Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2009., 17:59   #1
Koje mlijeko dati, a da nije kravlje?

Rijetko skoro nikako nisam skužila da netko daje adaptirano mljeko bebama a da nije na bazi kravljeg pa me zanima dali netko daje milupino na bazi soje?
Znam da se to daje kada je beba alergična na kravlje mljeko.a što je s majkama koje uopćene žele dijetetu davati išta kravlje s obzirom da ni one same to ne konzumiraju.
Ja osobne ne konzumiram.Znači moje dijete ne zna za kravlje mljeko ni kao beba u stomaku niti kao dojeno dijete.
Več me sada brine što kad prestanem dojiti??
Čitala sam da se milupino adaptirano na bazi soje dobiva samo na recept.Zašto? Jeli ga moguče jednostavno kupiti?

Hvala.
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 09:15   #2
da se ispravim..mislim na Milupu pregomin i som!
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 09:40   #3
kad prestaneš dojiti dijete ti može piti neko od 'mlijeka' od žitarica (rižino, zobeno, sojino), s tim da ako ne želiš uopće davati mliječne proizvode moraš jako paziti da dobiva dovoljno proteina i kalcija (žitarična mlijeka se ne računaju kao mlijeka nego kao napici od žitarica). ali, ako ti ne konzumiraš namirnice životinjskog podrijetla (pretpostavljam da nije da imaš samo nešto protiv krava nego da ne konzumiraš životinjske proizvode), pretpostavljam da znaš kako se veganskom prehranom nadoknađuju proteini životinjskog podrijetla (vjerojatno ćeš nešto ranije morati uvesti mahunarke u prehranu djeteta...imaš odličnu knjigu 'za bebe i djecu' od jadranke boban pejić u kojoj su primjeri uvođenja namirnica, jelovnika i recepti za bebe i djecu vegane)
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 09:55   #4
Ovo pitanje pitaj i pedicu. Vjerujem da će ti dati preporuku ( ne mora ti dati recept jer nemate indikaciju pa ne smije) da u apoteci nemaš problema i da ga možeš kupiti. Mislim da je bolje da se posavjetuješ s pedijatrom prije no što to kupiš sama na svoju ruku.
Možeš kupiti Pregomin i bez recepta. Mene su samo pitali da li mi je to preporučio pedijatar. ja pokazala i nije bilo problema u jednoj apoteci, a u drugoj me nisu niti pitali i nikad nemam recept. Ja ga dajem mojoj maloj jer nam ga je pedica preporučila zbog sumnje na alergiju. mala nije alergična, ali ja ga i dalje dajem jer imam dojam da doručak spravljen s njim radije pojede nego sa kravljim mlijekom.
Ja sam imala sreće da ga je prihvatila vrlo brzo, ali valjda zato jer je bila starija ( oko 13 mj) pa smo joj dali na šalicu.
Ako dojiš, doji do kad god možeš jer je tvojem djetetu svakako potpuniji obrok tvoje mlijeko.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 11:28   #5
lali puna,imam tu knjigu
nisam vegan niti vegeterijanka,ali ne jedem crveno meso,samo piletinu i puretinu eventulano,a jedem ribu,ali ne i morske plodove, i jedem dosta mahunarki.
Dojila bi do 6mj ali kasnije mi treba zamjena za neku od formula i trenutno mi ta milupa som ili pregomin daje nadu da ne moram davati kravlje djetetu.Iako u sastavim gotovih kašica,mlječnih,je opet to kravlje,ali dobro to mu i ne moram davati.

super hvala na odgovorima vidim da nisam jedina koje neče davati formule kravljeg sastava,
naravno da ču i pedijatricu pitati što ona misli.
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 11:49   #6
rižino mlijeko se može kupiti u skoro svakom dućanu i smije se koristit od početka dohrane.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 14:06   #7
Quote:
maserka80 kaže: Pogledaj post

super hvala na odgovorima vidim da nisam jedina koje neče davati formule kravljeg sastava,
naravno da ču i pedijatricu pitati što ona misli.
hm, nisam baš sigurna da bi djetetu već od 6 mjeseci uskratila mliječne proizvode

naime, ja slično kao ti, naginjem makrobiotici i veganskoj prehrani, ali ništa nije kruto i kombiniramo..80 posto naše prehrane je biljnog porijekla, onih 20 posto odlazi na mliječne proizvode i ribu. mesa vrlo malo, jaja možda par puta godišnje kad dobijemo domaća.

ALI moje dijete je pilo i pit će najmanje do 2 godine formulu kravljeg sastava, kako ti to kažeš. jer to nije kravlje mlijeko, nego mlijeko adaptriano za potrebe beba i male djece.
ja se ne bih usudila veganski hraniti dijete, iako JBP navodi primjere sasvim zdravih beba koje su odrasle bez mliječne formule...ne znam, onda bih dojila bar godinu dana. jer, ovisno o probavi, nije baš za davat svakoj bebi s 8 mjeseci leću.

mislila sam da su u pitanju etički razlozi, da si protiv životinja kao hrane. ako ćeš djetetu dat piletinu, onda mi nema smisla ne davat adaptirano mlijeko na bazi kravljeg. previše rizika.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 14:22   #8
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
rižino mlijeko se može kupiti u skoro svakom dućanu i smije se koristit od početka dohrane.
ja ne znam da li se tada sve urotilo protiv mene ili su mi oči zakazale, no ja sam ovdje u DE pročešljala sve trgovine (i trgovine zdrave hrane) i nisam našla rižino mlijeko koje nije zasoljeno.
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 21:04   #9
lali puna niti bi ga hranila veganski,a ljepo sam i rekla da nisam niti veganka niti vegeterijanka!!

Rižino mljeko za bebu je ipak mislim najbolja sam doma raditi!
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 21:06   #10
bila sam u trgovini zdrave hrane i ja i ne preporučaju ni njihova rižina/zobena...mljeka ,a imaju bebi formule na bazi kravljeg.I kaže da je razlika u tome što je to od krava koje nisu tretirane...hm,pa zar ne bi SVE bebi forumule morale biti od krava koje nisu tretirane.svašta
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 21:19   #11
Smile

možeš dati i kozje kažu da je zdravo
Katarina1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 21:25   #12
Kozije mlijeko nije primjereno za bebu od 6 mjeseci, eventualno se može dati djetetu sa navršenih godinu dana.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 21:44   #13
Ja sam jednom tjedno kuhala zobeno u ekspres loncu jer sva u dućanima imaju soli, ali sam davala jogurt i svježi sir od 9. mjeseca. Još dojim pa nije sad neka frka mi s nutrijentima, ali sam na zobenom radila gris i kuhala žitarice.

Obzirom da je krenuo u vrtić i tamo dobijaju i kravlje uzela sam Aptamil 3 sa kojim mu napravim 7corn s voćem da napravim neki prijelaz prema kravljem koje mu planiram početi davati sa 15 mjeseci. Taman mi je jedna kutija Aptamila 3 dovoljna. Nadam se da sam pomogla.
__________________
07/2008

"Whenever people agree with me I feel I must be wrong."
sanja77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 21:47   #14
hmm.vani baš obrnuto vlada mantra nakon dojenja prelazak na kozje (ima ga u prahu) umjesto adaptiranog. šogorica ga je davala malom nakon 6 mjeseci do nekih godinu i pol. navodno je sastavom puno prihvatljivije od kravljeg. po preporuci njihovih pedijatara (njemačka). jedino kad podrigne onaj miris kozjeg.. ajme
__________________
To prove his love for her, he swam the deepest river, crossed the widest desert and climbed the highest mountain.She divorced him.
He was never home.
Sandra October is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 21:53   #15
Quote:
Sandra October kaže: Pogledaj post
hmm.vani baš obrnuto vlada mantra nakon dojenja prelazak na kozje (ima ga u prahu) umjesto adaptiranog. šogorica ga je davala malom nakon 6 mjeseci do nekih godinu i pol. navodno je sastavom puno prihvatljivije od kravljeg. po preporuci njihovih pedijatara (njemačka). jedino kad podrigne onaj miris kozjeg.. ajme
A naš pedijatrijski udžbenik veli da kozije nije za bebe . Ok. Možda su ovo jako novi stavovi koje ja ne znam. A možda je i to mlijeko ( ako veliš da je u prahu) na neki način adaptirano, a da je zahtijevalo manje postupaka adaptacije.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 22:00   #16
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
A naš pedijatrijski udžbenik veli da kozije nije za bebe . Ok. Možda su ovo jako novi stavovi koje ja ne znam. A možda je i to mlijeko ( ako veliš da je u prahu) na neki način adaptirano, a da je zahtijevalo manje postupaka adaptacije.
ne znam.. vani je totalna pomama za njim.. znam par mamica koje se religijski kunu u njega
__________________
To prove his love for her, he swam the deepest river, crossed the widest desert and climbed the highest mountain.She divorced him.
He was never home.
Sandra October is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 16:35   #17
i meni su u trgovinu zdrave hrane ponudili kozje u prahu.
i da, stvarno se razlikuju način prehrane i dohrane kod nas i ostalim zemljama.
ovo sad je off top.ali dobar primjer mjesec dana nakon što sam rodila posjetila me prijateljica koja je babica u skadinavskim zemljama,i kad je uzela malog u krilo odma ga je posjela,ja sam skočila i rekla da ne smije ni slučajno sjedati i da me čudi da kako ona to ne zna,a ona me bljedo gledala i rekla da ona to ne zna...ha ha ha

eto razlika od zemlje do zemlje,kulture do kulture i slično.
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 21:33   #18
Quote:
maserka80 kaže: Pogledaj post
lali puna niti bi ga hranila veganski,a ljepo sam i rekla da nisam niti veganka niti vegeterijanka!!
pa ako nisi veganka, ne kužim zašto ti je dat piletinu, primjerice, prihvatljivo, a jogurt ili sir ne?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 21:51   #19
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
pa ako nisi veganka, ne kužim zašto ti je dat piletinu, primjerice, prihvatljivo, a jogurt ili sir ne?
pa kaj to nije njena stvar ?
blablica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 21:58   #20
to je intimno? o, zašto, pobogu?
osobito ak je u pitanju dobrobit bebe
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:44.