Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2005., 02:21   #1
Etimologija toponima

da, ljetovao sam na Pagu.

I gledam ta imena. Prizna, Žigljen, Zrće... sklon sam pomisliti da su tamo dolazili vanzemaljci i u davna vremena i davali imena mjestima! Mislim, kakva su to imena? Zna li im netko značenje ili porijeklo?


I zašto ne mogu ispraviti grešku u nazivu topica?
zoran k is offline  
Old 13.09.2005., 14:21   #2
Najbolje je pitat one pastire i mještane: ak oni ne znaju, nitko nikad neće ni znat!
Johnny 99 is offline  
Old 17.09.2005., 20:35   #3
Zrce-"zreti"
Prizna-"Mjesto gdje je dobar pogled"
Zigljen-uvala koja je dobila naziv po prezimenu

jos neki toponim?
upisana is offline  
Old 17.09.2005., 21:43   #4
Jos neki toponimi otoka Paga:
Vlasici - Vlah,romanski stocar,pastir
Dinjiska - deminutiv gdinjica,"mala sumica"
Staravas - staro selo -vas -selo
Povljana - izvedenica rimskog cognomena Paulus Novalja - lat.rijec novale ="iskrcena zemlja"
Lun -ne znam
Kosljun - od lat. castelleione
Pastura -pasnjak
Barbat - kraj obrasten niskim granjem,hr. paralela Kosmaj
Mandrac -mala luka za brodove
Laz - krcenje
Mandre - torovi

....
upisana is offline  
Old 18.09.2005., 00:44   #5
Quote:
upisana kaže:

Mandrac -mala luka za brodove
to je naziv za sve
kada je Austrougarska radila karte onda su pitali domaće stanovništvo za nazive mjesta
Tako su najvjerojatnije i to upisali
na Hvaru ima selo Smočiguzica, a brda, i nenaseljena mjesta još ljepša imena
__________________


...
g2sl is offline  
Old 18.09.2005., 11:07   #6
Smociguzica-naziv rta
Toponimi Hvara:Sviracina,Veli Kucac,Vela Zecja,Sinjava,Medvidina,Kosmaca,Mociguzica......
Znacajno je da su imena rijeka,brda i "novijih" mjesta slavenska i ne samo na Hvaru nego duz cijele obale pa tako i na otocima.Romanizirano stanovnistvo se "utopilo" vremenom s pridoslicama.
upisana is offline  
Old 18.09.2005., 13:59   #7
Quote:
upisana kaže:
Smociguzica-naziv rta
Toponimi Hvara:Sviracina,Veli Kucac,Vela Zecja,Sinjava,Medvidina,Kosmaca,Mociguzica......
Znacajno je da su imena rijeka,brda i "novijih" mjesta slavenska i ne samo na Hvaru nego duz cijele obale pa tako i na otocima.Romanizirano stanovnistvo se "utopilo" vremenom s pridoslicama.
da, ali mislio sam reći da su imena nekih mjesta krivo unesesena zbog nesporazuma između njemačkih kartografa i domaćeg stanovništva, nešto nesporazuma, a nešto su im krivo rekli iz zajebancije
__________________


...
g2sl is offline  
Old 18.09.2005., 14:01   #8
u dalmatinskoj zagori ima misto koje se zavlo sratok, danas bogdanovići....
 
Old 02.10.2005., 16:38   #9
Quote:
upisana kaže:

Prizna-"Mjesto gdje je dobar pogled"
Na kom je to jeziku? Što je tu korijen?

Hvala.
zoran k is offline  
Old 02.04.2007., 21:23   #10
Porijekla imena gradova

Zna tko porijekla imena sljedećih gradova:
Zagreb, Dubrovnik, Pula, Zadar, Rijeka, Sarajevo, Mostar?

Zbilja mi treba pomoć, a pretpostavljam da su na ovom podforumu sami znalci
di_đej is offline  
Old 02.04.2007., 23:22   #11
Zagreb, alaj, od Manduše preko za bregom pa sve do graba. Ne da mi se naširoko o tome, mislim da su svi čuli za sve inačice teorija.

Dubrovnik bi trebao biti očit - od dub (prasl. dǫbъ) što znači hrast. Srodni su nazivi poput Dubrava i slični.

Za Rijeku - a što misliš?

Sarajevo ti je od saraj. To je od perzijskog seray što nam je došlo preko turskog saray, a znači palaču ili dvor, a također i harem.

Mostar je nazvan po Starom mostu i njegovim tornjevima sa strane, tzv. mostari.

Pula dolazi od latinskog (Pola), nema nikakve posebne etimologije, nisam sigurna. Isto vrijedi i za Zadar, od Iadera.
Abyssus is offline  
Old 03.04.2007., 19:25   #12
Ajme, spasila si me, hvala ti punoooooooo
di_đej is offline  
Old 03.04.2007., 19:54   #13
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Zagreb, alaj, od Manduše preko za bregom pa sve do graba. Ne da mi se naširoko o tome, mislim da su svi čuli za sve inačice teorija.

Dubrovnik bi trebao biti očit - od dub (prasl. dǫbъ) što znači hrast. Srodni su nazivi poput Dubrava i slični.

Za Rijeku - a što misliš?

Sarajevo ti je od saraj. To je od perzijskog seray što nam je došlo preko turskog saray, a znači palaču ili dvor, a također i harem.

Mostar je nazvan po Starom mostu i njegovim tornjevima sa strane, tzv. mostari.

Pula dolazi od latinskog (Pola), nema nikakve posebne etimologije, nisam sigurna. Isto vrijedi i za Zadar, od Iadera.
Pola ja mislim ima nekakve veze s odmetnicima jer su nju osnovali grčki odmetnici, tako nešto, bilo je to na forumu
Dux_Croatorum is offline  
Old 04.04.2007., 00:36   #14
Pola ima korijen koji u mnogim romanskim jezicima znači penis. ali vulgarno. dakle, q. npr, u rumunjskom je "pula", španjolski "polla...
x-type is offline  
Old 07.04.2007., 02:35   #15
Viš, zanimljivo...

Grci danas za nispe, ali ne q nego pimpač kažu πουλί odnosno "puli", što znači ptica... a možda zapravo etimološki i nije tica?
I.G.K. is offline  
Old 07.04.2007., 02:36   #16
Ma jeeeeeste, tko bi tako nazvao grad...
I.G.K. is offline  
Old 07.04.2007., 02:43   #17
Mostar uopće nije dobio ime po starom mostu,nego po "mostarima" to su ljudi koji su se doselili na područje današnjeg Mostara da bi naplaćivali mostarinu preko neretve za kočije.VJERUJTE MI ZNAM POVIJEST SVOGA GRADA
Ero_iz_Mostara is offline  
Old 11.08.2010., 18:11   #18
Toponimi

Pretražujući na forumu nisam naišao na temu koja se bavi toponimima, iako istini za volju se spominju na raznim temama.
Pa krenut ću evo od samog našeg glavnog grada ( ne prijestolnice ), za čije ime se najviše govori o onome "Mando, zagrabi vodu" , a vjerujem da će to netko ovdje moći bolje objasniti.
Ako je moguće ne bih tražio raspravu o očitim pojmovima poput Hrastovac, Grabovac ili slično.
Kod nas, iako ovo ne mora nužno biti ograničeno samo na Hrvatsku, ima zanimljivih toponima koji dolaze iz raznih jezika, počev od možda i onih rabljenih prije latinskog, a o drugim utjecajima poput mađarskog, njemačkog i turskog, da i ne govorim.
Primjerice, zašto se Krapina tako zove, ili Bednja, Što bi moglo biti Moslavina, što Konavle, ili Gacka.
A, i zanima me korijensko značenje meni dragih Našica, u što sam pesimist da će se odgonetnuti, a i isto tako dragog mi Vaganca kraj Plitvica, kao i puno zemljopisnih točaka, počev od sjevernog Velebita do bosanskih planina, a nazivaju se Vagan, Vaganj, Vaganac ili Vaganjac.
Sve su pretpostavke dobrodošle, pa i proizvoljne. Hvala.
AnteNaš is offline  
Old 11.08.2010., 18:15   #19
Krapina, Bednja, Konavle i Vagan objašnjeni su u HJP.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Old 11.08.2010., 18:25   #20
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Krapina, Bednja, Konavle i Vagan objašnjeni su u HJP.
Volio bih čuti još mišljenja, možda bude zanimljivih.
AnteNaš is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:55.