Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2007., 01:31   #21
Quote:
Homeini kaže: Pogledaj post
Pokusavasli nam objasniti da Cazinska krajina,zapadna Hercegovina,Sandzak i Kosovo nisu bili pod vjecitim sankcijama srbo-komunista??
s tom razlikom što su se cazinska krajina i zapadna hercegovina ipak nekako nosili s tom izoliranošću, za razliku od kosova koje je s godinama sve više tonulo.
dudu is offline  
Old 06.12.2007., 01:37   #22
Quote:
Henry_Kinasky kaže: Pogledaj post

Poznato je da je Srbima i Hrvatima kroz srednji vek bilo veoma lepo u BiH.
Prosto harmonija, zivot kakav se samo pozeleti moze...
.
Meni to u opste poznato nije. Prvo ne samo zato sto Srba u srednjem vijeku i nije bilo u Bosni, nego sto ni crkve imali nisu u Bosni, da ne spominjem da je Bosna oslobodila danasnji prostor Sandzaka. AKo vam je bilo lijepo, ja se nadam da ce te jos dobiti i da bi trebalo sve to rekonstruisati u detalje.
Rezerva50 is offline  
Old 06.12.2007., 01:38   #23
Quote:
Homeini kaže: Pogledaj post
??
oprostite na upadici al zna li netko vise o antifasistickim zasjedanjima?

ja koliko znam ona su bila samo na teritoriji ndh i tamo u makedoniji, vmro i to, te na sandjaku
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Old 06.12.2007., 01:39   #24
Quote:
Homeini kaže: Pogledaj post
znam više o tom sukobu nego će pola bh političara ikad znati, ali ovo veze nema s mojom konstatacijom da su hrvati više patili od albanaca, pa prema tome ne treba im dati državu iz čistog pijeteta.
dudu is offline  
Old 06.12.2007., 01:39   #25
Quote:
Homeini kaže: Pogledaj post
Pokusavasli nam objasniti da Cazinska krajina,zapadna Hercegovina,Sandzak i Kosovo nisu bili pod vjecitim sankcijama srbo-komunista??
Govorio sam samo o jednoj pomenutoj vukojebini. Ne o sve cetiri.
Govorio sam o Kosovu.
O ostalima nisam niti razmisljao, a niti me zanima trenutno...


Quote:
Dali mislis da samo albanci u Srbiji sanjaju o izlasku iz iste??
Sto se tice BiH,nikada nisam cuo da neko nekoga ko ne zeli da zivi u BiH zadrzava da seli gdje hoce.
Isti rezon. "Ako ne zele da zive u Srbiji, neka idu preko Prokletija, niko ih ne zadrzava, naprotiv".

Genocid nije argument, po hiljaduosamdesetdeveti put kazem.
Ne zato sto se to meni svidja, naravno da ne (to sam i malopre naglasio), vec zato sto je to tako.

Srbi sa Kosova (a u tome imaju istomisljenike u vecini Srba, i svih drugih iole objektivnih ljudi) smatraju da je nad njima sprovedeno etnicko ciscenje.
To nije argument protiv nezavisnosti Kosova. To bi, ako uzmemo u obzir praksu nastajanja drzava, bio argument ZA nezavisnost, a ne PROTIV. Ima mnogo drugih i jacih.
"Svaka drzava je u nastajanju ogoljena sila" (D`Antrev).

Ja tebi ne sporim pravo da budes subjektivan i ostrascen (sto si indirektno priznao u vise navrata), a samim tim i neprincipijalan. Naprotiv, apsolutno te razumem. Ali si onda hendikepiran za bilo kakvu raspravu na temu Srbije, Srba...isto vazi i za sve ostale.

Svako moze da ima svoje razloga "za" i "protiv" nezavisnosti. Kao i argumente.
I to je ok. Ja sam dugo bio "za" (ne nezavisnosti - vec prihvatanja nametnute nezavisnosti od strane sadasnje Srbije). Ali samo kompletni idiot ili neznalica moze da ne vidi da se to kosi sa svim nama poznatim pravima.

E sad, ako ti priznajes (a nemas izbora ako neces diskvalifikaciju uz epitet Ray Charles) da je to nelegalno, pa i nelegitimno....onda ok. Dalje mozes da smatras da Srbija i Srbi ne treba da postoje uopste....to je tvoje pravo.
Henry_Kinasky is offline  
Old 06.12.2007., 02:10   #26
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
znam više o tom sukobu nego će pola bh političara ikad znati, ali ovo veze nema s mojom konstatacijom da su hrvati više patili od albanaca, pa prema tome ne treba im dati državu iz čistog pijeteta.
BH-hrvati su "patili" 4 godine.Albanci na Kosovu pate desetljecima.
Homeini is offline  
Old 06.12.2007., 02:16   #27
Quote:
Homeini kaže: Pogledaj post
BH-hrvati su "patili" 4 godine.Albanci na Kosovu pate desetljecima.
Zato je broj Hrvata u BiH (ne samo u ratu) konstantno rastao.
Dok se broj Albanaca na Kosovu, koje su zrtve sistematskog istrebljenja u komunistickom Titovom rezumu (koji radi fore kumuje svakom 10tom albanskom detetu) smanjivao, i smanjivao....

Henry_Kinasky is offline  
Old 06.12.2007., 09:01   #28
Quote:
Henry_Kinasky kaže: Pogledaj post
Zato je broj Hrvata u BiH (ne samo u ratu) konstantno rastao.
Dok se broj Albanaca na Kosovu, koje su zrtve sistematskog istrebljenja u komunistickom Titovom rezumu (koji radi fore kumuje svakom 10tom albanskom detetu) smanjivao, i smanjivao....

Molim vas sta znaci za vas patnja?
Honesty is offline  
Old 06.12.2007., 11:59   #29
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
zato što bez obzira na sve, nije pravedno riješenje. neću reći da albanci na kosovu nisu patili, ali hrvati su u bih višestruko puta gore prošli, pa su dobili figu. a nisam od onih kojima je drago kad susjedu crkne krava.
KOShttp://www.durmitorcg.com/forum/viewtopic.php?t=4159&start=0&postdays=0&postorder= asc&highlight
Honesty is offline  
Old 06.12.2007., 12:05   #30
Quote:
Honesty
Ajde budi ljubazan pa skini ovu pesmicu od 227kb i preslušaj je:
http://www.b92.net/download/rahaja/music/12.mp3
Tu ti je objasnjeno sta ce da ti se desi u koliko nastavis da provociras.
andes is offline  
Old 06.12.2007., 12:27   #31
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
zato što bez obzira na sve, nije pravedno riješenje. neću reći da albanci na kosovu nisu patili, ali hrvati su u bih višestruko puta gore prošli, pa su dobili figu. a nisam od onih kojima je drago kad susjedu crkne krava.
Albanci su dozivljavali neopisive zlocine od strane srbske okupacije od kada oni su dosli iz Rusije na Balkanu .O tim zlocinima pisu mnogi poznati pisci koji nisu albanci.


RADOVAN ZOGOVIĆ O KOLONISTIČKIM ZLOČINIMA CRNOGORACA I SRBA NA KOSOVU


RADOVAN ZOGOVIĆ:

I

(o »Dosljacima« i njihovu postanku)

Ciklus »Dosljaci« napisan je kao lirski dokumenat o patnjama siptarskog stanovnistva u bivsoj Jugoslaviji, kao ezopovski protest protiv velikosrpske politike obespravljivanja, tlacenja, razbastinjavanja i istrebljivanja Siptara u Metohiji i na Kosovu.
Prije rata Siptarima u Jugoslaviji bilo je zabranjeno njihovo ime, u skolama i nadlestvima morali su da se sluze srpskim jezikom, dacije i porezi koje su placali bili su veci nego igdje u drzavi. Planinski pasnjaci na koje su Siptari iz Metohije ljeti izdizali proglaseni su za drzavnu svojinu, i ko je htio i dalje da izdize, morao je placati velike travarine. Pri naseljavanju Crnogoraca i Srba u Metohiji Siptarima su, najprije, oduzete sve ispase, zabjeli, komunice iz kojih su se grijali, i oni su ubrzo bili primorani da krce naseljenicima sumovite parcele za korijenje koje ce pri tome iskopati. Najzad su sestojanuarske vlade pocele da oduzimaju Siptarima citave komplekse ziratne, cesto puta zasijane zemlje, i da ih dijele naseljenicima. Malo po malo, doslo je dotle, da na Kosmetu nije vise bilo opstanka ni Siptarima ni naseljenicima, stijesnjenima i medjusobno zavadjenima. Velikosrpski vlastodrsci su i isli tome cilju: oni su htjeli da Siptare ili natjeraju na iseljavanje ili uniste (u tu svrhu su tolerisali krvnu osvetu, sudski oslobadjali naseljenike koji ubiju Siptare, uskracivali siptarskom stanovnistvu medicinsku pomoc protiv sifilisa i malarije, itd.), i da pri tome naseljenike krvno zavade s njima, kako bi bili potpuno zavisni od vlasti.
U prvoj verziji, objavljenoj 1937. godine u casopisu »Nasa stvarnost«, ciklus »Dosljaci« imao je pet pjesama – peta se dijelila u tri fragmenta. U zbirci »Prkosne strofe« (1947) ciklus je imao jedanaest pjesama. U ovoj, konacnoj redakciji ima dvanaest.
U »Prkosnim strofama« prvi i treci fragmenat negdasnje Pete pjesme bili su izdvojeni i prvi put objavljeni kao samostalne pjesme. Treci je bio preradjen i takodje izdvojen. Kao sasvim nove, naknadno napisane, bile su objavljene Cetvrta, Sedma i Osma pjesma. A sadasnja Deveta objavljuje se tek ovog puta, jer je njen rukopis, kao i 134 stranice rukopisa nedovrsene i neobjavljene polemicke rasprave »Krleza kao esteticar i knjizevni kriticar«, pronadjen po izlasku »Prkosnih strofa«, u paketu koji je, za vrijeme okupacije, bio sakriven na tavanu kuce d-r Vojislava Vuckovica.
Naslov »Dosljaci – pjesme Ali Binaka« takodje je pravljen kao sifra. On je trebalo da bude i nejasan za cenzuru, i jasan za citaoce toliko da ih, preko svoja dva dijela, uvede u odnose ugnjetavanja, upozna s tim ko su njegove zrtve a ko izvrsioci, i da tako ucini jasnijima cak i neka nedorecena mjesta u poetskom tekstu.

(Komentari teksta)

»Sveta tica« (Pjesma prva, str. 7.). – Siptari u Metohiji i na Kosovu drzali su rodu za svetu pticu koja se bogu moli (»klanja«) i bogu je mila, pa donosi srecu kuci na cijem krovu svije gnijezdo.
»Tuzno mjesec gleda Skipniju...« (str. 8.). – Skipnija – ovdje, zbirno, - Siptari koji naseljavaju Metohiju.
»U grobovima raste krtola« (Pjesma peta, str. 16.) – Naseljenicima su cesto dodjeljivana cak i stara siptarska groblja, koja su oni razoravali i zasijavali. Siptari, opet, do dolaska naseljenika nijesu znali za krompir, pa su se spocetka i prema njemu drzali kao prema necemu tudjinskom i necistom.
»Udarise na nas, iz potaje udarise« (Pjesma osma, str. 21.). – Kod metohiskih Siptara postojao je stari obicaj da se ljeti i krajem proljeca, prije i poslije rada, skupljaju pod lipom nasred sela – da porazgovaraju, posvrsavaju medjusobne poslove, nasade i okleplju kose, saviju duvana i cuju nove podruguse. Negdje oko 1937. vlasti su zabranile ove sastanke.
»Bila su tri cara... tri kralja« (Pjesma deveta, str. 24). – U razdoblju od kraja devetnaestoga do tridesetih godina ovoga vijeka Metohija i Kosovo bili su, naizmjenice, duze ili krace, pod vlascu turskoga, austriskog i njemackog cara, kralja Nikole, kralja Petra i kralja Aleksandra.
»Prosle su nase Semsi-pase, Sav-Batare, Todor-base« (str. 24.). – Semsi-pasa – jedan od komandanata turske vojske pri ugusivanju velike siptarske pobune na Kosovu i Metohiji pocetkom 1910. godine; pobio hiljade ustanika, spalio veliki broj kosovskih i metohiskih sela, razvalio malene prozore na bezbrojnim zidnim kucama. Sav-Batara – Sava Lazarevic, komandant crnogorske zandarmerije (»krilasa«) u onom dijelu Metohije koji je od 1912-1915 godine bio pod Crnom Gorom; vrsio masovne zlocine, pljacke, paljevine, strijeljanja, zbog cega su mu Siptari i dali nadimak Batara (plotun); pao, kao cetnik, od partizanske puske za vrijeme Narodnooslobodilacke borbe u Crnoj Gori. Todor-basa – Todor Todorovic, okruzni nacelnik u Metohiji prvih godina kraljevine Jugoslavije. Organizator muckih i provokatorskih ubistava, pljackanja i pogroma nad siptarskim zivljem.
»Zapisao je Mark Miljani...« (str. 26.). – O Marku Miljanovu, koga mnogo postuju i onda kad se odnose prema njemu kao prema neprijatelju, Siptari imaju puno pjesama, u kojima ga zovu Mark Miljani.

PJESMA DEVETA

Ne placi, Ibis, djace-uznice u dosljaka,
ni kidaj dusu, ne muci oci i ne placi.
Da, s djackom torbicom tudjinskih pismena ti si meni
nejacak kukuruz pod gubom olovnjacom.
Kad bijes sakom, po knjizi, ti sakom uzmahujes
u eksere slova, ostrih kao ekseri
s obje strane ostri. – Ali ne placi,
ne placi, velim.

Muka i tuga – jer moj si mi vise no moja zila u vratu,
i na grobu mome, iz zemlje slane od tuge i od mrznje
nece izrasti trava – zelena trava zaborava.
Ali ti ne placi. Kad padne muka na covjeka, -
covjece ne placi. Covjece Ibis, Ibis Nimani,
Ne placi, zube u zube zasijeci i ne placi;
covjece Ibis,
pamti koji si i ciji si!

Nada mnom jednim, u vremenu plemena u meni,
bila su tri cara, koji su dolazili da ne prodju,
koji su gradove nase i sela dizali kao case
i kucali se njima, preko stolova i granica,
i bacali ih u komade, od gnjeva ili cefa,
i konje hranili hljebom, i sablje mesom, -
tri cara, koji su dolazili da ne prodju,
i prosli su,
razvalili su se kao lonci.

Nad nama u meni, u raskosu jednoga zivota,
bila su tri kralja, koji su dolazili da ne prodju,
koji su topove vukli na sedam granica i puteva
i bili nas ognjem, i bili bahom da nas smrznu,
i tresli kao vocku, i strigli kao ovcu,
i pleli u ljese cije se kolje razglaba u koljenu, -
tri kralja, koji su dolazili da ne prodju,
i prosli su,
razvalili su se kao lonci.

Brazdama ovih njiva, borama ovih cela
prosle su pase Semsi-pase, Sav-Batare, Todor-base,
sejmeni, krilasi, zandari, cuskijasi, batinasi,
kamatnici i mitnici, gocobije-knjigopisci...
I prosli su, vodje i vojske. To nepovratnije,
sto se hvaljahu vjecitiji. To iznenadnije,
kad se cinjahu najjacima. Zovu se bilo, i zvace se,
zvace se
koje jeste!

Zvace se bilo. A mi smo tu – mi prvi i posljednji.
Mi ustabljeno, mi ukorijenjeno korijenje koje hoda.
Mi posjeceni, mi sto se branimo i mladimo
u deset omlada, listamo u tri noza, -
tu smo i bicemo – da selista izrastaju u sela,
katunista u katune, da sjemena iznicu iz pljuska,
da sunce sadi svoj rasad u vode razlivene preko luka,
da nasi sedlenici gaze potoke i plicake
i staju na zvijezde, i zvijezde odlijecu u komade,
da pjesmom znamo sta cinimo, da ti izlistas
u tri noza, i u tri pera da izlistas,
da rastes,
da reces koji si i ciji si!

I ti ne placi. Kad padne muka na covjeka, -
covjece, ne placi! Covjece Ibis, ti srcem nadjunaci
i knjigu nasilnu – kad je vec knjiga i sila,
trpi i uci – kad je vec sila i knjiga!
I u njoj ces, cak u njoj, nazandarenoj, nagospodarenoj,
naci da je katkad muskije i mudrije
drumove orati, no njive metohiske.

Odnekud iz nje doslo je da onom u koga je
zakon u kundaku, trag smrdi necovjestvom.
Negdje u njoj zapisao je Mark Miljani na Medunu
da se zna koji smo i ciji smo.

Zato ne placi. Zato na muci nadjunaci.
I iz te knjige, i onih za njom i za njima,
stici da uzmognes, gdje knjiga glavi ne pomogla,
a glava ruci, ne bilo ni knjige ni glave, -
stici da ustvoris, uzisti da razaznas
kad ces, sa kim ces, kako –
da knjiga bude libra, da glava bude krye,
sloboda – da bude! - liri.

I tada, Ibis, brsljane moj oko pasa,
tada
pisaljka u prstima tvojim koje ljubim do deset u vrsice,
nece biti uglato mucilo, sklijesceno medju prste,
ne! – ona ce biti i meksa i svjezija
no lisce trave, jutarnje, kojom ti brises kosu,
no brus, mek i mokar, u ruci na uranku,
u ruci koju ljubim kosaca koga ljubim,
bice – pamti koji si i ciji si!
Honesty is offline  
Old 06.12.2007., 12:32   #32
a s nama hrvatima su ljubav vodili
dudu is offline  
Old 06.12.2007., 12:39   #33
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
a s nama hrvatima su ljubav vodili
Ne kaze niko tako ,ali zlocini nad albancima su bili tako ,da albanci ni po koju ceni ne priznaju vise da budu pod cizmom Srbije.
Honesty is offline  
Old 06.12.2007., 14:09   #34
Quote:
andes kaže: Pogledaj post
Ajde budi ljubazan pa skini ovu pesmicu od 227kb i preslušaj je:
http://www.b92.net/download/rahaja/music/12.mp3
Tu ti je objasnjeno sta ce da ti se desi u koliko nastavis da provociras.
Ja sam slusao to ,ali nisam ga razumeo sta to znaci ,pa molim objasni mi sta si htjeo da kazes.

I poceo si da pretis ,sve sto vama na dopada i odgovara je provociranje,tipicni srbski mentalitet.
Honesty is offline  
Old 06.12.2007., 14:13   #35
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
a s nama hrvatima su ljubav vodili
Zbog toga i trijeba biti na strani onima koji su vodili ljubav prema vas .
Honesty is offline  
Old 06.12.2007., 15:00   #36
Quote:
Honesty kaže: Pogledaj post
Zbog toga i trijeba biti na strani onima koji su vodili ljubav prema vas .
ljubav prema nama? pa reći ću da smo mi ipak teškog karaktera i teško da je itko ili će ikad voditi ljubav s nama
dudu is offline  
Old 06.12.2007., 16:41   #37
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Zašto ste (ako ste) za neovisnost Kosova, i koji bi vaš odgovor bio da je kosovo u RH i da se pokušava odvojiti, zašto mislite da kosovo uopće zaslužuje neovisnost?
Zato što svim potlačenim narodima želim slobodu. Albanci na Kosovu su okupirani već skoro sto godina i u vlastitoj se zemlji tretiraju kao ljudi drugog reda, blagorečeno.
Kako istovremeno točno znamo kakvi su srbi i kako se ponašaju kada misle da su jači, ne preostaje drugo nego držati palčeve Albancima da napokon skinu srpski jaram kao što smo to i mi učinili. Samo hrabro i pametno naprijed
__________________
iš, iš, gamad jedna, ne vraćajte se više
walther-P38 is offline  
Old 06.12.2007., 18:12   #38
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
a s nama hrvatima su ljubav vodili
al znam da su i pokucstvo iz vukovara i slavonije po mitrovici prodavali. titinoj da ne bude ljutnje.
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Old 06.12.2007., 18:50   #39
Quote:
andes kaže: Pogledaj post
Konačno jedno: normalno, zrelo i ne iskompleksirano razmišljanje na forumu.
Nadam se da je većina Muslimana u BIH kao ti. Kad pročitam ovaj tvoj post, za dobru saradnju Srba i Muslimana u BIH ne strahujem.
Ali na žalost ima puno Muslimana kao što su forumaši: honesty, zebu, BOSHNJAK i ostali dzihad fanatici.
Cuj, ja sam ovo sagledao vise "politicki" nego uopce "po narodu". Znaci Kosovo je dio Srbije kao sto je tzv RS dio BiH ili Stajerska dio Austrije i po meni nemaju ni jedan ni drugi dio pravo da se odcijepe. Sto se tice saradnje Srba i Bosnjaka u BiH, po meni ce uvijek biti samo poslovna jer ne vjerujem nikome, pogotovo nakon rata koji je skoro zavrsio. Vidim kakvo je tvoje "zrelo" razmisljanje. Znaci svi Bosnjaci koji kazu da se Kosovo treba odcijepiti su "Jihad fanatici"? Vidim i kakvo misljenje imas o Bosnjacima tako da bi trebao "strahovati" zbog suradnje Srba i Bosnjaka. Po tebi je saradnja ok ako kazem da je Kosovo dio Srbije a ne saradnja ako kazem da je tzv RS dio BiH? Jer znam da u pozadini svega mislis tako. Znaci nije lose ako svi krenu zajedno da suradjuju ali tvoje tumacenje rijeci "suradjivanje" je totalno pogresno.
Screech is offline  
Old 06.12.2007., 19:20   #40
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...ns_in_1923.jpg

Vidite ovu mape iz 1923, i vidite da albanci zu zivjeli do iznad Nisu (danas srbija)

A Gde su danas ??? Vidite koliko je to teritorija pripala albancima, no danas nema nijedan , svi su progonjeni u Turskom i neki dio u Koosova.

http://www.infobus.org/images/serbia_map3.gif

Za da ne se desi ovo isto i na Kosova , mi moramo da imamo neovisna drzava Kosova, posto svi znamo koja je srpska politika iselavanja i teroriziranja drugih nesrpskih naroda, kao sto se desilo i u Vojvodinu.
Moramo reci Stop na veliku srpske aspiracije
Forca is offline  
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:38.