Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2008., 12:10   #1
Arrow Prirodna sredstva za pranje i čišćenje

Možete ovdje navesti ona koja znate. Rado bih počela primijenjivati više toga, jer me lagano hvataju alergije po rukama i nije ugodno.
Naravno, ne mislim na sredstva tipa Frosch, Ecover i sl., nego npr. na to da se ocat koristi za skidanje kamenca i tako to.

Elem, u skladu s ekološkom osvješćenošću, nastavite niz...
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2008., 13:59   #2
Limun i pepeo su sapunolika bića. Pepeo je zgodno umotati u staru plahtu te preliti s vrelom vodom; dobivena tekućina je divno sredstvo za pranje podova, kose, rublja i slično.
__________________
Osvitli mu! Bila bi šteta da padne i slomije vrat a da to nitko ne vidi.
vrrrlet is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2008., 22:44   #3
Alkohola staviti malo u vodu za prati prozore - ne ostaju nikakve strajfne ni mrlje....
kabadel7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2008., 22:46   #4
Zagorene lonce ribati sa malo finoga pijeska ili zemlje odlicno cisti ....
kabadel7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2008., 23:30   #5
Ja svoju kosu perem iskljucivo samo sa sapunom i sa cajevima raznih trava, kao na pr.kopriva, preslica, orahovo lisce i druge trave prema tome koje imam, i kosa mi je cista sjajna i ne otpada mi. A isplahnjujem sa malo octa ili limuna u zadnju vodu.
kabadel7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 02:50   #6
Ksenija, zašto ne staviš rukavice dok radiš? Sredstva za čišćenje nisu namijenjena doticaju s kožom.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 21:37   #7
Ja skidam kamenac u kupatilu sa octom i limunovim sokom - fantastično je, bolje od bilo kojeg kupovnog sredstva.
Malo manje prirodno, ali isto učinkovito je limunska kiselina i soda bikarbona.
Ja više ne koristim za pranje nikakve kupovne proizvode više, osim praška za suđe i veš.
__________________
Everything happens for a reason...
luna_lana is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 22:57   #8
koji ocat? alkoholni?
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 09:35   #9
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ksenija, zašto ne staviš rukavice dok radiš? Sredstva za čišćenje nisu namijenjena doticaju s kožom.
Pa stavljam sad. Što ćeš kad mi se očito trebalo ovako nešto dogoditi da se lupim po glavi.
Stavljam ih i kad perem suđe, al moram priznati da mi je to skroz nespretno i pola puta mi je suđe neoprano nakon toga
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 09:37   #10
Quote:
agent kaže: Pogledaj post
koji ocat? alkoholni?

U principu možeš bilo kojim...ja probala i s jabučnim i funkcionira. Jedino što jabučni (ne znam za vinski) zna imati onaj talog pri dnu pa onda radije koristim alkoholni za čišćenje.
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 09:41   #11
Nego, u nedjelju je u onoj emisiji "Odred za čistoću" rečeno da se ogledala mogu čisititi čajem, jer tanin u njemu uklanja masnoće (packe od prstiju npr.), a ne ostavlja nikakav trag, samo se prebriše krpom.

I za glancanje srebra i imitacija srebra se može koristiti pasta od izmrvljene krede i vode. S tim se trlja te onda uglanca krpom.

Ja koristim ocat umjesto omekšivača za rublje. Nekad i sodu bikarbonu.

Zadnje uređivanje ksenija_2 : 31.03.2009. at 09:51.
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 09:42   #12
Quote:
luna_lana kaže: Pogledaj post
Ja skidam kamenac u kupatilu sa octom i limunovim sokom - fantastično je, bolje od bilo kojeg kupovnog sredstva.
Malo manje prirodno, ali isto učinkovito je limunska kiselina i soda bikarbona.
Ja više ne koristim za pranje nikakve kupovne proizvode više, osim praška za suđe i veš.

Imaš savjet kako najbolje oprati wc s tim sastojcima?
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 09:42   #13
Quote:
kabadel7 kaže: Pogledaj post
Ja svoju kosu perem iskljucivo samo sa sapunom i sa cajevima raznih trava, kao na pr.kopriva, preslica, orahovo lisce i druge trave prema tome koje imam, i kosa mi je cista sjajna i ne otpada mi. A isplahnjujem sa malo octa ili limuna u zadnju vodu.
Jel to učinkovito ako mi je kosa masna...al ono masna-masna?
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 13:58   #14
Ja ne kupujem sredstva za čišćenje, nego kao i vi koristim ocat , sodu, limunsku kiselinu, eterična ulja..
Kad treba oribati lonce ili teče, trljam sa šećerom ili krupnom solju...to radim i za štednjak..općenito za dijelove koje treba malo žešće izribati...
Isto ocat koristim povremeno u perilici za mekšanje a i za izbjeljivanje rublja...
Ocat je učinkovit protiv kamenca ali i protiv mirisa u kući ..
__________________
sponza u penziji
chilimama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 17:44   #15
limun je 20Kn kila

skupo
__________________
more
marko356 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 20:23   #16
Quote:
marko356 kaže: Pogledaj post
limun je 20Kn kila

skupo
Pa , napravi limunadu...Potrebno ti je par kapi limuna...Nego, ja govorim o limunskoj kiselini ili limuntusu....200g košta 3-4-5kn..a treba ti par grama za to što radiš....
__________________
sponza u penziji
chilimama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 20:35   #17
Quote:
ksenija_2 kaže: Pogledaj post
Nego, u nedjelju je u onoj emisiji "Odred za čistoću" rečeno da se ogledala mogu čisititi čajem, jer tanin u njemu uklanja masnoće (packe od prstiju npr.), a ne ostavlja nikakav trag, samo se prebriše krpom.

I za glancanje srebra i imitacija srebra se može koristiti pasta od izmrvljene krede i vode. S tim se trlja te onda uglanca krpom.

Ja koristim ocat umjesto omekšivača za rublje. Nekad i sodu bikarbonu.
Tanin je upravo poznat po tome što ostavlja mrlje.
Naravno, metal i staklo neće zamrljati, jer se za njih ne može kemijski vezati, dok će zasigurno ostaviti mrlje na običnom drvu, tkanini, papiru...

Za glancanje i ribanje treba nekakav inertni abraziv određene tvrdoće. Kreda je vrlo mekana i neće uništiti metalnu površinu, dok je kuhinjska sol tvrđa, pa će lako izribati nešto zapečeno, ali neće zagrebati metal. Dakle, dobra ideja.

Za omekšavanje robe je teško reći, no natrijev hidrogenkarbonat ne bi trebao nikako pomoći, jer Na+ i HCO3- ioni odjeći ne čine ništa. Bar ne bi trebali.
Za octenu kiselinu već nisam siguran. Ona u otopini postoji kao CH3COOH, CH3COO- i H3O+, i moglo bi biti da se nekako veže na tkaninu, premda zaista nisam siguran, trebalo bi još par ljudi udaviti s tim pitanjem. Omekšivači rade na nekoliko principa, tako da je teško reći.
Kvaka je u tome što ocat djeluje na recimo kosu, no kosa ima drukčiji sastav, bjelančevinasti. Odjeća je celulozna ili sintetička.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 22:12   #18
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post

Za omekšavanje robe je teško reći, no natrijev hidrogenkarbonat ne bi trebao nikako pomoći, jer Na+ i HCO3- ioni odjeći ne čine ništa. Bar ne bi trebali.
Za octenu kiselinu već nisam siguran. Ona u otopini postoji kao CH3COOH, CH3COO- i H3O+, i moglo bi biti da se nekako veže na tkaninu, premda zaista nisam siguran, trebalo bi još par ljudi udaviti s tim pitanjem. Omekšivači rade na nekoliko principa, tako da je teško reći.
Kvaka je u tome što ocat djeluje na recimo kosu, no kosa ima drukčiji sastav, bjelančevinasti. Odjeća je celulozna ili sintetička.
Ti si vjerojatno kemičar pa sigurno znaš bolje, zato neću objašnjavat jer ne znam, ali sam domaćica pa znam zašto koristim ocat...zato jer je kiselina pa ja mislim da djeluje na masnoću...
Soda je sol (? ) pa djeluje uz pomoć kisika tj oksidacijom na boju...Ja to laički.. No, ispravi me i objasni nam ako sam u zabludi...

e, da...i soda djeluje na kamenac u vodi...pa je i zato dobro povremeno dodavati u perilicu...(tako bar kažu od davnina...)
__________________
sponza u penziji
chilimama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 23:43   #19
Quote:
chilimama kaže: Pogledaj post
Pa , napravi limunadu...Potrebno ti je par kapi limuna...Nego, ja govorim o limunskoj kiselini ili limuntusu....200g košta 3-4-5kn..a treba ti par grama za to što radiš....
a to...ja mislijo posto je neko spominjao limuov sok da pravin limunon ribat plocice ,ne znan, meni to jedna cura cisti svaki tjedan, ja samo digod pobrisen
__________________
more
marko356 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 01:19   #20
Quote:
chilimama kaže: Pogledaj post
Ti si vjerojatno kemičar pa sigurno znaš bolje, zato neću objašnjavat jer ne znam, ali sam domaćica pa znam zašto koristim ocat...zato jer je kiselina pa ja mislim da djeluje na masnoću...
Soda je sol (? ) pa djeluje uz pomoć kisika tj oksidacijom na boju...Ja to laički.. No, ispravi me i objasni nam ako sam u zabludi...

e, da...i soda djeluje na kamenac u vodi...pa je i zato dobro povremeno dodavati u perilicu...(tako bar kažu od davnina...)
H3O+ ioni (odgovorni za kiselost) masnoći neće učiniti ništa. Djeluje CH3COO- ali jako slabo.
Omekšivači ne djeluju na masnoću, to im nije namjena. Djeluje detergent, a oni se lijepe na odjeću i poboljšavaju joj svojstva tek kad je odjeća čista (zato ih stroj i dodaje tek nakon ispiranja).

HCO3- iz sode (da, soda bikarbona je sol) ne može djelovati kisikom, već može izbaciti vodik i prijeći u CO32-
Ona može djelovati na masnoću, jer je lužnata, ali kao omekšivač, zaista pojma nemam što bi mogla činiti tkanini. Ne vidim mehanizam.

Soda bikarbona (soda je nešto drugo) djeluje na taloženje kamenca. Kamenac, kada se istaloži, je CaCO3, a u otopini je Ca2+ i HCO3-. Soda bikarbona valjda pomakne ravnotežu ulijevo, tako da se kamenac ne istaloži. Ali ne učini mu ništa.
Bolje je u perilicu dodavati stvari tipa Calgon. Soda bikarbona ipak daje lužnatu reakciju, a to bi moglo oštetiti dijelove u njoj. Također, može smetati detergentu.




Inače, treba napomenuti da mnoge domaćice rade glupu grešku (googlam pa vidim što ljudi pišu po forumima tipa "rode") kada miješaju sodu bikarbonu i ocat ili limunsku kiselinu. Misle da će dobiti oba efekta odjednom. Bome neće. Kiselina će neutralizirati lužnatost te soli i dobit će - ništa. Natrijev acetat ili citrat.
Još žešće je kada nasjedaju na proizvode koji se reklamiraju kao "prirodni". Misle da su "in".
__________________
.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 01.04.2009. at 01:31.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:40.