Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2008., 17:08   #1
Razlikovanje spola gusaka i pataka

Daklem imam guske i patke i približava se Martinje, nešto bi završilo na stolu, ali ja si želim ostavit dio rasplodnog jata, ali nemam dovoljno znanja da ih razlikujem.

Mene su selaki naučili da muška guska sikće i da od mojih 5 komada 1 sikće i ta nije najveća, pa sam zbunjena.

Za patke su mi rekli da ih treba gledat prema repu koji se sfrčka kod pataka i da je glas patka "sopranski", meni ni jedna patka nema sfrčkani rep, ali jedna ima za oktavu niži glas.

Da li su ti pokazatelji dovoljni? Obdukcija mi neće pomoć ja želim zadržat po par od od obiju plovki.

Zašto je meni stalo da ne fulam? Zato jer sam se domogla starih autohtonih sorti, ako mi niko ne pomogne ostat će sve, ali skupo ih je hranit preko zime, pogotovo ako imam duplikate mužjaka, a onda se to može izrodit i u borbe i ozljede.

Životinje su 7 mjeseci stare i porpilično su velike i dobro uhranjene.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2008., 18:52   #2
Ne znam baš u detalje al općenito možeš uzet da su one ljepše muški. Kolko sam shvatio, tebi bi trebale one koje su rugobe.
__________________
That awkward moment kad te ženska pita kako se pali pegla.
KungFuMonkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2008., 20:33   #3
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Daklem imam guske i patke i približava se Martinje, nešto bi završilo na stolu, ali ja si želim ostavit dio rasplodnog jata, ali nemam dovoljno znanja da ih razlikujem.

Mene su selaki naučili da muška guska sikće i da od mojih 5 komada 1 sikće i ta nije najveća, pa sam zbunjena.

Za patke su mi rekli da ih treba gledat prema repu koji se sfrčka kod pataka i da je glas patka "sopranski", meni ni jedna patka nema sfrčkani rep, ali jedna ima za oktavu niži glas.

Da li su ti pokazatelji dovoljni? Obdukcija mi neće pomoć ja želim zadržat po par od od obiju plovki.

Zašto je meni stalo da ne fulam? Zato jer sam se domogla starih autohtonih sorti, ako mi niko ne pomogne ostat će sve, ali skupo ih je hranit preko zime, pogotovo ako imam duplikate mužjaka, a onda se to može izrodit i u borbe i ozljede.

Životinje su 7 mjeseci stare i porpilično su velike i dobro uhranjene.


Kakav si ti to selak

Po siktanju ih možeš prepoznati ako ih dulje "promatraš". Ovako na prvu ruku, baš i ne. I ne mlade. Mužjaci imaju dulji vrat...

A ako patke ne razlikuješ onda stvarno nisi selak
Na njima se vidi. Osobito ako se radi o "japankama" iliti onim tamnim, više sličnijim divljim vrstama.

Poslikaj ih, postaj slike pa ti napišem koja je koja, naravno ako budem siguran.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2008., 21:26   #4
Najjednostavni način je da primiš životinju. Ako je patak, onda je muško, a ako je patka, onda je žensko! (sorry, nisam mogao odoljeti)

Inače, u životinjskom svijetu (osim kod nas ljudi) mužjaci su uvijek ljepši od ženki pa malo ih promotri... Osim toga provjeri kod lokalnog veterinara, oni bi morali znati takve stvari. Ili kupi patku u dućanu, a ove ostavi!
OPTi Mystic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 01:12   #5
Za guske ne znam, patke razl ili po boji perja ili po boji kljuna.. Ne znam koje patke imaš??
__________________
kiss .. kiss
Tina406 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 09:43   #6
Patke su bijele, neka kineska sorta - sve su bijele i imaju narančasti kljun, nema razlika u njansama niti kljuna niti perja.

Guske su podravske isto bijele. Jedna je slavonske sorte smeđa.

Znam i ja razlikovat divlje patke.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 11:20   #7
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Patke su bijele, neka kineska sorta - sve su bijele i imaju narančasti kljun, nema razlika u njansama niti kljuna niti perja.

Guske su podravske isto bijele. Jedna je slavonske sorte smeđa.

Znam i ja razlikovat divlje patke.
hm, možda ti pomogne, tražio sam u googlu, ali baš i nemaju velik izbor:
ovo su sve ženke:
http://www.freefoto.com/images/01/08...--Duck_web.jpg
http://fohn.net/duck-pictures-facts/pekin-duck.jpg
http://www.freefoto.com/images/01/08...--Duck_web.jpg
ovo je 3, 4 godine stari patak:
http://www.dogbreedinfo.com/images12...leCIMG2015.JPG

guske:
stara
http://www.elharo.com/blog/wp-conten...osss-goose.JPG
siva je guska
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...ose_flying.jpg
ovo neznam premalo se vidi, ali sam 100% siguran da je ono lijevo sa krijestom pijetao

Sa fotografija je teže prepoznati nego što sam mislio.

Edit: patke su glasnije, i nemaju savinut rep prema gore...

Zadnje uređivanje morbidangel : 09.10.2008. at 11:34.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 17:42   #8
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Patke su bijele, neka kineska sorta - sve su bijele i imaju narančasti kljun, nema razlika u njansama niti kljuna niti perja.

Guske su podravske isto bijele. Jedna je slavonske sorte smeđa.

Znam i ja razlikovat divlje patke.
Bijele patke razl. po boji kljuna, mužjacima je žarko narančasti, ženkama je blijedo narančasti.
__________________
kiss .. kiss
Tina406 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 23:11   #9
E da, ja sam potrošila cijelo popodne i gusak (sikteća neman je zašarana sa plavim markerom) ako Slavonka ne zasikće preko vikenda, onda imam odabrane.

A patke bum strpala u gepek i vozim veterinaru u Sisak, a možda ja uopće nemam mušku patku. Onda ću se javit da kupujem patka.

Stavit ću vam slike za vikend, stvarno su lijepe životinjice, velike, sjajne, zdrave - kupla sam ih proljetos na eko-etno sajmu.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 23:18   #10
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
E da, ja sam potrošila cijelo popodne i gusak (sikteća neman je zašarana sa plavim markerom) ako Slavonka ne zasikće preko vikenda, onda imam odabrane.

A patke bum strpala u gepek i vozim veterinaru u Sisak
, a možda ja uopće nemam mušku patku. Onda ću se javit da kupujem patka.

Stavit ću vam slike za vikend, stvarno su lijepe životinjice, velike, sjajne, zdrave - kupla sam ih proljetos na eko-etno sajmu.

Već vidim scenu: gospon doktor, jel je ovo patka ili patak?
Misliš da će znati? Ovako na prvi pogled.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 16:50   #11
muške patke imaju na repu zavinuto pero prema gore, barem one domaće pasmine koje je nekad moja baka imala.
Deirdre is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 21:22   #12
Konzultirao sam se sa punicom,susjedima ,starijim ženama i tastom,zaključak je ovakav,kod guske mužjaci su krupniji i vidiš da su frajeri,a najznačajnije da imaju dugi vrat.Kod pataka mužjaci imaju zavinuti rep.
mariobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2008., 14:08   #13
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
ovo je pomalo beskorisno jer su patke ove obične, a patak je japanac, a japance nije teško razlikovati jer muški imaju više one crvene kože oko kljuna

hoću li ja pomoći ako kažem da patak ima krupniju glavu i nekako ozbiljniju facu od patke? patke izgledaju onak nekak kao da se smješkaju
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 11:32   #14
Bem mu miša, čituckam ovu vašu temu i nije mi baš pomogla, imam jato hibridnih bijelih pataka, sve se smješkaju kao što netko reče, 7 ih ima jarko narančaste kljunove, a samo su dvije (dvojica?) sa svijetlim kljunovima, gotovo blijedožutim.

Isto tako, neke se deru baš onako glasno, punim glasom i širom otvore kljun, a to sam čitala da je značajno za ženke, a neke onako piskutaju, kao da su promukle,i koje su sad cure? Ako je suditi po boji kljuna, 7 ih je, ako je suditi po glasu, 4, pa sad vi meni recite , samo da ne ispadne da je Pero ustvari Perka, a Fifi Fifo, pa da patke budu rodno zbunjene, a i treba mi ostati dvije ženke i dečko za rasplod, pa da ne zajebem buduće leglo, znam da nije dobro imati dva patka! Hvala! Kva kva!
GiRL is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 11:40   #15
Quote:
GiRL kaže: Pogledaj post
Bem mu miša, čituckam ovu vašu temu i nije mi baš pomogla, imam jato hibridnih bijelih pataka, sve se smješkaju kao što netko reče, 7 ih ima jarko narančaste kljunove, a samo su dvije (dvojica?) sa svijetlim kljunovima, gotovo blijedožutim.

Isto tako, neke se deru baš onako glasno, punim glasom i širom otvore kljun, a to sam čitala da je značajno za ženke, a neke onako piskutaju, kao da su promukle,i koje su sad cure? Ako je suditi po boji kljuna, 7 ih je, ako je suditi po glasu, 4, pa sad vi meni recite , samo da ne ispadne da je Pero ustvari Perka, a Fifi Fifo, pa da patke budu rodno zbunjene, a i treba mi ostati dvije ženke i dečko za rasplod, pa da ne zajebem buduće leglo, znam da nije dobro imati dva patka! Hvala! Kva kva!
Fotografiraj i daj fotke možda mogu forumski stručnjaci prepoznati
Koliko su stare?
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 12:38   #16
Sad će napuniti 4 mjeseca.

Imam ti 15 MB fotki, hahahaha, moram napraviti izbor pa vam pošaljem.
GiRL is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 13:18   #17
Nisam baš neki ekspert za ptice ali jesi li primijetila nekakvu razliku u građi i ponašanju? Mužjaci bi trebali biti krupniji, jačih krila, sigurno crvenijeg kljuna i poprilično bahatog koraka. Pretpostavljam da su sve iste dobi (spominješ 4 mjeseca).

Patke su mi simpatične



al zato guske
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 14:06   #18
I baš staviš patku koja izgleda namrštena

Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Nisam baš neki ekspert za ptice ali jesi li primijetila nekakvu razliku u građi i ponašanju? Mužjaci bi trebali biti krupniji, jačih krila, sigurno crvenijeg kljuna i poprilično bahatog koraka.
Kakav je to bahat korak?

Quote:
al zato guske
Zašto? Male guske su mi još draže od malih pataka jer dok patke šute, s guskama se može razgovarati
http://www.youtube.com/watch?v=Go1hE...eature=related

Nisam znao da se mlade guske na ekgleskom goslings
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 14:38   #19
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Patke su mi simpatične

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...estic_duck.jpg

al zato guske
Patke cim malo porastu postanu paranoicne i samo bjeze kad im se pokusas pribliziti.

A guske su jako drustvena stvorenja.
Nex is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 15:29   #20
Quote:
Nex kaže: Pogledaj post

A guske su jako drustvena stvorenja.
da, samo kad postanu prebliske boli..... imao dvije lisaste, čim okreneš leđa , evo je na nozi....
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:43.