Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2010., 19:40   #1
Praktični i prokušani načini skupljanja vode u prirodi

Zanima me skupljanje vode u prirodi.

Skupljanje kišnice ili topljenje leda je toliko očito da ne trebam posebno naglašavati.

Je li netko probao skupljanje vode kondenzacijom isparavanja vodene pare iz biljaka?

Ili nekom sličnom metodom?
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 09:12   #2
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Zanima me skupljanje vode u prirodi.

Skupljanje kišnice ili topljenje leda je toliko očito da ne trebam posebno naglašavati.

Je li netko probao skupljanje vode kondenzacijom isparavanja vodene pare iz biljaka?

Ili nekom sličnom metodom?
Na nekim od naših otoka (Vis ili Lastovo) su instalirali polusne "hvatače magle", uređaje za kondenziranje. U principu, jednostavna stvar. Iznad krova se na 10-15 cm postavi još jedan krov od lima. Lim se po noći ohladi ispod rosišta i sa njega počne kapati.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 23:50   #3
Mislio sam na omotavanje biljke(zelene ) najlonskom folijom.

Vodena para se kondenzira na unutrašnjoj stijenci najlonske folije.

Viđao sam neke slike, ali ne znam koliko je taj način praktičan(i koliko treba biljaka omotati za nekakvu dostatnu količinu vode)?
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 01:15   #4
Nešto tako kao što Pilatus misli sam i ja probao samo to je bila mala biljka i umjesto vrečice sam koristio plastiku, evo postupak:

Posadio sam malu biljku u vazu (mislim da je neka aloe vera ), no ona nije rasla i htio sam prakticirati da brže raste. Stavio sam poklopac od čačkalica na tu malu biljku ne bi li tako dobio nešto slično stakleniku, a rupa na poklopcu je služila da bi biljka imala malo zraka, onda bi se na vrhu poklopca skupile kapljice vode koje ti spominješ.

Mislim da bi trebalo puuuno biljaka omotati da bi dobio nekakvu dostatnu količinu vode.
__________________
Kad imaš sve, ne vidiš ništa, progledaš tek kad nemaš ništa.
Dini is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 21:44   #5
A da smo usred pustinje gdje nema biljaka?

Ima kakav nacin skupljanja vlage iz zraka koristeci neke predmete iz svakodnevne upotrebe (vrecica, slamka,.....) ?
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 04:46   #6
zavežeš najlonsku vrečicu oko grane drveta i u nutra se skupi vlaga koja isparava iz lišča.
drugi način iskopaš rupu u zemlj koju napuniš raznim biljem u sredinu staviš posudu i rupu prekriješ najlonom a na sredinu najlona staviš kamen tako da se voda koja se kondenira slijeva u posudu.
zerdav is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 13:30   #7
Bilo je na youtubeu kako tip iskopa rupu kraj nekakve bare, potoka, što već. I sad kao, voda se filtrira kroz metar zemlje i dobiješ pitku. Moš mislit.
Da samo zna koliko je opasnih gadosti u mokroj zemlji, ne bi mu to palo napamet.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 21:11   #8
Quote:
zerdav kaže: Pogledaj post
zavežeš najlonsku vrečicu oko grane drveta i u nutra se skupi vlaga koja isparava iz lišča.
drugi način iskopaš rupu u zemlj koju napuniš raznim biljem u sredinu staviš posudu i rupu prekriješ najlonom a na sredinu najlona staviš kamen tako da se voda koja se kondenira slijeva u posudu.
Negdje sam pročitao da se na dno rupe možeš i pomokriti, time se povećava vlažnost zemlje i lišća.Kasnije ta vlaga ispari i kondenzira se.

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Bilo je na youtubeu kako tip iskopa rupu kraj nekakve bare, potoka, što već. I sad kao, voda se filtrira kroz metar zemlje i dobiješ pitku. Moš mislit.
Da samo zna koliko je opasnih gadosti u mokroj zemlji, ne bi mu to palo napamet.
Ja se sjećam da sam popio blatnjavu vodu koju sam prije toga profiltrirao kroz ručno izrađeni filter. Šesti razred osnovne, ako se ne varam.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 00:11   #9
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Ja se sjećam da sam popio blatnjavu vodu koju sam prije toga profiltrirao kroz ručno izrađeni filter. Šesti razred osnovne, ako se ne varam.
Sjećam se tog pokusa. Drvene daščice, šljunak, pijesak, fini ugljen, vata, kako je ono išlo?
Profiltrirat će dosta toga, ali neće otrovne ione i bakterije. Ipak, za prvu ruku može poslužiti. I vrlo je različito od kopanja rupe u zemlji kraj potoka.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 16:39   #10
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Na nekim od naših otoka (Vis ili Lastovo) su instalirali polusne "hvatače magle", uređaje za kondenziranje. U principu, jednostavna stvar. Iznad krova se na 10-15 cm postavi još jedan krov od lima. Lim se po noći ohladi ispod rosišta i sa njega počne kapati.
Nije Vis ni Lastovo, to je bilo na Biševu, neki Francuzi su imali pokus s time. Skupila se neka količina vode koja je dostatna za preživljavanje, ali ne i za pranje veša i slično. Prikupljena voda je navodno bila jako fina i zdrava.

Zvuči kao zanimljiva nadogradnja kišnici, a dodatni ventilirani sloj krova čini život u takvoj kući bitno ugodnijim.
__________________
Osvitli mu! Bila bi šteta da padne i slomije vrat a da to nitko ne vidi.
vrrrlet is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 02:37   #11
Praktični i prokušani načini skupljanja vode u prirodi

Evo Wiki zna : http://www.wikihow.com/Make-Water-in-the-Desert

... i ovo izgleda prakticno : http://www.youtube.com/watch?v=O_oys-AQ_3E

... inace pred jedno 15tak godina je isla dok.serija "Nature by design", i u jednoj epizodi su prikazali patent nekog kondenzatora u obliku izvrnutog maslacka, za pustinjske krajeve, ali nemogu nista izguglati...

... mozda ima na netu kako to rade oni raznorazni vojni specijalci za prezivljavanje..

Zadnje uređivanje haram : 04.03.2010. at 02:44.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 12:12   #12
Quote:
vrrrlet kaže: Pogledaj post
Nije Vis ni Lastovo, to je bilo na Biševu, neki Francuzi su imali pokus s time. Skupila se neka količina vode koja je dostatna za preživljavanje, ali ne i za pranje veša i slično. Prikupljena voda je navodno bila jako fina i zdrava.

Zvuči kao zanimljiva nadogradnja kišnici, a dodatni ventilirani sloj krova čini život u takvoj kući bitno ugodnijim.
kako moze biti zdrava kad nema minerala
conan12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 12:18   #13
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... i ovo izgleda prakticno : http://www.youtube.com/watch?v=O_oys-AQ_3E

... inace pred jedno 15tak godina je isla dok.serija "Nature by design", i u jednoj epizodi su prikazali patent nekog kondenzatora u obliku izvrnutog maslacka, za pustinjske krajeve, ali nemogu nista izguglati...

... mozda ima na netu kako to rade oni raznorazni vojni specijalci za prezivljavanje..
ehehehhe a pazi pitanja: ''What about the toxins in the plastic? Did the Aboriginies use animal skins for the same purpose? Will make sure when I am in the outback that I bring lots of plastic bags.''



btw, lik ima fora naglasak
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 14:30   #14
Popišaš se, dotični sadržaj popiješ. Onda opet pišaš i opet popiješ. I imaš vode do beskraja.
sampicke is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 14:34   #15
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
... btw, lik ima fora naglasak
Aussie (Oustrelien) ... nisi gledala Krokodajl Dandija ?
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 16:56   #16
Quote:
conan12 kaže: Pogledaj post
kako moze biti zdrava kad nema minerala
Zdrava u smislu da nije opasna ili otrovna u danim količinama.


Quote:
sampicke kaže: Pogledaj post
Popišaš se, dotični sadržaj popiješ. Onda opet pišaš i opet popiješ. I imaš vode do beskraja.
U vrlo brzo umreš od trovanja, jer u tijelo vraćaš otrove koje su bubrezi muku mučili da izbace van.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 17:43   #17
zaista, metoda postoji puno...

ovo sa vegetacijom i vrecicama... ne dobijes puno... moras cekat dugo...
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 17:58   #18
bilo je u onoj seriji Pleme... al sumnjam da je to pouzdan izvor informacija xD
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 18:38   #19
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
zaista, metoda postoji puno...

ovo sa vegetacijom i vrecicama... ne dobijes puno... moras cekat dugo...
Vjerujem da govoriš iz vlastitog iskustva.

A drugi načini?
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 23:37   #20
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
zaista, metoda postoji puno...

ovo sa vegetacijom i vrecicama... ne dobijes puno... moras cekat dugo...
... pa daj, reci koju...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:49.