Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2008., 02:32   #301
Smile

Quote:
Joanna4 kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je to... zapravo ucis i trudis se isprazniti um, tj. ukloniti svaki trud i razmisljanje... kontradikcija. Praznim umom doci do spoznaja...
Pa da bi se čaša napunila - prvo se mora isprazniti.
Jeste intelektualna kontradikcija, no to i jeste cilj odbaciti intelekt da bi se došlo do duhovne spoznaje.
Duhovnost se ne uči, intelekt ne može spoznati stvari u duhovnom području.

Isto i sa umjetnošću, ili čovjek ima dara ili ne. To se ne uči, odnosno može se i naučiti ali to nije to.

Intelekt ima svoju funkciju, isto kao i ego - ali ne trebaju nadvladati.
Dušan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2008., 13:08   #302
Quote:
Dušan kaže: Pogledaj post
Svatko tko tvrdi da se tu ima nešto učiti je prevarant koji traži da ti izvuče novac.
Naravno da nije sve crno-bijelo i malo ti ode u krajnost
Cak i naše proizvoljno opuštanje je meditacija.,koja sljedi neka pravila i spoznaje,,a druga je stvar koliko smo u tome uspješni.
lola7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 23:16   #303
Quote:
croatish7 kaže: Pogledaj post
divno...
Hvala.
Dobre su pouke o samoj tehnici, pa ako koga interesira može ih naći kod tebe.
blade777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 18:36   #304
A mene zanima, imate li u svom kutku kakav oltarić? Ja bih to silno željela i mislim da bi mi pomoglo bolje se usredotočiti! Prije sam imala, ali sada nemam :baš neki mirni kutak za sebe gdje bih ga mogla smjestiti!
keos 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2008., 16:48   #305
Hey pozdrav svima

meditacija je mrak. Ja osobno najvise prakticiram meditaciju u kojoj
se uzdizem iznad svog tijela te sagledam stvari iz "treceg aspekta".
Zapocinjem da sjedenjem ispravne kraljeznice te pravilnim disanjem sve
dok se potpuno ne solobodim napora i napetosti. Zatim postajem svjestan
svoje svijesnosti koja prozima moje cijelo tijelo. Tada pokusavam jedino
biti svjestan sebe i okoline na nacin da okolina postaje jedno. Samo sam
ja i okolina (svi zvukovi izvana postaju dio jedne vanjstine tj. Boga).
Utemeljen u takvom stanju uzdizem svoju svijest iznad svog tijela (nikakva
mistika vec svijesnost koju sam osjecao, koja prozima moje tijelo, uzdizem
iznad njega). tada pustim svoje misli da rade svoje. Prevrtim si cijeli dan
koji sam proveo u druzenju s ljudima, pricavsi, djelovavsi itd. Nerijetko znam
vidjeti stvari i odgovore i pogreske koje nisam mogao vidjeti djelovavsi
hirovito u danu jer tada nisam vezan za rezultate,zelje,uzrok,posljedicu.

Ima i jos jedna tehnika meditacije koju koristim ali ona vec ulazi u domenu
bhakti pa necu sad bas o tome.

@keos1.. Oltar je super ako postujes neke spiritualne osobe i dobro mogu doci za meditaciju. Ja imam ogroman oltar Ali ako vec sada bas nemas neki kutak dobro moze doci i neka fotka popracena svijecom ili incesom pa poslije lako spremis
Narasimha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 04:00   #306
Hmmm. Čitajući komentare primjećujem koliko ljudi uopće malo znaju o meditaciji. Meditacija je koncentracija, fiksiran um na jednu točku. Ne smiju postojati nikakvi tjelesni efekti, ni loši ni dobri. Sve ih treba ignorirati i nastojati dosegu stanja praznog uma odakle možete jasno sagledati i analizirati sve što vas zanima i što vam nije jasno, riješiti razni konflikti i duhovno napredovati. Naime, meditacija je oruđe, a ne cilj. Za početnike je najbolje meditirati radeći neki fizički posao koji ne zahtijeva nikakvu mentalnu aktivnost, primjer pranje posuđa ili brisanje poda - tako rade zen budisti i to je provjeren recept. Kada utihne mentalni proces, tada možete sjesti i meditirati. Najvažnije u meditaciji je da su vam leđa - kičma u ispravnom položaju.
Dušan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 08:23   #307
Quote:
Dušan kaže: Pogledaj post
Meditacija je koncentracija, fiksiran um na jednu točku.
Fiksiran um na jednu tocku je zarobljen um. Zar je meditacija zarobljavanje uma?
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 02:12   #308
Quote:
Dušan kaže: Pogledaj post
Hmmm. Čitajući komentare primjećujem koliko ljudi uopće malo znaju o meditaciji. Meditacija je koncentracija, fiksiran um na jednu točku. Ne smiju postojati nikakvi tjelesni efekti, ni loši ni dobri. Sve ih treba ignorirati i nastojati dosegu stanja praznog uma odakle možete jasno sagledati i analizirati sve što vas zanima i što vam nije jasno, riješiti razni konflikti i duhovno napredovati. Naime, meditacija je oruđe, a ne cilj. Za početnike je najbolje meditirati radeći neki fizički posao koji ne zahtijeva nikakvu mentalnu aktivnost, primjer pranje posuđa ili brisanje poda - tako rade zen budisti i to je provjeren recept. Kada utihne mentalni proces, tada možete sjesti i meditirati. Najvažnije u meditaciji je da su vam leđa - kičma u ispravnom položaju.
..ne razumjem zasto meditaciju stavljati u okvir ravne kičme,mislin čemu to..nije to za svakog ,dalje,meni recimo za meditaciju nije potrebna svjesna koncentracija zato jer je um prepozna i reagira automatizmom-prekopčavanjem čak i kod stvari koje namaju direktne veze sa meditacijom,također to sa početnicima i čišćenjem.ok.kužim te,,ali nepotrebno skroz..jer tako je puno tehnika u koje se može uključiti totalni laik..
ali zato podržavam tvoju tezu da je bolje meditirati kada se utihnu mentalni,ali nadodao bi još i emocionalni procesi.
lola7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 03:59   #309
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Fiksiran um na jednu tocku je zarobljen um. Zar je meditacija zarobljavanje uma?
Meditacija je koncentracija uma na prazninu, pražnjenje t.j oslobađanje uma - Buda bi rekao nibbanu. Ja sam se u to uvjerio, Buda je glede toga u pravu. Čitaj njega o tome, jer kako vidim hvataš se za moje riječi i analiziraš, pokušavaš ponovo logički shvatiti duhovne pojmove. Ja ti riječima ne mogu crtati, niti crtati riječima.
Sve najbolje ali malo vas kako vidim uopće ima ovdje pojma što je to meditacija a posebno ne kako se meditira.
Dušan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 09:58   #310
Meditacija je duboko uranjanje u božanske kvalitete.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 13:31   #311
Quote:
Dušan kaže: Pogledaj post
Meditacija je koncentracija uma na prazninu, pražnjenje t.j oslobađanje uma - Buda bi rekao nibbanu. Ja sam se u to uvjerio, Buda je glede toga u pravu. Čitaj njega o tome, jer kako vidim hvataš se za moje riječi i analiziraš, pokušavaš ponovo logički shvatiti duhovne pojmove. Ja ti riječima ne mogu crtati, niti crtati riječima.
Zaista previse trazim od tebe. Nisam ni trebao traziti da mi nesto objasnis nakon onog tvog intelektualnog samoubojstva kome smo svi nazalost svjedocili, al eto nesto me vuklo. Sori.

Quote:
Dušan kaže: Pogledaj post
Sve najbolje ali malo vas kako vidim uopće ima ovdje pojma što je to meditacija a posebno ne kako se meditira.
Egotrippin' je u duhovnosti precesta pojava pa mi je drago da je jedan takav sa nama ne sakrivajuci vrline. Bitno je da jedan zna.

A sad da se vratim na pitanje...

Da citiram Takuan Soho-a: "Um uvijek mora biti u stanju konstantnog toka, jer kad se zaustavi to znaci da je tok prekinut, sto je stetno za dobrobit uma. U slucaju macevaoca to znaci smrt."

Takvo stanje se u Japanu naziva mushin-no-shin. Ne-um.

Da li je to ono sto se ganja meditacijom ili je meditacija ipak samo fiksacija?
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 15:05   #312
Fiksiran um je nužno i bolestan um. Znao je Soho šta priča... svaka tehnika je fiksacija. Samo participiranje je fluidno.
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 15:20   #313
Meditacija kao koncentracija uma na prazninu je definitivno fiksacija, medjutim posto to dolazi iz tipkovnice deklarirano prosvjetljenog forumasa rekoh bolje da pitam.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 15:26   #314
Kako je moguće, nešto poput uma, koji je po defaultu aktivan, isprazniti?
Kako je moguće nešto što se ne prazni, fiksirati na prazninu?

Um se može umiriti, ali isprazniti...
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 16:30   #315
Quote:
Bruna kaže: Pogledaj post
Kako je moguće, nešto poput uma, koji je po defaultu aktivan, isprazniti?
Jednostavno... samo treba umrijeti!

Quote:
Kako je moguće nešto što se ne prazni, fiksirati na prazninu?
Nije moguće, ali možeš uvijek umrijet u nastojanju da to ipak učiniš

Quote:
Um se može umiriti, ali isprazniti...
Naravno. Isprazniti možeš projekcije, ali sve "ono što jest" ostat će prisutno u svakom umu sve dok je um prisutan kao dio "svega što jest". To je tako očito... uvijek je bilo, i uvijek će biti tako.
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 11:12   #316
Quote:
Bruna kaže: Pogledaj post
Kako je moguće nešto što se ne prazni, fiksirati na prazninu?
Na nacin da se praznina objektivira. Praznina je imenica, a imenicama oznacavamo stvari, pa tako i praznina postane stvar koju mozes fiksirati (bez obzira sto to nema veze sa Śūnyatā-om). Kao kad u molitvama bog koji predstavlja nesto sto je sveprisutno postane objekt sto je totalni nonsens.

Na ovom primjeru se odlicno moze primjetiti gubljenje u metafori. Imanje te mentalne slike ili objekta je noga na kocnici daljnjeg razumijevanja.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 15:43   #317
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Na nacin da se praznina objektivira. Praznina je imenica, a imenicama oznacavamo stvari, pa tako i praznina postane stvar koju mozes fiksirati (bez obzira sto to nema veze sa Śūnyatā-om). Kao kad u molitvama bog koji predstavlja nesto sto je sveprisutno postane objekt sto je totalni nonsens.
Dobro. Vizualizira se um u obliku praznine. To je možda moguće zamišljati, praviti se da um postaje praznina. Ali, praznina je stanje nepostojanja, tako da, de facto, s umom to nije moguće postići. Ako se slažemo s tezom da um nije moguće isprazniti.

Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Na ovom primjeru se odlicno moze primjetiti gubljenje u metafori. Imanje te mentalne slike ili objekta je noga na kocnici daljnjeg razumijevanja.
Možeš li pojasniti ovo? Ne kužim.. Mentalna slika praznine kao objekta?
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 18:04   #318
Quote:
Bruna kaže: Pogledaj post
Ne kužim.. Mentalna slika praznine kao objekta?
Ne sekiraj... savršeno je u redu to što ne razumiješ. Da razumiješ - onda bi bio problem
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 13:20   #319
Quote:
Bruna kaže: Pogledaj post
Dobro. Vizualizira se um u obliku praznine. To je možda moguće zamišljati, praviti se da um postaje praznina. Ali, praznina je stanje nepostojanja, tako da, de facto, s umom to nije moguće postići. Ako se slažemo s tezom da um nije moguće isprazniti.
Pokusavam dokuciti kako meditacija moze biti koncentracija uma na prazninu. Obzirom da onaj koji je postavio takvu definiciju ne sudjeluje u raspravi i ne pokusava demantirati moju gimnastiku, meni to zvuci potpuno besmisleno.

Quote:
Bruna kaže: Pogledaj post
Možeš li pojasniti ovo? Ne kužim.. Mentalna slika praznine kao objekta?
Moras valjda prvo zamisliti tu prazninu da bi se mogao koncentrirati na nju jer inace koncentracija nije rijec koja tu treba stajati? Medjutim ono sto zamislis nema veze sa PRAZNINOM.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 15:34   #320
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Moras valjda prvo zamisliti tu prazninu da bi se mogao koncentrirati na nju jer inace koncentracija nije rijec koja tu treba stajati? Medjutim ono sto zamislis nema veze sa PRAZNINOM.
Ja mogu jedino zamisliti um kao posudu koju treba isprazniti. Tada um činim objektom i tada se proces pražnjenja čini mogućim.
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:32.