Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2011., 22:45   #1
Katolici koji to nisu!

Zanima me
koliko moje brace i sestara koji se smatraju Katolicima
uistinu vjeruju u ono sto uci Crkva.

Ovdje ne govorim o onome sto govore pojedini svecenici
ili o osobnom slobodnom tumacenju Svetog Pisma,
nego o sluzbenom nauku Katolicke Crkve.

Svecenici cesto ne znaju, krivo tumace ili namjerno izbjegavaju osjetljive teme.
Jedino sto je bitno za nas Katolike je Biblija i kako ju tumaci Crkva - odnosno ono sto kaze Katekizam i Papa.

Nabrojat cu neke od sluzbenih stavova Katolicke Crkve. Oni koji se sa necim ne slazu, recite mi kako se jos uvijek mozete smatrati Katolicima?

1. Kada god djeluje sluzbeno kao Bozji glasnogovornik, Papa je nepogresiv, kao i sluzbeni Katekizam Crkve.
2. Kao sto vjeruju u Evandjelje, u istoj mjeri se od katolika ocekuje da prihvacaju sluzbene doktrine Crkve.
3. Na sudnji dan, slijedeci Kristov primjer, svi ce ljudi TJELESNO uskrsnuti i biti besmrtni.
4. Poznata lista losih osobina „7 smrtnih grijeha“ ne sadrzi nijedan pravi smrtni grijeh kako ga definira Crkva.
5. Smrtni grijeh je ozbiljni prekrsaj koji vodi u pakao, gdje ce osoba zauvijek trpiti dusevno i fizicko mucenje.
6. Smrtni grijeh ne moze biti umanjen olakotnim okolnostima i dobrim djelima koje je osoba mozda ucinila.
7. Svi smrtni grijesi (kao npr. ubojstvo) jednako vode u pakao.
8. Budist, hinduist, zidov i ateist, koji prije nego umru nisu prihvatili Krista, umiru u smrtnom grijehu.
9. Kada katolik pocne ici na misu u Pravoslavnu ili Protestantsku crkvu, cini smrtni grijeh.
10. Razvod je smrtni grijeh.
11. Sex izvan braka je smrtni grijeh.
12. Analni sex je smrtni grijeh.
13. Pobacaj je smrtni je grijeh.
14. Koristenje kondoma, pilula, ili bilo koje vrste kontracepcije je smrtni grijeh.
15. Svrsavanje van partnerice i prolijevanje sjemena je takodjer oblik kontracepcije, stoga smrtni grijeh.
16. Masturbiranje je teski grijeh i teski moralni poremecaj.
17. Vjestice i carobnjaci su postojali ili postoje.
18. Prakticiranje carobnjastva je smrtni grijeh.
19. Preskakanje mise, bez jako dobrog opravdanja, je smrtni grijeh.
20. Odbijanje sluzbenog nauka Katolicke Crkve i drugacije tumacenje Kristovog ucenja je Smrtni grijeh.
Archibald Red is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 22:50   #2
Ako si katolik i smetaju te drugi ljudi koji se nazivaju katolicima a ne žive životom kao ti to razumijem.

Ali ukoliko nisi katolik,ili ukoliko nisi ni vjernik, čemu tolika zanimacija jel netko pravi katolik ili ne?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 00:15   #3
Naravno da me smetaju!
Deklariraju se Katolici, a od Katolika ni K.

Roditelji ih krstili kad su bili bebe, pricestili se kad su bili mali,
krizmali se jer su to radili svi u razredu, dobili lancic na poklon i sad su veliki vjernici!

A kada se radi o vjeri i ponasanju u svakodnevnom zivotu - kao da su ateisti.
Ili znaju, ali ih uopce nije briga, ili ne znaju ni osnovne stvari o vlastitoj vjeri.

Cak i vecina mladih ljudi koji jos uvijek idu na misu
lezerno otpisuje polovicu ili vise od ovih 20 tocaka
i smatraju da to ne predstavlja nikakv konflikt sa njihovom vjerom.
Archibald Red is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 00:37   #4
Quote:
Archibald Red kaže: Pogledaj post
Nabrojat cu neke od sluzbenih stavova Katolicke Crkve. Oni koji se sa necim ne slazu, recite mi kako se jos uvijek mozete smatrati Katolicima?
Ovo tvoje nisu službeni stavovi Katoličke Crkve. U najmanju ruku je sve tendeciozno interpretirano.

Da bi nešto bilo smrtni grijeh mora zadovoljiti sljedeći uvijet: učinjena teška stvar, pri punoj svijesti i slobodnim pristankom. E sada kad se to kaže, kaže se i sljedeće: ako se ne iskupi kajanjem i božanskim oproštenjem, uzrokuje isključenje iz Kristova kraljevstva i vječnu smrt u paklu itd.

Dakle već ovo poništava nekoliko tvojih točaka a kamoli dalje da idem. Uglavnom problem je u tome što si to nabrojao takstativno bez pojašnjenja i stoga ovo što si napisao nije istina iako u sebi sadrži elemente istine.

Zadnje uređivanje OliverZG : 27.06.2011. at 00:44.
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 00:50   #5
Quote:
Archibald Red kaže: Pogledaj post
Zanima me
koliko moje brace i sestara koji se smatraju Katolicima
uistinu vjeruju u ono sto uci Crkva.

Ovdje ne govorim o onome sto govore pojedini svecenici
ili o osobnom slobodnom tumacenju Svetog Pisma,
nego o sluzbenom nauku Katolicke Crkve.

Svecenici cesto ne znaju, krivo tumace ili namjerno izbjegavaju osjetljive teme.
Jedino sto je bitno za nas Katolike je Biblija i kako ju tumaci Crkva - odnosno ono sto kaze Katekizam i Papa.

Nabrojat cu neke od sluzbenih stavova Katolicke Crkve. Oni koji se sa necim ne slazu, recite mi kako se jos uvijek mozete smatrati Katolicima?

1. Kada god djeluje sluzbeno kao Bozji glasnogovornik, Papa je nepogresiv, kao i sluzbeni Katekizam Crkve.
2. Kao sto vjeruju u Evandjelje, u istoj mjeri se od katolika ocekuje da prihvacaju sluzbene doktrine Crkve.
3. Na sudnji dan, slijedeci Kristov primjer, svi ce ljudi TJELESNO uskrsnuti i biti besmrtni.
4. Poznata lista losih osobina „7 smrtnih grijeha“ ne sadrzi nijedan pravi smrtni grijeh kako ga definira Crkva.
5. Smrtni grijeh je ozbiljni prekrsaj koji vodi u pakao, gdje ce osoba zauvijek trpiti dusevno i fizicko mucenje.
6. Smrtni grijeh ne moze biti umanjen olakotnim okolnostima i dobrim djelima koje je osoba mozda ucinila.
7. Svi smrtni grijesi (kao npr. ubojstvo) jednako vode u pakao.
8. Budist, hinduist, zidov i ateist, koji prije nego umru nisu prihvatili Krista, umiru u smrtnom grijehu.
9. Kada katolik pocne ici na misu u Pravoslavnu ili Protestantsku crkvu, cini smrtni grijeh.
10. Razvod je smrtni grijeh.
11. Sex izvan braka je smrtni grijeh.
12. Analni sex je smrtni grijeh.
13. Pobacaj je smrtni je grijeh.
14. Koristenje kondoma, pilula, ili bilo koje vrste kontracepcije je smrtni grijeh.
15. Svrsavanje van partnerice i prolijevanje sjemena je takodjer oblik kontracepcije, stoga smrtni grijeh.
16. Masturbiranje je teski grijeh i teski moralni poremecaj.
17. Vjestice i carobnjaci su postojali ili postoje.
18. Prakticiranje carobnjastva je smrtni grijeh.
19. Preskakanje mise, bez jako dobrog opravdanja, je smrtni grijeh.
20. Odbijanje sluzbenog nauka Katolicke Crkve i drugacije tumacenje Kristovog ucenja je Smrtni grijeh.
Ako na bezakonja budeš gledao Gospode, Gospode tko će ostati ?

Ti pusti zakoni su samo babske priče. Svećenici se prvi ne drže toga: https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=371
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 00:57   #6
Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post
Ovo tvoje nisu službeni stavovi Katoličke Crkve. U najmanju ruku je sve tendeciozno interpretirano.

Da bi nešto bilo smrtni grijeh mora zadovoljiti sljedeći uvijet: učinjena teška stvar, pri punoj svijesti i slobodnim pristankom. E sada kad se to kaže, kaže se i sljedeće: ako se ne iskupi kajanjem i božanskim oproštenjem, uzrokuje isključenje iz Kristova kraljevstva i vječnu smrt u paklu itd.

Dakle već ovo poništava nekoliko tvojih točaka a kamoli dalje da idem. Uglavnom problem je u tome što si to nabrojao takstativno bez pojašnjenja i stoga ovo što si napisao nije istina iako u sebi sadrži elemente istine.
Ubojstvo čovjeka i zavist su smrtni grijeh !??
Ja imam susjedu koja je jako zavidna na svemu i svačemu. Ne znam da li bi se našao netko ko će reći da je ta njezina zavist jednaka ubojstvu čovjeka?
To mogu reći samo neki crkvenajci ispranog mozga, a ne realni ljudi
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 01:14   #7
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ubojstvo čovjeka i zavist su smrtni grijeh !??
Ja imam susjedu koja je jako zavidna na svemu i svačemu. Ne znam da li bi se našao netko ko će reći da je ta njezina zavist jednaka ubojstvu čovjeka?
To mogu reći samo neki crkvenajci ispranog mozga, a ne realni ljudi
Ajde da te pitam u kontekstu onoga što sam napisao.

Dali je namjerno ubojstvo otrovnim plinom ili motornom pilom različito u odnosu na žrtvu? Žrtva je u oba slučaja mrtva i odvojena od ovozemaljskog života.

Tako je i ovdje pitanje, dali se je duša odvojila od Boga ili nije?

Zadnje uređivanje OliverZG : 27.06.2011. at 01:28.
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 01:58   #8
Quote:
Archibald Red kaže: Pogledaj post

Nabrojat cu neke od sluzbenih stavova Katolicke Crkve. Oni koji se sa necim ne slazu, recite mi kako se jos uvijek mozete smatrati Katolicima?

1. Kada god djeluje sluzbeno kao Bozji glasnogovornik, Papa je nepogresiv, kao i sluzbeni Katekizam Crkve.
2. Kao sto vjeruju u Evandjelje, u istoj mjeri se od katolika ocekuje da prihvacaju sluzbene doktrine Crkve.
3. Na sudnji dan, slijedeci Kristov primjer, svi ce ljudi TJELESNO uskrsnuti i biti besmrtni.
4. Poznata lista losih osobina „7 smrtnih grijeha“ ne sadrzi nijedan pravi smrtni grijeh kako ga definira Crkva.
5. Smrtni grijeh je ozbiljni prekrsaj koji vodi u pakao, gdje ce osoba zauvijek trpiti dusevno i fizicko mucenje.
6. Smrtni grijeh ne moze biti umanjen olakotnim okolnostima i dobrim djelima koje je osoba mozda ucinila.
7. Svi smrtni grijesi (kao npr. ubojstvo) jednako vode u pakao.
8. Budist, hinduist, zidov i ateist, koji prije nego umru nisu prihvatili Krista, umiru u smrtnom grijehu.
9. Kada katolik pocne ici na misu u Pravoslavnu ili Protestantsku crkvu, cini smrtni grijeh.
10. Razvod je smrtni grijeh.
11. Sex izvan braka je smrtni grijeh.
12. Analni sex je smrtni grijeh.
13. Pobacaj je smrtni je grijeh.
14. Koristenje kondoma, pilula, ili bilo koje vrste kontracepcije je smrtni grijeh.
15. Svrsavanje van partnerice i prolijevanje sjemena je takodjer oblik kontracepcije, stoga smrtni grijeh.
16. Masturbiranje je teski grijeh i teski moralni poremecaj.
17. Vjestice i carobnjaci su postojali ili postoje.
18. Prakticiranje carobnjastva je smrtni grijeh.
19. Preskakanje mise, bez jako dobrog opravdanja, je smrtni grijeh.
20. Odbijanje sluzbenog nauka Katolicke Crkve i drugacije tumacenje Kristovog ucenja je Smrtni grijeh.
Ovo je preširoko da bi se stavilo u same rečenice!!
O svakoj točki se može voditi rasprava.
Dosta toga stoji,ali nekako je neozbiljno samo istresti to i doviđenja!!
Pogotovo smrtni grijeh.Sve je to što si nabrojao smrtni grijeh,ali opet nedovoljno objašnjeno za ovako široku publiku...
Kartuzijanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 02:18   #9
Quote:
Archibald Red kaže: Pogledaj post
Nabrojat cu neke od sluzbenih stavova Katolicke Crkve. *cut
Slazem se s Oliverom, dio iznesenih teza nikako ne moze pripadati nauku Katolicke crkve.
Bynw is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 02:53   #10
Quote:
Archibald Red kaže: Pogledaj post
Zanima me
koliko moje brace i sestara koji se smatraju Katolicima
uistinu vjeruju u ono sto uci Crkva.

Ovdje ne govorim o onome sto govore pojedini svecenici
ili o osobnom slobodnom tumacenju Svetog Pisma,
nego o sluzbenom nauku Katolicke Crkve.

Svecenici cesto ne znaju, krivo tumace ili namjerno izbjegavaju osjetljive teme.
Jedino sto je bitno za nas Katolike je Biblija i kako ju tumaci Crkva - odnosno ono sto kaze Katekizam i Papa.

Nabrojat cu neke od sluzbenih stavova Katolicke Crkve. Oni koji se sa necim ne slazu, recite mi kako se jos uvijek mozete smatrati Katolicima?

1. Kada god djeluje sluzbeno kao Bozji glasnogovornik, Papa je nepogresiv, kao i sluzbeni Katekizam Crkve.
2. Kao sto vjeruju u Evandjelje, u istoj mjeri se od katolika ocekuje da prihvacaju sluzbene doktrine Crkve.
3. Na sudnji dan, slijedeci Kristov primjer, svi ce ljudi TJELESNO uskrsnuti i biti besmrtni.
4. Poznata lista losih osobina „7 smrtnih grijeha“ ne sadrzi nijedan pravi smrtni grijeh kako ga definira Crkva.
5. Smrtni grijeh je ozbiljni prekrsaj koji vodi u pakao, gdje ce osoba zauvijek trpiti dusevno i fizicko mucenje.
6. Smrtni grijeh ne moze biti umanjen olakotnim okolnostima i dobrim djelima koje je osoba mozda ucinila.
7. Svi smrtni grijesi (kao npr. ubojstvo) jednako vode u pakao.
8. Budist, hinduist, zidov i ateist, koji prije nego umru nisu prihvatili Krista, umiru u smrtnom grijehu.
9. Kada katolik pocne ici na misu u Pravoslavnu ili Protestantsku crkvu, cini smrtni grijeh.
10. Razvod je smrtni grijeh.
11. Sex izvan braka je smrtni grijeh.
12. Analni sex je smrtni grijeh.
13. Pobacaj je smrtni je grijeh.
14. Koristenje kondoma, pilula, ili bilo koje vrste kontracepcije je smrtni grijeh.
15. Svrsavanje van partnerice i prolijevanje sjemena je takodjer oblik kontracepcije, stoga smrtni grijeh.
16. Masturbiranje je teski grijeh i teski moralni poremecaj.
17. Vjestice i carobnjaci su postojali ili postoje.
18. Prakticiranje carobnjastva je smrtni grijeh.
19. Preskakanje mise, bez jako dobrog opravdanja, je smrtni grijeh.
20. Odbijanje sluzbenog nauka Katolicke Crkve i drugacije tumacenje Kristovog ucenja je Smrtni grijeh.
Mogu se kladiti da si ti jedan od onih ateista kojima je cilj što više smanjiti broj katolika. Jel tako?

Aj budi pošten pa priznaj. Ima više dokaza za to.
Ovcoder is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 03:22   #11
1. oliver2:
Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post
Ovo tvoje nisu službeni stavovi Katoličke Crkve. U najmanju ruku je sve tendeciozno interpretirano.
Olivere, upravo o ovome pricam:
"nisu službeni stavovi Katoličke Crkve", je li? ajde, raspitaj se malo,
istrazi i onda reci koja je tocno od ovih tocaka pogresna.

Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post
Da bi nešto bilo smrtni grijeh mora zadovoljiti sljedeći uvijet: učinjena teška stvar, pri punoj svijesti i slobodnim pristankom.
NARAVNO da je smrtni grijeh teska stvar, i da pricamo o punoj svijesti i slobodnom pristanku.
Bilo bi jako tuzno da jedan katolik ne zna sto je smrtni grijeh.
Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post
E sada kad se to kaže, kaže se i sljedeće: ako se ne iskupi kajanjem i božanskim oproštenjem, uzrokuje isključenje iz Kristova kraljevstva i vječnu smrt u paklu itd.
NARAVNO da jos ima nade ako se osoba iskreno pokaje dok je jos ziva.
Ali to mnogi (nadam se ne i ti) koriste kao ispriku - "ma nije to bas toliko strasno!",
kao da ne govorimo o ozbiljnom prekrsaju prema Bogu koji vodi u pakao.
Nista od toga ne osporava ni jednu od tocaka.

Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post
Dakle već ovo poništava nekoliko tvojih točaka a kamoli dalje da idem. Uglavnom problem je u tome što si to nabrojao takstativno bez pojašnjenja i stoga ovo što si napisao nije istina iako u sebi sadrži elemente istine.
Koje to tocno tocke prema tebi ponistava tvoja izjava, molim te, ako mozes biti malo precizniji?
Istina, nabrojao sam bez puno pojasnjavanja, buduci da podrazumijevam da bi vjernici (i oni koji se takvima smatraju) trebali znati o cemu je rijec; a ako ne znaju, krajnje je vrijeme da se informiraju.

2. krena:
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ubojstvo čovjeka i zavist su smrtni grijeh !??
Ja imam susjedu koja je jako zavidna na svemu i svačemu. Ne znam da li bi se našao netko ko će reći da je ta njezina zavist jednaka ubojstvu čovjeka?
To mogu reći samo neki crkvenajci ispranog mozga, a ne realni ljudi
Procitaj tocku 4. - zavist je ruzan i tezak grijeh, ali ne spada u kategoriju smrtnog grijeha kako ga definira Katolicki nauk. Tzv. "7 smrtnih grijeha" su interpretacija onoga sto pise u Starom Zavjetu (Izreke 6) i iako su teski grijesi, nisu smrtni grijesi.

Ali to tebi ionako nista ne znaci, zar ne? Za tebe je Biblija "bapska prica". Vjerovatno ni ne nazivas sebe katolikom, vec si tu samo da zbijas sale na racun Boga i Njegove Crkve.

3. Kartuzijanac:
Quote:
Kartuzijanac kaže: Pogledaj post
Ovo je preširoko da bi se stavilo u same rečenice!!
O svakoj točki se može voditi rasprava.
Dosta toga stoji,ali nekako je neozbiljno samo istresti to i doviđenja!!
Pogotovo smrtni grijeh.Sve je to što si nabrojao smrtni grijeh,ali opet nedovoljno objašnjeno za ovako široku publiku...
Upravo je to problem - sto neki smatraju kako je ono sto kaze Crkva podlozno raspravi,
kao da bi trebalu uvesti demokraciju i glasanje u Kraljevstvo Bozje!
Oliver2 je ponovio ono sto svi vec znamo o smrtnom grijehu.
Bog je milostiv, ali pravila su kristalno jasna ako netko umre bez da se pokajao.

4. Bynw:
Quote:
Bynw kaže: Pogledaj post
Slazem se s Oliverom, dio iznesenih teza nikako ne moze pripadati nauku Katolicke crkve.
Onda za tebe isti savjet kao i za olivera2:
Vidi sta kaze Papa, sta kaze Katekizam. Informiraj se na pravim mjestima,
pa mi javi ako je ista od ovoga sto sam napisao krivo.

5. Ovcoder:
Quote:
Ovcoder kaže: Pogledaj post
Mogu se kladiti da si ti jedan od onih ateista kojima je cilj što više smanjiti broj katolika. Jel tako?

Aj budi pošten pa priznaj. Ima više dokaza za to.
ARGUMENTUM AD HOMINEM - Napadas glasnika umjesto da se suocis sa istinom. Cak i da pricamo uzivo i da znas sve o meni, ne bih ti mogao dokazati svoju vjeru - samo Bog zna sto mi je u srcu i samo ce mi on suditi.
Archibald Red is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 03:30   #12
Tocka 17.

Vjestice i carobnjaci - da li to naucava Katolicka Crkva ili ne? Ne poznajem nijednu vjesticu ili carobnjaka.
Quels is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 03:45   #13
Quote:
Archibald Red kaže: Pogledaj post
Zanima me
koliko moje brace i sestara koji se smatraju Katolicima
uistinu vjeruju u ono sto uci Crkva.

Ovdje ne govorim o onome sto govore pojedini svecenici
ili o osobnom slobodnom tumacenju Svetog Pisma,
nego o sluzbenom nauku Katolicke Crkve.

Svecenici cesto ne znaju, krivo tumace ili namjerno izbjegavaju osjetljive teme.
Jedino sto je bitno za nas Katolike je Biblija i kako ju tumaci Crkva - odnosno ono sto kaze Katekizam i Papa.

Nabrojat cu neke od sluzbenih stavova Katolicke Crkve. Oni koji se sa necim ne slazu, recite mi kako se jos uvijek mozete smatrati Katolicima?

1. Kada god djeluje sluzbeno kao Bozji glasnogovornik, Papa je nepogresiv, kao i sluzbeni Katekizam Crkve.
2. Kao sto vjeruju u Evandjelje, u istoj mjeri se od katolika ocekuje da prihvacaju sluzbene doktrine Crkve.
3. Na sudnji dan, slijedeci Kristov primjer, svi ce ljudi TJELESNO uskrsnuti i biti besmrtni.
4. Poznata lista losih osobina „7 smrtnih grijeha“ ne sadrzi nijedan pravi smrtni grijeh kako ga definira Crkva.
5. Smrtni grijeh je ozbiljni prekrsaj koji vodi u pakao, gdje ce osoba zauvijek trpiti dusevno i fizicko mucenje.
6. Smrtni grijeh ne moze biti umanjen olakotnim okolnostima i dobrim djelima koje je osoba mozda ucinila.
7. Svi smrtni grijesi (kao npr. ubojstvo) jednako vode u pakao.
8. Budist, hinduist, zidov i ateist, koji prije nego umru nisu prihvatili Krista, umiru u smrtnom grijehu.
9. Kada katolik pocne ici na misu u Pravoslavnu ili Protestantsku crkvu, cini smrtni grijeh.
10. Razvod je smrtni grijeh.
11. Sex izvan braka je smrtni grijeh.
12. Analni sex je smrtni grijeh.
13. Pobacaj je smrtni je grijeh.
14. Koristenje kondoma, pilula, ili bilo koje vrste kontracepcije je smrtni grijeh.
15. Svrsavanje van partnerice i prolijevanje sjemena je takodjer oblik kontracepcije, stoga smrtni grijeh.
16. Masturbiranje je teski grijeh i teski moralni poremecaj.
17. Vjestice i carobnjaci su postojali ili postoje.
18. Prakticiranje carobnjastva je smrtni grijeh.
19. Preskakanje mise, bez jako dobrog opravdanja, je smrtni grijeh.
20. Odbijanje sluzbenog nauka Katolicke Crkve i drugacije tumacenje Kristovog ucenja je Smrtni grijeh.
Po tvojem popisu smijem biti netolerantan, kršiti određena ljudska prava, mrziti, biti ljubomoran, izrugivati se drugima.

Lista ti ne obuhvaća niti pola toga, orjentirano je sve samo ka fizičkom i ka praktičnom, nema nikakvih psiho - karakternih odnosa sa samim sobom ili bliznjima.
Quels is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 04:29   #14
Quote:
Archibald Red kaže: Pogledaj post
1. oliver2:
Olivere, upravo o ovome pricam:
"nisu službeni stavovi Katoličke Crkve", je li? ajde, raspitaj se malo,
istrazi i onda reci koja je tocno od ovih tocaka pogresna.
Ja nisam rekao da je pogrešno, rekao sam da je tendeciozno, evo i mog citata
Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post
Uglavnom problem je u tome što si to nabrojao takstativno bez pojašnjenja i stoga ovo što si napisao nije istina iako u sebi sadrži elemente istine.
Dakle ja bi to podjelio na smrtne, teške i lake grijehe. E sad svakako da smatram da je namjerni pobačaj smrtni grijeh nakon kojeg slijedi pakao, što god to značilo, isto tako o većini onoga što si napisao mislim tako kako kažeš da su to smrtni grijesi. Ipak ovako kako je to napisano to nije dovoljno da bi smatrano službeno.

Recimo neka žena ima rak bubrega i trudna je i odluči se na kemoterapiju iako će to ubiti dijete - to nije smrtni grijeh. Onda recimo roditelji odluče umjesto djeteta da će pobaciti, nema krivnje na djetetu nego na roditeljima čak iako je ono znalo sve, jer jednostavno nije u prilici suprostaviti se.

U slučaju drugih religija, prema drugom Vatikanskom koncilu to nije smrtni grijeh, ostavlja se mogućnost upitnika. Tamo se govori o prepoznavanju svjetla istine u drugim vjerama. Ukoliko bi Crkva smatrala da nema u njima nikakvog svjetla nebi to navela u dokumentima. Taj upitnik je donekle razjašnjen u deklaraciji Dominus Iesus.

Onda recimo razvod, to nije smrtni grijeh. Prvo jer nije moguće razvesti se a drugo postoji nešto što se zove odvojenost od stola i postelje. Osim toga crkva poziva rastavljene ljude da i dalje idu u Crkvu i daje im sakramente. Problem su rastavljeni i ponovno vjenčani. Ipak čak se i njima ukoliko se suzdrže od spolnog odnosa u drugom braku mogu dijeliti sakramenti, makar su takve preporuke.

Mastrubacije nije teški grijeh, prije je neuredno ponašanja. Ukoliko se to počne smatrati poželjnim onda iz neurednog ponašanja prelazi u smrtni grijeh itd. itd.

Uglavnom nije poanta da si ti nešto apsolutno krivo rekao, nego je poanta da si stvari stavio izvan konteksta koji je nužan za ovako osjetljiva pitanja.

Upravo je to problem - sto neki smatraju kako je ono sto kaze Crkva podlozno raspravi,
kao da bi trebalu uvesti demokraciju i glasanje u Kraljevstvo Bozje!
Oliver2 je ponovio ono sto svi vec znamo o smrtnom grijehu.
Bog je milostiv, ali pravila su kristalno jasna ako netko umre bez da se pokajao.

I na kraju, sve je u Crkvi podložno raspravi samo su neke stvari neraspravljive kao npr. pitanje homoseksualizma, pobačaja, žena svećenika, ...
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 07:33   #15
Quels
Quote:
Quels kaže: Pogledaj post
Tocka 17.

Vjestice i carobnjaci - da li to naucava Katolicka Crkva ili ne? Ne poznajem nijednu vjesticu ili carobnjaka.
Sto Biblija kaze na temu vjestica i carobnjaka
Opsirniji clanak na tu temu koji citira i Katekizam
Katolicka Enciklopedija
Knjiga koju izdaje Britanska podruznica Vatikana

Quote:
Quels kaže: Pogledaj post
Po tvojem popisu smijem biti netolerantan, kršiti određena ljudska prava, mrziti, biti ljubomoran, izrugivati se drugima.
Doista ne znam iz kojih to tocaka tumacis.
Quote:
Quels kaže: Pogledaj post
Lista ti ne obuhvaća niti pola toga, orjentirano je sve samo ka fizičkom i ka praktičnom, nema nikakvih psiho - karakternih odnosa sa samim sobom ili bliznjima.
Pola cega? Nije mi bila namjera sazeti cijeli Katekizam u nekoliko redova,
nego se koncentrirati na one stvari koje vecina tzv. Katolika u Hrvatskoj ne postuje, ne zna, ili se pravi da ne postoje.


oliver2
Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post
Dakle ja bi to podjelio na smrtne, teške i lake grijehe.
Nema potrebe da mi osobno vrsimo kategorizacije. Crkva je to vec ucinila za nas.
Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post
Recimo neka žena ima rak bubrega i trudna je i odluči se na kemoterapiju iako će to ubiti dijete - to nije smrtni grijeh. Onda recimo roditelji odluče umjesto djeteta da će pobaciti, nema krivnje na djetetu nego na roditeljima čak iako je ono znalo sve, jer jednostavno nije u prilici suprostaviti se.
Dobro, tu se potpuno slazem s tobom, ali to je vec cjepidlacenje.
U bezizlaznim situacijama, naravno da treba izabrati manje zlo, ili manji grijeh.
Iznimke i specijalne prilike su najvecim dijelom vec pokrivene samom definicijom smrtnog grijeha.

Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post
U slučaju drugih religija, prema drugom Vatikanskom koncilu to nije smrtni grijeh, ostavlja se mogućnost upitnika. Tamo se govori o prepoznavanju svjetla istine u drugim vjerama. Ukoliko bi Crkva smatrala da nema u njima nikakvog svjetla nebi to navela u dokumentima. Taj upitnik je donekle razjašnjen u deklaraciji Dominus Iesus.
Koliko god bilo istine i dobrih moralnih smjernica u drugim vjerama, Extra Ecclesiam nulla salus.
Drugi Vatikanski Koncil je jasan - spasenje je jedino moguce kroz Krista i njegovu Crkvu (846).
Jedina iznimka su neki domorodci koji nikada nisu culi ni za jedno – za njih ima nade (847).
Dominus Iesus to ne porice (20),
samo nadodaje da je katkada moguce da se neki pojedinci nalaze u nevidljivoj vezi sa Crkvom,
te je moguce da se Bog u nekim misterioznim situacijama smiluje i njima (22).

Ali bez obzira na beskrajnu Bozju milost, odbijanje Krista za zivota osobe je i dalje smrtni grijeh.
Zamagljujes temu smrtnog grijeha sa pitanjem "tko moze biti spasen". To samo Bog zna.


Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post
Onda recimo razvod, to nije smrtni grijeh. Prvo jer nije moguće razvesti se a drugo postoji nešto što se zove odvojenost od stola i postelje. Osim toga crkva poziva rastavljene ljude da i dalje idu u Crkvu i daje im sakramente. Problem su rastavljeni i ponovno vjenčani.
Tu ti moram dati za pravo – razvod sam po sebi, iako je teski grijeh, nije smrtni grijeh.
Ali to postoje ako se razvedena osoba upusti u novu vezu ili novi brak, jer je to onda preljub,
buduci da brak u ocima Boga nije razveden kada to jeste u ocima drzave, kao sto si i komentirao.
Priznajem, tu sam se u brzini zabunio, no Katolicima o kojima pricam ionako nista od tih detalja nije bitno.
Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post
Ipak čak se i njima ukoliko se suzdrže od spolnog odnosa u drugom braku mogu dijeliti sakramenti, makar su takve preporuke.
Tko tu koga pravi majmunom? I svecenik i zajednica u tim prilikama presucuju ocito.

Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post
Mastrubacije nije teški grijeh, prije je neuredno ponašanja. Ukoliko se to počne smatrati poželjnim onda iz neurednog ponašanja prelazi u smrtni grijeh itd. itd.
U krivu si. Iako je rijecnik kojim se masturbacija osudjuje varirao unutar Crkve tokom vremena, nikako se ne radi o maloj stvari.
Ako pogledas sto kazu Crkveni Oci, dekret Persona Humana i Katekizam,
jasno je da se radi o teskom prekrsaju i ozbiljnom moralnom poremecaju...
I da, u nekim slucajevima se moze cak smatrati smrtnim grijehom.

Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post
Uglavnom nije poanta da si ti nešto apsolutno krivo rekao, nego je poanta da si stvari stavio izvan konteksta koji je nužan za ovako osjetljiva pitanja.
Danas se dosta Katolika izvlaci na krivi kontekst, olakotne okolnosti, iznimne i specijalne slucajeve...
da bi se izrelativizirala ucenja Crkve koja su u stvarnosti prilicno jasna.
Ako nisam rekao nista apsolutno krivo (za razvod priznajem gresku i ispravljam se), zasto skoro svi vjernici sa kojima pricam o ovim temama odjednom postaju ultra defenzivni, traze zagrade i zareze, ili tvrde da to ne moze biti nauk Crkve, ili osudjuju mene osobno umjesto da se educiraju?
Ti ocito znas puno vise od prosjecnih Hrvatskih vjernika, a opet si se stavio u njihovu obranu.

Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post
I na kraju, sve je u Crkvi podložno raspravi samo su neke stvari neraspravljive kao npr. pitanje homoseksualizma, pobačaja, žena svećenika, ...
Bozja rijec ne moze biti diskutabilna, kao sto to nije ni rijec Svetog Oca u Vatikanu, kao ni Katolicki Katekizam.
Archibald Red is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 07:48   #16
automatski ekskomunicirani heretici iz katoličke Crkve

Ako negiraš neku od glavnih crkveno-katoličkih dogmi, heretik si i time si navodno automatski ekskomuniciran iz katoličke Crkve.

Neke od dogmi za koje nisam baš siguran da u njih svi hrvatski katolici oduševljeno vjeruju:

Imamo 4 dogme o BDM:
1) 431. na ekumenskom koncilu u Efezu Marija je dogmatskom definicijom proglašena Majkom Božjom, tj. majkom samog Stvoritelja cijeloga Univerzuma.

Naime taj drugi opći sabor sazvan je među ostalog zbog pitanja je li Marija Bogorodica (Theotokos) ili samo Kristorodica (Christotokos). I to je (uz monofizitizam) jedan od temeljnih razloga podjele rane crkve. Naime, tada se izdvajaju tzv. istočne (nepravoslavne) crkve (Nestorijanci, Kopti, Etiopljani itd.). Slavi se kao blagdan Marije Bogorodice 01.01.

2) na 1. lateranskom koncilu 649. dogmatski je definirano da je bogorodica Krista začela djelom Duha Svetoga, te da je bila i ostala uvijek djevicom: prije poroda, u samom porodu i poslije poroda.

Vječna Djevica znači da ima sačuvan himen iako je rodila Isusovu braću i sestre ! Ujedno i da nije nikada stupila u spolne odnose.

U njezin neoštećeni Himen je posumnjala Saloma u jednom apokrifu. Ona "zavuče svoju ruku Mariji da to provjeri" i osvjedoči se, ali joj ruka uvenu zbog njezine sumnje."
Mora se priznati da ideja o nepovredivom i ekstra elastičnom Marijinom himenu spada u jednu od najsmješnijih i najnevjerojatnijih dogmi iz domene religija. A tu stvarno ima svašta. Hereza je ne vjerovati u to.

3) nakon dugih i teških doktrinarnih sukoba teoloških grupacija makulista i immakulista (makula=ljaga, lat.) koji se vuku još od srednjeg vijeka, papa Pio IX proglasio je 08.12.1854. dogmom učenje da je Bogorodica izuzeta od ljage istočnoga grijeha od trenutka kada bijaše začeta (od svojih roditelja Ane i Joakima, iako Luka kaže da je njezin otac Elija ?! prema tumačenjima apologeta).

Ujedno je proživjela svoj život bez ijednoga grijeha! Ispada da je Bog unaprijed znao da će biti bezgriješna, pa ju je odmah poštedio Istočnoga grijeha prije nego što se rodila. A Bog sve unaprijed znade, zar ne? Drugo objašnjenje je da je Bog znao da će Marija roditi Otkupitelja svih grijeha, pa je red da Mariju unaprijed otkupi, od samoga rođenja, jer će njezin Sin ionako sve ljude otkupiti kad "umre" na križu. Bog je, dakle, unaprijed znao cijelu priču i izdaju Jude i zavjere i raspeće. Ništa Ga nije moglo iznenaditi.

4) za sada posljednju dogmu katoličke crkve proglasio je papa Pio XII 01.11.1950. ex. katedra, tj. u svojstvu papinske nepogrješivosti (blagdan te praznovjerice je 15.08. u narodu poznat kao Velika Gospa) definirajući da je Bogorodica po završetku zemaljskoga života bila uznesena u nebesku slavu dušom i tijelom (dokaz je opet prazan grob iz nekog apokrifa). Papa se nije usudio izreći je li umrla ili je još živa uzletjela iz groba uvis u nebo. Tako da ostaje ta nedorečenost u dogmi u koju moraju vjerovati svi katolici.
Šeću li oko nas ekskomunicirani katolici?

Izgleda da to Crkvu ne brine. Njima je valjda bitno da ima naroda koji ih podržava i plaća.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 08:01   #17
Prilikom spomena "vjernika" pada mi na pamet:

Ne zamjeram ljudima ako se ne slažu s mojim mišljenjem. Ali im ne opraštam ako se ne slažu sa svojim. / Je pardonnne aux gens de n'étre pas de mon avis. Je ne leur pardonne pas de n'étre pas du leur. Talleyrand

Ono svojim sam sam boldao. Radi se o tome da većina niti pojma nema što njihova crkva uči i glavnina njih se dijelom slaže, a dijelom ne slaže ni u mislima, djelima i praksom KC, ali im to nije smetnja da neke druge i treće crne zbog različitosti etike...

Uzeo bi kao neki primjer razliku između kurve i drolje. Prostitutke su poštene žene; jer kako se deklariraju tako i rade. Bez potrebe da ove nazive vežemo usko uz određeni spol ili zanimaciju.
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 09:24   #18
Quote:
Archibald Red kaže: Pogledaj post
Naravno da me smetaju!
Deklariraju se Katolici, a od Katolika ni K.

Roditelji ih krstili kad su bili bebe, pricestili se kad su bili mali,
krizmali se jer su to radili svi u razredu, dobili lancic na poklon i sad su veliki vjernici!

A kada se radi o vjeri i ponasanju u svakodnevnom zivotu - kao da su ateisti.
Ili znaju, ali ih uopce nije briga, ili ne znaju ni osnovne stvari o vlastitoj vjeri.

Cak i vecina mladih ljudi koji jos uvijek idu na misu
lezerno otpisuje polovicu ili vise od ovih 20 tocaka
i smatraju da to ne predstavlja nikakv konflikt sa njihovom vjerom.
ja ću ti reći koliko katolika živi svoju vjeru.Po ispitivanjima otprilike 15-20% župljana redovito ide na misu.Od tog broja njih otprilike 10% se pričešćuje što znači da sakramentalno živi 1-2% od onih koji su se izjasnili kao katolici pa možemo uzeti da otprilike taj broj i vjeruje u ono što si nabrojio i po tome živi.Iz jednog drugog izvora sam čuo istu brojku,nekih 1-2% koji žive vjeru tako da se postotci poklapaju.Doduše ovo su informacije stare 10 i više godina tako da moguće da je sad stanje i lošije
__________________
Ali opravda se Mudrost pred svom djecom svojom
Paraklet is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 10:27   #19
hm...mislim da nema katolika koji će u svih 20 točaka biti bezgriješan (naravno, tih 20 točaka nije tako jednostavno kako ih je autor postavio). Pogotovo su problemi na području spolnosti: mnogi praktični katolici ne poznaju nauk i njegovu zahtjevnost; veliki dio onih koji ga poznaju ga svjesno odbacuju i žive drugačije; mnogi odlaze na pričest iako imaju odnose izvan braka ili nedozvoljene odnose unutar braka.
Crni_Jack is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 10:42   #20
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ubojstvo čovjeka i zavist su smrtni grijeh !??
Ja imam susjedu koja je jako zavidna na svemu i svačemu. Ne znam da li bi se našao netko ko će reći da je ta njezina zavist jednaka ubojstvu čovjeka?
To mogu reći samo neki crkvenajci ispranog mozga, a ne realni ljudi

Ne slažem se!
Jedna od najčešćih motivacija za ubojstvo je upravo zavist,bilo koje vrste ili razmjera!
Zavist je povod i temelj ratova,bez obzira kakvo im se objašnjenje dalo.
Zavist je prečesti povod ubojstvima,zavist nanosi fizičku i psihičku štetu ljudima,zavist je toliko razoran osječaj da je za mene jednak ubojstvu...
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:31.