Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2007., 14:58   #361
Quote:
ljiga kaže: Pogledaj post
Moram priznati da sam se zaletio. Kada si spomenuo tu pušku imao sam predrasude prema njoj kao još jednoj malo usavršenijoj fino izrađenoj kopiji FAL-a, znači preteška, predugačka, nespretna itd.
Međutim onda sam je malo proučio (naravno samo na papiru ).
Ta puška, iako je nešto teža, nije uopće duža od hvaljenog G36. Svejedno ima dosta dužu i težu cijev što bi je trebalo činiti dosta preciznijom. Uz to čini mi se da, što bi čovijek pretpostavio za švicarsku pušku, nije niti toliko skupa (koriste je i Čileanci kao glavno oružje). Bila bi jako dobro oružje za "strijelca" (ono što u NATO-u zovu dedicated marksman)
Jedino neznam koliko je pouzdana, koliko ima djelova i kakva je za održavanje?

Inače ipak preferiram bullpup rješenja.
FN-FAL? Precizan, ali ima ozbiljnih problema sa pouzdanosti. Daleko vecih od M-16. I lupa ko mazga. Toliko da bi mogla bit i repetirka. Nije losa puska, dapace, vrlo je dobra. Ali ima prilicno mana. Izraelska vojska je super primjer sto se tice jurisnih pusaka. Koristila je FAL, Galil (nato 5.56 kalas), M-16 (razne varijante, od A1 do M-4), obican kalas i razne SMGove. IDF je izabrao M-16 varijante, iako je imao ogromnu kolicinu FALova, Galila, Kalasa i M-16 u skladistima. Kao i M-14. FAL je bila osnovna jursina puska jedno 20 godina, od 50tih do 70tih. Stotine tisuca kalasa su zarobljeni u raznim ratovima i protuteroristickim akcijama (PA je dobila jedno 100 000 kalasa od izraela u sklopu mirovnog procesa), 80tih je Galil bio osnovna puska, a M-16A1 iz vijetnama je izrael dobio dio besplatno, a dio vrlo jeftino. Naprednije varijante je kupio u ogromnim kolicinama (A2, A3, M-4, kratki i dugi, pa ima i dosta lokalnih modifikacija, mekucrar, tj, skroz kratki Car 15 sa A2 upper, ili E3, dugi A1 sa A2 ili A3 upper, teskom cijevi i optikom, za designated marksmene, 9mm verzije, itd). FN-FAL je bio u rukama IDFa u ratovima '56, '67 i '73, vojnici nisu bas bili odusevljeni. Doduse, ni minimi nije bio bas neki hit (preferirali su klasicni FN-Mag, a specijalci ruske strojnice, jer su lakse i preciznije od Maga). Ali, novi negev je prilicno uspjesan. Iz vana je prilicno slican minimi, iznutra je skroz drugaciji, i daleko je pouzdaniji.

Trenutna jurisna puska za pjesadiju je M-4, koji je trebalo kupit. Cijena jurisne puske je gotovo zanemariva u usporedbi sa ostalom opremom (tak da izbor nema veze sa lovom), prosjecni pjesak ima 4 puta skuplju opremu zaserafljenu na pusku od same puske (razna optika, laserski ili refleksni nisani, itd). Trenutno pjesadija prelazi na tavor, tj, dio novih regruta dobijaju tavore, dio jos dobija M-4. Galil (zapravo glilon, kratki galil) koriste u glavnom combat vojnici kojima puska nije glavno orudje, tenkisti, artiljerci, PZO, i slicni. Njima je bitnije da imaju pusku koju ne moraju svaki dan cistit, a da sa njom mogu branit svoje tenkove i topove od komando akcija. Pjesadiji je bitnije imat preciznu pusku na koju je trivijalno zaserafit, recimo, drugi tip nisana bez strucne pomoci. Kalase koriste S-13, izraelski sealsi, samo za misije koje ukljucuju ronjenje a trebaju jurisnu pusku (zanimljivo, samo sa punim kundakom, ne znam zasto ne sa sklopivim). Ako ne trebaju, koriste micro uzi, obicno sa prigusivacem. Ako rade klasicnu pjesacku misiju, koriste M-4. Naime, oni su testirali sve poznatije jurisne puske i SMGove tak da su ih bacili u more i ostavili da se pacaju 2 tjedna. Kalas, galil i uzi su jedini koji su funkcionirali. Ali, ak ne trebaju ic u vodu, prednosti M-4 su bitnije od mana tak da koriste M-4.

Sad pjesadija prelazi na tavor jer je osjetno laksi, kraci i daleko vise fleksibilan od M-4. Mana mu je da je puno skuplji (jedno 4 puta skuplji). Druga mana bullpupa je u gradskoj borbi, jos ni na jednoj bullpup pusci nije rijesen problem mijenjanja ramena. Tj, ak ti je postelan za desnjaka, nemres ga prebacit na ljevo rame bez da ga prestelas, ak prebacis rame ce ti vruce cahure letit u facu. U urbanoj borbi je klasicni dizajn ipak bolji. Mozes prebacit bullpup, ali za to treba djelimicno rastavit pusku, sto neces radit usred urbane bitke. Kako je vecina operacija IDFa urbano, prelaz na tavor je dosta kontraverzan, ali vojnici koji su ih dobili su vrlo zadovoljni.

Jos jedna prednost Tavora je no zeroing mjenjanje optike. Tj, kad dobijes novu optiku, odes na streljanu i postelas ga. Kad ga skines i ponovo stavis, ne treba ga ponovno stelati. Sto je super. Kad padne noc, u 10 sekundi maknes dnevnu optiku i stavis nocnu. Isto tak ga mozes konvertirat u kratki, snajperski, SMG, bez oruzarne (sto mogu mnogi bullpupovi, i M-16, ali kalas i FAL ne). Ak cemo ergonomski, osjetno je bolji od M-16, a neusporedivo je ispred kalasa. Kalas je ergonomski na nivou pusaka iz WWII. M-16 je generaciju iznad, a tavor jos jednu iznad.

Sto se tice marksmena, ameri koriste modificirane M-14 (novi sopmodi izgledaju fakin seksi), izrael M-16A1-E3 ili M-4 designated marksmen, i sada prelazi na tavor. Ne znam koja jos vojska ima deisgnated marksmene, tj, nis izmedju snajpera i pjesaka.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 16:00   #362
Quote:
UmpaUmpa kaže: Pogledaj post
FN-FAL? Precizan, ali ima ozbiljnih problema sa pouzdanosti. Daleko vecih od M-16. I lupa ko mazga. Toliko da bi mogla bit i repetirka.
Hajde podijeli s nama svoja iskustva.
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 18:46   #363
Da je FAL nepouzdan ne vjerujem,niti sam išta čuo na tu temu.
Jako trza to je istina,uostalom britanski SLR L1A1 nije ni imao mogućnost automatske paljbe(ionako je trzaj posljedica jakog kalibra,na to konstrukcija puške ne može utjecati(može,ali nevažno za našu raspravu)
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 19:02   #364
htel bi cut usporedbu G3 i Fala
al od ljudi koj su ih nosili kroz rat
al o tome kad dobimo podforum
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 22:19   #365
Vidiš, UmpaUmpa, ti bi se trebao malo češće javljati na ove teme. Dobar tekst.
Quote:
UmpaUmpa kaže: Pogledaj post
PA je dobila jedno 100 000 kalasa od izraela u sklopu mirovnog procesa
Jebote, skoro sam se upišo od smijeha…
Quote:
Ne znam koja jos vojska ima deisgnated marksmene, tj, nis izmedju snajpera i pjesaka.
Na primjer, britanska vojska. U toj ulozi koristi LSW (L86). To je oružje bilo namijenjeno za ulogu SAW (kao npr. RPK/M-72, Ultimax, Negev i drugi laki PM-ovi), ali je tu ulogu preuzeo Minimi.
LSW, kao i SA-80, ima probleme s pouzdanošću, što je za PM popriličan problem. Uz to i običan spremnik od svega 30 metaka. Međutim, SA-80, a LSW još i više, je jebeno precizna puška. Kao designated marksman rifle LSW je jako upotrebljiv.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 10:00   #366
Quote:
ac_thunder kaže: Pogledaj post
Hajde podijeli s nama svoja iskustva.
Kad je FAL povucen iz sluzbe jos se nisam ni rodio. Tak da mogu samo iz tudjih iskustava.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 10:04   #367
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Da je FAL nepouzdan ne vjerujem,niti sam išta čuo na tu temu.
Tak bar kazu, mozda je ok u europi, ali slabo podnosi pustinju. Premlad sam da bi nosio FALa, trebao bi bit bar 40 i neko godiste...
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 10:14   #368
Quote:
UmpaUmpa kaže: Pogledaj post
Tak bar kazu, mozda je ok u europi, ali slabo podnosi pustinju. Premlad sam da bi nosio FALa, trebao bi bit bar 40 i neko godiste...
Iz kojih si to pustinja dobio informacije?

Svoje si tvrdnje postao tako da si ostavio dojam da si pun iskustva, kad ono...
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 11:09   #369


Most "metric" pattern rifles had non-folding cocking handles and may or may not have select-fire capability, but as with other light select-fire weapons chambered for 7.62x51mm NATO round, the controllability of the full auto fire is disappointing and shots spread in burst is extremely wide. But, regardless of this, the FAL is one of the best so known "battle rifles", reliable, comfortable and accurate. It is somewhat sensitive to fine sand and dust but otherwise is a great weapon. http://world.guns.ru/assault/as24f-e.htm

Ovo mi je jako... Pouzdana ali ako vam udje smeca imate kitu...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 11:26   #370
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post


Most "metric" pattern rifles had non-folding cocking handles and may or may not have select-fire capability, but as with other light select-fire weapons chambered for 7.62x51mm NATO round, the controllability of the full auto fire is disappointing and shots spread in burst is extremely wide. But, regardless of this, the FAL is one of the best so known "battle rifles", reliable, comfortable and accurate. It is somewhat sensitive to fine sand and dust but otherwise is a great weapon. http://world.guns.ru/assault/as24f-e.htm

Ovo mi je jako... Pouzdana ali ako vam udje smeca imate kitu...

sve puške su osjetljive na pijesak,smeće,i prašinu.Sve osim jedne!
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 11:37   #371
Quote:
ac_thunder kaže: Pogledaj post
Iz kojih si to pustinja dobio informacije?

Svoje si tvrdnje postao tako da si ostavio dojam da si pun iskustva, kad ono...
Sa falom nemam ama bas nikakvog iskustva. Ljudi generacije mojih staraca mozda imaju. Sve sto znam o falu znam iz prica. I price su da ljudi nisu bili zadovoljni. Da su slavili kad bi zamjenili FAL sa M-16 ili kalasom. Mozda ljudi pretjeruju, znas kak se price napuhaju kad putuju 20-30 godina.

Najvise iskustva imam sa M-16, a nakon toga sa Galilom (kratkim). I nes malo sa kalasom. Sa uzijem sam bio na streljani na obuci, ali sam jedva pogodio metu, nije mi lezao.

Ono kaj sam napisao nisam napisao iz vlastitog iskustva, nego iz tudjeg. Tj, proces odlucivanja koju pusku uzet kod ljudi koji su imali i iskustva i izbor. Recimo, nisam ni drzao u ruci tavor, ali sam cuo price od ljudi koji su ih dobili. Kazu da je mrak. Kratak, lagan, precizan, pouzdan, fleksibilan i ergonomski fenomenalan.

Pustinje su negev i sinaj.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 11:59   #372
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Ovo mi je jako... Pouzdana ali ako vam udje smeca imate kitu...
Jel i to iz iskustva?

Zanimljiv je ovaj članak, prvo je pouzdana, a onda imama problema i to s čime sa finim pjeskom i prašinom!!!????!!!!

Taj problem je primjećen zbog relativno kompliciranog zatvarača, a riješen je regulatorom plinova.

U HV je mnogima ova puška zagorčavala život svojom nepouzdanošću i to iz razloga što ljudi nisu znali kako se koristi ova puška. Sa obzirom na to da smo u ratu imali dosta različitog streljiva, a i održavanje oružija nam nije bila najjača strana, mnogima ta puška jednostavno nije htjela izbacit čahuru nakon opaljenja. Ali zato ova puška ima riješenje, koje sam gore naveo, kada promjeniš streljivo npr. za neko slabije ili ti je puška prljava nakon duže upotrebe, potrebno je više otvoriti regulator plinova i to je sve - dalje radi. Takav sustav koristi i Zastavina M76, zbog istih problema, ako imate mogućnosti doći do uputsva za upotrebu iz JNA tamo vam to lijepo piše.

Naravno da je AK zbog svojih većih zazora najpouzdanija puška, ali isto tako ne znači da s njom nikada nitko nije imao zastoja, čak i u JNA se sjećam da je bilo "ruka u zraku" na gađanjima i sam sam ih imao (a znamo da su se puške u JNA i čuvale, a i čistile).

Što se tiče tvrdnje da je precizna baš i ne stoji, više je to prosječna ili zadovoljavajuća preciznost, poznato je da je to najnepreciznija jurišna puška na većim daljinama (krajnji domet).
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 12:09   #373
Quote:
UmpaUmpa kaže: Pogledaj post
Sa falom nemam ama bas nikakvog iskustva. Ljudi generacije mojih staraca mozda imaju. Sve sto znam o falu znam iz prica. I price su da ljudi nisu bili zadovoljni. Da su slavili kad bi zamjenili FAL sa M-16 ili kalasom. Mozda ljudi pretjeruju, znas kak se price napuhaju kad putuju 20-30 godina.

Pustinje su negev i sinaj.
Misliš na ovo?

Quote:
The Israeli FAL first saw action in relatively small quantities during the Suez Crisis of 1956, and by the Six-Day War in June 1967, it was the standard Israeli rifle. During the Yom Kippur War of October 1973 it was still in front-line service as the standard Israeli rifle, though increasing criticism eventually led to the phaseout of the weapon. Israeli forces were primarily mechanized in nature, and the long length and heavy weight of the FAL slowed deployment drills and proved exceedingly difficult to handle within the confines of a vehicle. Additionally, Israeli forces experienced repeated jamming of the FAL due to heavy sand ingress in the Middle Eastern deserts, requiring repeated field-strip and cleaning of the rifle, sometimes while under fire. During combat, it was found that many Israeli soldiers would discard the FAL in preference to captured AK-47s, American M16A1 rifles, or Uzi submachine guns. The rifle was eventually replaced by the M16 and the 5.56 x 45mm IMI Galil.
Da to je poznato, zato su i kasnije modificirali pušku sa regulatorom plinova.


EDIT: znači ti si pripadnik Izraelske vojske? Drago mi je to za čut. Imat ćemo exkluzivne informacije iz prve ruke?
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 12:34   #374
@ ac_thunder

da regulator plinova (pricam o M76 i o M84)
al kak budali objasnit da taj regulator ne sluzi za odabir brzine paljbe
jer mu nemres nikak dokazat da nemoze u cjevi istovremeno bit 6 metaka (kak su kruzile neke price)


kod zaduzenja M84 za oluju
prvo sam trazil da mi omoguce da odem negdje isprobat kak radi
nakon natezanja sa zapovjednikom i objasnjavanja zakaj
isprobal sam sva 3 polozaja
na 2 nije bilo zastoja nikad
na 1 nije bilo izbacivanja cahure
a na 3 metak nije stigo lec u leziste tak da se dogadalo da nabije zrno u cahuru
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 12:45   #375
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
@ ac_thunder
da regulator plinova (pricam o M76 i o M84)
al kak budali objasnit da taj regulator ne sluzi za odabir brzine paljbe
jer mu nemres nikak dokazat da nemoze u cjevi istovremeno bit 6 metaka (kak su kruzile neke price)
fenomenalno, ovo stvarno nisam čuo

OT: sva sreća pa je većina ljudi koji su išli u rat bila u JNA, pa su tamo nešto naučili, šta misliš kako bi bilo da su svi živi išli služit civilno, ko sad, strah me i pomislit
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 12:57   #376
Quote:
ac_thunder kaže: Pogledaj post
fenomenalno, ovo stvarno nisam čuo

OT: sva sreća pa je većina ljudi koji su išli u rat bila u JNA, pa su tamo nešto naučili, šta misliš kako bi bilo da su svi živi išli služit civilno, ko sad, strah me i pomislit
to sam prvo i cuo od tipa koji je bil u JNA
nisu svi tam bas sve ucili
neki nisu pojma imali kak uopce funkcionira M70

ima tu jedan biser na forumu
tip kaj je sluzil civilno je izjavil
da ak pocne rat da bu on onda naucil pucat
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 14:42   #377
Quote:
ac_thunder kaže: Pogledaj post
EDIT: znači ti si pripadnik Izraelske vojske? Drago mi je to za čut. Imat ćemo exkluzivne informacije iz prve ruke?
Bivsi pripadnik izraelske vojske. Sada rezervist.

Kaj se tice regulatora plinova, stvarno nemam pojma, izrael je imao prvu generaciju Falova, i bili su katastrofa u pustinji, prema glasinama. Ne znam za popravke, moguce da ih je bilo. Tj, vjerojatno ih je bilo. Predugo je ta puska u sluzbi u previse vojsci da ne bi otklonili tako veliki defekt u dizajnu. Vjerujem da je dobra, nisam ju imao prilike isprobat. Imam feeling da bi meni licno pasala, da je pouzdana. Jer mi je od svih pusaka s kojim sam se igrao na obuci najbolje lezao M-14. U moje vrijeme je bio snajperska puska IDFa, koji je polako izguravan od strane M-24. Fenomenalno pouzdan, fenomenalno precizan, estetski mozda najljepsa puska ikad (po mom ukusu), i puska iz prve polovice Full Metal Jacketa.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 16:11   #378
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
to sam prvo i cuo od tipa koji je bil u JNA
nisu svi tam bas sve ucili
neki nisu pojma imali kak uopce funkcionira M70

ima tu jedan biser na forumu
tip kaj je sluzil civilno je izjavil
da ak pocne rat da bu on onda naucil pucat
A što misliš da će u ročnoj vojsci naučiti pucati?
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 16:26   #379
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
A što misliš da će u ročnoj vojsci naučiti pucati?
zavisi
kod mene je svaka klasa rocnika imala bojeva gadanja nekoliko puta
i imali su uz male vjezbice u krugu i oko vojarne jednu veliku vjezbu di se upotrebljavalo bojevo streljivo (na jednoj se pucalo iz RB57 i RBG6) il se vrsil desant helikopterom

uglavnom cjeli vojni rok im nije bil dosadan
a znam da ima i onih kaj produ osnovnu obuku sa jednim bojevim gadanjem i ostatak vojnog roka drze strazu
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 16:27   #380
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
zavisi
kod mene je svaka klasa rocnika imala bojeva gadanja nekoliko puta
i imali su uz male vjezbice u krugu i oko vojarne jednu veliku vjezbu di se upotrebljavalo bojevo streljivo (na jednoj se pucalo iz RB57 i RBG6) il se vrsil desant helikopterom

uglavnom cjeli vojni rok im nije bil dosadan
a znam da ima i onih kaj produ osnovnu obuku sa jednim bojevim gadanjem i ostatak vojnog roka drze strazu
8 metaka točnije
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:29.