Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2010., 20:40   #1
Divovska (Humboldtova) lignja

Ogromna Humboldtova lignja koja može narasti do dva metra i težiti 50-ak kilograma sve je češća u okolici Kalifornije. Je li tko ikada vidio nešto ovakvo i što biste napravili da vas opkoli jato divovskih liganja?



http://news.yahoo.com/s/ap/20100201/...squid_invasion
Ludi_Klobuchar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 20:46   #2
pokrkao bi ih što je više moguće...bila bi to dobra spiza
__________________
srce mi je meko,ali mi je zato toljaga tvrda
bleach is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 21:36   #3
Po internetu piše da se mogu pripremiti kao šnicli (steak), ali su ljudi probali i ima odvratan kiseo okus, nimalo nalik na obične lignje. Trik je, izgleda, u tome da moraju biti ostavljene 24 sata da odstoje u mlijeku (buttermilk).

Quote:
Soak the fillet in milk (some prefer buttermilk) overnight or, preferably, for 24 hours. Deckhands charge $2 to gut and behead the squid, but go the extra step and allow them, for $4, to completely fillet it and take nearly all the membranes off.
http://legacy.signonsandiego.com/spo...1s29squid.html

Inače, lignje su vrlo agresivne životinje, jake kao tuna s čeljustima velikim kao papagajske, koje grizu i ispuštaju velike količine crnila, tako da ih baš ne bi bilo razumno dražiti ako bi naletio sam na cijelo jato. Ja bih se pravio mrtav i plutao dok ne bi prošle... ali pitanje je da li je i to prava strategija.
Ludi_Klobuchar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 23:49   #4
Humboldtova lignja je vrlo agresivna beštija. Gledao sam jednu reportažu gdje su ih lovili na štap. Kad bi ribolovac izvlačio jednu, druge bi je odmah napadale. Lokalni ribari su rekli da bi radije skočili među morske pse nego među te lignje.
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 16:55   #5
Prije nekih godinu dana sam gledao dokumentarac, mislim da su u pitanju bile bas Humboldtove lignje. Ronioc ih je snimao tako da je imao ogromnu neonku kraj sebe koja bi svakih 10ak sec opalila snop svijetla. Neka ogromna dubina je bila u pitanju. Faca nepomican stoji u mraku, na dubini od 100tinjak metara, svjetlo se pali svakih 10ak sec..Na ekranima mrak,svjetlo,mrak,svjetlo,LIGNJA Ogromne bestije, nevjerojatno velike! U jednom trenu su ga pocele napadati (vjerojatno iziritirane svjetlom), i ronioc je jedva izvukao zivu glavu. Definitivno jedna od strasnijih scena koje sam vidio...
empyrium99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 17:07   #6
Ma opasne su samo dok se hrane, tada su izrazito agresivne i često ne prežu ni od kanibalizma (a inače su jako pasivne i ne napadaju). Poznate su da jako brzo narastu, u roku godine dana znaju biti do dva metra velike ali ne žive dugo 3-4 godine a po nekim procjenama čak i kraće. Uglavnom se hrane malim račićima i ribom.
kuroishijin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 17:28   #7
a ulješure se hrane tim divovskim lignjama!
ex Medeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 20:01   #8
Bilo bi dobro uloviti par komada pa ih pripremiti na žaru ili punjenje sa šunkom i sirom, mljac!
swenson is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 07:22   #9
Quote:
swenson kaže: Pogledaj post
Bilo bi dobro uloviti par komada pa ih pripremiti na žaru ili punjenje sa šunkom i sirom, mljac!
A rižotić!?

http://news.nationalgeographic.com/n...ant-squid.html
__________________
Sutra je novi dan!
Trnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 11:53   #10
Ima i mnogo većih lignji od u tekstu autora spomenutih 2 metra.
2007.godine novozelandski ribari su isplovili u antarktičke vode u lov na osliće.No umjesto oslića za udicu se zakvačila divovska lignja.Tek kad su je kasnije izvadili iz vode,bili su začuđeni njezinom veličinom.Bila je 10 m dužine.Danas je s može pogledati u Nacionalnom muzeju u Wellingtonu gdje je konzervirana.
Ima još slučajeva viđenja takvih velikih stvorenja.Dvojica japanskih istraživača su prateći kretnje ulješura došli do snimki velikih lignji.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 10:54   #11
ja sam čital u nekoj enciklopediji da oko od liginje može biti veliko kao glava od čovjeka, e sad si morete misliti kak je to veliko...
Komar22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 11:19   #12
Quote:
komar20 kaže: Pogledaj post
ja sam čital u nekoj enciklopediji da oko od liginje može biti veliko kao glava od čovjeka, e sad si morete misliti kak je to veliko...
Ne kao glava, nego kao glavurda.

... Oko je imalo promjer od 40 cm, pa se polazeći od toga zaključilo da su mogući i primjerci od oko 30 metara... Na obale sjeveroistočne Kanade je 1933 naplavljena jedna mrtva životinja dužine 21,95 m.
conan12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 12:36   #13
Quote:
komar20 kaže: Pogledaj post
ja sam čital u nekoj enciklopediji da oko od liginje može biti veliko kao glava od čovjeka, e sad si morete misliti kak je to veliko...
Vjerovatno misliš na gorostasnu atlantsku lignju.Njezin promjer oka doseže oko/preko 40 cm.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 21:57   #14
Pa ima i daleko vecih vrsta glavonozaca, kao npr. gigantska
http://en.wikipedia.org/wiki/Giant_squid
ili kolosalna lignja
http://en.wikipedia.org/wiki/Colossal_squid
ali srecom ne zalazimo u isti prostor (ili vrlo rijetko) pa nas to netreba brinuti... sa humboldtovom lignjom je mozda problemcic sto se zbog promjena u oceanima pojavljuje i tamo gdje do sada nije, ali to je samo mali simptom promjena koje su zapocete...
u svakom slucaju, necu umociti ni noge ako znam da ih ima (ni drugih potencijalnih opasnosti)...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 17:20   #15
ajme te lignje...
da se suočim s njom pa da je napunim a ne oni ledovi "brački" jadnički!
dok je napuniš umreš, em šta ne postoji dovoljno mala žličica da stane u nju em šta tjekom pečenja izvede trik pa nestane!
__________________
Svijetlost putuje brže od zvuka. Možda je to razlog zbog kojeg se neki ljudi čine bistrijima sve dok ne otvore usta.
a kad ono-ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 01:12   #16
^^ a nije to losa filozofija "bolje da mi njih nego one nas...", ali da su ove humboldtove jestive sumnjam da bi dugo plivale ljudima pod nosom... hm, mozda bi se kako dalo ove nase genetskom manipulacijom povecati, a da zadrze kvalitetu mesa (ipak je ovo 21. stoljece, hehe...), samo, kako bi to utjecalo na turizam, pogotovo kod ceskih gostiju ?
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 11:41   #17
Quote:
Ludi_Klobuchar kaže: Pogledaj post
Ogromna Humboldtova lignja koja može narasti do dva metra i težiti 50-ak kilograma sve je češća u okolici Kalifornije. Je li tko ikada vidio nešto ovakvo i što biste napravili da vas opkoli jato divovskih liganja?
Znaš kako kažu Japanci, divovsku lignju na divovski kurac.

Quote:
Ludi_Klobuchar kaže: Pogledaj post
Ja bih se pravio mrtav i plutao dok ne bi prošle... ali pitanje je da li je i to prava strategija.
Ma ne, trebaš se praviti mutav. Kao u vojsci. Tako se preživljava.
__________________
Osvitli mu! Bila bi šteta da padne i slomije vrat a da to nitko ne vidi.
vrrrlet is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 01:38   #18
Ogromna plava lignja koja može narasti do dva metra i težiti 150-ak kilograma sve je češća u okolici Zadra Je li tko ikada vidio nešto ovakvo i što biste napravili da vas opkoli jato divovskih liganja?

Da bar.......
trajekt is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 21:00   #19
Quote:
empyrium99 kaže: Pogledaj post
Prije nekih godinu dana sam gledao dokumentarac, mislim da su u pitanju bile bas Humboldtove lignje. Ronioc ih je snimao tako da je imao ogromnu neonku kraj sebe koja bi svakih 10ak sec opalila snop svijetla. Neka ogromna dubina je bila u pitanju. Faca nepomican stoji u mraku, na dubini od 100tinjak metara, svjetlo se pali svakih 10ak sec..Na ekranima mrak,svjetlo,mrak,svjetlo,LIGNJA Ogromne bestije, nevjerojatno velike! U jednom trenu su ga pocele napadati (vjerojatno iziritirane svjetlom), i ronioc je jedva izvukao zivu glavu. Definitivno jedna od strasnijih scena koje sam vidio...
Jel možeš iskopati ime dokumentarca ?

Gledala sam danas Attenboroughov Life, gdje su Humboldtove lignje klale sardine. Ne želim ni pomišljati što se događa čovjeku opkoljenom plovu (?) tih manijakalnih živina .
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 20:34   #20
Humboldtova lignja strikes again
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:35.