Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2010., 00:17   #1
Veg vs meso - nutritivni aspekt

Pitanje za puk koji gladno iščekuje teme vezane za vegetarijanstvo i mesnu kuhinju - smatrate li kako čovjek može opstati hraneći se isključivo hranom koja nije životinjskog podrijetla?

Vegetarijanci & vegani, je li nužda mesa u prehrambenom režimu samo mit ili ste i vi dokaz da čovjek može uredno funkcionirati i bez njega?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Old 24.10.2010., 01:25   #2
ne, jer fali vitamina B12!

čim vegići kažu da uz svoju prehranu koriste suplemente pametnome dosta!
manchild is offline  
Old 24.10.2010., 11:43   #3
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
ne, jer fali vitamina B12!

čim vegići kažu da uz svoju prehranu koriste suplemente pametnome dosta!
Pa jel to nešto tako bitno, mislim, čovjek koristi milijun stvari da bi preživio, a sad po tebi neuzimanje jedne vitaminske tablete opravdava ovo sve kaj se događa životinjicama. Danas u svakoj hrani koja postoji već ima masu aditiva, boja, emulgatora i sranja, ako ti je problem uzimanje sintetiziranih vitamina.
__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.
poštar4 is offline  
Old 24.10.2010., 12:07   #4
Quote:
poštar4 kaže: Pogledaj post
Pa jel to nešto tako bitno, mislim, čovjek koristi milijun stvari da bi preživio, a sad po tebi neuzimanje jedne vitaminske tablete opravdava ovo sve kaj se događa životinjicama. Danas u svakoj hrani koja postoji već ima masu aditiva, boja, emulgatora i sranja, ako ti je problem uzimanje sintetiziranih vitamina.
Nije problem u uzimanju vitamina u obliku sintetiziranog suplementa već se radi o tome da vegetarijanci pričaju kako im je vegetarijanska prehrana dovoljno nutritivno vrijedna, a opet moraju uzimati dodatke prehrani. Dok svejedi bez problema žive i bez istih. Pošto je ovo tema koja na pitanje gleda s nutritivne strane ovo je problem o kojem se da raspravljati, bez uplitanja moralnog aspekta.

Zašto se ja petljam?
__________________
Oj mjeseče, sunčeva guzico.
Siješ, a ne griješ.
Pizdo.
Khufu is offline  
Old 24.10.2010., 12:19   #5
Quote:
Khufu kaže: Pogledaj post
Nije problem u uzimanju vitamina u obliku sintetiziranog suplementa već se radi o tome da vegetarijanci pričaju kako im je vegetarijanska prehrana dovoljno nutritivno vrijedna, a opet moraju uzimati dodatke prehrani. Dok svejedi bez problema žive i bez istih. Pošto je ovo tema koja na pitanje gleda s nutritivne strane ovo je problem o kojem se da raspravljati, bez uplitanja moralnog aspekta.

Zašto se ja petljam?
Pa očito vegići vide neki problem.

Po meni taj jedan faking vitamin nije ni vrijedan spomena, zato sam ono bio napisao i zato se po meni MOŽE bez problema živjeti bez mesa jer uzimanje jednog sintetiziranog vitamina ne bi imalo negativnog efekta na zdravlje.
__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.
poštar4 is offline  
Old 24.10.2010., 12:57   #6
Quote:
poštar4 kaže: Pogledaj post
Po meni taj jedan faking vitamin nije ni vrijedan spomena, zato sam ono bio napisao i zato se po meni MOŽE bez problema živjeti bez mesa jer uzimanje jednog sintetiziranog vitamina ne bi imalo negativnog efekta na zdravlje.
Ne znam na što se odnosi ovo da jedan vitamin nije vrijedan spomena. Ako misliš da se može preživjeti bez jednog vitamina, neću uopće komentirati nego nabaciti jedan

A ovu drugu poantu očito ne kužiš. Nije problem u uzimanju ili neuzimanu vitamina u obliku suplementa već se radi o tome da vegetarijanci zastupaju stav da im je dovoljna njihova prehrana a opet da bi preživjeli moraju uzimati suplemente. Dok svejedi to ne moraju.
__________________
Oj mjeseče, sunčeva guzico.
Siješ, a ne griješ.
Pizdo.
Khufu is offline  
Old 24.10.2010., 13:17   #7
Quote:
Khufu kaže: Pogledaj post
Nije problem u uzimanju ili neuzimanu vitamina u obliku suplementa već se radi o tome da vegetarijanci zastupaju stav da im je dovoljna njihova prehrana a opet da bi preživjeli moraju uzimati suplemente. Dok svejedi to ne moraju.
... Iako dobar dio svejeda ima relativno nisku raznolikost u prehrani i zapravo treba suplemente. Koliko nas zapravo stvarno unese svaki dan ove vrijednosti ?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Old 24.10.2010., 13:19   #8
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
... Iako dobar dio svejeda ima relativno nisku raznolikost u prehrani i zapravo treba suplemente. Koliko nas zapravo stvarno unese svaki dan ove vrijednosti ?
To je svakako istina.

Ali držim da je pravilna svejedska prehrana puno, puno bolja od pravilne vegetarijanke prehrane. Dakako, bez uzimanja suplemenata u oba slučaja.
__________________
Oj mjeseče, sunčeva guzico.
Siješ, a ne griješ.
Pizdo.
Khufu is offline  
Old 24.10.2010., 13:29   #9
Quote:
Khufu kaže: Pogledaj post
Ali držim da je pravilna svejedska prehrana puno, puno bolja od pravilne vegetarijanke prehrane. Dakako, bez uzimanja suplemenata u oba slučaja.
Slažem se, iako i to zna biti komplicirano. Recimo, ne jedem često jetrice (ako i da, to su isključivo pileće), jaja jedem samo u sklopu vafla - ne sjećam se kad sam zadnji put ispekla ili skuhala jaje... "Spašavaju" me mliječni proizvodi, njih konzumiram često i u velikim količinama.

Sama nisam sklona uzimanju suplemenata, uglavnom se trudim u prehranu uvesti što više namirnica.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Old 24.10.2010., 13:33   #10
Vitamin B12 je dodan je u veganske proizvode, kao što je jod dodan u sol.
Ne vidim da itko otpisuje standardnu prehranu zbog manjka joda koji može uzrokovati kretenizam.
Ako je problem lako doskočiv i već prevaziđen, čemu oko njega i dalje raditi dramu.

Suma sumarum - argument B12 je prenapuhan izvan realnih proporcija.

Zadnje uređivanje Ah! : 24.10.2010. at 13:41.
Ah! is offline  
Old 24.10.2010., 13:50   #11
Quote:
Khufu kaže: Pogledaj post
Ne znam na što se odnosi ovo da jedan vitamin nije vrijedan spomena. Ako misliš da se može preživjeti bez jednog vitamina, neću uopće komentirati nego nabaciti jedan

A ovu drugu poantu očito ne kužiš. Nije problem u uzimanju ili neuzimanu vitamina u obliku suplementa već se radi o tome da vegetarijanci zastupaju stav da im je dovoljna njihova prehrana a opet da bi preživjeli moraju uzimati suplemente. Dok svejedi to ne moraju.
Ne mislim da se može preživjeti bez tog vitamina, nisam to ni rekao, makar se vjerojatno može preživjeti bez dosta vitamina (ne odjednom), ali kvaliteta života opada jer se povećava rizik od bolesti.

Vegetarijanci su sa tim stavom skoro u pravu, u nutritivnom aspektu fali im jedan jedini vitamin čiji se unos jako lako može osigurati, a da budu u pravu i da im argument stoji. Zato mislim da je takav argument o jednom vitaminu bezvezan.
__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.
poštar4 is offline  
Old 24.10.2010., 13:51   #12
siguran akademski podatak je da osoba koja je više od 10 godina vegatarijanac bez suplemenata B12 vjerojatno će dobiti deficit vit B12. tada organizam zaboravi uzimati B12, i čovjek treba primati intravensku terapiju vitamina B12 jednom mjesečno.
s druge strane, česta mesna prehrana donosi zdravstvene probleme,koji su koliko mi je poznato (rak kolona, kolesterol, hipertenzija-zbog debljine,masnoće, neki znanstvenici su napisali knjige o lošem utjecaju mesne prehrane na psihu...) dakle, ti problemi su i veći od i.v. terapije B12.
sve u svemu - ne kaže se uzalud zlatna sredina.
a nutricionisti su tu da nam odrede što je to zlatna sredina...
MonCamarade is offline  
Old 24.10.2010., 14:03   #13
Vegansku dijetu treba pažljivo planirati jer postoji cijeli niz nutrijenata koji su deficitarni (osim B12 kojeg uopće nema): vitamini D i B, željezo, kalcij, omega-3 masne kiseline.

S druge strane, svejedna prehrana obično ima sve potrebne nutrijente bez "pažljivog planiranja".

Pametnome dosta, ali siguran sam da će vegani imati nekakve primjedbe.
JPK is offline  
Old 24.10.2010., 14:11   #14
Prije 50 godina, ljudima je u prehrani bilo zastupljeno meso jednom tjedno, nedjeljom. Danas je svaki dan.
Također je i povećana statistika bolesti na koje medicina ima slabo ili nikakvo rješenje, također i bolesti koje se mogu načinom života, i prehranom spriječiti a i izliječiti. Pretilost je u porastu i sve veći zdravstveni problem.
Provedena znanstvena istraživanja našla su povezanost mesne prehrane i raka kolona.

vitamin D sintetizira se sunčanjem u koži iz kolesterola.
žitarice su glavni izvor većine vitamina iz B skupine!!!!!!! (a ne meso!)
kalcija ima u sezamu, pa i u vodi iz slavine u obliku CaCO3!
MonCamarade is offline  
Old 24.10.2010., 14:30   #15
Quote:
MonCamarade kaže: Pogledaj post
Prije 50 godina, ljudima je u prehrani bilo zastupljeno meso jednom tjedno, nedjeljom. Danas je svaki dan.
Također je i povećana statistika bolesti na koje medicina ima slabo ili nikakvo rješenje, također i bolesti koje se mogu načinom života, i prehranom spriječiti a i izliječiti. Pretilost je u porastu i sve veći zdravstveni problem.
Provedena znanstvena istraživanja našla su povezanost mesne prehrane i raka kolona.
Ako je to što neke vrste mesa uzrokuju neke bolesti argument za vegetarijanstvo, onda je i postojanje zelene pupavke argument protiv šampinjona.

Netko tko iznese takvu kretenariju je zapravo zaslužio smrznutim piletom po glavi, a ne ozbiljan odgovor.

Quote:
MonCamarade kaže: Pogledaj post
vitamin D sintetizira se sunčanjem u koži iz kolesterola.
žitarice su glavni izvor većine vitamina iz B skupine!!!!!!! (a ne meso!)
kalcija ima u sezamu, pa i u vodi iz slavine u obliku CaCO3!
Riječ 'ima' implicira postojanje. No, tu su u igri i složenije stvari, kao što je bioraspoloživost. Javi se kad taj dio svladaš.

Što se tiče jednog vitamina B, pogledaj ovo: http://en.wikipedia.org/wiki/Choline...ine_deficiency
JPK is offline  
Old 24.10.2010., 16:10   #16
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Pitanje za puk koji gladno iščekuje teme vezane za vegetarijanstvo i mesnu kuhinju - smatrate li kako čovjek može opstati hraneći se isključivo hranom koja nije životinjskog podrijetla?
oni koji u konacnici prezive bit ce prilagodjeni iskljucivo biljnoj prehrani.
evolucijski gledano to podrazumijeva nesto tipa promjene gebisa, promjene zeluca (burag, kapura itd... ), promjene organa tipa jetra
i crijeva od jedno......hm........50m duljine, odokativno
covjek nije gradjen kao iskljucivi biljojed

ne znam samo kako bi nadoknadjivali nedostatke, ako se ne smiju jesti zivotinje
kanibalizmom?
recimo npr. trudnice kad imaju defficiency necega u organizmu pocnu dobijat one famozne trudnicke zelje
a sto kad pocne falit meso?
narastu ti zazubice na mesnatog susjeda?
jebote al bi to bio hostile world
(sad mi je glavna preokupacija da mi sused ne mazne teglu s fikusom, a onda bi bila da me ne kokne)
dobar primjer iz stvarnog zivota je Papua New Guinea i protein-shortage, tj. nedostatak izvora esencijalnih aminokiselina


postoje lijepe alternative mesu
soja, !!!GLJIVE!!! (evo ne mogu a da ih ne reklamiram), razne vrste povrca marinirane i pripravljene tako da budu dovoljno "jake" uz npr. krumpir, rizu tjesteninu. (Tipa patlidzan, tikvice, zelene rajcice, razne gomoljace i lukovi, bundeve, mahunarke). Ima toliko dobrih combo's (kombinacija) da se uistinu moze eliminirati dobar dio mesa iz prehrane.
ali ne i sve!
to je samo zavaravanje da covjek moze bez mesa.
covjek je svejed i kao svejed je prezivio prirodnu selekciju, te ima potrebe organizma kao svejed.

ne mozes pobjeci od onoga sto si

utopija

Zadnje uređivanje Marica Carica : 24.10.2010. at 16:19.
Marica Carica is offline  
Old 24.10.2010., 17:13   #17
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
...bla bla...
uopće neću uzimati u obzir tvoje osjećajima (što ti bi čovječe!?) nabrijano, niti jedan ozbiljan znanstvenik se ne poziva na Wikipediju, tako da, nisi kompetentan, čak ni meni
MonCamarade is offline  
Received Infraction
Old 25.10.2010., 13:38   #18
Quote:
MonCamarade kaže: Pogledaj post
uopće neću uzimati u obzir tvoje osjećajima (što ti bi čovječe!?) nabrijano, niti jedan ozbiljan znanstvenik se ne poziva na Wikipediju, tako da, nisi kompetentan, čak ni meni
Wikipedia nije izvor, ali se poziva na izvore: hint - reference na kraju wikipedijinog teksta (u ovom slučaju sam letimičnim pregledom vidio da se ipak radi o znanstvenim tekstovima objavljivanih u Journal of the American College of Nutrition, Epidemiology, Biomarkers & Prevention , The American Journal of Clinical Nutrition ...)
__________________
o_O
Cahit is offline  
Old 26.10.2010., 03:29   #19
vegetarijanci mogu, vegani ne mogu.
ideja suplemenata u prehrani koja se deklarira kao zdrava mi je bezveze. na više mjesta sam pročitala da je b12 u vidu nadomjestaka upitan (zna netko nešto?). netko je napisao da su veganski proizvodi obogaćeni s njim, do sad nisam imala niti jedan tempeh, tofu, sojino mlijeko, rižino... ništa u čemu ga je bilo.
po količini b12 kojeg sadrži, jedna jetrica bi trebala biti dostatna za desetak dana.

što se makronutrijenata tiče, vegani lako mogu natući sve, a vegetarijanci posebno.

s druge strane vjerujem da je danas za zdravlje pametniji odabir biti bez namirnica životinjskog porijekla koje su dostupne po standardnim trgovinama. doduše to ide za jedno 90% ponude.
za najgluplju predrasudu spram ne jedenja životinjskog držim nedostatak željeza.

na tanjuru volim soju.
mmmila is offline  
Old 26.10.2010., 10:14   #20
Osnova svake prehrane su proteini. E sad, u hrani biljnog porijekla ima relativno malo proteina, zato su ljudi koji uzimaju malo proteina prehranom (Indija, jugoistocna Azija) jako niski, kao u Europi u srednjem vijeku.

Soja je vrlo skupa, mnogo skuplja nego npr. prisutnost i dobavljivost riba ili plodova mora.
Osim toga, mnogi muskarci izbjegavaju soju zbog fitoestrogena. A tu je i pitanje genetski modificirane soje.

Najdugovjecnije zive stanovnici Okinawe, a oni nisu vegeterijanci vec svejedi, redovno konzumiraju ribu i svinjetinu.
Riba je najkvalitetniji izvor omega-3 masnih kiselina (tek onda dolaze biljni izvori kao npr. laneno ulje)

Zadnje uređivanje Fuerteventura : 26.10.2010. at 10:20.
Fuerteventura is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:02.