Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.08.2007., 09:00   #1
Albanski jezik

Da li itko ovdje zna kako se čita E s umlautom?to bih voljela znati.hvala.
tadukepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 10:43   #2
Čita se ili kao šva ili se preskače.

Tako se mirë dita (dobar dan) čita jednako kao Mirdita, što je prezime mojeg profesora albanskog
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 10:48   #3
daj mi molim te primjer kad se čita kao šva.hvala.
tadukepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 11:11   #4
Quote:
tadukepa kaže: Pogledaj post
daj mi molim te primjer kad se čita kao šva.hvala.
Mislim da se uvijek čita kao šva, zapravo, samo ga onda ispuštaju u vezanom govoru, gdje mogu... ali u riječima kao što je nënë, prvo se sigurno mora izgovoriti; drugo se ispušta (na kraju se riječi uglavnom ispušta).
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 11:53   #5
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Mislim da se uvijek čita kao šva, zapravo, samo ga onda ispuštaju u vezanom govoru, gdje mogu... ali u riječima kao što je nënë, prvo se sigurno mora izgovoriti; drugo se ispušta (na kraju se riječi uglavnom ispušta).
znači se čita kako nšvan ili?ne kužim.daj mi ovu riječ molim te s izgovorom i neću te više zamarat.obećajem.
tadukepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 12:15   #6
n(šva)n. Nn. ako se tako čita to je cool
__________________
Never forget who you are, for surely the world won’t. Make it your strength. Then it can never be your weakness. Armor yourself in it, and it will never be used to hurt you
Lapsus perpetuus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 12:23   #7
pa ja se nadam da se tak čita i ti si tako shvatio?ili kako...
tadukepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 12:31   #8
Quote:
tadukepa kaže: Pogledaj post
daj mi molim te primjer kad se čita kao šva.hvala.
Joj.

Šva (ə) glas je koji imaš recimo kad zastajkuješ pri usmenom ispitivanju... Ili kad kažeš krv, prst, onaj prvi glas prije r koji zapravo nosi slog. Primjerice kao samoglasnik u zadnjem slogu engleske riječi circus ili u prvom slogu riječi alone.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 12:38   #9
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Joj.

Šva (ə) glas je koji imaš recimo kad zastajkuješ pri usmenom ispitivanju... Ili kad kažeš krv, prst, onaj prvi glas prije r koji zapravo nosi slog. Primjerice kao samoglasnik u zadnjem slogu engleske riječi circus ili u prvom slogu riječi alone.
kužim.dakle se mora "progutat"
tadukepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 12:40   #10
znači n(šva)n nn
tadukepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 12:45   #11
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Joj.

Šva (ə) glas je koji imaš recimo kad zastajkuješ pri usmenom ispitivanju... Ili kad kažeš krv, prst, onaj prvi glas prije r koji zapravo nosi slog. Primjerice kao samoglasnik u zadnjem slogu engleske riječi circus ili u prvom slogu riječi alone.
hvala.jasno mi je .
..ili vrh u hrvatskom, smrt itd.....kužim,hvalA
tadukepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 12:46   #12
o kojem albanskom razglabate?
Tosku ili Ghegu?

camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 12:51   #13
Toskijski i gegijski, misliš.

Od početka prošlog stoljeća albanski je standard baziran na toskijskom te se piše latinicom (kompromis: toskijski se pisao grč. alfabetom, a gegijski latinicom).


I kakva ti je to zemljopisno netočna karta? Dubrovnik nije naš, a?
Diletantnska poput tebe.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 12:51   #14
ili najjednostavnije - kao neodređeni član a u engleskom.
ë je puno češći u dijalektu tosk nego geg. tosk je ujedno i osnova za današnji standardni albanski jezik. geg je sjevernoalbanski dijalekt i njime se ujedno služe i Albanci u Srbiji, Makedoniji i na Kosovu. najčešća razlika u je upravo taj ë, ali na kraju imenica. u tosku je to redovita pojava, dok se u gegu ë koristi uglavnom u sredini. dakle, na tosku je Tiranë, na gegu je Tirane. također postoje još neke razlike (ponajprije u nazalnim glasovima koji su česti u gegu)
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 12:56   #15
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Joj.

Šva (ə) glas je koji imaš recimo kad zastajkuješ pri usmenom ispitivanju... Ili kad kažeš krv, prst, onaj prvi glas prije r koji zapravo nosi slog. Primjerice kao samoglasnik u zadnjem slogu engleske riječi circus ili u prvom slogu riječi alone.
Abyssus, oprosti ali nije tocno.
U standardnom stokavskom izgovoru, r je slogotvorni konsonant (po nekima i vokal), i ne bi smjelo biti nikakvog poluglasa prije njega.

dakle krv /krv/ [kr,v]

zamjena samoglasnickog/slogotvornog r slijedom [ər] je kajkavizam i cakavizam, npr. u zagrebackom kajavskom [kə:rv] (to je stariji izgovor)

Stokavci (pogotovo Dalmatinci i Slavonci) nemaju nikakav poluglas ispred r, pa je R bas ono sto o je: samoglasnik

http://en.wikipedia.org/wiki/Syllabic_consonant

dakle Zagrepcanin ce kazati [sərna], a Splicanin [sr,na] (zarez bi trebao doci ispod r).


dakle

/sr,na, kr,:v/ [sr,na, kr,:v] (standardni izgovor); [sərna, kə:rv] (regionalni izgovor)

PS
i u americkom engleskom postoji isti glas samo je drugo mjesto artikulacije tog r...
iako neki rjecnici biljeze first, courage kao /fərst, kərədZ/, vecina foneticara
se slaze da taj zapis nije tocan jer se radi o necem drugom, pa se
uvelo pisanje R-colored shwa... ə s kukicom...
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 12:58   #16
Ama r nije samoglasnik - nego je naglašeno, i zato slogotvorno.
__________________
Pravim muževima ne treba potpis.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 12:59   #17
Quote:
camundongo kaže: Pogledaj post
Abyssus, oprosti ali nije tocno.
U standardnom stokavskom izgovoru, r je samoglasnik, i ne bi smjelo biti nikakvog poluglasa prije njega.
Opet ti lupetaš.

Sljed r i poluglasa miješao se i u zadnjim fazama staroslavenštine, danas ne dolazi u obzir nikakav k-r-šva-v izgovor, koji ti je vrag? Šva je uvijek ispred slogotvornog r, kao i ispred l u primjerice bicikl. Ostatak bi eventualno bio u riječi rt.

Nemaš ti veze ni s ortoepijom, a kamoli sa štokavštinom.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 13:10   #18
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
ili najjednostavnije - kao neodređeni član a u engleskom.
ë je puno češći u dijalektu tosk nego geg. tosk je ujedno i osnova za današnji standardni albanski jezik. geg je sjevernoalbanski dijalekt i njime se ujedno služe i Albanci u Srbiji, Makedoniji i na Kosovu. najčešća razlika u je upravo taj ë, ali na kraju imenica. u tosku je to redovita pojava, dok se u gegu ë koristi uglavnom u sredini. dakle, na tosku je Tiranë, na gegu je Tirane. također postoje još neke razlike (ponajprije u nazalnim glasovima koji su česti u gegu)
joooj, vrlo zanimljivo.sad mi je postao izazov. hvala.
tadukepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 13:15   #19
Quote:
x-type kaže:
ili najjednostavnije - kao neodređeni član a u engleskom.
Dobar primjer!

Ja uvijek kompliciram.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 13:19   #20
ne bih se ni ja sjetio, al mi je frend tak objasnio pa sam se naučio uspoređivati time
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:38.