Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2009., 11:54   #1
Portreti onih u kojima nalazite nadahnuće

Dugo već razmišljam o ovoj temi i zapravo mi je najveći izazov bio smisliti sam naslov.

Svašta mi je padalo na pamet:

Portreti duhovnih učitelja
Duhovni autoriteti
Duhovni vođe...


no niti jedna titula mi ne paše uz koncept duhovnosti - niti vođa, niti autoritet, niti učitelj.

Našavši napokon adekvatan naslov, pružam vam (i sebi) ovdje priliku da u kratkim (ili dugim) crtama razmijenimo naša saznanja i mišljenja o ljudima koji su vas nadahnuli da stupite na stazu duhovnosti.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...

Zadnje uređivanje Floverka : 24.01.2009. at 16:54.
Floverka is offline  
Old 24.01.2009., 11:58   #2
o, baš lijepa tema, i sviđa mi se kako si to definirala nadahnućem.

moj stalni izvor nadahnuća je Aleister Crowley, naravno, nije jedini, ali jedan od prvih i definitivno-neiscrpan.
teško mi je definirati točno što je to što me toliko inspirira u njegovim riječima, jednostavno, dok čitam njegove tekstove, angažiram se i emotivno i intelektualno i estetski...što mi snažno provocira kreativnost.
zadivljujuće je koliki je taj čovjek bio erudit i kako je širok i liberalan pogled imao na duhovnost, s obzirom na vrijeme u kojem je živio, a ni do sada nije izgubio na snazi i značaju.
ono što, ipak, najviše cijenim kod njega, je njegova poetika, vrlo slična umjetničkoj, književnoj, to jest, dok ga čitam, nemam osjećaj da čitam 'duhovnu literaturu' (ili magijsku, svejedno), nego književnost, filozofiju, poeziju.

My name is Aleister Crowley
I'm a master of Magick unholy
Of philtres and pentacles
Covens, conventicles,
Of basil, nepenthe, and moly.




Zadnje uređivanje Innocent. : 24.01.2009. at 12:21.
Innocent. is offline  
Old 24.01.2009., 12:12   #3
Carl Gustav Jung

Švicarski psiholog i psihijatar, po mome mišljenju, nezaobilazan za sve one koji žele analizirati i baviti se ljudskom dušom i duhovnošću.

Njegova najznačajnija razmišljanja vezana su uz arhetipe i individuaciju.



Jung je u svojoj (auto)biografiji objavio i sedam propovjedi mrtvima.
Ova mi je najupečatčljivija:


TREĆA OD SEDAM PROPVOIJEDI MRTVIMA
ŠTO IH ZAPISA BAZILID U ALEKSANDRIJI,
GRADU U KOJEM ISTOK
DOTICAŠE ZAPAD



Teško je spoznati božanstvo Abraxasa. Njegova moć je najveća, jer čovjek je ne opaža. Od sunca on crpi summum bonum, od đavla infinum malum, ali od Abraxasa ŽIVOT, potpuno neodređen, majku dobra i zla.
Manjim i slabijim čini se život od summum bonuma – zbog toga je također teško zamisliti da Abraxas po moći nadmašuje čak i sunce, da je sam po sebi izvor što ispunjava sveukupnu životnu silu.
Abraxas je sunce, a u isto vrijeme i vječno usisavajuće ždrijelo preznine, đavo koji ponižava i komada.
Moć Abraxasa je dvojaka, ali vi je ne vidite, jer su za vaše oči zaraćene suprotnosti ove moći skrivene.
Ono što izgovara bog – sunce je život.
Ono što izgovara đavo je smrt.
Ali Abraxas izgovara onu posvećenu i prokletu riječ koja je život i smrt u isti mah.
Abraxas rađa istinu i laž, dobro i zlo, svjetlost i tamu, istom rječju i istim djelom. Stoga je Abraxas strašan.
On je veličanstven poput lava u trenu kada obara svoju žrtvu.
On je lijep poput proljetnog dana. On je sam veliki Pan, on je također i onaj mali. On je Prijap.
On je čudovište podzemnog svijeta, polip s tisuću ruku, smotano klupko krilatih zmija, mahnitost.
On je hermafrodit od samog postanka.
On je gospodar žaba, koje žive u vodi, a izlaze na zemlju, i čiji zbor se uzdiže u podne i u ponoć.
On je obilje koje traži sjedinjenje s prazninom.
On je sveto začeće.
On je ljubav i ubojstvo ljubavi.
On je svetac i izdajnik sveca.
On je najsjajnije svjetlo dana i najtamnija noć ludila.
Pogledati ga znači sljepoća.
Spoznavati ga znači bolest.
Štovati ga znači smrt.
Bojati ga se znači mudrost.
Ne opirati mu se znači spasenje.
Bog prebiva iza sunca, đavo iza noći. Ono što bog iz svjetlosti stvori, đavo usiše u tamu.
Ali Abraxas je svijet, njegovo postajanje i njegov prolazak. Na svaki dar koji dođe od boga – sunca đavo stavi svoju kletvu.
Sve što molite od boga – sunca rađa neko djelo đavla.
Sve što stvorite pomoću boga – sunca daje djelatnu moć đavlu.
Takav je strašni Abraxas.
On je najmoćnije stvorenje i u njemu se to stvorenje plaši samoga sebe.
On je očita suprotnost creature u odnosu na plerómu i njezino ništavilo.
On je sinovljev strah od majke.
On je majčina ljubav prema sinu.
On je draž zemlje i okrutnost nebesa.
Pred njegovim licem čovjek postaje poput kamena.
Pred njim nestaje svako pitanje i svaki odgovor.
On je život creature.
On je čin razlikovanja.
On je ljubav čovjeka.
On je govor čovjeka.
On je pojava isjena čovjeka.
On je iluzorna stvarnost.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Old 26.01.2009., 10:56   #4
Odlična tema, Florine Ajmo ljudi, raspišite se...

U mnoštvu onih koji su svojim djelima i razmišljanjima našli svoje uporište u meni, oni kojima odajem posebno priznanje, moje dvije srodne duše u duhovnom smislu su Krishnamurti i Bela Hamvas.

Krishnamurti, govori o čistom i jednostavnom pristupu životu, gdje jedino uporište i jedini učitelj smo mi sami. Gotovo anarhistički odbacuje sve autoritete, sve utjecaje izvana, i naglašava jedino miran um, i ljubav koja se rađa iz takvog uma. Svojim izlaskom iz teozofske organizacije, kojoj je neko vrijeme bio na čelu, dalje nastavlja sam, na svoj način, ići svojim putem. Njegov pristup gradi mentalno zdravog čovjeka, oslobođenog frustracija, gdje se prosvjetljenje događa uslijed jednostavnog i mirnog, svakodnevnog života, u svakom trenutku. Prosvjetljenje(nirvana) nije nešto što se dostiže postepeno, nego se dogodi sad ili nikad.
Krishnamurti govori o istinski slobodnom čovjeku, od njegove najdublje biti do odnosa i interakcije s okolinom.



Edit 27.01 - stavila sliku Jiddua
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)

Zadnje uređivanje Bruna : 27.01.2009. at 11:32.
Bruna is offline  
Old 26.01.2009., 11:07   #5
Od svakoga sam nešto naučio.
Kod svakoga ponešto cijenim, ponešto ne.


Ne mogu posebno izdvojiti nikoga.


Jer ni Krishnamurtija ne bih možda razumio i cijenio da nisam čitao - Hitlera.

U tom kontekstu i Hitler je u nečemu - moj duhovni učitelj.
Vještac is offline  
Old 26.01.2009., 13:30   #6
Bela Hamvas, mađarski kultni pisac i esejist, stvaranje je posvetio istraživanju svjetske mitološke povijesti i predaje kroz koju objašnjava postepen ljudski pad u kvarenju bitka i čovjekov zaborav njegovog istinskog porijekla, koje je od duha i Boga.
Njegova djela nadilaze svoje vrijeme i onkraj su svakodnevice, vrlo lako otključavaju vrata podsvijesti i govore nam nešto što i sami znamo. Da bi ga se razumjelo, možda treba vremena i nešto duhovnog i životnog iskustva. Uvijke ga se može ispočetka istraživati, i uvijek se dođe do novih uvida. Osobe previše prijemčive na tuđe velike misli, postat će vrlo lako njegovi sljedbenici, što je izravno rušenje svega što taj čovjek priča.
Slično priča kao s Krishnamurtijem.
Hamvas se razračunava sa svime u ljudskoj povijesti što je protiv života i čovjeka, proniče u mitove i religije i na jungovski način objašnjava njihovo značenje. Govori o značenju predaja koje su korijen svih religija, ali je isto tako protiv svake religije, koje drži glavnim krivcima za kvarenje bitka. Netko je rekao: Hamvas je antireligiozni teist, dok je Nietzsche religiozni antiteist.



Eto, dala sam vam pregled, par osnovnih informacija o dvojici Velikih. Mislim da će mi biti inspiracija do kraja života
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Old 26.01.2009., 13:43   #7
Bela Hamvas jedan od mojih profesora na faksu je prevodio Hamvasa, a kad sam bila na ispitu, dobila sam 5 i Filozofiju vina na poklon najbolji ispit ikad!
Divan filozof, iako mu zamjeram neke stavove o ženama, al šta ćemo
Innocent. is offline  
Old 26.01.2009., 13:50   #8
Quote:
Innocent. kaže: Pogledaj post
Divan filozof, iako mu zamjeram neke stavove o ženama, al šta ćemo
i mene je u jednom trenutku sablaznio s nečim o ženama, ali pripisujem to njegovu pravu na svoje mišljenje, a vrlo lako moguće da nisam polovila nit što u stvari misli. govorim sad napamet, jer nemam tekst pred sobom.
ali on je ipak ženski princip i žensku energiju proglasio najmoćnijom u svemiru, u svom pisanju o 'Androginu'.
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Old 26.01.2009., 14:09   #9
ma, evo, recimo, konkretno baš u Filozofiji vina, kaže ovo-ono, žene su divne krasne, bla bla, ali samo ako su i dok su lijepe (uspoređuje ih s vinom), one ružne su jadnice i ne vidi baš svrhu njihovog postojanja
ružna je žena nešto kao greška prirode, invaliditet, đizas
Innocent. is offline  
Old 26.01.2009., 14:27   #10
dobar ti je naslov!
nadahnuće nalazim samo u osobama koje uživo upoznam.. one u kojima nađem karizmu, jak karakter, zdrav duh etc.
to ne moraju biti klasično osobe koje su uspjele u životu već one koje me se dojme a mogu me se dojmiti čak i u samo jednom razgovoru. jednostavno osjetim nešto kod nekih ljudi koji mi se svide
mekmek is offline  
Old 26.01.2009., 14:42   #11
Quote:
Innocent. kaže: Pogledaj post
ma, evo, recimo, konkretno baš u Filozofiji vina, kaže ovo-ono, žene su divne krasne, bla bla, ali samo ako su i dok su lijepe (uspoređuje ih s vinom), one ružne su jadnice i ne vidi baš svrhu njihovog postojanja
ružna je žena nešto kao greška prirode, invaliditet, đizas
au, nisam čitala filozofiju vina, sad si me baš zaintrigirala...
ne znam, vidjet ću kakav će to dojam ostaviti na mene, takve njegove misli.
šta reći, čovjek je volio lijepe žene
i to je pohvalno i normalno za muškarca. estetika, kada su ljudi u pitanju, je osjetljivo područje. tu možeš reći svoje mišljenje, i snositi posljedice, ili ga diplomatski zadržati za sebe
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Old 26.01.2009., 14:50   #12
nda...
ne bih baš da me muškarci procjenjuju samo na osnovu mog izgleda. naravno da svatko, i žene i muškarci vole lijepe ljude, ali to ne može biti kriterij nečije ljudske vrijednosti.
to je dosta iznenađujuće od njega, jer je bio protiv nacizma i sličnog terora, a i sam je proživio dosta neugodnosti zbog takvih stavova.
Innocent. is offline  
Old 26.01.2009., 15:43   #13
Sad kad sam navela dva najvažnija, mogu pisati dalje..

Slavoj Žižek, slovenski lijevi filozof, izuzetno mi je drag i volim čitati njegova razmišljanja o aktualnim događanjima u svijetu. U zadnje vrijeme je prilično popularan u mainstreamu, svagdje ga se poziva, intervijuira, bio je čak i kod Ace , pa hadje, Aco, pozovi ga još jednom, da priča, štajaznam, o Obami..
Poznat je kao kritičar liberalnog kapitalizma i filozofije življenja u postmodernom društvu. Zadrti ateist, smatra da bi se svijet oslobodio i oporavio nestankom religija. Često se u svojim razmatranjima poziva na likove i radnju iz filmova, objašnjava neku misao dajući primjer iz nekog filma. Tako da je i napisao knjigu naslova ''Pervertitov vodič kroz film' čija sam ponosna vlasnica
Oduševljava me svojim načinom pisanja, svojim izrazima koje upotrebljava i zamršenim lingvističkim obrascima koji mi dođu kao križaljka za mozak.
Zabavan, nekad nihilistički nastrojen, ali samo kako bi ukazao na bitak ovaj današnji koji sve više gubi na ljudskosti.
Žižek je 'must have' za ženu koja drži do svoje društvene reputacije…



I da, mamicu mu njegovu perverznu, nedavno je oženio mladu koku, a valjda tri put mlađu od sebe.
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Old 26.01.2009., 16:00   #14
da, i to još latino misicu, manekenku, što li
smijem ja pisati komentare? florine?
Innocent. is offline  
Old 26.01.2009., 16:11   #15
Malo chata ne škodi, ali nećemo sad tri strane o čiki Žižeku i njegovoj misici
A, može mu bit! I ja bih se udala za njega
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Old 26.01.2009., 16:17   #16
u "slučajnostima"....

dakle ne u knjizi ko knjizi.... neko .. nekakva duhovna mreža utjecaja koji se pojavljuju kad mi trebaju


ps..... imam ideju d aproširimo temu i glazbenim utjecajima...
moćniji ponekad stih nego ciejla knjiga
malizia is offline  
Old 26.01.2009., 16:23   #17
Frida Kahlo

evo jedne žene The Žene
neiscrpan izvor duhovne i umjetničke inspiracije za mene je Frida Kahlo
osoba koja je cijeli život i karijeru provela u sjeni svog slavnog muža, političkog slikara Diega Rivere, čije su radove promatrali sa zanimanjem, ali nikada s poštovanjem, a koji su naknadno revalorizirani Poviješću umjetnosti kao jedan od najautorskijih i najsnažnijih likovnih izričaja svih vremena.
osobito mi je drag moment kad Frida odlazi u Pariz, upoznati nadrealiste, Bretona & Co, i zatiče ih u kavani, omamljene duhanom, alkoholom i drogama, kako teoretiziraju po cijele dane bez kraja i konca, umjesto da se bave revolucijom
napušta ih osobito zgađena. jedino joj se svidio Duchamp.

“You have no idea the kind of bitches these people are. They make me vomit. They are so damn ‘intellectual’ and rotten that I can’t stand them any more. It is really too much for my character. I rather sit on the floor in the market of Toluca and sell tortillas, than to have any thing to do with those ‘artistic’ bitches of Paris...they don’t have any thing to eat in their houses because none of them work and they live as parasites of the bunch of rich bitches who admire their ‘genius’ of ‘artists.’ shit and only shit is what they are. I never seen Diego or you [Muray], wasting their time on stupid gossip and ‘intellectual’ discussions. That is why you are real men and not lousy ‘artists.’

iz pisma prijatelju



a nije promašila ni u izboru partnera
Innocent. is offline  
Old 26.01.2009., 18:06   #18
Osho Rajneesh




znam ... znam ...
kontraverzan ....


ali ja volim tako .....
i volim njega ....

Zadnje uređivanje Jelena Ivanjicki : 26.01.2009. at 18:28.
Jelena Ivanjicki is offline  
Old 26.01.2009., 18:31   #19
također Oshimir

dobar je..često ga čitam..
Planinarka is offline  
Old 26.01.2009., 19:58   #20
Quote:
Bruna kaže: Pogledaj post
Odlična tema, Florine Ajmo ljudi, raspišite se...

U mnoštvu onih koji su svojim djelima i razmišljanjima našli svoje uporište u meni, oni kojima odajem posebno priznanje, moje dvije srodne duše u duhovnom smislu su Krishnamurti i Bela Hamvas.

Krishnamurti, govori o čistom i jednostavnom pristupu životu, gdje jedino uporište i jedini učitelj smo mi sami. Gotovo anarhistički odbacuje sve autoritete, sve utjecaje izvana, i naglašava jedino miran um, i ljubav koja se rađa iz takvog uma. Svojim izlaskom iz teozofske organizacije, kojoj je neko vrijeme bio na čelu, dalje nastavlja sam, na svoj način, ići svojim putem. Njegov pristup gradi mentalno zdravog čovjeka, oslobođenog frustracija, gdje se prosvjetljenje događa uslijed jednostavnog i mirnog, svakodnevnog života, u svakom trenutku. Prosvjetljenje(nirvana) nije nešto što se dostiže postepeno, nego se dogodi sad ili nikad.
Krishnamurti govori o istinski slobodnom čovjeku, od njegove najdublje biti do odnosa i interakcije s okolinom.



Radi li se Bruna, moza o nekoj zabuni ovdje? Naime iz onog sto govoris, pretpostavljam da se radi o Jiddu Krisnamurtiju, no ova slika ispod jest slika jednog drugog Krisnamurtija, naime U.G. Krisnamurtija...ja sam se naime jako poveselila, jer sam prvo vidjela sliku, a doista tog nihilistu imam jako rad...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:07.