ideš? ja sam švedski bila studirala kao dodatni slobodni trogodišnji studij na filozofskom što je uključivalo i književnost.
inače aj lajk suvremenu švedsku književnost i filmografiju

p.s. sori, tu na poslu nemam dijakritike namještene na kompu
__________________
mijenjam postavke. težim skladu.
wannabenot is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 13:54   #6
da, nije lak jezik
doduše, možda i je, ali izgovor onih prokletih slova
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 14:04   #7
Quote:
Greven kaže:
Maciji kasalj u poredjenju sa Danskim, a Finski da ne spominjem. Finski, doduse, nije jezik vec sramota.
Finski je iz ugrofinske skupine jezika i nije sličan skandinavskim, koliko se sjećam iz škole
A Mađari, dobri ljudi samo ne znam zašto ih je bog kaznio onakvim jezikom
Ako je finski sličan, onda si u pravu
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 14:55   #8
Finski je jos gori od Ugarskog.

Vidi ovo. Tako zvuci i uzivo.

Quote:
Suomi kuuluu pohjoisinta Lappia lukuun ottamatta lauhkeaan ilmastovyöhykkeeseen. Valtaosa maan väestöstä on keskittynyt eteläisille alueille, jossa myös pääkaupunki Helsinki sijaitsee. Suomessa on kaksi kansalliskieltä
http://fi.wikipedia.org/wiki/Suomi
Greven is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 11:09   #9
Quote:
Greven kaže:
Maciji kasalj u poredjenju sa Danskim, a Finski da ne spominjem. Finski, doduse, nije jezik vec sramota.
Eh Greven
Long time no see

Ma znas, mislim da su danski i svedski isto teski nauciti za one koji ih prvi put susrecu. Oni koji su naucili danski isto kazu za svedski.
Samo je norveski puno blizi svedskom nego danski. No i danski se moze poprilicno dobro razumijeti pri citanju. Oni pak koji zive u Skoneu bez problema mogu razumjeti danski.
Finski vs. skandinavski jezici..
Poredjenje je malo tesko jer ne pripadaju istoj grupi jezika...
Pri spominjanju skandinavskih jezika mislio sam na danski, norveski, farski, islandski, svedski i sl. dakle na jezike germanskog porijekla koji svi dalje pripadaju indoeuropskim jezicima za razliku od finskog.
Finski, estonski, madzarski itd. su nas zasigurno tezi za nauciti ali jednog dana kad bi se koristio jedan od tih jezika puno bi lakse bilo nauciti neke druge (pa cak indoeuropske) jezike. Madzarima je puno manje vremena trebalo za ucenje svedskog npr. a i izgovor im je bio puno bolji.
Slicnost izmedju madzarskog i finskog. Ovako mi je objasnio 1 Madzar: Mozda ti jezici slicno zvuce i imaju isti korijen ali tek nekoliko rijeci je isto i nemogocu je jednom Madzaru ( i vice versa) razumjeti finski.
I mi imamo mozda pokoju rijec iz tih jezika (paprika madz.) ili (sauna fin.) ali to su posudjenice i one se ne "pikaju".

Nego znas li sto zbaci Lapin Kulta na finskom
Za one koji ne znaju to je ime finskog piva a znacenje je finsko zlato.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 14:22   #10
Quote:
Poredjenje je malo tesko jer ne pripadaju istoj grupi jezika...
Znam, al' volim pljuvat' po Finskom.
Greven is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 20:47   #11
Quote:
el_mariachi kaže:
I mi imamo mozda pokoju rijec iz tih jezika (paprika madz.) ili (sauna fin.) ali to su posudjenice i one se ne "pikaju".
Imaš puno riječi koje su slične i zajedničke
Vrančić
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 20:38   #12
Quote:
nego, na kakav to tečaj ideš? ja sam švedski bila studirala kao dodatni slobodni trogodišnji studij na filozofskom što je uključivalo i književnost.
inače aj lajk suvremenu švedsku književnost i filmografiju
det är svenska spraket kurs pa FF.det finns 10 av oss deltagare pa det kurs.det ska ta 2 manader till for att avsluta detta kurs.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 20:45   #13
ja jos uvijek ucim danski i bilo mi je koma kad sam ga prvi put cula,mislila sam da nikad necu progovoriti
nek se nitkone uvrijedi al meni svedski zvuci kao da neki seljo prica danski..taj naglasak i razvlacenje rijeci.....ko da unakazujes danski
a danski je mjesavina njemackog i engleskog,nije tak strasan

i NEMOJTE ME SAD NAPAST nije mi namjera nikog vredat
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 21:11   #14
Quote:
Skattemus kaže:
meni svedski zvuci kao da neki seljo prica danski..taj naglasak i razvlacenje rijeci.....ko da unakazujes danski
To je skonski. To je unakazen svedski. Odvratan naglasak i zavijanje, razvlacenje. Odvratan dijalekt. Mjenjam kanal na teve kad' naletim na skonski. Inace, sto vise sjeverno, to je normalniji zvuk. Geteborgski zvuci lijepo. Malo vuce na norveski. Norlandski je simpatican. A od skonskog je samo finskosvedski odvratniji. Svedski jezik sa finskim naglaskom. Izuzetno odvratno.

A danski.....e danski je komedija od jezika od sjevera do juga, od istoka do zapada.
Greven is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 22:19   #15
e vidis meni danski zvuci ko neka seljacka verzija holandskog pomjesanog s njemackim s onim frfljanjima.i ne razumijem ga kurca. a znam da je slican svedskom.kad citam ide to.
i meni je za razliku od vas strashno simpaticno to svedsko pjevanje i to skonsko "r".zivio sam u malmou.jag bodde dar i tva ar.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 22:20   #16
Quote:
goldietrickz kaže:
e vidis meni danski zvuci ko neka seljacka verzija holandskog pomjesanog s njemackim s onim frfljanjima.i ne razumijem ga kurca. a znam da je slican svedskom.kad citam ide to.
i meni je za razliku od vas strashno simpaticno to svedsko pjevanje i to skonsko "r".zivio sam u malmou.jag bodde dar i tva ar.
danski je kak mi je jednom netko rekao ko kad stavis vruci krumpir u usta i pricas engleski

dve godine?jesi tamo ucio svedski ili?
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 22:42   #17
jest tamo.isao sam par mjeseci na onaj njihov kao SFI.u par mjeseci sam fakat dosta naucio.skroz lagan jezik u usporedbi s njemackim npr. kojeg ni nakon pet godina boravka u njemackoj nisam naucio.uzasno teska gramatika,dok je kod svedskog vec laganini.samo treba naucit izgovarat one vokale. det ar svart att lara sig uttala ratt.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 22:43   #18
Quote:
goldietrickz kaže:
jest tamo.isao sam par mjeseci na onaj njihov kao SFI.u par mjeseci sam fakat dosta naucio.skroz lagan jezik u usporedbi s njemackim npr. kojeg ni nakon pet godina boravka u njemackoj nisam naucio.uzasno teska gramatika,dok je kod svedskog vec laganini.samo treba naucit izgovarat one vokale. det ar svart att lara sig uttala ratt.
ja njemacki nikad nisam voljela pa mi je drago da ga ne moram koristiti a danski mi je toliko drag,ma svi su mi ti skandinavski jezici ono seksi...iako kazem svedski mi je cudan...
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 22:48   #19
Quote:
iako kazem svedski mi je cudan...
ni blizu koliko meni danski.a to ti je tako.tu si prvo dosla pa te ovi komsijski jezici bune.ja sam zivio odmah preko puta kopenhagena pa sam i gledao njihovu teve pokusavao pohvatat sintaksu al kad ne ide ne ide.
iako...danci su mi kul.jest da im je na vlasti(barem kad sam ja bio u skandinaviji) bila odvratna desnicarska koalicija s onim pravilima o starosti potencijalnih mjesovitih(dansko-stranjskih) parova...al kul su.piva im je jeftinija i bolja od svedske.imaju onaj super film pusher...tu mi je par dobrih frendica...niko se ne zali.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 23:00   #20
Ako nisi gledao 'I Kina spiser de hunde' (I Kina käkar dem hundar) pogledaj, i 'Gamle mænd i nye biler'. (Gamla män i nya bilar)

A od svedskih filmova ne pada mi na pamet ni' jedan vrijedan spomena.
Greven is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:11.