Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2009., 11:40   #1
Keltski jezici

Zanima me postoji li način da petnaestogodišnjak nauči keltski, tj. irski (gaelski) jezik? Postoji li neki program (to mi je najbolja opcija) preko kojeg bi mogao pomalo učiti?

P. S. Tražio sam po forumu, nisam našao temu, ako postoji nek moderatori premjeste.
Hogwarts is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 12:24   #2
Viđao sam po kojekakvim Algoritmima DVD-ove s tečajevima irskog, ali oni su obično preskupi i prebeskorisni.
Pokušaj potražiti štogod na iTunes; znam da je bio neki tečaj tipa 10 minuta na dan.
Ipak, bez nastavnika i udžbenika sve to ide teže, a u Hrvatskoj za to nema previše šanse. Doduše, možeš učiti staroirski na Filozofskom fakultetu…
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 15:51   #3
A znam da to ide teže, to sam mislio više ovako u slobodno vrijeme. iPhone nemam, a na fakultet ću tek za 4 godine.
Hogwarts is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 16:29   #4
Quote:
Hogwarts kaže: Pogledaj post
A znam da to ide teže, to sam mislio više ovako u slobodno vrijeme. iPhone nemam, a na fakultet ću tek za 4 godine.
Ne treba ti iPhone. Dobro bi ti došao iPod, doduše, ali iTunes možeš instalirati i bez njega.
Predavanja na fakultetu su pak javna, sve dok imaš živaca i vremena. Ali staroirski nije tečaj jezika kao jezika, već lingvistički tečaj na kojem se radi šačica riječi i dosta gramatike. Ali je zanimljivo, naročito ako te zanimaju keltski jezici općenito.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 18:11   #5
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Ne treba ti iPhone. Dobro bi ti došao iPod, doduše, ali iTunes možeš instalirati i bez njega.
Predavanja na fakultetu su pak javna, sve dok imaš živaca i vremena. Ali staroirski nije tečaj jezika kao jezika, već lingvistički tečaj na kojem se radi šačica riječi i dosta gramatike. Ali je zanimljivo, naročito ako te zanimaju keltski jezici općenito.
Da, zanimaju me općenito Kelti i Nordijci, i mitologija i jezici, mislio sam učiti i norveški. Moram prvo naučiti povijest, mitologiju, epove (Beowulf), a onda prelazim na jezike. Za njih će izgleda biti teže naći rješenje.
Hogwarts is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 19:32   #6
Quote:
Hogwarts kaže: Pogledaj post
Da, zanimaju me općenito Kelti i Nordijci, i mitologija i jezici, mislio sam učiti i norveški. Moram prvo naučiti povijest, mitologiju, epove (Beowulf), a onda prelazim na jezike. Za njih će izgleda biti teže naći rješenje.
Puno sreće s Beowulfom. On je na staroengleskom, što je puno gore i od nordijskih i od keltskih jezika.

Dobro, lažem. Keltski su jezici lagana strava, naročito staroirski. U njemu se, recimo, slovo i ne čita kad je napisano, ali se zato izgovara kad – nije napisano.

Inače, listi uredno možeš dodati i finski.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 21:37   #7
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Puno sreće s Beowulfom. On je na staroengleskom, što je puno gore i od nordijskih i od keltskih jezika.

Dobro, lažem. Keltski su jezici lagana strava, naročito staroirski. U njemu se, recimo, slovo i ne čita kad je napisano, ali se zato izgovara kad – nije napisano.

Inače, listi uredno možeš dodati i finski.
Ma nisam njega mislio čitati na staroengleskom, nego ga pročitati na hrvatskom , a finski naravno dodajem, iako on ni ne pripada germanskim, je li?
Hogwarts is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 15:59   #8
Sa 15 godina možeš naučiti bilo koji jezik, nakon 40-te ne možeš ni Engleski...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 19:42   #9
Quote:
Hogwarts kaže: Pogledaj post
Ma nisam njega mislio čitati na staroengleskom, nego ga pročitati na hrvatskom , a finski naravno dodajem, iako on ni ne pripada germanskim, je li?

finski spada u ugro-finsku skupinu jezika
PaleEnchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 22:18   #10
pozdrav,da li se štogod promijenilo po pitanju učenja (staro)irskog?koliko sam shvatio ovaj tečaj na filozofskom faksu se može pohađati jedino ako si student tako da nije za širu javnost.postoji li kakva opcija u zg?
koliko je ustvari različit taj jezik od pravog engleskog?
anglomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 22:53   #11
Quote:
anglomer kaže: Pogledaj post
pozdrav,da li se štogod promijenilo po pitanju učenja (staro)irskog?koliko je ustvari različit taj jezik od pravog engleskog?
Koliko i hrvatski od njemačkog.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 10:17   #12
Quote:
anglomer kaže: Pogledaj post
pozdrav,da li se štogod promijenilo po pitanju učenja (staro)irskog?koliko sam shvatio ovaj tečaj na filozofskom faksu se može pohađati jedino ako si student tako da nije za širu javnost.postoji li kakva opcija u zg?
koliko je ustvari različit taj jezik od pravog engleskog?
irski (gelski):

Quote:
Is e prìomh-bhaile Poblachd na h-Èireann a tha ann an Baile Átha Cliath[1] (IPA: bˠalʲə a:ha klʲiəh) neo Dublin 'sa Bheurla, agus am baile as motha 's an tir sin cuideachd. Tha e suidhichte air gach taobh an linn cumhang de Abhainn na Lifé. Thàinig a h-ainm Beurla bhon ainm Gaeilgeair an seolaid: "Dubh Linn". A dh'aointinn an t-ainm b'e na Lochlannaich a steidhich am baile. Tha iad comharraichte an ainm sgire "Baile Lochlainn" dluth ri taobh tuath na Life faisg air na ceithir cuairteanna, agus an iomaigh umha crannghail long-fhadaaig beulaibh priomh-oifig Comhairle Atha Cliatha air Na Laimrigean Deasa.
engleski:

Quote:
Dublin (play /ˈdʌblɨn/; locally /ˈdʊbᵊlən/; Irish: Baile Átha Cliath, meaning "town of the hurdled ford", pronounced [blʲaˈklʲiə] or Áth Cliath, [aː klʲiə], occasionally Duibhlinn) is the capital and most populous city of Ireland.[2][3] The English name for the city is derived from the Irish name Dubhlinn, meaning "black pool". Dublin is situated near the midpoint of Ireland's east coast, at the mouth of the River Liffey and the centre of the Dublin Region.
http://en.wikipedia.org/wiki/Dublin

Dakle, nema nikakve razumljivosti, apsolutno nikakve.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 17:01   #13
jel postoji neki izvor od kuda se može naučiti taj jezik?
anglomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 10:06   #14
Quote:
anglomer kaže: Pogledaj post
jel postoji neki izvor od kuda se može naučiti taj jezik?
Ima dosta knjiga, online besplatnih tečajeva -- ali je ogromna većina na engleskom. Ukucaj u Google "learn irish gaelic"...
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 10:34   #15
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Ima dosta knjiga, online besplatnih tečajeva -- ali je ogromna većina na engleskom. Ukucaj u Google "learn irish gaelic"...
Danijel jesi našao možda koji na hrvatskom
anglomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 08:02   #16
Quote:
PaleEnchantress kaže: Pogledaj post
finski spada u ugro-finsku skupinu jezika


A hrvacki u west-south slavenske jezike.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Ju%C5%BEnoslavenski_jezici
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 21:38   #17
Jel netko probao pronaći u Algoritmovom dućanu nekakav softver ili knjigu po pitanju staroirskog jezika?
anglomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 08:59   #18
Quote:
anglomer kaže: Pogledaj post
Jel netko probao pronaći u Algoritmovom dućanu nekakav softver ili knjigu po pitanju staroirskog jezika?
Za staroirski nećeš naći ništa.
Možda nađeš nešto za gelski.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 12:38   #19
Naravno na to sam mislio,baš se čudim da nema mnogo materijala za taj jezik.
anglomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 15:46   #20
Anglomer, odi na www.abebooks.co.uk i www.abebooks.com i potraži "teach yourself Irish" i imaš knjige (rabljene, ali u odličnom stanju) već za jedan dolar.

Zajedno s poštarinom, ne bi trebalo biti više od 7-10 dolara, teško da ćeš naći nešto jeftinije. Treba ti samo kreditna kartica (American Express, Master, Diners itd).
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:47.