Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Vicevi

Vicevi Ako ste čuli dobar vic, ispričajte ga cijelom forumu

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2007., 01:27   #1
zadacnica 4A

Radi se o cuvenim zadacnicama legendarnog cetvrtog A bjelovarske gimnazije. Prije koju godinu
dana objavljene su u medijima, ali nisu izgubile na aktualnosti. Mislite li da ne vrijedi gubiti
vrijeme na citanje ove zadacnice vi definitivno niste u pravu.


ZADACNICA FILIPA GASPARA (08.11.2001)

Gdje Leje se kupusa zbise
I zora ih rumenom vodom zali
Zeleno vime sise
Materi klenic mali

"Moj dozivljaj poezije Sergeja Jesenjina"

Vrlo je tesko objasniti pjesmu poput ove. No to ipak nije problem samo ove pjesme nego opcenito
svih pjesama Sergeja Jesenjina. Buduci da sam vec napisao ovu pjesmu na pocetku, lako je
zakljuciti da cu se u ovoj zadaci usredotociti upravo na nju.
Prvo cu napisati ponesto o svojim razlozima zbog kojih sam odabrao ovu pjesmu. Sve je pocelo
kad sam danas dosao u skolu i saznao da pisemo skolsku zadacu iz hrvatskog. To mi je
probudilo sjecanja na prosli sat hrvatskog kada je profesorica najavila pisanje, ali ja sam
ocigledno zaboravio. No dobro.

Neposredno prije hrvatskog imali smo sat filozofije na kojem mi je moj prijatelj i suradnik Josip
Dvornik rekao da ima nekakvu knjigu od Jesenjina. Ta vijest me je iznimno obradovala zbog toga sto
sam u toj knjizi prepoznao materijal za svoje novo djelo iliti ovu zadacnicu. No dobro. Moram
priznati da sam prelistao cijelu knjigu koja je puna Jesenjinovih pjesama.

U pocetku sam planirao odabrati pjesmu slucajnim otvaranjem knjige ali bih uvijek otvorio neku
dugacku pjesmu, pa sam naposljetku odustao od te metode 'Slucajnog odabira'. Tada sam krenuo u
potragu prema naslovu. Pokazalo se da ima desetak pjesama sa vrlo zanimljivim naslovima ali i velik
broj onih bez naslova.

Prvo moram napomenuti da su ove sa zanimljivim naslovom sve dugacke pa sam bio prisiljen odustati
i od toga. Preostalo mi je jedino da obradim pjesmu bez naslova. Izbor je pao na ovu koja se nalazi
iznad naslova ove zadace. Zasto? Iskreno receno glavni (i jedini) razlog je njezina duzina.
Zauzima samo cetri reda u knjizi, pa tako i u mojoj biljeznici. Pjesma je vrlo nerazumljiva za
mladog mladica poput mene. No unatoc tome ja cu pokusati opisati svoj dozivljaj ove
pjesme. Kao prvo, ova pjesma govori o nekakvom kupusu i to je ustvari jedino sto ja razumijem u
njoj. Sada cu pokusati obraditi svaki stih zasebno.Tako cu mozda uspjeti shvatiti znacenje
cijele pjesme u ukupnosti.

Prvi stih: Gdje leje se kupusa zbise. Sto reci o ovom stihu? Kao prvo, ne znam sta su leje.
To me podsjeca na rijec aleje, sto su ustvari nekakve ulice, pa onda pretpostavljam da su to
ustvari redovi kupusa. Vec sam nesto postigao; preveo sam prvi stih. Gdje redovi kupusa se
zbise.

Sada je krajnje vrijeme da prijedem na drugi stih koji glasi: I zora ih rumenom vodom zali. Moram
priznati da mi je ovaj stih razumljiv. Govori vjerovatno o tome da je kupus vlazan od rose pa
izgleda rumeno kada je u zoru izlozen prvim zrakama sunca koje dolaze iz smjera Japana. Jos
jedan stih je rijesen ali cinjenica je da stvari sada postaju gadne zbog toga sto su preostala
dva stiha stvarno ruzna.

Treci stih: Zeleno vime sise. Sta bi sad to trebalo znaciti? Vime imaju krave, koze,
ovce, ali kakve to veze ima sa kupusom. Jos pise i da je to vime zeleno, sto je
apsolutno nemoguce. Recimo da sam sada gotov sa ovim stihom, ali kao da i nisam zbog toga sto
sam dozivio potpuni debakl u pokusaju objasnjavanja ovog stiha. Nisam bas optimist u
slucaju prevodenja iduceg stiha ali barem cu pokusati, zato da ne ispadne da nisam hrabar.

Cetvrti, a samim tim i zadnji stih glasi: Materi klenic mali. Svaka normalna osoba ce bez
vecih problema zakljuciti da je ovaj stih abnormalan i deformiran i da ga ne moze nitko
prevesti. Vrijeme je da nesto napisem nesto o ovoj pjesmi u njezinoj cjelokupnoj obuhvatnosti.
Ova pjesma je dosta nerazumljiva. Sto je uzrok? U knjizi pise da je ovu pjesmu preveo neki
Golob. On je ovu pjesmu tako dobro preveo da ja imam osjecaj da bi ju mnogo bolje razumio na
Ruskom jeziku. To je pomalo zalosno.

Zalosno je i to sto sam vec malo previse napisao o Jesenjinu pa se nisam uspio osvrnuti na
probleme u svijetu, i u Bjelovaru, u zadnje vrijeme. Sto bi Jesenjin rekao da vidi sto se sada
dogada? Bombe padaju na sve strane, Antrax na svakom koraku. No to su ustvari manje vazne stvari
za covjekov opstanak. Vazno je to sto se ,,ordan vratio na parket. No to ima i svojih
negativnih strana. Opet ce vrtoglavo porasti prodaja ,,-ordanovih tenisica (ovako je rastavio
rijec ,,ordan, op.a.). Svi znaju zasto je to lose. Postoji i dobra strana napada na
Afganistan. Tamo je donedavno glavna grana proizvodnje bila proizvodnja droge. Sad se talibani ne
mogu koncentrirati na to. U Bjelovaru se u zadnje vrijeme gradi obilaznica. Svi ljudi imaju barem
jedan bubreg, a ako ne onda nisu ljudi. Kada su bubrezi bolesni onda se ide na dijalizu. Gadno je
kad ni to ne ide. U proslu srijedu su u ROCK KLUBU svirali narodnjaci srpski. Ja sam malo
bio tamo i nije mi se svidjelo. Bila je ziva muzika. Pjevac je izgledao ko Haris ,,inovic
samo sto nije bio inteligentan poput njega. Sada cu navesti pjesmu Harisa ,,inovica:

Ostarit cu, necu znati
Dal' ces zamnom
Zaplakati
Ko ja za tobom

Ova pjesma je takoder u cetri reda ali je mnogo razumljivija od Jesenjinove. Iz toga se moze
zakljuciti da je Haris ,,inovic bolji pjesnik od Jesenjina.

U samom zavrsetku moram istaknuti moj krajnji dojam o Jesenjinu, ovoj pjesmi i cjelokupnom
njegovom opusu. Pjesme bi odlicno zvucale kada bi bile uglazbljene uz harmoniku. Da je Jesenjin
jos ziv mogao bi pjevati u duetu sa Dzinovicem. Kladim se da bi to bio svjetski hit. No
salu na stranu. Jesenjin je jedan od najvecih pjesnika svih vremena, ako ne i najveci, i to
nitko ne moze osporiti, a kamoli ja. Ja sam svjestan da ova moja zadaca bas i nije uspjela ali
zato sam oznacio zvjezdicama koji djelovi ustvari i nisu njen sastavni dio. Ti djelovi su umetnuti
zbog mojeg osobnog zadovoljstva. To cu sada objasniti. Ja doma imam sve svoje zadacnice i uvijek
kad sam tuzan procitam ih, te sam odmah bolje raspolozen. Molim vas da mi ne date 1.

OCJENA: NEDOVOLJAN (1)

A ovako je zadacnice bjelovarskih genijalaca komentirala njihova profesorica hrvatskog jezika:

"Pa ovo sto vi radite i pisete nije normalno. Ta vasa djela su monstruozna, nevjerovatna. Kad
ja to citam, pomisljam da li se vi meni rugate kad pisete ovakve gluposti i nebuloze...
Morbidna i monstruozna razmisljanja... Nevjerovatno..."
FKIT is offline  
Old 10.11.2007., 13:25   #2
Dario378 is offline  
Old 10.11.2007., 14:08   #3
zaslužena jedinica!
__________________
Ha?
_marina_duhhh_!! is offline  
Old 10.11.2007., 15:29   #4
Quote:
FKIT kaže: Pogledaj post
Radi se o cuvenim zadacnicama legendarnog cetvrtog A bjelovarske gimnazije.....
Car
Ja se sjećam da je jedan moj prijatelj imao zadaćnicu na temu "Rat", lik je pričao o svojim kućnim ljubimcima
Zallman is offline  
Old 10.11.2007., 23:28   #5
Kad sam ja išla u srednju školu dobili smo zadaćnicu i između ostalih i temu (e sad me ubijte kako je točno išla neznam...) o djelu Škrtac od Plauta... I tako vam je moj pametni frend počeo pisati o tome kako je on škrt i kako nikad neda cigaretu kad ga netko pita. Na kraju je dodao citat:" Znate profko, danas nisam imao inspiracije. A kao svaki veliki umjetnik meni treba inspiracija kako bi napisao vrhunsko djelo. Žao mi je samo što u ovih 90 minuta na moju pamet nije pala ni jedna inspirativna misao. Pa stoga kada mi padne, ja vam javim da mogu ispraviti ovu 5 što ću dobiti u 6."
Mi smo se valjali od smijeha kad je ovo profa pročitala....
__________________
Ratnici se svjetlosti nerijetko zapitkuju koja je njihova uloga.Mnogo im se puta učini da život nema smisla.Zato i jesu Ratnici Svjetlosti.Jer griješe.Jer pitaju.Jer neprestano tragaju za smislom.I naći će ga.
(P.Coelho "Priručnik za ratnika svjetlosti")
melena is offline  
Old 11.11.2007., 17:27   #6
brijem da postoji jos jako puno takovih zadacnica,nisu ni moje bile puno bolje od ovoga,uvjek su bile glupe teme
FKIT is offline  
Old 11.11.2007., 20:50   #7
nije 4.a, već je 4.d
x-type is offline  
Old 12.11.2007., 12:42   #8
gogi96 is offline  
Old 16.11.2007., 17:44   #9
ma ja bi mu dao 5 za ideju...
__________________
Boze kako godine lete...
tony_zg is offline  
Old 17.11.2007., 01:39   #10
mali je legenda...da je barem vise ovakve djece...
ja bi mu dala 5 iz zalaganja...i 5 iz zadacnice...
Tako je iskren i hrabar.
Pise lijepo''moj dozivljaj ''...i on ga je napisao..
__________________
Every fact of science was once damned. Every invention was considered impossible. Every discovery was a nervous shock to some orthodoxy. The entire web of culture and ‘progress,’ everything on earth that is man-made and not given to us by nature, is the concrete manifestation of man’s refusal to bow to Authority
emnasut462 is offline  
Old 17.11.2007., 12:27   #11
kulja profi zbog sasvim pogrešne reakcije i petica autoru za kreativnost..
 
Old 17.11.2007., 19:07   #12
Ja bi mu zaključio 5 iz svih predmeta u godini,i dao mu posao u toj školi
__________________
92% of teens have moved on to turbo folk. If you are part of the 8% who still listen to real music, copy and paste this into your signature.
tomos fan is offline  
Old 18.11.2007., 14:06   #13
Quote:
tomos fan kaže: Pogledaj post
Ja bi mu zaključio 5 iz svih predmeta u godini,i dao mu posao u toj školi
iseeeeeee...citala sam to vec..al svaki put mi je smijesno..
jojj da mu bar dadu posao..i da meni bude prof...
vidi se da je to pisao netko iz moje skole..jel ne?
kocka šećera is offline  
Old 20.11.2007., 01:46   #14
jednom frendu je mama napisala zadaćnicu za osnovnu na temu proljeća. i, kadgod bi mogao, on bi navrnuo temu na proljeće. tako, kad smo imali temu "moj san", njegova zadaćnica je počela:

"sanjao sam proljeće. ..." i, onda naravno opet onaj isti sastav kojeg je već znao napamet
fuzzbrain is offline  
Old 24.11.2007., 17:17   #15
evo jedna zadacnica iz njemackog
od nekog lika


Partizanen (Njemacki za pocetnike hehe)

Nacht. Regen gehen. Zwei Partizanen gehen skroz suma. Nicht gehen sondern plazen se pazljivo und lomen keine Grancica auf den podn.
Schwaben sleden Partizanen. Schwaben haben Pesen und gute Schnellschiesgewehr. Pesen snofen auf den Podn und sleden Partizanen. Partizanen kommen do Kukuruzen. Kukuruzen gut fur schlafen und Partizanen umorni ko Majka.
Partizanen malo horen okoli was
desaven und dann in Kukuruzen zaschlafen. Das nicht gut fur Partizanen aber gut fur Schwaben.
Kuku lele Partizanen! Schwaben kommen do Kukuruzen.
Pesen divje snofen und Schwaben gut wissen wo Partizanen in Kukuruzen schlafen. Partizanen i dalje schlafen ko Majka und ni slucajno ne hören Schwaben plazen prema njima. Odjedamput eine Kukuruzen poken unten Schwaben und Partizanen se odmah wecken. Sie zgraben Schisgewehr aber Sc hwaben Schnellschisgewehr viel besser. Schwaben ofen feuer direkt po Partizanen und Partizanen auch beginnen verderben neprijateljsku lebener silu i tehnicka materialna sredstava.
Aber Schwaben pobeden. Partizanen oblezalen in Kukuruzen.
Partizanen nicht gut. Partizanen kaput.
__________________
'The art of war is simple enough. Find out where your enemy is. Get at him as soon as you can. Strike him as hard as you can, and keep moving.'
crozoki is offline  
Old 24.11.2007., 22:39   #16
Ja sam volio pisati o izvanzemaljcima. Jednom skroz promašeno, a drugi put me učitaljica pitala da li snifam ljepilo, ali mi je na kraju dala 5 uz uvjet da napišem bilo što drugo (valjda je i ona sudjelovala u zavjeri :-)
MrBlc is offline  
Old 24.11.2007., 23:06   #17
odlično
 
Old 24.11.2007., 23:38   #18
a carski napisano on mi je bog odsad
 
Old 25.11.2007., 12:47   #19
zadaćnica je zakon.
mihinho7 is offline  
Old 25.11.2007., 13:26   #20
ja bi profku otpustio isti tren, a zadaćnica je suuuper
__________________
ON OTHER SKIN_
black1888 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:14.