Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2008., 00:24   #1
Navajo jezik-kljucna rijec:tezina?

Pozz, sta mislite o ovom, nama nimalo bliskom, jeziku kojeg govori nekoliko desetina hiljada ljudi u SAD-u i koji je najvazniju primjenu imao u II svj. ratu?
Sudeci po clanku s wikipedie, rijec je o jednom zaista teskom jeziku za govornike indo-europskih jezika.

http://en.wikipedia.org/wiki/Navajo_language

Inace, koji jezik ( koji ste imali priliku upoznati ) smatrate najtezim, a koji naprotiv najlaksim. Svaki jezik je vrijedan i tezak, ali naravno da nisu svi na jednakom nivou tezine.

Meni se navajo cini uzasno tezak, a od jezika s kojima sam imao direktan susret smatram njemacki ( pored bosanskog ) najtezim.

Od meni bliskih jezika mislim da je italijanski najlaksi, a indonezanski takodjer izgleda lagan zbog jednostavne gramatike.

Pozz.
jasminizam is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 21:58   #2
Svi neindoeuropski jezici teški su za indoeuropske govornike i obrnuto.

Navahom se bavim godinu dana i nije toliko težak kao apsolutno mi još nelogičan kabardinski ili sursurunga. Težak je meni, ali ima i težih.

A ovo procjenjivanje indonezijskog po izgledu neću komentirati... Aglutinativni je jezik, znači odmah je drukčiji od indoeuropske logike, a gramatika baš i nije lagana.

Cijeli je taj koncept kriv, kako si i rekao, ovisi o prethodnom znanju. Naravno da mi je lakše učiti ruski ako znam staroslavenski ili da mi je lakše učiti bantuske jezike ako znam neki bantuski jezik. Ovisi uvijek subjektivno o govorniku i njegovu znanju, sposobnostima itd.

Tako da se sve opet svodi na "čini mi se".
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 22:55   #3
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Svi neindoeuropski jezici teški su za indoeuropske govornike i obrnuto.

Navahom se bavim godinu dana i nije toliko težak kao apsolutno mi još nelogičan kabardinski ili sursurunga. Težak je meni, ali ima i težih.

A ovo procjenjivanje indonezijskog po izgledu neću komentirati... Aglutinativni je jezik, znači odmah je drukčiji od indoeuropske logike, a gramatika baš i nije lagana.

Cijeli je taj koncept kriv, kako si i rekao, ovisi o prethodnom znanju. Naravno da mi je lakše učiti ruski ako znam staroslavenski ili da mi je lakše učiti bantuske jezike ako znam neki bantuski jezik. Ovisi uvijek subjektivno o govorniku i njegovu znanju, sposobnostima itd.

Tako da se sve opet svodi na "čini mi se".
U pravu si. Odlicno je shto se bavis "manje poznatim jezicima". Kad smo vec kod toga, znas li mi nesto reci o , nazovimo ga, sadasnjem obliku gutnishkog jezika. Ima li dovoljno elemenata da se odvoji kao zaseban germanski jezik
jasminizam is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 23:58   #4
Ma to se poteže već dugo. U svakom je slučaju starogutniški bio zasebna grana nordijske porodice, ali danas je podosta izmiješan zbog utjecaja. Zasad dijalekt i vjerujem da bi takva klasifikacija trebala i ostati.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 19:47   #5
Za izgovor je nekako najlakši havajski. Ne znam nijedan drugi jezik koji ima tako malo glasova.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 19:59   #6
Da, ti si naravno učio havajski.
Nije nimalo lak za izgovor jer ima previše, previše alofona, posebice vokalskih. Opet lupaš o čemu pojma nemaš.

Nije poanta u broju glasova nego u činjenici da ima više samoglasnika nego suglasnika, ako se ubrajaju i kvalitete samoglasnika te diftonzi. Inače i ta teorija pada u vodu. S jedne strane može imati 13 fonema, a s druge 32.

Ni po čemu specijalno, rotokas ima manje suglasnika (6), a kabardinski i ostali kavkaski imaju manje samoglasnika (2 ili čak jedan ako se gleda kao alofon), dočim se rotokas obično smatra oglednim primjerom za najmanji fonemski inventar (11), ali ima ih još.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:46.