Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2010., 20:50   #1
Bizarnosti iz živog svijeta

Čini mi se da je postojala jednom slična tema, ali bome sam lijenčina i ne traži mi se, pa ako je netko nađe moderatori ih mogu spojiti.

Jeste li kada vidjeli nekakvo biće, biljku, stvora, nešto što je toliko nevjerojatno/smiješno/bizarno radi načina života ili izgleda da ste ostali:
1.
2.
3. ?

Evo nekoliko mojih favorita:

Gušter Isus Krist Basiliscus basiliscus, Iguane, koji u opasnosti skreće na vodenu površinu i nastavlja trčati po njoj na drugu stranu


Parazitski rak na ribama Cymothoa exigua, koji kroz škrge uđe u usta, pričvrsti se za jezik ribe i tamo siše krv. Zbog smanjenog protoka krvi jezik u potpunosti atrofira. Rak se zatim uhvati za mišićje kržljavog ostatka jezika i dalje služi ribi kao njezin vlastiti jezika hrane se sisanjem krvi i mukusom/sluzi koju ribe stalno luče.


Aj-aj (aye-aye) Daubentonia madagascariensis, nokturalni primat iz Madagaskara koji zauzima istu ekološku nišu kao i naši djetlići i žune - svojim tankim prstima kucka po drvetu i traži ličinke, zatim grize drvo i čačka dok ne dođe do kanala, zavlači svoje dugačke i tanke prste unutra i izvlači jelo van. Srednji prst mu je još tanji


Veliki pasanac, Chaetophractus villosus, južnoamerički sisavac, nije posebno poseban, jedino je poseban po tome što me fascinira i izgleda kao da je teleportiran iz nekog davnog geološkog razdoblja


Welwitschia mirabilis
, velvičia, živi fosil i južnoafrička golosjemenjača, koja je i jedina vrsta svojeg reda Welwitschiales. Izgleda jadno, kao nakupina nekakvog dugačkog lišća koji se na krajevima često suše. Primarno ima samo dva dugačka lista, čak do 4 metra, ali se oni kidaju pa izgleda kao da ih ima više. Živi preko 1000 godina, neke jedinke se smatraju starijima od 2000 godina. Posebnom građom lista sposobne su uhvatiti vlagu iz zraka (maglu i rosu)


Koji su vaši?
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2010., 21:07   #2
Onog primata sam se prestrašio kad sam ga vidio uživo

Ostali i nisu nešto bizarni
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2010., 02:41   #3
Mesojedna spužva, Asbestopluma hypogea

Prije nekih 10 godina su je pronašli u parku prirode Telašćica, na Velom Garmenjaku. Druga takva vrsta na svijetu, prvu su pronašli negdje u Francuskoj. To je jebena spužva kremenorožnjača, a po ponašanju i izgledu sliči na polip žarnjaka. Ima nekakvu stapku na kojoj stoji kao mali oblačić.

Ove niti su prekrivene mikrosklerama u koje se planktonski račići zapetljaju, pa sve skupa sliči kao na situaciju da su se zalijepili za neko ljepilo. Račić tako nemoćno stoji zapetljan, a nit se skrati i stanice spužve krenu prekrivati plijen i probave ga za par dana. I to je spužvi dosta za par mjeseci.

Inače su spužve onako skroz sjedilačke, stoje i filtriraju vodu, pa što naiđe... Ova se malo prilagodila.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2010., 21:58   #4
evo ga kralj kraljevski bodljikavi guster

strca krv iz ociju.

http://www.youtube.com/watch?v=gEl6TXrkZnk

mUrMillo hRnIć is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 11:10   #5
Jako dobra tema, odlično postavljena i superzanimljiva .

Isukrst guštera sam vidjela prvi put prije par mjeseci kad sam gledala zadnji BBC-jev dokumentarac na temu zoologije/botanike, Life. Svi ovi koje ste nabrojali jesu u neku ruku bizarni, ali...

Najbizarnije kreature na planetu su dubokomorske ribe, u slojevima bez svjetlosti. Tome nitko nije ravan. Bogatstvo oblika, izraslina i ostalih džidžamidža graniči sa razinom drugih planeta i podsjećaju na radove Matta Groeninga.

Evo par slikica, komadića ove noćne more:

[SLIKA OBRISANA]





[SLIKA OBRISANA]

[SLIKA OBRISANA]

[SLIKA OBRISANA]
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 12:18   #6
awww Gotterdamerung pa ti spomenu ono o čemu sam ja pisala seminar

evo i moj mali doprinos:

inače, ovo što mu visi s gornje čeljusti je nastavak koji je ujedno fotofor da bi mu ribice same uplivale u ralje


Anglerfish iliti morski đavo. mužjaci su puno manji, kada nađu ženku zakvače se za nju specijalnim zubom, srastu s njom i cijeli život joj pružaju zalihu sperme. ova ženka na slici ima čak 2 mužjaka prikvačena za sebe!

dosta za sad, nemam vremena trenutno
__________________
When you lose small mind you free your life
awia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 12:47   #7
Quote:
awia kaže: Pogledaj post

Anglerfish iliti morski đavo. mužjaci su puno manji, kada nađu ženku zakvače se za nju specijalnim zubom, srastu s njom i cijeli život joj pružaju zalihu sperme. ova ženka na slici ima čak 2 mužjaka prikvačena za sebe!
Muški u svojoj srži , krpelji najobičniji
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 13:38   #8
poslije stvorenja ove vrste

,

također bizarno mi je i sljedeće stvorenje:


tzv. čovječa ribica

coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 13:57   #9


Ček dis aut

North American Wood Frog - tijekom zime potpuno se zaledi sto ukljucuje prestanak disanja i prestanak rada srca koji moze trajati tjednima
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 09:25   #10
The Pygmy Marmoset (Cebuella pygmaea), also known as Dwarf Monkey





Oskar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 09:39   #11
Glass frog

Oskar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2010., 10:14   #12
Entomopatogene gljivice (Cordyceps sp. i druge) čiji micelij počinje rasti najprije po površini tijela kukca (kutikula, egzoskelet) onda se hife probiju u tijelo i čitavog ga obrastu iznutra. Neke vrste mogu čak i utjecati na ponašanje inficiranog kukca i "natjerati" ga da nađe prostor sa idealnom temperaturom i vlažnošću za razvoj spora tako što hife urastu u njegov mozak i poremete mu kemizam. Osim što ga tako onesposobe gljivice izlučuju i različite antimikrobne tvari da onemoguće potencijalnu konkurenciju, povežu se s biljkom radi učvršćivanja.
Na kraju kukac ugine, a iz njega izađu stapke na kojima dozriju spore.

__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2010., 19:21   #13
http://i212.photobucket.com/albums/c...s/Blobfish.jpg

Blobfish - dubokomorska želatina
__________________
sapiosexuality - a behavior of becoming attracted to or aroused by intelligence and its use

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 09.05.2010. at 22:00. Reason: uklonjena prevelika slika
LillyOctober is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 09.05.2010., 21:13   #14
Kauliflorne biljke

Jabuticaba (Jaboticaba, Jabotica, Guaperu, Guapuru, Hivapuru, Sabará and Ybapuru) Myrciaria cauliflora cvjetovi (i plodovi) izrastu direktno na deblu.




i Jaka (jaca, chakka) Artocarpus heterophyllus



http://asia.travel.ru/shop/seeds/dat...ophyllus_1.jpg

A ovako izgleda kad deblo procvjeta (druga vrsta)
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 13:17   #15
Svojevremeno su me jako zanimali dubokomorski oblici života... pa idemo još malo čudnih

viperfish




Goblin shark




Frilled shark


Izopod


Vampire Squid



i tako dalje... no nemate straha... budite sigurni da se nikad nećete sresti s njima
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 13:52   #16


ocean sunfish (ne znam kako bi prevela- oceanska riba-sunce).. može imati 1000 kg..



oarfish
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 14:03   #17
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post

Ovo je Bucanj, ima ga i u nasem Jadranu samo sto su primjerci u prosjeku nesto manji



EDIT: Evo, nasao da u nas dodje do "samo" 300 kila

Nejestiv
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 14:04   #18
Ova prva ti je veliki bucanj, Mola mola, a narastu i preko dvije tone

Evo što kaže o njemu wikipedija:
U samoj koži se može naći i više od 40 vrsta nametnika, što potiče ribu da ih se pokuša riješiti na razne načine. U tropskom pojasu veliki bucanj često boravi oko koraljnih grebena gdje mu manje ribe čiste nametnike s kože. U drugim područjima, može ga se vidjeti kako pluta bočno na površini, omogućujući pticama da se hrane nametnicima s njegove kože. Ponekad zna iskočiti i do par metara iz mora u nastojanju da se riješi parazita.

U Guinessovoj knjizi rekorda veliki bucanj se spominje kao najveća koštunjača i kao riba s najvećim brojem jajašaca.
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2010., 05:13   #19
Moram priznati da me ovo ostavilo i i i i , sve u jednom:

http://www.youtube.com/watch?v=qVE60zwXx1k

Obavezno gledati do kraja.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2010., 09:23   #20
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
Moram priznati da me ovo ostavilo i i i i , sve u jednom:

http://www.youtube.com/watch?v=qVE60zwXx1k

Obavezno gledati do kraja.
jao..meni je to grozno jadna žaba..ajoj..
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:55.