Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2004., 12:47   #1
Question Zašto ovoga ljeta nije bilo lastavica?

Prije nekoliko mjeseci pričao sam s tatom o tome kako ove godine u sjeverozapadnoj Hrvatskoj ima neobično mnogo komaraca. Odjednom mi je sinuo i mogući razlog. Nema lastavica, tek jedva pokoja. U ljetno je predvečerje cijelo nebo ponad mojega stana znalo biti puno lastavica koje love kukce. Moj tata, koji se mnogo više kreće po terenu od mene, iznenađen mojim zapažanjem, potvrdio je da u cijeloj SZ Hrvatskoj doista gotovo da i nema lastavica u poredbi s prijašnjim godinama. Zašto ovoga ljeta nije bilo lasti?

Također, je li moguće da su one doista toliko značajan dio hranidbenog lanca da je najezda komaraca imala veze s njihovim izostankom sa svojih uobičajenih gnijezdišta? Je li takav izostanak neke ptice selice već zabilježen? Možemo li se nadati da je ovaj izostanak lastavica samo privremen?
vihor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2004., 13:37   #2
Hm,nemam pojma da nije bilo lastavica, ali se i ne čudim previše.
Lastavice isto trebaju stalno stanište.


A komarci?
Pa njih je uvijek više u vlažnim godinama. Imaju i oni svoje cikluse. Samo što mi općenito manje znamo o prirodi jer sve više živimo u gradovima.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2004., 15:54   #3
Komarci? Puno više zbog velike vlage i relativno visokih temp.
Lastavice? kod mene ih je bilo. Čak mi se je i jedna ekipica doselila kraj kuće; pater familis se je po cijeli dan klinčio na tel žici
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2004., 20:21   #4
U mojoj su garaži bila dva gnijezda lastavica s mladima (uopće nismo zatvarali garažu), a do ove godine nikad. Kod nas ih je zapravo bilo neobično mnogo (isto SZ Hrvatska)...
Amalthea is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2004., 09:28   #5
Nema lastavica , nema šišmiša ...

zato kukaca ima sve više.

Ovog sam ljeta bio par dana u Zagrebu i primjetio da nema lastavica ni šišmiša. Zato komaraca i muha ima ne pretek.
Pretpostavljam da se je (barem područje Save) zaprašivalo insekticidima. Oni pouzdano ubijaju lastavice i šišmiše, a kukci se brzo oporave jer su puno plodniji.

U Rijeci je ovog ljeta bilo puno lastavica i šišmiša.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2004., 11:28   #6
kako ih nije bilo?

evo u st-u ih je bilo puna kita...
znam to jer sam ima posao na kojem mi je bilo ekstremno dosadno pa sam nonstop buljija u njih
__________________
Through frozen rice fields,
moving slowly on horseback,
my shadow creeps by
1rice is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2004., 18:02   #7
na mojoj kući (uža okolica zagreba) bila su 2 gnijezda. isto i na susjednoj kući. dalje nisam gledala.
__________________
"Life is like a box of chocolates - you always know that you'll get fat."
mrkenangelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2004., 15:59   #8
pa naravno da ih je bilo!!! kod moje bake na selu je bilo nekoliko lastavica i to dolaze svake godine.
da bi ih vidio moraš doći na selo, nema ih u ZAGREBU!!!! jedino u ZOO...ako ih i tamo niste zračnicama poskidali...sramota što djeca rade, a roditelji dopuštaju takve stvari.
U prirodi, gdje je okoliš čist ima i lastavica....
prijatelj zdravlja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 09:12   #9
Imam gnjezdo lastavica u dvorištu...izleglo se 4 ptića, a sad u gnjezdu vidim samo 2 od kojih je jedno mrtvo!
Da li to mrtvo izbaciti ili će priroda napraviti svoje!
Gdje su ostala dva ptića...mislim da nisu još sposobni za let!?
Humana dolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 09:22   #10
hrpa lastavica kod mene, mozda ih nikada nije bilo toliko
Flat is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 09:38   #11
Jer su sve bile na mojoj strehi, gdje su se gnijezdile i sr@le po mom balkonu. I to su zinijele 2 legla, jedno je poletjelo u 7. mjesecu, a jedno tek nedavno. I svi svaku noć i dalje seru po mom balkonu.

Eto zato.

Al ja ih ipak volim.
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 10:18   #12
Kod mene su bila samo dva para, jedan par imao je jedno leglo, a drugi dva. Kao klinac se sjećam da ih je bilo jako puno, najmanje pet parova bi stiglo u proljeće. I tako kod svih susjeda.
A i što se tiče seljenja, dugo već nisam vidio ona karakteristična skupljanja u velika jata po stupovima i električnim žicama kad bi lastavice zauzele sve tri/četiri žice na udaljesnosti od sto-stopedeset metara, i onda krenule sve zajedno na put. Sad odlaze u malenim jatima
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 13:52   #13
jebiga, nema posla u RH, vide da se necemo jos dugo izvuci iz ove recesije, pa idu i one trbuhom za kruhom.
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 14:22   #14
Prije 2-3 dana se skupilo jato kod mene i onda su pošle za svojim putem. Mislim da ih nije bilo više od 15.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 00:42   #15
Kod mene su se dva para ugnijezdila baš ove godine na kući. Vidio sam ih još brdo okolo. Nije da ih nema...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 02:01   #16
puno lastavica je uginulo od gladi prošle godine u rujnu kad je naišla ona jako hladna fronta i zato ih ove godine ima manje
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 10:16   #17
kod mene su obilazile gnijezdo danima, ulazile u njega, jedna pa druga, cvrkutale, opet gledale i onda jednog dana odustale i otišle dalje.
par mjeseci prije vrapci su im oštetili gnijezdo
absoluta is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 10:40   #18
Quote:
1rice kaže: Pogledaj post
evo u st-u ih je bilo puna kita...
znam to jer sam ima posao na kojem mi je bilo ekstremno dosadno pa sam nonstop buljija u njih
Dobar neki posao
sury or'o is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 10:43   #19
Inače, nisam primjetil da ih nema. Kod mene je bilo i lastavica i šišmiša i komarci. A baš nedavno sam ih videl kak su se skupile na žicama od struje. Lastavice mislim. Valjda se spremaju za emigraciju.
sury or'o is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 20:50   #20
n akući kod mojih roditelja se isto skrasio par delihon urbica...ali nažalost nešto se dogodilo s jednom od njih, a drugi je poslije obilazio oko kuće...tužno.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:12.