Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2010., 13:50   #1
Puštanje roja leptira na vjenčanju i potencijal invazivnosti

Zanima me uzgoj leptira. Da li ima netko tko se bavi uzgojem?
mil. dolar girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2010., 13:52   #2
Za koju svrhu bi uzgajala leptire? Sigurno se nećeš baviti nečim takvim, eto, čisto onako
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 23:22   #3
Radi se o jednom vjenčanju. Znači, trebaju mi leptiri koji već postoje na području Gorskog kotara i koji mogu preživjeti nakon puštanja.
mil. dolar girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 00:04   #4
Udaješ se ti ili organiziraš nekome drugome?

I, mora li leptir biti šaren i prelijep ili može imati mimikrijski uzorak na krilima? Što si točno planirala sa njima, raspiši se malo konkretnije ako već tražiš savjet.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 11:15   #5
Ja nisam baš luda za brakom pa samo organiziram vjenčanje. Vjenčanje će biti na proljeće 5-6 mjesec. Planirala sam da se pusti 20-ak leptira kod izlaska iz crkve. Koliko sam čitala o leptirima, znam da se ne smiju puštati po noći i mora se pustiti vrsta koja može preživjeti u tom kraju (Gorski kotar). Znači, moj jedini uvjet je da se tim leptirima ne našteti na bilo koji način. Bilo bi lijepo kada bi bili jednobojni - plavi, žuti, narančasti, nije toliko važno.

Ja se osobno ne razumijem u leptire i nemam vremena baviti se uzgojem pa me zanima da li se netko u Hrvatskoj uopće bavi nečim takvim.

Zadnje uređivanje mil. dolar girl : 24.08.2010. at 11:22.
mil. dolar girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 11:43   #6
Quote:
mil. dolar girl kaže: Pogledaj post
Koliko sam čitala o leptirima, znam da se ne smiju puštati po noći


Quote:
mil. dolar girl kaže: Pogledaj post
Znači, moj jedini uvjet je da se tim leptirima ne našteti na bilo koji način.
Sam uzgoj i puštanje nije problem, niti bi ih se ikako oštetilo, veća briga su implikacije. Tvojih 20 leptira neće napraviti ništa, ali zamisli da 10, 100 ili 1000 mladenki poželi pustiti leptire. To nije mala stvar i ne smije biti zanemarena, ovo je jedna od situacija sa kojima treba zaboraviti onu "To sam samo ja i to je samo njih dvadesetak".

Quote:
mil. dolar girl kaže: Pogledaj post
Ja se osobno ne razumijem u leptire i nemam vremena baviti se uzgojem pa me zanima da li se netko u Hrvatskoj uopće bavi nečim takvim.
Naravno. Ja ti mogu uzgojiti svaku vrstu koja obitava kod nas, ali nema tog razloga za kojeg bih to napravila, tebi ili ikome drugome. Kukce previše poštujem da bih ih prostituirala nečim bezvrijednim kao što je vjenčanje koje mora imati najmegakul faktor u selu. Očito su kočije i bijeli golubovi out, sad se prelazi na leptire. Jedva čekam da se netko sjeti snježnih leoparda ili albino pitona

Usput, takve obijesti bi mogle biti kažnjive. Ako nisu, trebale bi biti.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 13:57   #7
Kolika je plata?
Neće tih dvadeset-pedeset leptira napraviti nekakvu posebnu štetu, pa da su i Pieris brassicae i da se puste na farmi zelja

Inače to su oni bijeli, s par točaka, bezvezni.

Jednostavnije ti je dan prije protrčati kroz nekoliko livada, s mrežicom i pohvatati ih, nego ih uzgajati.
Samo pazi da to ne budu oni rijetki/ugroženi i zaštićeni poput ovog, ovog, ili ovog.

Problem sa "bedastim" životinjama je što ih baš i ne možeš kontrolirati, pa bi se moglo dogoditi da ti ti leptiri jednostavno ostanu sjediti na stijenakama posude kad je otvoriš (iz bilo kojeg razloga, možda su dehidrirali, možđda im se "na da" itd.) Slično se ponekad dogodi s bijelim golubovima, i umjesto da polete, ostanu na tlu i hodaju među ljudima
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.

Zadnje uređivanje morbidangel : 24.08.2010. at 14:09.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 14:28   #8
morbid, ne čitaš pozorno.

Nije poanta u šteti koju će napraviti 20 leptira nego u srži što bi se dogodilo kad bi veći broj ljudi krenuo sa takvim gluparijama. Znači, način razmišljanja je problem a ne sam raspon štete. Čast svima, ali meni je to jadno i isforsirano.

Ali, ako baš hoće, nek plati da drugi uzgoje nešto zaštićeno i onda to pusti. Jedino tad to ima smisla.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 15:10   #9
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
morbid, ne čitaš pozorno.

Nije poanta u šteti koju će napraviti 20 leptira nego u srži što bi se dogodilo kad bi veći broj ljudi krenuo sa takvim gluparijama. Znači, način razmišljanja je problem a ne sam raspon štete. Čast svima, ali meni je to jadno i isforsirano.

Ali, ako baš hoće, nek plati da drugi uzgoje nešto zaštićeno i onda to pusti. Jedino tad to ima smisla.
Jesi nepoduzetna. Stvarno.
Kako već imaš iskustva sa uzgajanjem sličnih beštija ovo ti bi bilo pi*kin dim. Uhvatiš nekoliko mužjaka i ženki lastinog repa, prugastog jedarca, nekih vrsta plavaca i sličnih oku ugodnih vrsta čije gusjenice na rade ekonomsku štetu i prodaješ odrasle za slične evente. Ili čak uzgojiš još nekoliko vrsta i napraviš staklenik u kojem bi bilo tisuće leptira, pa naplaćuješ ljudima ulaznice. Mislim da sam vidio nešto slično negdje
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 15:59   #10
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Jesi nepoduzetna. Stvarno.
Kako već imaš iskustva sa uzgajanjem sličnih beštija ovo ti bi bilo pi*kin dim. Uhvatiš nekoliko mužjaka i ženki lastinog repa, prugastog jedarca, nekih vrsta plavaca i sličnih oku ugodnih vrsta čije gusjenice na rade ekonomsku štetu i prodaješ odrasle za slične evente. Ili čak uzgojiš još nekoliko vrsta i napraviš staklenik u kojem bi bilo tisuće leptira, pa naplaćuješ ljudima ulaznice. Mislim da sam vidio nešto slično negdje
Slažem se
mil. dolar girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 20:58   #11
I meni je to sa leptirima na vjenčanju morbidna ideja. (Morbidangel, sorry zbog sličnosti na nick, ne ciljam na ništa. )

I ti bijeli golubovi su mi isto čista folirancija i pokušaj da se ispadne kuuuul i vaaauuu.

I tko kaže kada pustite te leptire da neće nastradati, odmah na licu mjesta? Da ih netko u toj gomili ljudi neće lupiti rukama i ozlijediti, klinci bi ih mogli loviti, ako slete na zemlju, na travu, mogli bi biti zgaženi... Da, to im se sve može desiti i inače, ali ovo je posve nepotrebno mučenje jadnih malih životinja.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 22:27   #12
Nica razumije što poručujem


Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Jesi nepoduzetna. Stvarno.
Znam .

No ovdje se ipak radi o nečemu bitnom a to se zove gađenje spram preseravanju na račun životinja. I ne, ne zajebavam se i nisam nekakav kvazi-idealist.

Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Kako već imaš iskustva sa uzgajanjem sličnih beštija ovo ti bi bilo pi*kin dim. Uhvatiš nekoliko mužjaka i ženki lastinog repa, prugastog jedarca, nekih vrsta plavaca i sličnih oku ugodnih vrsta čije gusjenice na rade ekonomsku štetu i prodaješ odrasle za slične evente. Ili čak uzgojiš još nekoliko vrsta i napraviš staklenik u kojem bi bilo tisuće leptira, pa naplaćuješ ljudima ulaznice. Mislim da sam vidio nešto slično negdje
Ne bih imala ništa protiv da sam zaposlenik kakvog insektarija, dapače, mislim da bih se tamo prilično brzo snašla. No pomisao da nešto što cijenim završi u nekoj pizdariji kao što je vjenčanje koje svojim trashizmom pokušava biti događaj godine...
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 22:38   #13
sta fali konfetima? nek netko baci sa zvonika dok izlaze iz crkve
ludnica
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 22:46   #14
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
sta fali konfetima? nek netko baci sa zvonika dok izlaze iz crkve
ludnica
Imam ideju

Umjesto tih šarenih papirića, bacati krila leptira, prije uzgojenih baš za tu svrhu
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 23:35   #15
Jebote. Ova pizdarija je bizarna čak i za Vjenčanja, a tamo sam svakakva sranja pročitao. Možda je dovoljno debilna za Vjenčanja i Trudnice zajedno. Dakle, je li mlada trudna i u kojem je mjesecu? Ima li neobične hrandbene prohtjeve, kanape sendviče od leptira, tortu s leptirima ili nešto slično?

Je li debela? Debele žene često imaju fiksaciju na leptire.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 01:53   #16
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Imam ideju

Umjesto tih šarenih papirića, bacati krila leptira, prije uzgojenih baš za tu svrhu
moze, krila leptira za to, a ostatak leptira na naglo
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 22:08   #17
A jeste cinici dajte ženi savjet ako vas pita,ako ne znate ili nećete jednostavno šutite.
Ja bi recimo prije izlaska maldenaca iz crkve pustio nekoliko bijelih tigrova onako šmekerski!!!
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 02:40   #18
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
A jeste cinici dajte ženi savjet ako vas pita,ako ne znate ili nećete jednostavno šutite.
Ja bi recimo prije izlaska maldenaca iz crkve pustio nekoliko bijelih tigrova onako šmekerski!!!
Ja bi potjerao par bikova... Tema vjenčanja: crvena
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 02:49   #19
@Götterdämmerung

ne berem. uzgoje se leptiri, pusti ih se u prirodu. gdje je tu šteta i nepoštivanje leptira? nije baš da ih se treba navikavati na život u divljini.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 02:55   #20
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
@Götterdämmerung

ne berem. uzgoje se leptiri, pusti ih se u prirodu. gdje je tu šteta i nepoštivanje leptira? nije baš da ih se treba navikavati na život u divljini.
Pa, za početak, ja i moj osjećaj za estetiku i ukus su dio prirode. Dakle, već tu nailazimo na štetu za prirodu.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:19.