Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2008., 19:43   #1
Taljenje metala

ZaŠto se aluminij ne moŽe rastaliti na bunsenovom plameniku sa otvorenim dovodom zraka, navodno bi takav plamen trebo imati preko 1000 stupnjeva što je više nego dovoljno za rastaliti aluminij, isto tako gledam na televiziji kako ljudi kuju maceve i vidis njihov plamen je naranđast a ja nemogu svinut cavao a isto ga zagrijavam na plavom plamenu plavi bi isto tako trebao imati višu temperaturu od naranđastog pa nekužim.
stojecival is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 19:47   #2
koliko je debel komad koji talis?

mozda jednostavno nisi dovoljno strpljiv
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 19:57   #3
Uzeo sam spajalicu za koju pretpostavljam da je od Čelika i talio je 5 minuta, al nisam ju ja mislio rastali nego da ju mogu bolje oblikovat i ništa, nije uopće izgubilo snagu nego je bilo kao da je haldno a sve se zažarilo. Onda sam isto probo sa tankim listićem aluminijske folije i isto ništa, znam da će sad ljudi reć da folija ima površinski sloj oksida al kak to oni u industriji fino tale na naranđastoj vatri?Šta nebi plava trebala bit sa višom temperaturom.
stojecival is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 20:06   #4
cudno

ja na obicnoj let lampi bez problema rastalim Al foliju i oksidiram povrsinu O_o
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 20:12   #5
A neznam kolko je temp. na let lampi valjda je veća al ni bunsenov nije za bacit pročito sam da je do 1200 stupnjeva vruć
stojecival is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 21:59   #6
Quote:
stojecival kaže: Pogledaj post
ZaŠto se aluminij ne moŽe rastaliti na bunsenovom plameniku sa otvorenim dovodom zraka, navodno bi takav plamen trebo imati preko 1000 stupnjeva što je više nego dovoljno za rastaliti aluminij, isto tako gledam na televiziji kako ljudi kuju maceve i vidis njihov plamen je naranđast a ja nemogu svinut cavao a isto ga zagrijavam na plavom plamenu plavi bi isto tako trebao imati višu temperaturu od naranđastog pa nekužim.
Aluminij se može rastaliti u kućnoj radinosti, samo je potrebno osigurati da se toplina ne gubi. Recimo možeš izbušiti rupu u komadu azbesta (preporučam to raditi vani, s maskom, a prašenje prevenirati prskanjem vode, rasuti mokri azbest kasnije zamotati u vreću i baciti u smeće, a blok osušiti na zraku) i onda aluminij taliti u takvoj udubini u azbestu.
Vjerojatno ga tališ malim plamenom ili u posudi koja lako preuzima ogromnu toplinu. Probaj staviti komadić u čajnu žličicu pa onda u plamen. Rastalit će se jako brzo jer plamen obuhvaća cijelu žličicu.
Lijevati aluminij je dosta teško jer se brzo hladi...

Što se tiče alufolije, ne možeš je rastaliti tako da od nje dobiješ tekući aluminij zato jer dobiješ sendvič Al2O3 - Al(l) - Al2O3 u kojem je tekuća faza izrazito tanka, a oksid ju drži kao vafl onu kremu u napolitanki.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 22:07   #7
imam al (oxid vjerovatno) u krupnom prahu... pa cu pokusati...
fps_games is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 22:27   #8
Quote:
fps_games kaže: Pogledaj post
imam al (oxid vjerovatno) u krupnom prahu... pa cu pokusati...
Odakle ti aluminijev oksid i zašto ga želiš taliti (neće ti uspjeti)?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 23:14   #9
koliko sam citao turpijanjem se dobije oxid... sad dali je to tocno...
jer meni ga je lik (ok skolski domar) napravio turpijanjem...

sad... pokusati cu sutra malo otopiti pa cemo vidjeti na cemu smo...
fps_games is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 23:32   #10
Ne kužim šta če mi azbest. Mislio sam si da je aluminijev oksid u pitanju. Ali kako mogu recimo dobit da mogu iskrivit čelik. Negdje sam pročito da izgubi 50 posto snage pri 700 stupnjeva A kad ja grijem sa bunsenovim ni ne mrdne.... mislim ono...
stojecival is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 07:17   #11
Aluminij je malo problematičan glede taljenja, lijevanja i sl jer se rastaljen ponaša kao npr. nekakvo ljepilo; jako je viskozan.
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 12:50   #12
Quote:
fps_games kaže: Pogledaj post
koliko sam citao turpijanjem se dobije oxid... sad dali je to tocno...
jer meni ga je lik (ok skolski domar) napravio turpijanjem...

sad... pokusati cu sutra malo otopiti pa cemo vidjeti na cemu smo...
Ne, turpijanjem aluminija se dobije aluminijski prah.


Quote:
stojecival kaže: Pogledaj post
Ne kužim šta če mi azbest. Mislio sam si da je aluminijev oksid u pitanju. Ali kako mogu recimo dobit da mogu iskrivit čelik. Negdje sam pročito da izgubi 50 posto snage pri 700 stupnjeva A kad ja grijem sa bunsenovim ni ne mrdne.... mislim ono...
Azbestni blok kao posuda za taljenje. On ima izrazito nisku toplinsku vodljivost i mali mu je toplinski kapacitet.
Da, čelik gubi pola čvrstoće na ~700°C. To što ga ne možeš iskriviti znači da ne primjenjuješ dovoljno veliku silu ili ti je krak sile premalen. Uzmi dugu čeličnu šipku pa zagrij i onda pokušaj, neće biti problema.


Quote:
The Chemist kaže: Pogledaj post
Aluminij je malo problematičan glede taljenja, lijevanja i sl jer se rastaljen ponaša kao npr. nekakvo ljepilo; jako je viskozan.
Ne samo to, nego mu je površinska napetost ogromna. Znači: viskozan, napet, s oksidnom kožicom. Katastrofa za lijevanje manjih količina.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 16:39   #13
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ne, turpijanjem aluminija se dobije aluminijski prah.
Pa da, ali su cestice tog usitnjenog aluminija obložene oksidom. Dakle, treba ti turpija koja ce dati cestice reda velicine kristalne resetke i tvrdnja je tocna...

__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 18:35   #14
fps : endi 1:0

fps_games is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 22:42   #15
Quote:
stojecival kaže: Pogledaj post
ZaŠto se aluminij ne moŽe rastaliti na bunsenovom plameniku sa otvorenim dovodom zraka, navodno bi takav plamen trebo imati preko 1000 stupnjeva što je više nego dovoljno za rastaliti aluminij, isto tako gledam na televiziji kako ljudi kuju maceve i vidis njihov plamen je naranđast a ja nemogu svinut cavao a isto ga zagrijavam na plavom plamenu plavi bi isto tako trebao imati višu temperaturu od naranđastog pa nekužim.

istina, razvija 1000 oc ali pitanje je kakav komad aluminija koristiš ako je to Al prašina prije će se rastopit nego grumen i nakon topljenja potrebno ga je grijati još jedno vrijeme da bi ga lijevao jer ako pokušaš odmah samo će se stvrdnut natrag.

inače se topi na naftnim plamenicima u pećima s cirkulacijom zraka ili elektro pećima a u grafitnom loncu,
ako to radiš doma najbolja je čajna žlica koja mora ful crvena bit da bi se sadržaj u njoj topio, mislim na aluminij nemo čelik ić topit


ito tako ako je čelik crven to je površinski potrebno je neko vrijeme da se zagrije unutrašnjost i tek onda pristupaš kovanju.
a k tome ima 1000 vrsta čelika i svaki ima svoja svojstva provjeri što griješ da nije neka legura jer onda ništa od kućnih plamenika i kovanja.
DarkLegion is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 16:29   #16
moram se ubacit jer vidim da se nitko nije sjetio da spajalica nije napravljena od aluminija nego od galvaniziranog čelika za opruge visoke (relativno) čvrstoće (drži barem 25 kg u vlačnom stanju do pojave plastičnih deformacija, poissonov koef. za čelik je dobar pa je tako i sa piganjem ukoso jako dobra) i modula E (~210000 N/mm^2)...žica je gnječena te joj je čvrstoća povećana...drugi razlog zakaj ju je teško i zagrijanu onak lijepo spigati je to kaj je za njeno piganje potrebna nekakva šablona, recimo neka vrsta alata (kalupa) za hladnu/toplu deformaciju jer je malena pa tu nastaje problem kod oblikovanja deformacijom...

uostalom da bi ona osjetno omekšala potrebno ju je držati na recimo temperaturi od nekih 850-900°C nekih 2 sata da dođe do rekristalizacije tj promjene oblika zgnječenih "zrna" ili ju držati na nekih cca 1300-1400 da dođe do potpune homogenizacije strukture pa će se tako još dati lako oblikovati odvajanjem čestica, te nakon toga sporo hladiti u peći kako se nebi zakalila...

kad rješiš to, oblikovljivost deformiranjem će bit 2x bolja na hladno...




kad tališ aluminij staviš ga u šparet ili peć od sivog ljeva, ovisno o postotku aluminija u leguri, no SL će izdržat temperature jer pretpostavljam da pod aluminij mislite ili na tehnički čisti ili na leguru sa barem 80% Al...možeš u u bloku nekog prastarog motora ili tomosa...

onda dolazi teži dio a to je izrada odljevka...tj oblikovanje šablone za kalup...tu trebaš već bit umjetnik sa ručnim alatom ako isti radiš doma... preporučam stolara...zatim glatki beton će bit dostatan, napraviš veći odljevak radi skupljanja prilikom hlađenja te još minimalno 0.5 mm radi površinske obrade...

da editiram vidim da je u 3 postu ustanovljeno da je od čelika...

uglavnom, žari ju paš povećat oblikovljivost, jer je ta žica izvučena prilikom čega joj je čvrstoća povećana hladnom deformacijom a pogotovo tamo gdje je presavijena...

Zadnje uređivanje freeze : 07.10.2009. at 16:54.
freeze is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 16:52   #17
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Odakle ti aluminijev oksid i zašto ga želiš taliti (neće ti uspjeti)?
ima ga na svakoj baušteli...u svakom vrtu i jezeru...
freeze is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 17:02   #18
Na koliko se tali zlato,a na koliko srebro?

Jel se ikada koristila mješavina zlata i srebra,u kojem obično omjeru,i kako se zove?
Hvala
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 17:03   #19
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Na koliko se tali zlato,a na koliko srebro?

Jel se ikada koristila mješavina zlata i srebra,u kojem obično omjeru,i kako se zove?
Hvala
potraži tu...

http://www.matweb.com/
freeze is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 20:46   #20
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Na koliko se tali zlato,a na koliko srebro?

Jel se ikada koristila mješavina zlata i srebra,u kojem obično omjeru,i kako se zove?
Hvala
zove se elektra
zerdav is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:20.