Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2010., 00:17   #1
Veg vs meso - etički i moralni aspekt

Ima li itko ikome pravo govoriti što jesti, nametati mišljenje i moralne/nemoralne standarde na prehrambenom polju?

Bi li svijet zaista bio bolje mjesto kad bismo svi poštedjeli živote životinja?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Old 24.10.2010., 01:25   #2
ne, jer se postavlja pitanje zašto ne poštedjeti i biljke
manchild is online now  
Old 24.10.2010., 11:44   #3
Ti to stavljaš u analogiju? Ozbiljno?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Old 24.10.2010., 12:02   #4
Pa ne bi svijet postao bolji jer smo poštedjeli živote životinja, npr. piliće s farmi jer takvi pilići ne nedostaju prirodi (raznolikosti prirode) kao recimo ugrožene vrste - pande, čovječe ribice itd.
Možemo samo razmisliti o tome kako je zapravo odurno cijelu životinjsku vrstu toliko podrediti isključivo našim potrebama. Oni ne žive ni trenutka - pilići. Hrana su od trenutka kada su izašli iz jajeta. Oni su materijal, izvor bjelančevina, hrana, ali nikako bića koja pate, dišu, žive. Mi njih ne poštujemo (znam da čudno zvuči). Smatram kako ni jednoj vrsti ne bi trebalo u potpunosti oduzeti 'dostojanstvo' - tj. možda bi trebali pružiti tim životinjama priliku da žive u normalnijim uvjetima od uskih prenatpanih kaveza.

Dobar dio ljudi koji jedu meso često puta ne zna ni kako, ni gdje se ta hrana proizvodi. Nemaju veze s prirodom, ne znaju što jedu. Mislim da bi između čovjeka i prirode, čovjeka i njegove hrane trebala postojati neka povezanost, ako već nema poštovanja. Nejedenje mesa neće ništa promijeniti - treba promijeniti stav čovjeka prema prirodi. Ukoliko čovjeka ne vežu nikakve emocije za svijet u kojem živi onda čovjek sam nije ništa bolji od hrane koju žvače - takva osoba samo je nakupina masti, bjelančevina bez neke više svrhe.

Uostalom, ne gadi mi se toliko konzumacija mesa koliko ljudska sposobnost da izmanipuliramo i okrenemo prirodu samu protiv sebe, ali to je već za neku drugu temu.
Brontosaur is offline  
Old 24.10.2010., 12:21   #5
Quote:
Brontosaur kaže: Pogledaj post
Nejedenje mesa neće ništa promijeniti
a zakoni ponude i potražnje?
__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.
poštar4 is offline  
Old 24.10.2010., 12:24   #6
Quote:
poštar4 kaže: Pogledaj post
a zakoni ponude i potražnje?
Vegetarijanci nikada neće biti većina.
Brontosaur is offline  
Old 24.10.2010., 12:32   #7
Quote:
Brontosaur kaže: Pogledaj post
Vegetarijanci nikada neće biti većina.
može bit da hoće, u zadnje vrijeme se svudgje pritiscima forsira free range uzgoj, ono okretanje životinje u kavezu i slično, prije su ih slali u materinu, možda će se za par godina forsirat da svaka životinja mora imat svoj apartman i osobnog trenera, nikad ne znaš koliko će se status žive hrane poboljšat i do kamo će to doći
__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.
poštar4 is offline  
Old 24.10.2010., 12:54   #8
Quote:
poštar4 kaže: Pogledaj post
može bit da hoće, u zadnje vrijeme se svudgje pritiscima forsira free range uzgoj, ono okretanje životinje u kavezu i slično, prije su ih slali u materinu, možda će se za par godina forsirat da svaka životinja mora imat svoj apartman i osobnog trenera, nikad ne znaš koliko će se status žive hrane poboljšat i do kamo će to doći
Kladim se da i oni drže životinje u nehumanim uvjetima. Eno, neki dan izašao članak o tome kako i gdje Mavrović drži svoje svinje. A ljudi puše njegove priče o eko uzgoju.
__________________
Oj mjeseče, sunčeva guzico.
Siješ, a ne griješ.
Pizdo.
Khufu is offline  
Old 24.10.2010., 13:00   #9
Quote:
Khufu kaže: Pogledaj post
Kladim se da i oni drže životinje u nehumanim uvjetima. Eno, neki dan izašao članak o tome kako i gdje Mavrović drži svoje svinje. A ljudi puše njegove priče o eko uzgoju.
Postoji neki link ili nešto? Baš me zanima.
Brontosaur is offline  
Old 24.10.2010., 13:05   #10
Evo ovdje: http://www.index.hr/vijesti/clanak/p...de/507696.aspx

Jest da je vijest na Indexu ali i drugi mediji su ju prenjeli.
__________________
Oj mjeseče, sunčeva guzico.
Siješ, a ne griješ.
Pizdo.
Khufu is offline  
Old 24.10.2010., 13:35   #11
Quote:
Khufu kaže: Pogledaj post
Evo ovdje: http://www.index.hr/vijesti/clanak/p...de/507696.aspx

Jest da je vijest na Indexu ali i drugi mediji su ju prenjeli.
Hvala.

Meni je Mavrović djelovao kao čovjek koji zna što radi. Ovo je stvarno žalosno.
Brontosaur is offline  
Old 24.10.2010., 13:58   #12
hm... ne bih nikome nametala moralne norme ali bilo bi lijepo u ljude usaditi poštovanje,
kao Indijanci, koji nisu bili vegetarijanci (ali nisu se prejedali mesom svaki dan za doručak, ručak i večeru..)
Indijanci bi duši životinje zahvalili za njenu energiju koju im daje, i nisu se razbacivali, već bi svaki dio ulovljene životinje iskoristili najbolje što su mogli, npr. Inuiti su od kostiju ulovljenog kita u čast izrađivali umjetničke figure.
a životinje su do trenutka lova bile slobodne u prirodi...
pitam se koliko se u današnje vrijeme možemo približiti ovome idealu
MonCamarade is offline  
Old 24.10.2010., 19:25   #13
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Ima li itko ikome pravo govoriti što jesti, nametati mišljenje i moralne/nemoralne standarde na prehrambenom polju?
Tko to radi?
Ali stvarno, tko DOSLOVNO to radi?

Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Bi li svijet zaista bio bolje mjesto kad bismo svi poštedjeli živote životinja?
ne
cretino is offline  
Old 25.10.2010., 01:24   #14
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Ima li itko ikome pravo govoriti što jesti, nametati mišljenje i moralne/nemoralne standarde na prehrambenom polju?
Pa, barem neke religije to itekako čine. Ne znam imaju li to pravo, ali sigurno ga prisvajaju.
Imao sam prilike jutros na Glavnom kolodvoru čitati davno istekao oglas nekakve stranke prijatelja životinja koji objašnjava zašto stranka i zašto revolucija i svašta nešto.
Držalo me budnim do dolaska vlaka.

Quote:
Bi li svijet zaista bio bolje mjesto kad bismo svi poštedjeli živote životinja?
Ne bi.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Old 25.10.2010., 09:27   #15
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Ima li itko ikome pravo govoriti što jesti, nametati mišljenje i moralne/nemoralne standarde na prehrambenom polju??
dakako da ima pravo kao što svatko od nas ima pravo odbiti takve standarde.
Upravo to primjerice znanost čini postavljajući se u visoko sekulariziranim društvima kao kriterij za mnoga moralno/etička pitanja. Naravno da čovjek ne mora pristati uz te standarde


Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Bi li svijet zaista bio bolje mjesto kad bismo svi poštedjeli živote životinja?
vegeterijanstvo meni ima smisla kao reakcija na opću dehumanizaciju koja se ogleda i u odnosu prema životinjama. smatram da u priči koja se zove hranidbeni lanac životinje imaju svoje mjesto kao i čovjek i ne dvojim ni trenutka da je meso nužan izvor za uravnoteženu prehranu. Ali da treba mijenjati koncepciju masovnog uzgoja životinja to svakako. Jer tu je riječ o najčešće čistom barbarizmu.
__________________
ba-ba-ba-Barbara Ann
Rick Lee is offline  
Old 25.10.2010., 13:26   #16
Quote:
Khufu kaže: Pogledaj post
Kladim se da i oni drže životinje u nehumanim uvjetima. Eno, neki dan izašao članak o tome kako i gdje Mavrović drži svoje svinje. A ljudi puše njegove priče o eko uzgoju.
ja sam gledala intervju kad je Mavrović u Dnevniku objasnio da to jesu njegove svinje i da se valjaju u blatu jer vole, i to je bilo prije nego su išli šmrkovima prate te iste zgrade. i nekako mu vjerujem. od svega su izašle fotografije svinja koje leže u dreku. nekako mi prijatelji životnja/veseli vegani, što li su već, nisu uvijek mjerilo racionalnosti
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is online now  
Old 25.10.2010., 15:36   #17
Quote:
Brontosaur kaže: Pogledaj post
Možemo samo razmisliti o tome kako je zapravo odurno cijelu životinjsku vrstu toliko podrediti isključivo našim potrebama. Oni ne žive ni trenutka - pilići. Hrana su od trenutka kada su izašli iz jajeta. Oni su materijal, izvor bjelančevina, hrana, ali nikako bića koja pate, dišu, žive. Mi njih ne poštujemo (znam da čudno zvuči). Smatram kako ni jednoj vrsti ne bi trebalo u potpunosti oduzeti 'dostojanstvo' - tj. možda bi trebali pružiti tim životinjama priliku da žive u normalnijim uvjetima od uskih prenatpanih kaveza.

Dobar dio ljudi koji jedu meso često puta ne zna ni kako, ni gdje se ta hrana proizvodi. Nemaju veze s prirodom, ne znaju što jedu. Mislim da bi između čovjeka i prirode, čovjeka i njegove hrane trebala postojati neka povezanost, ako već nema poštovanja. Nejedenje mesa neće ništa promijeniti - treba promijeniti stav čovjeka prema prirodi. Ukoliko čovjeka ne vežu nikakve emocije za svijet u kojem živi onda čovjek sam nije ništa bolji od hrane koju žvače - takva osoba samo je nakupina masti, bjelančevina bez neke više svrhe.

Uostalom, ne gadi mi se toliko konzumacija mesa koliko ljudska sposobnost da izmanipuliramo i okrenemo prirodu samu protiv sebe, ali to je već za neku drugu temu.
Bingo. Spravljala sam si sendvič za izlet i u pecivo stavila šunku koja je sačinjena od 70 ili 80% mesne konzerve (koja vjerovatno sama za sebe ima možda samo 10 ili 20 posto boga pitaj kakvog mesa)+ ovo ostalo su bili emulgatori ili konzervansi ili zgušnjivači ili pojačivači okusa ili farbe da bi to što jedem izgledalo ružičasto nalik šunki.... divota

Tak da nikakvo čudo da nas muče razno razni tumori, kožne bolesti pa ovo pa ono... ne znam dal bi bilo bolji svijet ali manje mesa iz uzgoja bi definitivno značilo da bi imali svijet sa manje ljudi koji imaju rak..onak...guzice...


Ja nisam nikad mislila da bi otišla iz grada na selo ali sad mi je to san, grunt, kučica i moj mali vrt koji neće biti ful prirodan (jer tak nekaj valjda danas ni ne postoji) ali znati ću OTPRILIKE kaj jedem...
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Old 25.10.2010., 15:48   #18
meni je žao što se čini da sva zainteresiranost ljudi za ovaj problem završava u krajnostima vegetarijanizama i veganstva.
Kao protivnik masovnog uzgoja hrane, a s etičkog stajališta osobito životinja, razmatram riješenja koja bi pomirili i konzumaciju mesa i humaniji odnos prema životinjama.
Držim da bi neki teoretsko riješenje bilo u poticanju manjih obiteljskih gospodarstava koje bi izravno(ili zadrugarski) opskrbljivali ljude iz urbanih sredina.
Na taj način životinje bi živjele na selu kako im priliči, a ne u nepreglednim hangarima, selo bi zaživjelo, gradovi se rasteretili, gospodarstvo živnulo, i ljudi bi se konačno povezali s hranom koju jedu. to bi rezultiralo osim zdravijim mesom i smanjenjem konzumacije mesa uopće(na poželjnih 2-3 puta tjedno)

U svijetlu moje ideje ove sam zime prvi puta sudjelovao u kolinju(gradsko dijete šta se može) za vlastite potrebe. Meso iz supermarketa postaje prošlost za mene, a sam čin oduzimanja života te brdo posla koji se morao odraditi u meni je potaknulo svijest da meso ne jedem svaki dan.

Da bi ta ideja zaživjela treba izboriti mjesto za glas razuma između pohlepnih uzgajivača i veganskih extremista.
To će biti nikad, a možda i kasnije
__________________
ba-ba-ba-Barbara Ann
Rick Lee is offline  
Old 25.10.2010., 18:25   #19
čekaj...
zar samo ja vidim apsurd stavljanja atributa human u odnos sa životinjama?
cretino is offline  
Old 25.10.2010., 18:39   #20
može li mi netko otkriti misterij oko ovih mavrovićevih svinja? gdje je problem? ne vidim ga u prljavom prostranom svinjcu.
ima nešto što kao nesvinjouzgajivač ne vidim ili pž još jednom imaju neproduktivnu i neinteligentnu propagandu?
mmmila is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:35.