Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.08.2009., 01:37   #1
Arrow Džudžan

Džudžan ... navodno tvor, mada ima i mitsko značenje neke čudne i nepoznate životinje.

U Hercegovini i Dalmatinskoj zagori poznat kao "zajebana zvjerka, koja se provuče i kroz najmanju rupu i podavi sve kokoši i piliće". Prati ga glas krvoločnog koljača kojeg nitko nikad nije vidio pa se ne zna ni šta je zapravo.


c/p

Džudžana nitko nikad nije uhvatio, ni ubio, pokušali su ga trovati ali bezuspješno. Ne znaju njegov latinski naziv i ne stanuje u nijednom poznatom zoološkom vrtu, nikad nije fotografiran ili nacrtan, neki kažu „nema ko šaka“ a nekima je velik ko mungos. Treći tvrde kako je to obična lasica, drugi opet kako je to vrsta puva miša. Za džudžana se pričalo da ima krila i da leti, jedan ga je brkao sa šišmišom, ali nitko nije posvema siguran.
Koliko će ova transilvanijska nevolja odolijevati dnevnom svjetlu, skrivati se sa staza šumskim prolaznicima i u napadima apetita napadati piliće tovljene koncetratom, ne znamo dok ne otkrijemo. Možda netko i uslika džudžana na djelu.



Napokon ga je prijatelj uspio fotografirati! Ekskluzivno







__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 08:45   #2
pa napokon da ga je neko i slikao,već sam mislio da je džudžan postao mitska životinja.Jer di god dođeš i koga god pitaš šta je to džudžan svako će reć identičnu rečenicu do u slovo,koja glasi:"To je ona životinja šta krade kokoši!"

E kad pitam kako izgleda onda im se opisi razlikuju,svako kaže drugačije.Čak ima izraz "Smrdiš ko džudžan".

Samo jedna moja prija iz Runovića je kazala da je ubila 4 duždžana.

Ima ona legendarna od pokojnog Mije Šarića kad je vidio 4358 džudžana kako idu priko Imotskog polja ravno na polje susida Mate.Kaže Mijo:"Bilo mi ža susida Mate pa ih ja okrenuh prema Hercegovini da tamo iđu!".Ka da se radi o volanu pa da ih samo okrene i svi idu tamo.A najbolje što je samo pogledao i vidio 4358 džudžana


Nego prika di si ovo slika džudžana?
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 09:45   #3
Da nije to nešto odraslije mladunče džudžana ?
ilovik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 10:46   #4
i meni nekako izgleda malešan,zapravo premalen da bi moga priklat i odnit kokoš

uglavno, džudžan rulz
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 11:03   #5
Quote:
Gutaperka kaže: Pogledaj post
"To je ona životinja šta krade kokoši!"
Misliš što kolje kokoši..pije im krv, kida glave i tako to
Quote:
Gutaperka kaže: Pogledaj post
Nego prika di si ovo slika džudžana?
A slika ga nisam ja nego prijatelj, u jednom mistu blizu Imotskog.
Mater mu čula da su se pilići uznemirili, ona došla do njih, kad tamo ova godzila..neman...što li već.. jednom piliću na vratu i oće ga klat. Kad je žena došla, neman se pripala i utekla u jedan zid odakle je izvirivala.
I otuda slike.
Više ni džudžan ne zna kad je dan, a kad je noć

Inače, džudžan ne nosi kokoši, samo ih kolje.
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 12:10   #6
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Misliš što kolje kokoši..pije im krv, kida glave i tako to

A slika ga nisam ja nego prijatelj, u jednom mistu blizu Imotskog.
Mater mu čula da su se pilići uznemirili, ona došla do njih, kad tamo ova godzila..neman...što li već.. jednom piliću na vratu i oće ga klat. Kad je žena došla, neman se pripala i utekla u jedan zid odakle je izvirivala.
I otuda slike.
Više ni džudžan ne zna kad je dan, a kad je noć

Inače, džudžan ne nosi kokoši, samo ih kolje.
pogleda sam ovaj link,piše da prolazi tamo di pilić ne može,vrlo je jak,pije krv i danju i noću,...po opisu bi se reklo da je u pitanju križanac između Atom mrava i tigrastog komarca

Uglavnom izgleda da si u posjedu ekskluzivnih fotografija džudžana jer nigdje dosad nisam vidio nijednu njegovu fotografiju.

Koje to selo kraj IM je u pitanju? I ko mu je ono desno oko zatvorio?
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 14:12   #7
Ovo je običan tvor. Dosta sliči na džudžana:



Možda je džudžan i tvor-jazavac, sisavac iz porodice kuna. I ovako mi dosta sliči baš na kunu, tako da možda bi hrvatski novac trebalo opet preimenovati u - džudžan.

Osobito nakon što bude došao MMF u Hrvatsku.
Ludi_Klobuchar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 14:43   #8
Quote:
Gutaperka kaže: Pogledaj post
po opisu bi se reklo da je u pitanju križanac između Atom mrava i tigrastog komarca
Ma kakav Chuck Norris di si se atomskog sitio

Quote:
Gutaperka kaže: Pogledaj post
Koje to selo kraj IM je u pitanju? I ko mu je ono desno oko zatvorio?
Selo Lokvičići, a oko je zatvorio sam jer je namigiva dok ga je ovaj slikava. Konta džudžan, prva mi je slika pa da bar ispadnem faca

Navodno se provlačio kroz rupe u zidu pa skupio paučinu.
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 14:47   #9
Kuna bjelica--------------------Lasica
ilovik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 16:06   #10
Čim sam vidio slike, pomislio sam na lasicu. Uistinu, koja je razlika?
Ovo mi djeluje kao mistificiranje obične životinje koju svi znaju.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 16:23   #11
Quote:
Ludi_Klobuchar kaže: Pogledaj post
Možda je džudžan i tvor-jazavac, sisavac iz porodice kuna. I ovako mi dosta sliči baš na kunu, tako da možda bi hrvatski novac trebalo opet preimenovati u - džudžan.

Osobito nakon što bude došao MMF u Hrvatsku.
odlična ideja,samo ne znam kako će je prihvatit u krajevima di džudžana nema.Možda im neće ni smetat jer para je para,kako god da se zvala.

Zamisli ideš kupit kruh a ženska ti kaže:"Deset džudžana molim!"


Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Selo Lokvičići, a oko je zatvorio sam jer je namigiva dok ga je ovaj slikava
zeznut neki džudži,sad i namigiva progoniteljima šta znači da se nimalo ne boji tj.neustrašiv je,vidi se da je od Imotskog
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 16:31   #12
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ovo mi djeluje kao mistificiranje obične životinje koju svi znaju.

Pa dobro ti djeluje... to i je životinja koju svi znaju, ali je u narodnoj predaji postala mit jer je eto niko nikad nije vidio, djeluje pod okriljem noći, kolje kokoši, pije im krv...

Nije sad džudžan naša Nessie, nije neka nova vrsta, nego neka životinja za koju svi znaju, al nikad sa sigurnošću nije utvrđeno koja bi to živina mogla bit. Uvik se pretpostavljalo da je tvor, možda zbog one narodne - 'smrdi ko džudžan', al meni se čini da je ovo ipak lasica.

Što se tvora tiče, njega nikad nisam vidio.

Quote:
Gutaperka kaže: Pogledaj post
neustrašiv je, vidi se da je od Imotskog
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 17:33   #13
Moji starci žive u okolici Duge Rese i tamo imaju "džudžana", samo što je u narodu tamo poznat kao "torac". Isto tako kolje kokoši, ali ih ne odnosi (vjerovatno jer njemu nije problem ući u kokošinjac, nego provući kokoš kroz tu rupicu van ) I isto tako kažu "smrdi ko torac". Pretpostavljam da je "torac" izvedenica od "tvor"

Jednom smo ga pokušali uloviti jer je došao usred bijela dana, i u biti se radilo o običnoj kuni. Vjerovatno taj naziv imaju za svaku životinju koja zakolje kokoš i ne pojede ju (tvor, kuna, lasica)...

Isto tako imaju naziv "tić" za svaku pticu grabežljivicu (osim sove), znači nema njima razlike između škanjca, jastreba, kobca ... sve je to "tić"
LynxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 21:10   #14
Kuna bjelica nije lasica niti su one tvorovi . Ovo sa slike je kuna, rod Martes. Slike nisu gud inaf da vidimo jel to zlatica ili bjelica. Kod nas ih ima prilično kraj šuma, gdje po domaćinstvima rade cirkus u kokošinjcu. Lasica nije ni u teoriji, one su izrazito riđodlake, manje i vitkije od kuna.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 23:10   #15
Ne bih rekao. Po obliku glave, ušima i veličini (vidi raštiku pokraj), nije kuna. IMO lasica ili eventualno zerdav (pazi, svjetlija i tamnija dlaka nije nikakav dokaz, lokalne populacije i pojedini primjerci mogu biti različiti, sve do melanizma).
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 23:43   #16


M a l a L a s i c a
( Lat. Mustela nivalis )

Ostali nazivi: ponekada se naziva samo "lasica" ; Mali Zerdav
Engleski naziv: Least Weasel


Zemljopisna rasprostranjenost:

*Sjeverna Amerika - SAD ; Aljaska ; Kanada
*Europa - Hrvatska, BiH, Slovenija, SiCG, Njemačka, Austija, Italija, Rusija
*Afrika - sjeverni dio
*Azija - Rusija, Japan
*Novi Zeland - određena populacija je naseljena

Opis:

Mala Lasica je, kako joj i ime govori, zbilja mali sisavac. Tijelo joj je izduženo i vitko, a noge kratke. Dugačak vrat nosi plosnatu, malu, glavu. Ima crne, velike i lako uočljive, oči, dok su joj uši zaobljene. Ima pet prstiju koji nose oštre, vrlo učinkovite, kandže. Rep joj je dugačak 3 - 5 centimetara.

Krzno je crveno - smeđe boje. Ispod vrata i donjom stranom tijela je bijele boje (moguće su smeđe mrlje). U sjevernih jedinki zimsko krzno postane potpuno bijelo, dok u južnih ostaje smeđkaste boje. Ljetna dlaka je dugačka oko 1 centimetar, a zimska oko 1,5 centimetara.

Težina dosta varira u zavisnosti od područja u kojemu živi. Najmanje su Sjevernoameričke jedinke, dok Male Lasice iz sjeverne Afrike imaju najveću masu.

Stanište:

Mala Lasica može ugodno živjeti u različitim staništima. Nalazimo je u tundri, stepi, otvorenim šumama, livadama, prerijama, proplancima, obrađenom zemljištu i polupustinjama. Izbjegava guste šume, pustinje i potpuno otvorena područja.

Obično živi u svojevrsnom gnjezdu, kojeg ili iskopa u zemlji ili joj posluži kakvo šuplje deblo. Povremeno mjenja nastambu, a često zauzima nastambe svoga plijena.

Kod nas je rasprostranjena po cijeloj Hrvatskoj. Naša je autohtona životinja. Živi obično po poljima. Zakonom o lovu može je se loviti, ali je zaštičena lovostajom.

Ponašanje:

Aktivna je pretežito danju, no ponekada i noću. To su vrlo živahne i aktivne životinje. Osobito su poznate po neustrašivosti i hrabrosti. Poznato je da se žestoko suprostavljaju svakome napadaču, neovisno o njegovoj veličini. Zabilježeni su slučajevi da su Male Lasice napale i konje, pa bi ih tako snažno ugrizle da ih je vrlo teško odvojiti. Spremno će napasti i čovjeka i u stanju je zadati vrlo bolne ugrize i rane.

Ponegdje ih drže kao kućne ljubimce, iako ih se ne može u potpunosti pripitomiti. Izvrsno posluže u lovu na glodavce umjesto mačke , Stari Grci su držali lasice umjesto mačaka. Vrlo su neizvjesne naravi, pa se ponekada desi da neočekivano napadnu i ugizu vlasnika.

Mužjak i ženka žive odvojeno, a izvan sezone parenja predstavljaju konkurenciju jedno drugome. Mužjaci zauzimaju znatno veće teritorije, koji se mogu preklapati sa teritorijima nekoliko ženki.

Prehrana:

Hrane se pretežno miševima, voluharicama, krticama i manjim pticama i ptičjim jajima. Love i štakore, žabe, guštere, ribe i rakove. Bez ustručavanja će napasti zmije, pa i otrovne, iako nije imuna na zmijski otrov. U Europi je zabilježeno da lovi riđovke, ponekada sa kobnim posljedicama. Može savladati i zeca ili leminga. Mužjaci love veći plijen i znatno su sposobniji lovci.

Velike štete može napraviti i na domaćim životinjama, osobito peradi i kunićima. Za Malu Lasicu sa pravom možemo reći da je krvoločna.

Male Lasice obično promatraju kretanje plijena prije napada, a kada napadnu zadaju snažan ugriz u vrat, koji se uglavnom pokaže kobnim za lovinu.

Male Lasice znaju spremati hranu u podzemna skloništa u kojima gomilaju zalihe.

http://www.prirodopis.com/Animalia/C...lidae/kune.htm

http://www.prirodopis.com/Animalia/C...ala_lasica.htm
ilovik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 00:15   #17
za nekog ko smrdi u Imotskom ima izraz:"Mirlušiš ka džudžan".Rekao bi da džudžan smrdi što ga možda više povezuje s nekakvim tvorem
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 01:02   #18
Zanimljivo je kako su te male kune u prošlosti bile popularne na portretima plemkinja. Zerdav, hermelin na portretu Elizabete I i još jedne plemkinje

ilovik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 03:55   #19
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Ovo sa slike je kuna, rod Martes. Kod nas ih ima prilično kraj šuma, gdje po domaćinstvima rade cirkus u kokošinjcu. Lasica nije ni u teoriji, one su izrazito riđodlake, manje i vitkije od kuna.
Gotovo sam 100% siguran da je lasica...
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 13:35   #20
Hm, zašto nam ove striktno zoološke teme ne date na PZ? Zoologija je prirodna znanost.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:53.