Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2011., 14:01   #5281
molila bih pomoć ako netko ima iskustva s time ....
vezano za maloprodaju i rabate na kasi: dal je negdje zakonski određeno koliki se smije davati rabat(mislim u postotku) na kasi u maloprodaji ili je to onak "kak ti se tko dopada" - pa nekome 5%, drugome 25% a nekome ništa ?
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 14:52   #5282
Zakon ne propisuje koliki je maksimalni popust, ovisi o razlici u cjeni koju ostvaruješ, ali svim kupcima moraju biti dostupni isti uvjeti (ili grupi kupaca kao penzići, mladenci i sl.). Čak posljednje izmjene zakona o trgovini dozvoljavaju prodaju ispod nabavne cijene u određenim slučajevima.
Inače, zakon o zaštiti potrošača brani (čl.12.st.3. i čl.144.st.1.) da odobravaš proizvoljno popuste pojedinim kupcima.
Jedan poznanik je imao kontrolu u tom pravcu i morao je platiti razliku pdv-a po svim računim na kojima su bili odobreni popusti (ne znam da li je dobio i kaznu uz to)
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 15:22   #5283
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Jedan poznanik je imao kontrolu u tom pravcu i morao je platiti razliku pdv-a po svim računim na kojima su bili odobreni popusti (ne znam da li je dobio i kaznu uz to)
Meni su u rrif-u jednom prilikom rekli da nije problem dati popust (ne bitno koliki) ali da je problem prodavati tj davati nešto gratis..u tom slučaju se plaća pdv.. Naime, naveo mi je primjer kada velike kuće prodaju npr robu 2+1 gratis da tada ne navode da na računu jedan komad kao gratis već stave popust u visini cijene tog jednog komada i na taj način se ograde od plaćanja pdv-a a ustvari su poklonili taj jedan komad..i to je ok
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 16:01   #5284
Uz dužno poštovanje prema rrif-u, Zakon o trgovini kaže da je nepošteno trgovanje zabranjeno, a nepoštenim trgovanjem se između ostalog smatra prodaja robe ispod njezine nabavne cijene s porezom na dodanu vrijednost (čl.63. i 64.), uz izuzetak kojeg sam i prije spomenuo ako se radi o robi kojoj ističe rok valjanosti, potpunoj rasprodaji zbog zatvaranja i drugo (64.st.2.)
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 16:04   #5285
Pitanje za preuzimanje duga ili asignaciju ili....

Primili smo uplatu na žiro-račun po računu za prodanu nekretninu kupcu fizičkoj osobi.
Međutim, uplata je stigla sa tekućeg računa supruga kupca i kao uplatitelj piše njegovo ime.
Čini mi se neispravno zatvoriti potraživanje samo tako bez nekog ugovora ili dokumenta gdje bi se navelo da osoba X plaća umjesto osobe Y, a pritom ja ne znam njihove međusobne odnose (obveze ili potraživanja)...

Koji bi ugovor/dokument bio najprimjereniji u ovakvom slučaju?
tibo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 16:15   #5286
ja osobno ne vidim problem, kako sam i pisao na temi plaća i doprinosa supruga i ja imamo zajednički tekući i sva plaćanja idu sa njega, bez obzira da li je račun na njeno ili moje ime.
Ako je tekući na njeno ime, a račun glasi na njega znači ili je ona bila suglasna pa izvršila plaćanje, ili on ima punomoć na njen tekući pa je on izvršio plaćanje. Možda sam u krivu, ali tako ja to vidim.
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 20:14   #5287
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Uz dužno poštovanje prema rrif-u, Zakon o trgovini kaže da je nepošteno trgovanje zabranjeno, a nepoštenim trgovanjem se između ostalog smatra prodaja robe ispod njezine nabavne cijene s porezom na dodanu vrijednost (čl.63. i 64.), uz izuzetak kojeg sam i prije spomenuo ako se radi o robi kojoj ističe rok valjanosti, potpunoj rasprodaji zbog zatvaranja i drugo (64.st.2.)
Uz dužno poštovanje svakome ali činjenice su činjenice.. Mislim da ste svi bili svjedoci prodaje koju sam navela u postu npr. 2+1 a radi se o velikim centrima kao Konzum, Bila, Kaufland itd..malo bi bilo apsurdno da oni tako javno krše zakon..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 11:44   #5288
Šta nije da se do 80kn može poklanjati kao gratis, promo.. bez PDV-a?
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 13:38   #5289
Candy to što govoriš je istina za uzorke koji se koriste u neke marketinške svrhe.
Ovo što Vitas i Vlado govore je drugo.
Vlado, a kakvo bi po tebi bilo rješenje za stare zalihe koje su nabavljene po značajno višoj cijeni, te ih je nemoguće prodati?
Nemaš izbora nego ići u minus s maržom
To je opravdan gubitak i uredno prolazi inspekciju. Ovo što Vitas govori je jedan od boljih načina snižavanja cijene, a sve po pravilima
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 21:57   #5290
Pa zar se ne moze dio asortimana koji slabije ide staviti da se dijeli u marketinske svrhe? Tipa kak imaju Sir i onda dobiješ sir za mazanje ala zdenka, mislim da je Picok, gratis? Znaci daju za 0 kuna, a sve je po propisu? Ili sam ja krivo shvatila..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 23:51   #5291
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Uz dužno poštovanje svakome ali činjenice su činjenice.. Mislim da ste svi bili svjedoci prodaje koju sam navela u postu npr. 2+1 a radi se o velikim centrima kao Konzum, Bila, Kaufland itd..malo bi bilo apsurdno da oni tako javno krše zakon..
U pravilu su to takva pakovanja, barem sa pivom (tu sam više doma ), još na limenkama iz takvog pakovanja piše da nije za pojedinačnu prodaju
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 23:52   #5292
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Pa zar se ne moze dio asortimana koji slabije ide staviti da se dijeli u marketinske svrhe? Tipa kak imaju Sir i onda dobiješ sir za mazanje ala zdenka, mislim da je Picok, gratis? Znaci daju za 0 kuna, a sve je po propisu? Ili sam ja krivo shvatila..
Može, npr. napuštaš neki brand, pa ćeš sve zalihe rasprodat i ispod NC jer to više nećeš imati u ponudi i sl.
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 08:35   #5293
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
U pravilu su to takva pakovanja, barem sa pivom (tu sam više doma ), još na limenkama iz takvog pakovanja piše da nije za pojedinačnu prodaju
Nije samo za pivo..Imaš npr. omekšivač kupiš 2 dobiješ 3 i tak..ima svašta..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 22:37   #5294
Quote:
tibo kaže: Pogledaj post
Pitanje za preuzimanje duga ili asignaciju ili....

Primili smo uplatu na žiro-račun po računu za prodanu nekretninu kupcu fizičkoj osobi.
Međutim, uplata je stigla sa tekućeg računa supruga kupca i kao uplatitelj piše njegovo ime.
Čini mi se neispravno zatvoriti potraživanje samo tako bez nekog ugovora ili dokumenta gdje bi se navelo da osoba X plaća umjesto osobe Y, a pritom ja ne znam njihove međusobne odnose (obveze ili potraživanja)...

Koji bi ugovor/dokument bio najprimjereniji u ovakvom slučaju?


U pravu si, mora se napraviti slijedeće:
Ako je platila firma umjesto fizičke osobe, radi se asignacija, a ako su oboje fizičke osobe dovoljna je izjava gdje uplatitelj izjavljuje da uplačuje umjesto te i te osobe i da se tom uplatom zatvara dugovanje po ugovoru br... i potpis.
Sigurno je tako jer sam imala poreznu u kontroli gdje su gledali sve uplate preko žiro računa. Napominjem da se radi o kupoprodaji nekretnina, u drugim slučajevima ne znam.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 10:32   #5295
kako proknjižiti R1 račun od strane humanitarne organizacije (d.o.o.) za kupovinu božičnih čestitki a u svrhu pomoći toj organizaciji? Na konto donacija ili??
leony is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 10:37   #5296
otpis sit inventara

da li amortizacija sitnog inventara kod novčanog toka uvećava dobit prije poreza
jjjaaannnaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 12:12   #5297
Quote:
unicom kaže: Pogledaj post
U pravu si, mora se napraviti slijedeće:
Ako je platila firma umjesto fizičke osobe, radi se asignacija, a ako su oboje fizičke osobe dovoljna je izjava gdje uplatitelj izjavljuje da uplačuje umjesto te i te osobe i da se tom uplatom zatvara dugovanje po ugovoru br... i potpis.
Sigurno je tako jer sam imala poreznu u kontroli gdje su gledali sve uplate preko žiro računa. Napominjem da se radi o kupoprodaji nekretnina, u drugim slučajevima ne znam.
E hvala na pomoći, napraviti ću tako jednu izjavu i priložiti ju uz izvod!

tibo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 15:15   #5298
Molim Vas ako mi netko može odgovoriti postoji li ograničenje vezano za visinu pozajmica između pravnih osoba, i postoji li ograničenje vezano za visiju pozajmica u devizama između rezidenta i nerezidenta (daje pozajmicu rezidentu, ujedno ima i vlasnički udio u njemu)?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 15:40   #5299
Quote:
leony kaže: Pogledaj post
kako proknjižiti R1 račun od strane humanitarne organizacije (d.o.o.) za kupovinu božičnih čestitki a u svrhu pomoći toj organizaciji? Na konto donacija ili??
na donaciju !
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 10:30   #5300
Quote:
leony kaže: Pogledaj post
kako proknjižiti R1 račun od strane humanitarne organizacije (d.o.o.) za kupovinu božičnih čestitki a u svrhu pomoći toj organizaciji? Na konto donacija ili??
Ja sam knjižio kao da sam kupio božične čestitke, a ne kao donaciju
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:12.