Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2007., 11:26   #1
Vrtić/jaslice ili teta čuvalica

Otvaram novu temu iz očaja i jada jer o ovome sigurno ima već (pa molim da se združi ako treba).

Daklem bliži se godinu dana i moj odlazak na posao. O vrtiću (jaslicama) nismo uopće razmišljali jer smo se odlučili za opciju "teta čuvalica". No od tete čuvalice ni T, a kamoli Č, a vrijeme prolazi evo histeriziram lagano. Sve opcije poznanika, poznanica i razne preporuka su doživjele veći ili manji fijasko. Oglase ljepiti po kvartu ili davati u novine se ne usudim, možda bi ipak trebala i to
Gradski vrtići više nisu opcija s obzirom da se nismo pravovremeno prijavili, pronašla sam moguću opciju privatnih jaslica koje trebam otići vidjeti.
I koja su moja pitanja? Nemam pojma....kako ste vi? Imate tetu čuvalicu za preporučit? Kako tako mali u jaslicama? Adaptacija na jaslice, na tetu? I sve drugo što vam padne na pamet...
__________________
Što želi propasti, treba pustiti da propadne.
Mag is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 11:37   #2
Quote:
Mag kaže: Pogledaj post
Otvaram novu temu iz očaja i jada jer o ovome sigurno ima već (pa molim da se združi ako treba).

Daklem bliži se godinu dana i moj odlazak na posao. O vrtiću (jaslicama) nismo uopće razmišljali jer smo se odlučili za opciju "teta čuvalica". No od tete čuvalice ni T, a kamoli Č, a vrijeme prolazi evo histeriziram lagano. Sve opcije poznanika, poznanica i razne preporuka su doživjele veći ili manji fijasko. Oglase ljepiti po kvartu ili davati u novine se ne usudim, možda bi ipak trebala i to
Gradski vrtići više nisu opcija s obzirom da se nismo pravovremeno prijavili, pronašla sam moguću opciju privatnih jaslica koje trebam otići vidjeti.
I koja su moja pitanja? Nemam pojma....kako ste vi? Imate tetu čuvalicu za preporučit? Kako tako mali u jaslicama? Adaptacija na jaslice, na tetu? I sve drugo što vam padne na pamet...
imam isti problem samo što mi je cura tek 2 mjeseca stara pa imam jos vremena ...ja ću se ipak prijaviti za gradski vrtić za svaki slučaj ako nebi našla tetu čuvalicu...o privatnim vrtićima sam čula loše stvari - da su lošiji nego gradski a puno skuplji - teško je naći tetu čuvalicu jer želim isto samo neku poznatu osobu - preko veze, nebi se usudila ostaviti malu nekoj totalno nepoznatoj osobi, u tom slučaju mi je bolje vrtić ako bi uopće dobila mjesto jer u mojem kvartu su vrtići dosta popunjeni...a razmišljam koliko bi isto bilo dobro da mi se dijete veže intensivno samo za jednu osobu,što se desi automatski kad provodi cijele dane samo sa tetom čuvalicom - da možda bude više htjela biti sa tetom nego sa mamom i da više nebude tako vezana na mene - mislim da bi me to više boljelo nego da je moram ostaviti u vrtiću - imam još malo vrmeman pa ću valjdan nešto smisliti
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 12:08   #3
Aaptacija na jaslice u vecini slucajeva nije strasna,klinci se brzo uklope,gora je "adaptacija"imuniteta u jaslicama,puno su bolesljiviji.
za mene su jaslice nuzno zlo . Kod nas je teta cuvalica najskuplja opcija ali i najbolja,a kad djete napuni tri godine i malo ojaca onda u vrtic. Mi racunamo na baka servis (ako baka mogne fizicki),ako ne onda se bacamo u potragu za tetom.
Zdenka1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 12:51   #4
Mi smo se prijavili za jaslice, ali tek od drugog rođendana. Naime, većina kikića (naših vršnjaka) koji su sada s godinu dana krenuli u jaslice je konstantno prehlađena, boležljiva, kupi razno razne virusiće i više vremena provodi doma nego u jaslicama. Pedijatrica mi kaže da je njihov organizam s godinu dana još preslab za boriti se protiv svih vrtićkih izazova.

Izgurat ćemo nekako ovu godinu dana kombinirajući sve moguće opcije (baka jedna, baka druga, čuvalica), a s dvije godine mi je ipak nekako lakše ostaviti ga na čuvanju kad puno više kuži i zna nešto i pričati.
Tinkili is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 12:57   #5
moj klinac je s godinu dana krenuo u jaslice jer nismo imali tada drugog izbora i hdb prošli smo sve te jasličke i vrtićke godine sa jednom upalom uha ili grla godišnje
znam da to nije bilo baš najsretnije rješenje ali u našem slučaju problema nije bilo
meri79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 08:50   #6
Ja sam svoje oglase davala u oglasnik (kao teta čuvalica) i naishla sam na predivne obitelji, tako sretna da sam ih nashla, a oni josh vishe shto su nashli mene.....i nakon 7 godina poznanstva i chuvanja josh uvijek se druzimo i chak sam upoznala klince par obitelji i odlazili smo na rodjendane medjusobno.

Ma nesh predivno ......a sve je pochelo sa obichnim oglasnikom koji je na tako loshem glasu!

Ne vidim problem trazenja osoba preko oglasnika, ako se sa osobama dobro popricha preko telefona, pa ako vam je bed pozvati osobu u kuću odmah, mozete se nachi u parku (izvrsno za vidjet odmah kako se teta snalazi u igrama vani sa djetetom).

Ja sam svoju prvu superastu obitelj nashla preko agencije Uspinjacha, pa probajte i tamo! Oni se bave "au pair" chuvanju u inozemstvu, ali imaju i ponude i potraznju u Hrvatskoj.....treba samo nekaj malo platit ako ste obitelj i trazite nekog.
__________________
Jednom su mi rekli da sam dijete
Bile su to rijechi koje bole
Ali oni tada nisu znali
Da djeca najtoplije vole!
PiaLolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 10:18   #7
evo i mene na ovoj temi..
ja neznam sa tim tetama čuvlicama..
užasno sam nepovjerljiva prema strancima pogotovo kad je bebe u pitanju..
al i to je pitanje otvoreno.. nije skroz al sam otvorena za prijedloge..
što se tiće jaslica..
znam za bolešćuge i ostalo al mislim da mi nećemo imati drugog izbora nego bebe dati u jaslice i to u privatne..
naime bebe je rođena krajem 3.mj a prijave za jaslice su u petom mj.. koliko ja znam..
mi smo tada bili mjesec dana i nisu nas shvaćali ozbiljno, a do prijava sljedeće godine ja ću raditi već mj dana..
znači ostaju mi privatne jaslice.. u koje recimo da možemo upast malte ne pri kraju sezone..

ma očajna sam..

e da htjela sam reći ovo za tete čuvalice..
ja ih privatno znam par i ni jednoj nebi dala da mi čuvaju pesa a kamo li neko dijete.. (pia to neide tebe jer sam te tek upoznala..)
a opet znam neke koje su znale čuvati djecu i bile su ok..
al to je po meni rulet..
kako znat koja je za djecu? kako znat jel je ona pedagog.. (pristajem i u duši..)?
__________________
"MM kaže "Ja nisam kriv!"
Ček da si odrežem kandže.. onda možemo razgovarati..
nyn@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 10:30   #8
Quote:
nyn@ kaže: Pogledaj post
evo i mene na ovoj temi..
ja neznam sa tim tetama čuvlicama..
užasno sam nepovjerljiva prema strancima pogotovo kad je bebe u pitanju..
al i to je pitanje otvoreno.. nije skroz al sam otvorena za prijedloge..
što se tiće jaslica..
znam za bolešćuge i ostalo al mislim da mi nećemo imati drugog izbora nego bebe dati u jaslice i to u privatne..
naime bebe je rođena krajem 3.mj a prijave za jaslice su u petom mj.. koliko ja znam..
mi smo tada bili mjesec dana i nisu nas shvaćali ozbiljno, a do prijava sljedeće godine ja ću raditi već mj dana..
znači ostaju mi privatne jaslice.. u koje recimo da možemo upast malte ne pri kraju sezone..

ma očajna sam..



e da htjela sam reći ovo za tete čuvalice..
ja ih privatno znam par i ni jednoj nebi dala da mi čuvaju pesa a kamo li neko dijete.. (pia to neide tebe jer sam te tek upoznala..)
a opet znam neke koje su znale čuvati djecu i bile su ok..
al to je po meni rulet..
kako znat koja je za djecu? kako znat jel je ona pedagog.. (pristajem i u duši..)?
Ajd, ne očajavaj, pa nisu jaslice zatvor za bebe

Evo, ima tri klionca, sva tri krenuli su u jaslice s godinu dana, i niš im ne fali. Dapače, išli su rado, nisu nikad često bili bolesni (no ne trvdim da ima djece slabijeg imuniteta - moji srećom nisu među njima). U jaslicama rade kvalificirane tete koja su educirane za taj posao, djeca se socijaliziraju, nauče pjesmice i razne vještine.. Ima i to svojih prednosti.

Kaj se upisa tiče, moj je jedan rođen u svibnju, a u jaslice sam ga upisala u siječnju (dakle 4 mjeseca prije) - predlažem da, ako se odlućiš za jaslice, prošećeš do ravnateljiuce jaslica i raspitaš se - i ovako tijekom godina dolazi do preraspoređivanja djece unutar jaslice i oslobode se mjesta u najmanjim grupama.

Puno sreće, i bez panike!
__________________
Never underestimate the power of stupid people in large groups!
mama Dalton is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 10:35   #9
Quote:
mama Dalton kaže: Pogledaj post
Ajd, ne očajavaj, pa nisu jaslice zatvor za bebe
...
Puno sreće, i bez panike!

ma znam..
ja sam jedna jaslička bebe i niš mi ne fali..

al stegne me u grlu svaki put kad ju ostavim kod moje mama na čuvanju ili kad ju ostavim sa mm i sveki..

ja sam svjesna da to nije dobro (to da sam tak nepovjerljiva..) i zato je ostavljam jerbo ona, po meni, mora upoznat i druge ljude.. inače će joj svi bit stranci..

a inače sam za vrtić i to jako.. smatram ga dijelom zdrave socijalizacije djeteta..
samo tako mi je mala za jaslice.. al što je tu je i tu si apsolutno u pravu..
__________________
"MM kaže "Ja nisam kriv!"
Ček da si odrežem kandže.. onda možemo razgovarati..
nyn@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 10:46   #10
Jaslice su ponekad bolji izbor od teta čuvalica. Ovisi kako ti se dijete ponaša, koliko je osjetljivo, koliko ga inaće možeš pustiti s "trećom" osobom, koliko je socijalizirano (kakav je u društvu s drugom djecom). Radim to pa....
Tete čuvalice nisu loš izbor do 2-3 godine... pa ti procjeni.
__________________
15.05.'10. stigao Fran-naše malo čudo :) 31.05.'12. stigao Tin-naše drugo malo čudo :)
metix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 11:43   #11
Quote:
nyn@ kaže: Pogledaj post
al stegne me u grlu svaki put kad ju ostavim kod moje mama na čuvanju ili kad ju ostavim sa mm i sveki..


samo tako mi je mala za jaslice..
Hihi ti si još gora od mene naime mene isto malo steže kada je ostavim kod mame ili tete na čuvanju (pa se onda žurim da što prije stignem nazad), no kada je ostavim s mm onda mi je ok...osim što se onda brinem za njega

I mene to muči...da su mali, premali za jaslice s godinu dana. Mislim da u toj dobi nema neke velike socijalizacije, niti im je to ultra turbo potrebno za bilo što. Mislim da bi svim bebačima bilo najbolje s mamama do 2-3 godine , pa onda vrtić i socijalizacija s klincima.

Pia da li možda tražiš novu happy family?
__________________
Što želi propasti, treba pustiti da propadne.
Mag is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 11:47   #12
Quote:
Mag kaže: Pogledaj post
Otvaram novu temu iz očaja i jada jer o ovome sigurno ima već (pa molim da se združi ako treba).

Daklem bliži se godinu dana i moj odlazak na posao. O vrtiću (jaslicama) nismo uopće razmišljali jer smo se odlučili za opciju "teta čuvalica". No od tete čuvalice ni T, a kamoli Č, a vrijeme prolazi evo histeriziram lagano. Sve opcije poznanika, poznanica i razne preporuka su doživjele veći ili manji fijasko. Oglase ljepiti po kvartu ili davati u novine se ne usudim, možda bi ipak trebala i to
Gradski vrtići više nisu opcija s obzirom da se nismo pravovremeno prijavili, pronašla sam moguću opciju privatnih jaslica koje trebam otići vidjeti.
I koja su moja pitanja? Nemam pojma....kako ste vi? Imate tetu čuvalicu za preporučit? Kako tako mali u jaslicama? Adaptacija na jaslice, na tetu? I sve drugo što vam padne na pamet...

Trebala bi i to, pogotovo na webu (moj posao.net, posao.hr).
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 11:48   #13
Quote:
nyn@ kaže: Pogledaj post

ma znam..
ja sam jedna jaslička bebe i niš mi ne fali..
al stegne me u grlu svaki put kad ju ostavim kod moje mama na čuvanju ili kad ju ostavim sa mm i sveki..

ja sam svjesna da to nije dobro (to da sam tak nepovjerljiva..) i zato je ostavljam jerbo ona, po meni, mora upoznat i druge ljude.. inače će joj svi bit stranci..

a inače sam za vrtić i to jako.. smatram ga dijelom zdrave socijalizacije djeteta..
samo tako mi je mala za jaslice.. al što je tu je i tu si apsolutno u pravu..
Hmmmm....6,5 tisuca postova na forumu?! Mozda ipak ne davati djecu u jaslice

Sala mala
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 11:52   #14
Quote:
Partfiš kaže: Pogledaj post
Hmmmm....6,5 tisuca postova na forumu?! Mozda ipak ne davati djecu u jaslice

Sala mala

kad to gledamo tako..
__________________
"MM kaže "Ja nisam kriv!"
Ček da si odrežem kandže.. onda možemo razgovarati..
nyn@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 14:30   #15
Joj ne znam sta reci.
Evo ja trazim tetu vec godinu dana i svega sam se nagledala. Mojoj je gotovo 16 mjeseci i jos nisam nikog nasla.
Davala sam oglase svugdje, trazila od ljudi koje poznajem, one koje bi se pojavile bi bile da te dragi Bog sacuva.
O vrticu da ne pricam, s jedne strane nije primljena, a s druge strane svi se zale. Vidjela sam da je njena rodica cesto nepresvucena, da se ospe, da spava ispod klime i sl. I naravno, uvijek dolaze gladni izv rtica, jer tete nemaju vremena da svako posebno nahrane. Ja ne govorim da su jaslice i vrtici svugdje isti, hvala Bogu pa nisu. Ali ovo ovdje je katastrofa! Mi se snalazimo uz pomoc svekrve, tate i mene same, ali jako je tesko i morat cemo naci neko rjesenje.
Loulou is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 17:14   #16
A da ja nabavim prostor samo za drushkanje malih bebacha sa foruma

I change-amo mame kako koja moze svaki dan

Neki privatni vrtichi imaju jaslice i grupe su manje (do 10 djece i 2 tete)!

Ja sa svojim poslekom mogu dogurat do Zufljine treche da ne ide nigdje, ali mislim da che sa dvije pochi u jaslice na pola radnog vremena (privatno ili gradsko), jer si bash nemrem priushtiti tetu chuvalicu....a pokraj mog iskustva mislim da bila jakooooooooo skeptichna prema tim tetkushama
__________________
Jednom su mi rekli da sam dijete
Bile su to rijechi koje bole
Ali oni tada nisu znali
Da djeca najtoplije vole!
PiaLolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 21:50   #17
Question

Joj, ja isto ne znam šta ću. Još imam 2 mjeseca do povratka na posao. Teta u državnim jaslicama mi je iskreno savjetovala da bebu od godinu dana ako ikako mogu, ne dajem u jaslice. Ustvari, kaže da ukoliko ne radim na nekom poslu gdje mogu lako uzimati bolovanje, ne isplati se ostavljati bebu u jaslice. Stalno oboljevaju, pa onda i ja moram uzimati bolovanje. Teta kaže da bi beba trebala napuniti barem 2 godine, da joj organizam malo ojača.
Ne znam ni sama šta ću - ne mogu nikako naći tetu čuvalicu. Zna li netko kolike se uopće cijene kreću po Splitu?
mama leone is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 22:56   #18
Quote:
mama leone kaže: Pogledaj post
Ne znam ni sama šta ću - ne mogu nikako naći tetu čuvalicu. Zna li netko kolike se uopće cijene kreću po Splitu?
E da kada smo kod cijena..kako se kreću i po Zagrebu ako netko zna. Jel 2000-2500 Kn malo, puno ili ok?

Evo ja predala oglas putem interneta za tetu čuvalicu, ali sam napisala da mi šalju životopise mailom, pa ću onda ja njih eventualno zvati. Pa bumo vidli..mada sam ja u startu skeptik kao i nyn@, ali da ipak probam i tako.
__________________
Što želi propasti, treba pustiti da propadne.
Mag is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 10:31   #19
Imate na Rodinim stranicama pitanja za tete cuvalice.. sto ih sve trebate pitati na razgovoru.
Bitno je i da je dijete u blizini kada dodje, jer ako se vama svidi nemora biti da ce se i bebi..
Ja sam jos trudna, no vec sad se raspitujem za tetu jer moj maleni ce morati ostati s nekim od cak 6mj.. jer mama mora ici raditi ..
Cula sam da ima i privatnih jaslica koje cuvaju bebe od 6mj (medvescak ) no radije bi neku zenu po preporuci da mi dolazi kuci..
cijene im se krecu oko 2500 (u ZGu)... mislim da sam procitala negdje da je sasvim ok cijena 2500.. ali nisam ziher.. probaj i na rodinom forumu, tamo sam vidjela dosta prica o tetama cuvalicama..
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 12:10   #20
Po meni jaslice u svakom slučaju.I moja je išla u jaslice od 11 mj. Mjesec dana sam joj dala vremena za privikavanje dok ja još nisam radila-i to je bilo u privatnim jer kolko znam u javne primaju od 1.god i tak su se kod nas prijavili u 5 mj,a stizali svi kak su navršili 1 godinu, bilo je i onih koji su se pridružili grupaciji i u 2 mj. iduće god kad su navršili 1 god. tak da onu prijavu kad beba ima mj također uzimaju ozbiljno samo mora se pogledati da li je primljena.
I moja je bila u početku stalno bolesna, ali te bolesti se ne tiču toliko koliko oni imaju godina,tj i to igra ulogu,ali ne presudnu, dijete slabijeg imuniteta će uvijek, tj bar prvu godinu kad se pridruži kolektivu biti boležljivo pa makar krenulo u vrtić s 3 godine jer im je to velika promjena i ipak su bili zaštićeni od svih kojekakvih virusa dok nisu krenuli u jaslice/vrtić, a neka djeca su "uvijek" zdrava, ovisi o dijetetu.
Osobno ja sam bila nezadovoljna privatnim vrtićem, a javnim sam prezadovoljna ali to sve zavisi od vrtića do vrtića, svaki je drugačiji, a tete čuvalice su dobra opcija za onog tko si to može priuštiti i tko zna takvu teticu, a da bi samo ovako nekom ostavila dijete - ne dolazi u obzir, prvo razgovor pa upoznavanje pa zajedničko druženje s dijetetom gdje prisustvuju i mama i teta itd. a za to treba vremena pa bi takvu tetu trebalo naći bar mjesec dana prije odlaska na posao, s tim da bi je bilo dobro naći i ako dijete ide u jaslice / vrtić a često je bolesno, a mama/tata ne mogu izbivati svaki mjesec tjedan dana s posla. Ja nasreću sam imala sestre i mamu ili sveki kad je kretala jer su bile potrebne svako malo, u jednom periodu nije mjesec i pol išla u jaslice pa si ti misli di bi završila da mi je majčica onda radila, ali eto prošla je ta kritična prva god. i sada je bolje-zasada, jerbo zima dolazi a s njom i tegobice
maivmi7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:10.